Постанова від 07.09.2023 по справі 496/4299/23

Справа № 496/4299/23

Провадження № 3/496/3297/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2023 року Біляївський районний суд Одеської області у складі головуючого - судді Портної О.П., за участю: секретаря - Ткаченко В.М. розглянувши в залі суду міста Біляївка матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Бериславського районного ВП ГУНП в Херсонській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

До Біляївського районного суду Одеської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 096777 від 30.05.2023 року відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 30 травня 2023 року о 00:10 годині в смт. Біла Криниця, вул. Каховська, водій ОСОБА_1 керував автомобілем з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя). Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

25.07.2023 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшов відзив у справі про адміністративне правопорушення в якому просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки матеріали справи не містять належних та допустимих доказів про його винуватість.

У судовому засіданні ОСОБА_1 було роз'яснено, що в даній категорії справ, відзив не передбачено.

Відповідно до постанови суду від 26.07.2023 року було задоволено клопотання ОСОБА_1 про участь у судовому засідання в режимі відеоконференції.

У судовому засіданні 31.07.2023 року ОСОБА_1 свою провину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав, надав не чіткі пояснення. Зазачив, що 30.05.2023 року він правила дорожнього руху не порушував, та працівниками поліції здійснено його зупинку без достатніх правових підстав. Також зазначив, що відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння так як в нього боліла голова та піднявся тиск. Наполягав на перегляді відеодоказів.

У зв'язку з тим, що відеодокази не можливо переглянути в режимі відеоконференції у судовому засіданні було оголошено перерву до 07.09.2023 року.

В судовому засіданні 07.09.2023, при досліджені матеріалів справи, судом виявлено підстави необхідності повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення до Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області, виходячи з наступного.

Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, дата, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.

Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

При дослідженні матеріалів справи про адміністративне правопорушення, у судовому засіданні 07.09.2023 року встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що працівниками поліції велась відеофіксація на бодікамеру, та до протоколу додаються відеодокази, проте під час судового засідання було встановлено, що диск із зафіксованими на ньому обставинами події не відтворюється, що позбавляє суддю можливості всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи та ухвалити законне і справедливе рішення.

Відповідно до п.п. 4, 5 Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом МВС № 1026 від 18.12.2018, під час здійснення повноважень поліцейськими портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях (ближче до плечового суглоба) так, щоб не створювати перешкод діям поліцейського. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації подій, поліцейські можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення.

Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.

Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ № 096777 від 30.05.2023 дані про свідків відсутні, а відеозапис, який додано до матеріалів справи, не піддається зчитуванню комп'ютерною технікою (відеофайли не відкриваються та не відтворюються).

Таким чином, суддя прийшов до переконання, що матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, слід повернути для належного оформлення до Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 (із змінами і доповненнями) вказано про неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників, при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз, та визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

При цьому, враховуючи, що розгляд справи в суді здійснюється лише в межах перевірки тих обставин, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та матеріалах долучених до нього, які були зібрані органом, який склав протокол, та для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, на суд не може бути покладена функція збирання доказів, оскільки таким чином буде порушено принцип змагальності, та з огляду на те, що без приведення у відповідність з вимогами ст. 256 КУпАП протоколу про адміністративне правопорушення, суд не має можливості прийняти остаточне законне рішення по суті справи, матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 підлягають поверненню до Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області для належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст. 245, 256, 268, 279, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП повернути на доопрацювання до Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Портна