Рішення від 19.09.2023 по справі 907/730/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" вересня 2023 р. м. Ужгород Справа № 907/730/23

Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріали справи,

за позовом Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, с. Поляна, Закарпатська область

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Золоті полянки», м. Київ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,

Секретар судового засідання - Райніш М.І.

Представники не викликались,

СУДОВІ ПРОЦЕДУРИ:

Позивач заявив позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Золоті полянки» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, укладеного між Солочинською сільською радою та ТОВ «КОЛО-центр», посвідченого 23 лютого 2006 року приватним нотаріусом Свалявського районного нотаріального округу Гуледзою А.Г. за реєстровим №1158, зареєстрованого в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №2124085601-0406070700003 від 24 лютого 2006 року.

Ухвалою суду від 08.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Попередній розрахунок понесених позивачем судових витрат становить 2684.00 грн. сплаченого судового збору.

Відповідач не скористався наданим йому правом заперечити проти позовних вимог та надати суду відзив на позов, хоча про розгляд справи був повідомлений належним чином у встановленому законом порядку. Ухвала суду про відкриття провадження у справі від 08.08.2023 надіслана на юридичну адресу відповідача: 01054, м. Київ, вул. Павлівська, 7. Дане поштове відправлення повернулось на адресу суду 22.08.2023 року.

Учасник справи розпоряджається своїми правами на власний розсуд (ч. 2 ст. 14 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).

Таким чином, відповідно до положень ч. ч. 8, 9 ст. 165, ч. 1 ст. 251 ГПК України у зв'язку з ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

АРГУМЕНТИ СТОРІН.

Правова позиція позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що між Солочинською сільською радою та ТОВ "Коло-центр" укладено договір оренди земельної ділянки, посвідчений 23.02.2006 приватним нотаріусом Свалявського районного нотаріального округу Гуледза А.Г. за реєстровим №1158 (далі - договір оренди). Відповідно до умов такого договору оренди, позивач передав ТОВ "Коло - центр" в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 2,1999 га (21 999 кв. м.), що знаходиться на території Солочинської сільської ради: с. Солочин, урочище "Полянки" Свалявського району Закарпатської області для рекреаційних цілей - організації зони відпочинку та обслуговування туристичного комплексу. Передана в оренду земельна ділянка, загальною площею 2,1999 га складається з 6 земельних ділянок:

1) земельної ділянки площею 0,2427 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0081;

2) земельної ділянки площею 0,2879 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0082;

3) земельної ділянки площею 0,2189 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0083;

4) земельної ділянки площею 0,4733 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0084;

5) земельної ділянки площею 0,5660 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0085;

6) земельної ділянки площею 0,4111 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0086.

Відповідно до рішення Солочинської сільської ради від 09.10.2019 №385, рішень Полянської сільської ради від 09.10.2019 №659 та від 23.12.2019 №695 територіальну громаду села Солочин Солочинської сільської ради приєднано до Полянської сільської ради, у зв'язку з чим остання є правонаступником прав та обов'язків Солочинської сільської ради, в т.ч. як орендодавця за договором оренди землі. Також відповідно до додаткових угод від 05.12.2012 та від 31.05.2013, укладених до договору оренди земельної ділянки, орендарем за вказаним договором, в порядку правонаступництва є ТОВ "Золоті Полянки".

Позивач стверджує, що враховуючи прийняття позивачем відповідного рішення на 7 сесії восьмого скликання рішення від 10.06.2021 №364 та, як наслідок, зміну нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, загальною площею 2,1999 га, позивачем надіслано відповідачу лист - пропозицію від 24.05.2023 №888/03-05 з проектом додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо нормативно грошової оцінки вказаної земельної ділянки та розміру орендної плати за її користування, однак лист - пропозиція залишився без відповіді та був повернутий позивачу.

