Рішення від 15.09.2023 по справі 480/6396/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2023 року Справа № 480/6396/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6396/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) в Сумській області щодо зниження основного розміру раніше призначеної йому пенсії з 76% до 70% при проведенні у 2018 році перерахунку (з 01.01.2016) пенсії відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 15.05.2017 № 11/131 - 315 (928) про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 у справі № 818/175/18;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести з 01.01.2016 уточнений перерахунок його пенсії відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 15.05.2017 № 11/131 - 315 (928) про розмір грошового забезпечення, із застосуванням відсоткового значення (розміру) 76% від суми грошового забезпечення та виплату пенсії за весь період, починаючи з 01.01.2016, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зниження основного розміру раніше призначеної йому пенсії з 76% до 70% при проведенні в лютому 2022 року перерахунку пенсії (з 01.12.2019) на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 у справі № 480/9459/21 відповідно до довідки Державної установи МВС України "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" від 20.05.2021 № 33/39 - 380 про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести з 01.12.2019 уточнений перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України від 20.05.2021 № 33/39 - 380 про розмір грошового забезпечення із застосуванням відсоткового значення (розміру) 76% від суми грошового забезпечення та виплату пенсії за весь період, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

Свої вимоги мотивує тим, що проходив службу в органах внутрішніх справ і з 01.03.2014 йому призначена пенсію за вислугу років у розмірі 76 % від суми грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

У березні 2018 року на виконання ст. 13 Закону № 2262-ХІІ та п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам", відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 15.05.2017 № 11/131-315 (928) і при цьому основний розмір пенсії було зменшено з 76 % до 70 % від грошового забезпечення.

22.12.2021 судовим рішенням у справі № 480/9459/21 було зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити обчислення, перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2019 року ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі наданої Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України довідки від 20.05.2021 р. № 33/39-380 за відповідною посадою станом на листопад 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2450,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (49,94%) - 3670,59 грн; премія (62,06%) - 6839,38 грн.

У лютому 2022 року здійснено перерахунок пенсії, однак відсотковий розмір зменшено з 76 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

На звернення позивача ГУ ПФУ в Сумській області повідомило про відмову у перерахунку пенсії з врахуванням 76 % грошового забезпечення.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою від 27.06.2023 було відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач в позові зазначає, що є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 76 % відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 у справі № 818/175/18 визнано бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року протиправною і зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області № 11/131-315(928) від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, починаючи з 01 січня 2016 року. Зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в у Сумській області на користь ОСОБА_1 704,80 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 по справі № 480/9459/21 було зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити обчислення, перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2019 року ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі наданої Державної установи "Територіальне медичне о'бєднання по Сумській області" МВС України довідки від 20.05.2021 р. № 33/39-380 за відповідною посадою станом на листопад 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2450,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (49,94%) - 3670,59 грн; премія (62,06%) - 6839,38 грн.

Під час виконання рішень суду від 02.04.2018 по справі № 818/175/18 та від 22.12.2021 № 480/9459/21 ГУ ПФУ в Сумській області був проведений перерахунок пенсії позивача, але здійснений був такий перерахунок, виходячи з 70% грошового забезпечення.

Не погодившись із вищевказаним перерахунком та зменшенням розміру виплат, позивач звернувся до відповідача із заявами щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 та з 01.12.2019, виходячи із розміру 76 % грошового забезпечення.

Відповідач листом від 12.01.2022 повідомив позивача про те, при проведенні у березні 2018 року перерахунку (з 01.01.2016), на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, застосовано норми законодавства чинні на момент його проведення, а саме статті 13 Закону № 2262 -XII якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зазначено, що зміни щодо визначення максимального розміру були внесені до статті 13 відповідно до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" набрали чинності з 01.05.2014. Також у травні 2018 року на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 у справі № 818/175/18 проведено перерахунок пенсії згідно чинного законодавства.

Крім того, відповідач листом від 23.02.2022 повідомив позивача про те, що в лютому 2022 року на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 у справі № 480/9459/21 ГУ ПФУ в Сумській області проведено перерахунок пенсії, виходячи із розрахунку 70% від суми грошового забезпечення.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі № 2262-XII.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.

Пунктом "а" статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII, згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.

Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу призначена в розмірі 76 грошового забезпечення.

Однак при перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 по справі № 818/175/18 від 22.12.2021 № 480/9459/21, позивачу зменшено суму пенсії до 70 % грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем у листах від 12.01.2022, від 23.02.2022.

Факти перерахунку пенсії з 01.01.2016 та з 01.12.2019 в розмірі 70 % підтверджуються відповідними протоколами перерахунку пенсії.

Враховуючи те, що пенсія позивачу призначалася в розмірі 76 %, то перерахунок слід здійснити позивачу в розмірі саме 76 % з 01.01.2016, 01.12.2019.

Суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Вказана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 04.02.2019 по справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18).

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне присудити відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму сплаченого ним при зверненні до суду судового збору в розмірі 1073,60 гривень.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зниження ОСОБА_1 основного розміру раніше призначеної пенсії з 76% до 70% при проведенні у 2018 році перерахунку (з 01.01.2016) пенсії відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 15.05.2017 № 11/131-315 (928) про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 у справі № 818/175/18.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.01.2016 уточнений перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 15.05.2017 № 11/131-315 (928) про розмір грошового забезпечення, із застосуванням відсоткового значення (розміру) 76 % від суми грошового забезпечення та виплату пенсії за весь період, починаючи з 01.01.2016, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зниження ОСОБА_1 основного розміру раніше призначеної пенсії з 76 % до 70 % при проведенні в лютому 2022 року перерахунку пенсії (з 01.12.2019) на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 у справі № 480/9459/21 відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 20.05.2021 № 33/39-380 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.12.2019 уточнений перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 20.05.2021 № 33/39-380 про розмір грошового забезпечення із застосуванням відсоткового значення (розміру) 76% від суми грошового забезпечення та виплату пенсії за весь період, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 1073,60 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал