Справа № 369/7479/23
Провадження № 2/369/4394/23
РІШЕННЯ
Іменем України
19.09.2023 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі: головуючого судді Янченка А.В. при секретарі судового засідання Безкоровайній М.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу № 369/7479/23 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про відшкодування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та витрат, що пов'язані з проведенням експертизи лічильника, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільчої системи «Київоблгаз» 19.05.2023 року звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку цивільного судочинства з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та витрат, що пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Так, Акціонерне товариство «Оператор газорозподільчої системи «Київоблгаз» звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та витрат, що пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу. Свої вимоги мотивували тим, що відповідач є споживачем природного газу та власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
19.11.2019 року працівниками позивача за адресою відповідача під час обстеження газового лічильника газу METRIX типорозмір G-6, зав. № 029495, 2008 року випуску в присутності відповідача, було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника.
На підставі чого, представниками Оператора ГРМ, відповідно до Порядку оформлення акту про порушення, що міститься в Главі 5 Р ХІ Кодексу ГРМ, складено Акт про порушення № 8743 від 18.11.2021 рокуоку у присутності відповідача, за ознаками виявленого порушення, що передбачено пп. 3 п. 1 Гл. 2 РХІ Кодексу газорозподільних систем. Вказане порушення усунуте того ж дня шляхом зняття лічильника газу на експертизу та встановлення газового лічильника з обмінного фонду, про що зазначено в акті про порушення. У подальшому лічильник газу направлено на експертизу лічильника газу до лабораторії АТ «Київоблгаз» та направлено на повірку. Після проведення експертизи було підтверджено втручання в лічильник газу. Після проведення позачергової повірки ЗВТ лічильник газу марки METRIX типорозмір G-6, зав. № 193836, 1997 року випуску визнано непридатним, у зв'язку з чим ДП «Київоблстандартметрологія» було видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № Д50/М4591е-18 від 13.12.2019 року.
18.11.2021 року комісія з розгляду актів про порушення позивача прийняла рішення про задоволення акту про порушення № 8743 від 18.11.2021 року. У зв'язку із чим, відповідно до п. 1 гл. 3 РХІ Кодексу ГРМ, була розрахована вартість об'єму спожитого природного газу об'єму спожитого природного газу виходячи з граничних об'ємів споживання природного газу населенням - додаток 19 до Кодексу ГРМ з урахуванням встановлених газових приладів: газова плита - 1 шт., газовий котел - 1 шт., площа будинку 266,40 м2 з дати останньої перевірки контролером до дати виявлення порушення з 21.08.2019 року по 19.11.2019 року.
На підставі зазначеного, відповідачу було надано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 18.11.2021 року на суму 30729,60 грн., рахунок на оплату послуг з експертизи побутового лічильника газу на суму 4311,41 грн.
На момент подачі позовної заяви відповідачем вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу не сплачена, а також не відшкодовані послуги з експертизи лічильника газу.
Позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ в розмірі 30729,60 грн., витрати, що пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу в розмірі 4311,41 грн. та витрати по сплаті судового збору у сумі 2684,00 грн.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 22.05.2023 року було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Копія Ухвали Києво-Святошинського районного суду Київської області від 22.05.2023 року та примірник позовної заяви з додатками направлялися на адресу відповідача.
28.06.2023 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечував позовні вимоги АТ КБ «ПриватБанк» до нього в повному обсязі та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Суд зазначає, що відповідачем ОСОБА_2 при надіслані відзиву на позовну заяву не дотримано ч. 4 ст 178 ЦПК України, а тому даний відзив не може бути прийнятий судом.
У зв'язку з неявкою сторін в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Згідно ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовано Цивільним кодексом України, Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.
Відповідно до пп. 3 п. 1 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п. 1 гл. 3 РХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Відповідно до п. 11 гл. 5 Р XI Кодексу газорозподільних систем при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, таке: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ.
При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
У п. 12 гл. 5 р. XI Кодексу газорозподільних систем встановлено, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
При розгляді справи судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником будинку та споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються АТ «Київоблгаз» по об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .
19.11.2019 року працівниками Позивача під час обстеження газового лічильника газу METRIX типорозмір G-6, зав. № 029495, 2008 року випуску за адресою відповідача в АДРЕСА_1 в присутності відповідача, було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника.
На підставі чого, представниками Оператора ГРМ, відповідно до Порядку оформлення акту про порушення, що міститься в Главі 5 Р ХІ Кодексу ГРМ, складено Акт про порушення № 8743 від 18.11.2021 року.
Вказане порушення усунуте того ж дня шляхом зняття лічильника газу на експертизу та встановлення газового лічильника з обмінного фонду, про що зазначено в акті про порушення.