Оскільки, сторонам не вдалось досягти згоди щодо внесення змін у договір оренди земельної ділянки, то вказаний факт і став підставою для звернення до суду з позовними вимогами щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки, укладеного між Солочинською сільською радою та ТОВ "Коло - центр", зокрема позивач просить викласти п. 5 і п. 9 договору у новій редакції, шляхом зміни розміру нормативно грошової оцінки земельної ділянки на 7 244 757.28 грн. та зміни розміру орендної плати на 362 237.86 грн. в рік або 30 186.49 грн. в місяць.

Правова позиція відповідача.

Відзив на позов по суті заявлених вимог відповідачем не подано.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

Солочинська сільська рада Свалявського району Закарпатської області є власником земельної ділянки площею 0,2427 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0081; земельної ділянки площею 0,2879 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0082; земельної ділянки площею 0,2189 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0083; земельної ділянки площею 0,4733 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0084; земельної ділянки площею 0,5660 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0085; земельної ділянки площею 0,4111 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0086, що підтверджується долученими до матеріалів справи витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

23.02.2006 між Солочинською сількою радою та ТОВ "КОЛО - центр" був укладений договір оренди земельної ділянки, посвідчений Гуледзою А.Г. приватним нотаріусом Свалявського районного нотаріального округу за реєстровим №1158, зареєстрованого в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 2124085601-0406070700003 від 24 лютого 2006 року.

Згідно п. 1 такого договору оренди, орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2,1999 га (21 999 кв. м.), що знаходиться на території Солочинської сільської ради: с. Солочин, урочище "Полянки", Свалявського району Закарпатської області для рекреаційних цілей - організації зони відпочинку та обслуговування туристичного комплексу.

Пунктом 2 передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,1999 га (21 999 кв. м.) - (із яких: 0,2879 га - для рекреаційних цілей - організації зони відпочинку; 1,9120 га - для обслуговування туристичного комплексу), у стані, придатному для її використання за призначенням, а саме, що складається із:

1) земельної ділянки площею 0,2427 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0081;

2) земельної ділянки площею 0,2879 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0082;

3) земельної ділянки площею 0,2189 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0083;

4) земельної ділянки площею 0,4733 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0084;

5) земельної ділянки площею 0,5660 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0085;

6) земельної ділянки площею 0,4111 га, кадастровий номер: 2124085601:01:001:0086.

Реєстрація іншого речового права - права оренди на вказані земельні ділянки, в т.ч. за наступними правонаступниками, підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, які містяться в матеріалах справи.

Пунктом 5 договору передбачено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки, згідно довідки №01-8/85 від 31.01.2006, виданої Свалявським районним відділом земельних ресурсів, становить: 703 000.90 грн.

У пункті 8 сторони досягли згоди, що він укладається строком на 49 років з дня його державної реєстрації, тобто до 23.02.2055 року.

Пунктом 9 передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5 відсотків від грошової нормативної оцінки за використання земельної ділянки, що на день посвідчення даного договору складає 35 150.04 грн. в рік або 2929.17 грн. в місяць, на розрахунковий рахунок Орендодавця.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється без урахування індексів інфляції (п. 10 договору оренди).

Відповідно до положень п. 11 договору оренди, орендна плата вноситься щомісячно не пізніше 15 числа поточного місяця поточного року.

Згідно п. 13 договору оренди, розмір орендної плати переглядається раз в рік у разі зокрема: в) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів.

Пунктом 31 договору оренди передбачено, що орендар (відповідач) зобов'язаний зокрема: своєчасно вносити орендну плату.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, з нотаріальним посвідченням. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 33 договору).

Даний договір є зареєстрованим в державному реєстрі правочинів, що підтверджується витягом з державного реєстру правочинів від 23.02.2006 року, № витягу - 2110798.

