ПОСТАНОВА
іменем України
Справа №377/730/23
Провадження №3/377/309/23
19 вересня 2023 року суддя Славутицького міського суду Київської області Бабич Н.С., за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП, що надійшла з Відділення поліції № 2 Вишгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
УСТАНОВИЛА:
14 серпня 2023 року, о 14 годині 01 хвилину, в м. Славутичі, по вулиці Майбутнього, громадянин ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 2106», державний номерний знак НОМЕР_2 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Alcotest № 6810», що зафіксовано на нагрудний відеореєстратор та підтверджується тестом № 220 від 14.08.2023, результат огляду становить 1,08 %о.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.9 (а) Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у призначене судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності. Вину у вчиненому правопорушенні визнав повністю.
Ураховуючи, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою для розгляду даної справи за правилами статті 268 КУпАП, то справа розглянута за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, підтверджується дослідженими доказами в судовому засіданні:
- протоколом про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП, від 14 серпня 2023 року серії ААД № 4840018, у частині часу та місця вчинення адміністративного правопорушення, анкетних даних особи, яка його вчинила та ідентифікаційних ознак транспортного засобу, яким вона керувала;
- рапортом старшого інспектора - чергового ВП №2 (м. Славутич) Вишгородського РУП ГУНП в Київській області Очканя Ю.В. від 14.08.2023, відповідно до якого 14.08.2023 о 13:52 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 14.08.2023 о 13:52 за адресою: м.Славутич, Добринінський квартал, в бік будинку №5 поїхав автомобіль бежевого кольору, за кермом якого п'яний водій;
- тестуванням на алкоголь із застосуванням приладу «Alcotest № 6810», прилад №ARBL-0627, принтер ARBL-5022, тест № 220, проведеним 14.08.2023 о 14:05 з результатом 1,08 %о, в якому стоїть підпис особи, що тестують;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, складеним інспектором СРПП Відділення поліції № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області капітаном поліції Юдиним А.В., з якого вбачається, що огляд ОСОБА_1 проведений у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, за допомогою газоаналізатора «Alcotest № 6810». Результат огляду на стан сп'яніння позитивний - 1,08 %о;
- копією свідоцтва про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки № П51 QM 0188 083 23 від 23.02.2023, виданого Державним підприємством «Київоблстандартметрологія» Київського обласного науково-виробничого центру стандартизації, метрології, сертифікації, з якого вбачається, що газоаналізатор для контролю вмісту алкоголю у видихуваному повітрі «Alkotest 6810», зав. № ARBL-0627, виробник Drager Safety AG&Co, KGaA, Німеччина, за результатами повірки відповідає вимогам ДСТУ 8950:2019, свідоцтво чинне до 23 лютого 2024 року;
- рапортами інспекторів СРПП ВП № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області майора поліції Тарасенка О. та капітана поліції Юдина А. від 14.08.2023, з яких убачається, що 14 серпня 2023 року, близько 13 години 52 хвилини, під час перебування на добовому чергуванні в складі ГРПП та здійснення патрулювання м. Славутича на службовому автомобілі, на логістичний пристрій надійшло повідомлення про те, що у м. Славутичі, в сторону будинку №5 Добринінського кварталу поїхав автомобіль бежевого кольору, державний номерний знак НОМЕР_2 , водій якого п'яний. О 14 годині 01 хвилину даний автомобіль було помічено та зупинено за допомогою проблискових маячків червоного кольору та звукової сирени. У ході перевірки документів, встановлено, що автомобілем керував водій ОСОБА_1 без реєстраційних документів на транспортний засіб, не пристебнутий паском безпеки, не маючи права керування транспортним засобом. Під час спілкування з водієм, у останнього були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, тому водію було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest № 6810», на що водій погодилася. Результат огляду на стан сп'яніння становив 1,08 %о, з яким водій також погодилася. Водію було роз'яснено положення статті 268 КУпАП та статтю 63 Конституції України, після чого складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 14.08.2023, згідно з якими 14 серпня 2023 року, близько 14 годин 00 хвилин, у місті Славутичі, по вулиці Майбутнього, він керував автомобілем ВАЗ 2106, державний номерний знак НОМЕР_2 , здійснюючи рух в напрямку с. Мекшунівка. Перед цим він вживав спиртні напої, а саме випив дві пляшки пива. Посвідчення водія не має;
- копією постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАВ № 194781 від 14.08.2023 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, складеною інспектором СРПП ВП №2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області капітаном поліції Юдиним А.В., згідно з якою ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 126, частиною 1 статті 126, частиною 2 статті 122, частиною 5 статті 121 КУпАП, піддано стягненню у вигляді штрафу в сумі 3400 гривень;
- копією паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 ;
- відеозаписами з нагрудного відеореєстратора поліцейських, на яких зафіксовано як 14 серпня 2023 року поліцейські, рухаючись на службовому автомобілі, за допомогою спеціального звукового сигналу зупиняють легковий автомобіль «ВАЗ 2106», державний номерний знак НОМЕР_2 , за кермом якого перебуває ОСОБА_1 . Поліцейський представляється, пропонує водію пред'явити документи на транспортний засіб та посвідчення водія. Вказані документи у водія відсутні. Після встановлення особи ОСОБА_1 під час спілкування поліцейський повідомляє про наявність у нього ознак алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, та пропонує пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest № 6810». Водій ОСОБА_1 погоджується пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest № 6810», після чого проходить такий огляд. Результат огляду становить 1,08 %о, з яким водій ОСОБА_1 погоджується.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху України визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
У пункті 1.9 Правил дорожнього руху України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пункт 2.9 (а) Правил дорожнього руху України забороняє водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, встановлений положеннями статті 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (далі -Порядок №1103) та Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858 (далі Інструкція № 1452/735).
Відповідно до частини 1 статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з частиною 3 статті 266 КУпАП у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції №1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Як убачається з пункту 3 розділу І Інструкції №1452/735, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з пунктом 6 розділу І Інструкції №1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Пунктом 4 Порядку №1103 передбачено, що огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1103 результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Оцінивши досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності та взаємозв'язку, вважаю, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння було проведено з дотриманням порядку, визначеного статтею 266 КУпАП, Інструкції №1452/735 та Порядку №1103, а відтак вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, повністю доведена і сумніву не викликає, оскільки в судовому засіданні встановлено та підтверджено належними і допустимими доказами, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив пункт 2.9 (а) Правил дорожнього руху України.
Обставин, які виключають провадження у справі відповідно до статей 17-20 КУпАП, не встановлено.
Обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачених статтею 247 КУпАП, також не встановлено.
Згідно з пунктом 28 постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху і експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», суди не вправі застосовувати позбавлення права керувати транспортними засобами тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
Згідно з довідкою Відділення поліції №2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області інформація щодо видачі посвідчення водія ОСОБА_1 , відсутня.
З копії інформації № 21/10-32457-418 від 06.09.2023, наданої Територіальним сервісним центром (ТСЦ 3245) Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській області (філії ГСЦ МВС) убачається, що відповідно до наявних облікових даних ЄДР МВС ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не отримував посвідчення водія.
Таким чином, ОСОБА_1 у розумінні пункту 1.10 Правил дорожнього руху України не є водієм, оскільки не має посвідчення водія, хоча і керував транспортним засобом, а тому стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами до нього не може бути застосовано.
За таких обставин ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, як іншу особу, яка керувала транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, у виді штрафу.
Крім того, стягненню з особи на користь держави при накладенні на неї адміністративного стягнення підлягає судовий збір відповідно до пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 283-284 КУпАП,
ПОСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, і піддати стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17 000 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536 гривень 80 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Згідно з частиною 1 статтею 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з частиною 1 статті 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Н. С. Бабич