Відповідно до вимог п. 2 Порядку проведення експертизи ЗВТ та пломб, який передбачений у Главі 10 Р Х Кодексу ГРМ лічильник газу марки METRIX типорозмір G-6, зав. № 029495, 2008 року випуску було запаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером R26978013 та направлено на експертизу лічильника газу до лабораторії АТ «Київоблгаз», вказане підтверджується Актом демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 19.11.2019 року, а також протоколом направлення ЗВТ та/або пломби на позачергову чи експертну повірку від 19.11.2019 року
13.12.2019 року, відповідно до п. 3 Порядку проведення експертизи ЗВТ та пломб, що передбачений главою 10 Розділу Х Кодексу ГРМ, проведено експертизу лічильника газу, що належить позивачу. За результатами якої комісією для проведення експертизи лічильників газу, затвердженої наказом №01Но-127-0718 від 25.07.2018 року, зроблено висновок про виявлене втручання та складено акт експертизи лічильника газу № 4591е від 13.12.2019 року.
Висновки комісії для проведення експертизи лічильників газу: виявлено втручання.
Крім того, ДП «Київоблстандартметрологія» після проведення повірки законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, видано довідку про непридатність ЗВТ №Д50/М4591е-19 від 13.12.2019 року., згідно якої вищевказаний лічильник визнано непридатним.
П. 8 Глави 9 Розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Згідно розділу XI Кодексу газорозподільних систем 18.11.2021 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, що затверджена наказом № 01Но-111-0821 від 06.08.2021 року, було задоволено акт про порушення № 8743 від 18.11.2021 року., про що складено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу №7028 від 18.11.2021 року.
Комісією позивача з розгляду актів про порушення 18.11.2021 року на підставі акта про порушення № 8743 від 18.11.2021 року. відповідачу з приводу виявлених порушень - проведено розрахунок об'єму та обсягу природного газу і його вартості, завданих порушеннями у розмірі 30729,60 грн.
Відповідно до Глави 9 Розділу Х Кодексу ГРМ, відповідачу було виставлено також рахунок на оплату послуг з експертизи лічильника газу в сумі 4311,41 грн. в т. ч. ПДВ.
Верховним Судом у постанові від 05.10.2022 року у справі 906/513/18 зроблено наступний правовий висновок:
«Правила користування електричною енергією, затверджені постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (далі - ПКЕЕ), передбачають, що пошкодження чи зрив пломб, відповідальність за збереження і цілісність яких відповідно до акта про пломбування покладено на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені, є окремими порушеннями ПКЕЕ, які полягають у невиконанні зазначеними суб'єктами передбаченого пунктом 3.3 і підпунктом 26 пункту 10.2 ПКЕЕ обов'язку зі збереження пломб, що відповідно до пунктів 6.40, 6.41 ПКЕЕ та підпунктів 1, 2 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 (далі - Методика) є підставою для застосування її положень та нарахування вартості необлікованої електричної енергії (плати за поставлену електричну енергію).
Положення підпункту 2 пункту 2.1 Методики слід тлумачити таким чином, що у разі виявлення вказаного в цьому підпункті порушення - відсутності встановлених пломб з відбитками тавр енергопостачальника на затискній кришці, інших пристроях і місцях, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку - підлягають застосуванню передбачені Методикою способи визначення вартості необлікованої електричної енергії без необхідності встановлювати, чи мало місце безоблікове споживання електричної енергії.»
Згідно ізпунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб відповідає власник, на території або у приміщенні якого вони встановлені.
Відповідно до пункту 7 глави 9 Розділу Х Кодексу ГРМ, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про…
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Крім того, п. 1 Гл. 2 РХІ Кодексу ГРМ визначено порушення Споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, в тому числі до них належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (пункт 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ).
Враховуючи вищевикладене, сам факт пошкодження пломби є порушенням наслідком якого є складення акту про порушення та донарахування необлікованих об'ємів природного газу і його вартості, при цьому фіксація такого порушення процедурно не пов'язана з проведенням позачергової повірки чи експертизи.
При цьому, у даному випадку, за результатами експертизи та позачергової повірки додатково, окрім встановлення, що пломби не відповідають заводу-виробнику, встановлено також і ряд інших вагомих порушень, що вказують на несанкціоноване втручання в лічильник природного газу. Даний факт не заперечується і Відповідачем як при проведенні експертизи лічильника газу, так і при розгляді акту про порушення комісією з розгляду актів про порушення.
Судом встановлено, що порушення споживання газу належним чином, з дотриманням положень глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, зафіксовано актом про порушення, який складений відповідно до вимог законодавства. До суду не надано доказів, якими б спростовувалась правильність результатів розгляду комісією акту про № 8743 від 18.11.2021 року. Експертиза підтвердила, втручання в роботу лічильника, а тому суд прийшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі, оскільки позивачем доведено позовні вимоги та підтверджено їх належними доказами.
Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом, в т.ч. і за несанкціонований відбір природного газу.
Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 адреса місця реєстрації та місця надання послуг: АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Київоблгаз» (08150, Київська обл., Фастівський район, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178; ідентифікаційний код 20578072) вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ в розмірі 30729 (тридцять тисяч сімсот двадцять дев'ять) грн. 60 коп., витрати, що пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу в розмірі 4311 (чотири тисячі триста одинадцять) грн. 41 коп. та судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Текст судового рішення складено 19.09.2023 року.
Суддя А.В. Янченко