Договором №1 про внесення змін і доповнень до основного договору від 19.03.2010 сторонами були внесені зміни в п. 5 і в п.9 основного договору оренди, зокрема зазначено нову нормативно - грошову оцінку земельної ділянки, площею 0,2879 га, в розмірі 53 117.55 грн. Нормативно - грошова оцінка земельної ділянки, площею 1,91 20 га складає 1 058 292.00 грн. (п. 5.). У п. 9 сторони зазначили, що орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 5 % від грошової нормативної оцінки за використання земельної ділянки, що на день посвідчення даного договору складає 55 570.48 грн. в рік або 4630.87 грн. в місяць. Даний договір №1 аналогічно посвідчений Гуледзою А.Г. приватним нотаріусом Свалявського районного нотаріального округу за реєстровим №953 і зареєстрований у Державному реєстрі правочинів, що посвідчується витягом з Державного реєстру правочинів від 19.03.2010, №8346235.

12.10.2012 між Солочинською сільською радою Свалявського району Закарпатської області і ТОВ "Гольда і К", яке являється правонаступником за ТОВ "Коло-центр" було укладено договір - новацію (про заміну сторони у зобов'язанні), який посвідчений Гуледзою А.Г. приватним нотаріусом Свалявського районного нотаріального округу за реєстровим №2596. За умовами такого договору - новації, до ТОВ "Гольда і К" переходять всі права та обов'язки, що існували на момент переходу цих прав, внаслідок чого орендар - правонаступник заміняє ТОВ "Коло - центр", як сторону у наступних зобов'язаннях: 1) за вказаним вище договором земельної ділянки, 2) за вказаним вище договором №1 про внесення змін і доповнень до договору оренди земельної ділянки. Даний договір - новація зареєстрований у Державному реєстрі правочинів, що посвідчується витягом з Державного реєстру правочинів №1196325 від 12.10.2012 року.

Договором №4 про внесення змін і доповнень шляхом укладення договору - новації №2 (про заміну сторони у зобов'язанні) від 31.05.2013 внесені зміни до основного договору оренди, договору - новації №1 та до додаткового договору №1 про внесення змін і доповнень до основного договору оренди, зокрема замінено сторону орендаря в даних договорах його правонаступником - ТОВ "Золоті полянки", до якого згідно п. 1 такого договору - новації переходять всі права та обов'язки , що існували на момент переходу цих прав у ТОВ "Гольда і К".

Судом також встановлено, що рішенням №385 від 09.10.2019 Солочинської сільської ради Свалявського району Закарпатської області було вирішено добровільно приєднатися Солочинській сільській територіальній громаді Свалявського району Закарпатської області (с. Солочин) до Полянської об'єднаної територіальної громади Свалявського району Закарпатської області.

Рішенням Полянської сільської ради Свалявського району Закарпатської області від 09.10.2019 №659 було вирішено добровільно приєднати територіальну громаду села Солочин Солочинської сільської ради Свалявського району Закарпатської області до Полянської сільської ради Свалявського району Закарпатської області.

Також, рішенням Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області №364 від 10.06.2021 затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Солочин Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області. Пунктом 2 такого рішення встановлено, що середня (базова) вартість 1 кв. м. земель села Солочин в розрізі економічно - планувальних зон становить: І зона - 143.84 грн./м. кв.; ІІ зона - 118.99 грн. / м. кв. Пунктом 3 введено в дію нормативно грошову оцінку земель населеного пункту села Солочин Полянської сільської ради з 01.01.2022 року. Також даним рішенням встановлено, що рішення 37 сесії 4 скликання від 31.05.2013 за №17 Солочинської сільської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Солочин Свалявського району Закарпатської області" вважати таким, що втратив чинність з 01.01.2022 року.

Витягом №НВ-9919538132023 із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок підтверджується нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2124085601:01:001:0081 у розмірі 883 960.39 грн.

Витягом №НВ-9919538382023 із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок підтверджується нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2124085601:01:001:0082 у розмірі 257 065.62 грн.

Витягом №НВ-9919538592023 із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок підтверджується нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2124085601:01:001:0083 у розмірі 774 446.69 грн.

Витягом №НВ-9919538832023 із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок підтверджується нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2124085601:01:001:0084 у розмірі 1 674 488.89 грн.

Витягом №НВ-9919539162023 із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок підтверджується нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2124085601:01:001:0085 у розмірі 2 002 452.38 грн.

