справа № 932/4137/22
провадження №2/932/1450/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«28» серпня 2023 року м.Дніпро
Суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Цитульський В.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум державної соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, -
ВСТАНОВИВ:
До Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська надійшов вищезазначений позов в якому позивач просив стягнути із відповідача нараховані бюджетні кошти в сумі 23207 грн.54 коп.
Стислий виклад позиції сторін.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачу, на підставі її заяви від 06 лютого 2019 року, була призначена допомога на дитину, над якою встановлене піклування - ОСОБА_2 , 2004 року народження, у розмірі двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку з 01.02.2019 по 31.01.2020 а саме 4054,00 грн. щомісячно. 08.05.2020 відповідач повторно звернулася із заявою про призначення соціальної допомоги, в якій зазначила, що отримує на ОСОБА_3 пенсію по втраті годувальника та аліменти. Таким чином переплата за період 01.02.2019 по 31.01.2020 склала 27603,88 грн. За заявою ОСОБА_1 від 15.05.2020 сума переплати утримувалась в розмірі 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Станом на 19.07.2022 залишок суми надміру виплачених коштів становить 23207,54 грн. 19 травня 2022 року відповідачці направлений лист повідомлення про повернення коштів в добровільному порядку, проте таке лишилося без виконання.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
Фактичні обставини спору встановлені судом.
Рішенням виконавчого комітету Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради №12 від 18.01.2019 встановлено піклування над дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначено над ним піклувальника ОСОБА_1 1949 р.н.
06 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернулася до органу праці та соціального захисту населення із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, пільг. В якій просила призначити допомогу на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування. Така заява містить дописку про те що на аліменти не подавала, пенсію по втраті годувальника не оформлювала.
Рішенням УСЗН Шевченківського району міста Дніпра від 18.03.2019 ОСОБА_1 призначена допомога на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням з 01.02.2019 по 31.01.2020 в розмірі 4054,00 грн.
08 травня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до органу праці та соціального захисту населення із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, пільг. В якій просила призначити допомогу на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування. В такій заяві працівником органу встановлено строк для надання документів про отримання аліментів по втраті годувальника.
Згідно довідки АНД ВДВС у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ОСОБА_1 отримувала аліменти у період з 01.04.2019 по 31.03.2020 за виконавчим листом 199/5594/18 від 14.02.2019 про стягнення аліментів з ОСОБА_3 на користь особи, яка буде виконувати обов'язки опікуна на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти у розмірі частини від усіх видів заробітку, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 31.07.2018 до досягнення дитиною повноліття. ДО такої довідки наданий розрахунок заборгованості зі сплати аліментів.
15 травня 2020 Закревська надала заяву про відрахування переплати від призначеної допомоги 20% щомісячно.
Рішенням від 07.07.2020 встановлено переплату з 01.02.2019 по 31.01.2020.
04 вересня 2020 року за вих. №623/01-15/07 на адресу відповідача направлено повідомлення про перерахунок суми надміру перерахованих коштів.
18 травня 2022 за вих. №01/01-15/107 відповідачу направлене повідомлення про залишок суми надміру перерахованих коштів державної соціальної допомоги на дітей, які знаходяться під опікою та піклуванням.
Відповідно до розрахунку суми призначеної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування ОСОБА_1 розмір переплати за період з лютого 2019 року по січень 2020 року складає 27603,88 грн.
Норми права.
Відповідно до п.4ст.3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, є одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідно до ч. 2-6ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, серед іншого, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). З огляду на предмет позову, зокрема, те що дана справа є малозначною справою і ціна позову не перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, яка підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Обставини справи, що згідно ч. 3ст. 274 ЦПК України, мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, також свідчать про наявність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку.
Відповідно до ст.1,3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що державна допомога на дитину, яка перебуває під опікою чи піклуванням, призначається відповідно до цього Закону та порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок призначення та виплати державної допомоги, встановлений «Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751.
Статтею 16 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 25 Порядку передбачено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.
Згідност.17 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.
Статтею 18 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 26 Порядку визначено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.
У разі коли на дитину виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей з інвалідністю, відповідно до законодавства), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Пунктом 27 Порядку встановлено, що для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, до органу соціального захисту населення подаються, окрім іншого, довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник (у разі одержання пенсії на дитину органи соціального захисту населення використовують відомості про розмір пенсії, що надійшли від органів Пенсійного фонду України на електронних носіях інформації).
Відповідальність за достовірність наданої органу соціального захисту населення інформації щодо неодержання аліментів або щодо їх розміру покладається на опікунів чи піклувальників.
Пунктами 28, 29, 31 Порядку встановлено що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на дванадцять місяців, з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно органами соціального захисту населення за місцем проживання опікуна чи піклувальника або дитини.
Згідно п.49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч. 1ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Разом з тим, ст. 1215 ЦК України, встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
Висновки суду.
Судом встановлено, що відповідач не допустила будь-якої недобросовісної поведінки, не подавала до органів недостовірної інформації та не вчиняла жодних дій, які призвели або могли призвести до виникнення переплати їй державної соціальної допомоги.
У заяві від 06 лютого 2019 року міститься допис, що із заявою про стягнення аліментів не зверталася пенсії по втраті годувальника не оформлювала. Таку інформацію не можна вважати недостовірною, оскільки із заявою про стягнення аліментів на утримання ОСОБА_2 звертався орган опіки та піклування. Таким рішенням не визначений піклувальник на користь якого здійснюється стягнення, оскільки на той час ОСОБА_1 ще не була піклувальником дитини.
Крім того, встановити, що такий допис на заяві вчинений саме ОСОБА_1 не можливо, оскільки після такого не міститься її підпис, ініціали і прізвище його виконавця. Загалом такий допис виглядає як нотатки, оскільки містить й інші дописи.
Представник позивача не навів жодних доказів, за якими можна було б встановити, що ОСОБА_1 знала при поданні заяви на виплату соціальної допомоги про виконавче провадження щодо стягнення аліментів на утримання дитини.
Згідно ч. 3ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно дост. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З наведених норм процесуального закону вбачається, що сам суд не повинен нічого доказувати за своєю ініціативою, оскільки це - обов'язок сторін, які користуються рівними правами щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом переконливості цих доказів. Якщо сторона не подала достатньо доказів для підтвердження певної обставини, то суд робить висновок про її недоведеність.
Суд вказує, що в даному випадку стороною позивача не наведено обов'язкових умов повернення надмірно виплаченої соціальної допомоги; зокрема не надано суду будь-яких доказів, які б відповідали вищевказаним критеріям щодо їх достатності, належності та допустимості, що підтверджували б наявні ознаки (обставини) навмисного подання саме відповідачем недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.
Оскільки грошові кошти у вигляді державної соціальної допомоги надані позивачем добровільно та за відсутності недобросовісності зі сторони відповідача, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову у зв'язку із чим відмовляє у його задоволені в повному обсязі.
Частиною 2ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Керуючись ст.ст.12, 81, 133, 141, 258, 259, 263-268 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум державної соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду складено та підписано 28.08.2023
Суддя В.І.Цитульський