154/3891/23
3/154/1839/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.09.2023 суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області, при секретарі судового засідання Мазій І.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.185-1 та ст.185 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу серії ВАБ № 737300 від 07.09.2023, ОСОБА_1 07.09.2023, о 09-30 год., перебуваючи в м.Володимир, вул.Данила Галицького (територія міської ради) порушив порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, що виразилось у тому, що 07.09.2023 в період з 09-30год., пікетував під міською радою із власноручно написаним плакатом «Громадська рада де ти? Чого не чути», що суперечить ст.19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»
Дані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 185-1 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу серії ВАБ № 628058 від 07.09.2023, ОСОБА_1 07.09.2023, о 09-48 год., поблизу міської ради проводив мітинг, що заборонено під час дій воєнного стану, після неодноразових законних вимог працівників поліції, покинути місце події, не реагував, чим здійснив злісну непокору законній вимозі працівникам поліції.
Дані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 185 КУпАП.
Постановою судді від 15.09.2023 справи про адміністративні правопорушення №154/3891/23, провадження №3/154/1839/23 та №154/3892/23, провадження №3/154/1840/23 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.185-1 КУпАП та ст.185 КУпАП об'єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою провину за інкримінованими правопорушеннями не визнав, мотивуючи тим, що ніяких мітингів не організовував, перебував на площі з плакатом та своїми діями намагався звернути увагу голови міської ради та народних депутатів з приводу перерозподілу коштів місцевого бюджету Збройним Силам України». Що стосується непокори вимогам поліції, пояснив, що на вимогу начальника поліції, пішов з площі, але в подальшому його догнав поліцейський і склав протокол.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Дії особи, поведінка якої є предметом дослідження, у кожному випадку потрібно оцінювати у контексті положень ст. 9 КУпАП, де закріплено поняття адміністративного правопорушення. Відповідно до цієї норми - адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, вчинена суб'єктом правопорушення, і за яку передбачено адміністративну відповідальність. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, який є одним з основних джерел доказів і документом, що офіційно засвідчує факт неправомірних дій, має бути складений уповноваженою на те особою та має містити поряд з даними про особу правопорушника суть адміністративного правопорушення.
Диспозиція ч. 1 ст.185-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення порядку проведення організації, проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій.
Об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення громадського порядку під час проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185-1 КУпАП, полягає у порушенні встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Крім того, правопорушення може вчинюватися і у формі бездіяльності.
Виходячи зі змісту диспозиції ч.1 ст.185-1 КУпАП, це бланкетна норма, яка відсилає до інших нормативно правових чи підзаконних нормативно правових актів, якими встановлено порядок організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, зокрема, у ньому не в повному обсязі викладено суть адміністративного правопорушення, яка б відповідала диспозиції ч.1 ст.185-1 КУпАП, а саме: не зазначено які саме дії з організації пікетування вчинив правопорушник, в якій формі виражена його вина, крім того, цей протокол не містить посилання на конкретну норму нормативно-правового акту, яким встановлено порядок організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій та яку порушив ОСОБА_1 , що є обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185-1 КУпАП та, в свою чергу, прямо суперечить принципу правової визначеності, згідно якого «закон має бути доступним та передбачуваним, що стосується його наслідків, тобто вираженим із достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку».
З огляду на викладене, зміст протоколу не містить викладення об'єктивної сторони правопорушення.
Крім того, у вищевказаному протоколі, якій складено 07.09.2023 зазначено, що ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи відбудеться 15 вересня 2023 о 10-00год. у Володимир-Волинському міському суді, в той час, як даний адміністративний матеріал надійшов до суду 15.09.2023 о 12-40год., що свідчить про наявне порушення органами поліції прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Також треба зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 , не містить жодних посилань та зазначення технічного засобу, яким здійснено відеозапис, а відтак, з точки зору процесуального законодавства, долучений DVD-R диск не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Законодавство України про адміністративні правопорушення має карну спрямованість, а тому, з урахуванням принципів і загальних засад Кодексу України про адміністративні правопорушення, практики Європейського Суду з прав людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
ЄСПЛ підкреслює, що обов'язок адміністративного органу нести тягар доведення є складовою презумпції невинуватості і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння порушення.
Виходячи з положень ст.ст.8,62 Конституції України дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на його користь.
Долучені в якості доказів матеріали через недостовірність як доказ протоколу про адміністративне правопорушення є недостатніми для прийняття рішення про вину ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення.
Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-1 КУпАП.
Оскільки у встановленому законом порядку не доведена винуватість ОСОБА_1 у інкримінованому за ч.1 ст.185-1 КУпАП правопорушення, а саме у порушенні порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, що виразилось у тому, що 07.09.2023 в період з 09-30год., пікетував під міською радою, прихожу до висновку про відсутність законних підстав для притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУаАП, а саме здійснення злісної непокори законній вимозі працівникам поліції.
При цьому, суддя бере до уваги наявні процесуальні порушення, зокрема у протоколі серії ВАБ № 628058 від 07.09.2023 не містить жодних посилань та зазначення технічного засобу, яким здійснено відеозапис, а відтак, з точки зору процесуального законодавства, долучений DVD-R диск не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення, а також зазначено, що ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи відбудеться у Володимир-Волинському міському суді 20 вересня 2023 о 10-00год., та даний адміністративний матеріал надійшов до суду 15.09.2023 о 12-42год., при цьому сама особа, яка притягається до суду не доставлена.
В той час, як згідно ст.ст.268, 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, передбачене ст.185 КУпАП розглядається протягом доби за обов'язковою присутністю особи, яка притягається, що свідчить про наявне порушення органами поліції прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до статті 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного вище, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про недоведеність складу адміністративних правопорушень, вчинених ОСОБА_1 07.08.2023 за ч.1 ст.185-1 та ст.185 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, постановою Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року, ст.ст. 1, 6, 7, 245, 247, 252, 256, 277, 278, 280, 283 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.185-1 та ст.185 КУпАП закрити внаслідок відсутності складу адміністративних правопорушень.
На постанову протягом десяти днів з моменту її винесення може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду.
Суддя: Тетяна Пустовойт