Витягом №НВ-9919539322023 із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок підтверджується нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2124085601:01:001:0086 у розмірі 1 652 343.31 грн.

Відтак, загальна нормативно - права оцінка земель площею 2,1999 га (21 999 кв. м.), переданих в оренду відповідачу ТОВ "Золоті полянки" складає 7 244 757.28 грн.

Відтак, після зміни нормативно - грошової оцінки земельних ділянок вказаних вище, судом встановлено, що Полянська сільська рада Мукачівського району Закарпатської області звернулася до ТОВ "Золоті Полянки" із листом - пропозицією про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 24.05.2023 №888/03-05. В такому листі позивач аналогічно вказує, що нормативно - права оцінка земель площею 2,1999 га (21 999 кв. м.), переданих в оренду відповідачу ТОВ "Золоті полянки" складає 7 244 757.28 грн. і вказує, що в договір оренди земельної ділянки підлягають внесенню відповідні зміни щодо нормативно - грошової оцінки цієї земельної ділянки та розміру орендної плати за її користування. Таким листом позивачем долучено проект додаткової угоди, який просить в 20 - денний строк з моменту отримання листа підписати і направити йому.

За твердженням позивача, яке не спростовано відповідачем, вказаний лист - пропозиція був залишений без відповіді та реагування з боку відповідача; проект додаткової угоди не був погоджений і підписаний з боку відповідача, що і стало підставою для позивача за зверненням до суду за захистом свого порушеного права.

ПРАВОВЕ ОБҐРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ.

В силу частини 1 статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Згідно ч. 1 ст. 626 ЦКУ, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ч. 1 ст. 629 ЦКУ).

Нормами ст. 632 ЦКУ передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частиною 1 ст. 638 ЦКУ передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту (ч. 1 ст. 648 ЦКУ).

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 651 ЦКУ).

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (ч. 2 ст. 652 ЦКУ).

Ч. 1 ст. 652 ЦКУ передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом (ч. 4 ст. 652 ЦКУ).

Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили (ч. 3 ст. 653 ЦКУ).

Статтею 654 ЦКУ передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно умов ст. 792 ЦКУ, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Статтею 13 ЗУ "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до умов ст. 15 ЗУ "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є зокрема: орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом (ст. 17 ЗУ "Про оренду землі").

Відповідно до приписів ст. 23 ЗУ "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Статтею 30 ЗУ "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

За змістом ст. 1 ЗУ "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Статтею 5 ЗУ "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується зокрема для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Частинами першою, другою ст. 20 цього ж закону передбачено, що за результатами нормативно грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель.

Отже, як встановлено судом, справді 23.02.2006 між Солочинською сількою радою та ТОВ "КОЛО - центр" був укладений договір оренди земельної ділянки.

Згідно п. 1 такого договору оренди, орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2,1999 га (21 999 кв. м.), що знаходиться на території Солочинської сільської ради: с. Солочин, урочище "Полянки", Свалявського району Закарпатської області для рекреаційних цілей - організації зони відпочинку та обслуговування туристичного комплексу.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, з нотаріальним посвідченням. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 33 договору).

Договором №1 про внесення змін і доповнень до основного договору від 19.03.2010 сторонами були внесені зміни в п. 5 і в п.9 основного договору оренди, зокрема зазначено нову нормативно - грошову оцінку земельної ділянки, площею 0,2879 га, в розмірі 53 117.55 грн. Нормативно - грошова оцінка земельної ділянки, площею 1,91 20 га складає 1 058 292.00 грн. (п. 5.). У п. 9 сторони зазначили, що орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 5 % від грошової нормативної оцінки за використання земельної ділянки, що на день посвідчення даного договору складає 55 570.48 грн. в рік або 4630.87 грн. в місяць.

Договором №4 про внесення змін і доповнень шляхом укладення договору - новації №2 (про заміну сторони у зобов'язанні) від 31.05.2013 внесені зміни до основного договору оренди, договору - новації №1 та до додаткового договору №1 про внесення змін і доповнень до основного договору оренди, зокрема замінено сторону орендаря в даних договорах його правонаступником - ТОВ "Золоті полянки", до якого згідно п. 1 такого договору - новації переходять всі права та обов'язки , що існували на момент переходу цих прав у ТОВ "Гольда і К".

Судом також встановлено, що рішенням №385 від 09.10.2019 Солочинської сільської ради Свалявського району Закарпатської області було вирішено добровільно приєднатися Солочинській сільській територіальній громаді Свалявського району Закарпатської області (с. Солочин) до Полянської об'єднаної територіальної громади Свалявського району Закарпатської області.

Відтак, після проведення правонаступництва, орендодавцем за договором і позивачем у даній справі є - Полянська сільська рада Мукачівського району Закарпатської області, а орендарем і належним відповідачем у справі виступає ТОВ "Золоті полянки", яке є правонаступником ТОВ "Коло - центр" і ТОВ "Гольда і К".

В подальшому, рішенням Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області №364 від 10.06.2021 затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту села Солочин Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області. Пунктом 2 такого рішення встановлено, що середня (базова) вартість 1 кв. м. земель села Солочин в розрізі економічно - планувальних зон становить: І зона - 143.84 грн./м. кв.; ІІ зона - 118.99 грн. / м. кв. Пунктом 3 введено в дію нормативно грошову оцінку земель населеного пункту села Солочин Полянської сільської ради з 01.01.2022 року. Також даним рішенням встановлено, що рішення 37 сесії 4 скликання від 31.05.2013 за №17 Солочинської сільської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Солочин Свалявського району Закарпатської області" вважати таким, що втратив чинність з 01.01.2022 року. Загальна нормативно - правова оцінка земель площею 2,1999 га (21 999 кв. м.), переданих в оренду відповідачу ТОВ "Золоті полянки" складає 7 244 757.28 грн. згідно даних витягів із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок.

Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача з відповідним листом - пропозицією від 24.05.2023, яким долучав до матеріалів листа проект додаткової угоди, в якій п. 5 і п. 9 були викладені в новій редакції, зокрема була зазначена нормативно - грошова оцінка земельної ділянки в розмірі 7 244 757.28 грн., а орендна плата в розмірі 362 237.86 грн. в рік або 30 186.49 грн. в місяць. За твердженням позивача, яке не було спростовано відповідачем у поданих заявах по суті справи, відповідач не відреагував на такий запит і не підписав додаткової угоди в редакції позивача.

Відтак, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, в якій просив внести зміни в договір з посиланням на ст. ст. 652 ЦКУ, ст. 30 ЗУ "Про оренду землі".

Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності за своїм правовим статусом є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцю, а також це і загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку.

Згідно з підпунктом 14.1.125 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За правилами частини п'ятої статті 5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Частинами першою, другою статті 20 цього Закону визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

За змістом статті 13, частини першої статті 15 та статті 18 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Розмір орендної плати, визначений сторонами договору оренди, у випадку, коли об'єктом оренди є землі державної і комунальної власності, має враховувати нормативну грошову оцінку земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

При цьому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.

Аналогічних висновків дійшла і Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові 09.11.2021 у справі №635/4233/19.

Такі правові висновки кореспондуються також з висновками, які містяться в постановах Верховного Суду України від 03 грудня 2013 року у справі № 3-34гс13, від 07 жовтня 2015 року у справі № 3-481гс15, від 18 травня 2016 року у справі № 6-325цс16, в постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 24 липня 2019 року у справі № 644/9862/14-ц, від 09 жовтня 2019 року у справі № 645/1972/16-ц, від 30 січня 2020 року у справі № 640/15419/15-ц, та в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22 січня 2019 року у справі № 922/539/18, від 13 червня 2019 року у справі № 910/11764/17, від 20 листопада 2019 року у справі № 916/2769/18, від 16 січня 2020 року у справі № 904/1912/19, від 04 лютого 2020 року у справі № 922/378/19.

Разом з тим при вирішенні вказаного спору, необхідно зважати, що в частинах першій та другій статті 20 Закону № 1378-IV передбачено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Тобто витяг з технічної документації є документом, який оформлюється за результатом проведення нормативної грошової оцінки та відображає дані стосовно окремої земельної ділянки. Він складається на основі розрахованих у встановленому порядку показників (коефіцієнтів), які визначені у технічній документації, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної або міської ради.

У постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12 листопада 2018 року у справі № 814/789/12, від 10 вересня 2020 року у справі № 817/1793/17, від 30 вересня 2020 року у справі № 817/1779/17 зроблено висновок про те, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, а носить індивідуальний характер.

Суд підкреслює, що рішення Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області від 10.06.2021 №364 є чинним та у встановленому законом порядку незаконними не визнавалося, є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

У пункті 33 спірного договору оренди землі сторони передбачили можливість внесення змін за взаємною згодою сторін та вирішення спору в судовому порядку у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі.

Отже, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої сторонами у договорі оренди землі.

Такий правовий висновок кореспондується із висновками, які містяться в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 635/4233/19 від 09.11.2021, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.01.2019 року у справі № 922/539/18, від 13.06.2019 у справі № 910/11764/17, від 20.11.2019 у справі № 916/2769/18, від 16.01.2020 у справі № 904/1912/19, від 04.02.2020 у справі № 922/378/19.

Відсоткова ставка в даному випадку залишається незмінною в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки.

Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

За частинами першою - другою статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною другою статті 78 ЦПК України, яка регулює визначення поняття допустимості доказів, встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).

За змістом статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

У силу частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частин першої - третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням того, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є безумовною підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін договору оренди земель комунальної власності про можливість такої зміни, а також з огляду на те, що особі, яка звернулася до суду за захистом порушених, невизнаних чи оспорюваних прав має бути гарантований ефективний судовий захист цих прав, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги повністю.

Аналогічних висновків дійшла і Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові 09.11.2021 у справі №635/4233/19.

Розподіл судових витрат.

Судові витрати на підставі статті 129 ГПК України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 5 ст. 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 126, 129, 221, 236, 238, 240, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного між Солочинською сільською радою (правонаступник - Полянська сільська рада Мукачівського району Закарпатської області) та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОЛО - центр" (правонаступник - Товариство з обмеженою відповідальністю "Золоті полянки"), посвідченого 23 лютого 2006 року приватним нотаріусом Свалявського районного нотаріального округу Гуледза А.Г. за реєстровим №1158, зареєстрованого в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 2124085601-0406070700003 від 24 лютого 2006 року, виклавши пункти 5 та 9 цього договору в наступній редакції: 5. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягів із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок, сформованих 04.05.2023 за номерами: НВ - 9919538132023, НВ - 9919538382023, НВ - 9919538592023, НВ - 9919538832023, НВ - 9919539162023, НВ - 9919539322023, становить 7 244 757.28 грн. (сім мільйонів двісті сорок чотири тисячі сімсот п'ятдесят сім гривень 28 копійок); 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5% (п'яти відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що на день посвідчення даного договору складає 362 237.86 грн. (триста шістдесят дві тисячі двісті тридцять сім гривень 86 копійок) в рік, або 30 186.49 грн. (тридцять тисяч сто вісімдесят шість гривень 49 копійок) в місяць на розрахунковий рахунок орендодавця.

3. Судові витрати покласти на відповідача.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Золоті полянки", код ЄДРПОУ - 37993804, 01054, м. Київ, вул. Павлівська, 7, на користь Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, код ЄДРПОУ - 04351587, 89313, Закарпатська область, Мукачівський р-н, с. Поляна, вул. Духновича, буд. 63, сплачений судовий збір у розмірі 2684.00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривень 00 копійок).

На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду згідно ст. 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без участі (неявки) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.

Повне судове рішення складено та підписано 19 вересня 2023 року.

Суддя Л.В. Андрейчук