Рішення від 14.09.2023 по справі 460/11668/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2023 року м. Рівне №460/11668/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої уточненої довідки №22/6-7050 від 20.12.2021 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» на пенсіонера МВС ОСОБА_1 , виготовлену на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/4933/21 від 20.10.2021 з повною реальною інформацією та внесенням в неї відомостей щодо 15% щомісячної надбавки до посадового окладу «за службу в умовах режимних обмежень» та «щомісячної індексації грошового забезпечення» за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Наказу МВС України №260 від 06.04.2016 та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VІІІ станом на 01.12.2019; зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену уточнену довідку №22/6-7050 від 20.12.2021 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» на пенсіонера МВС ОСОБА_1 , виготовлену на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/4933/21 від 20.10.2021 з повною реальною інформацією та внесенням в неї відомостей щодо 15% щомісячної надбавки до посадового окладу «за службу в умовах режимних обмежень» та «щомісячної індексації грошового забезпечення» за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Наказу МВС України №260 від 06.04.2016 та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VІІІ станом на 01.12.2019, для подальшого перерахунку пенсії.

Заяви по суті справи.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №460/4933/21 видана довідка Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-7050 від 22 грудня 2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Однак, позивач вказує, що відповідач при формуванні довідки не вказав у складових грошового забезпечення надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% та щомісячну індексацію грошового забезпечення. Позивач зазначає, що його право на надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% підтверджено судовими рішеннями у справах №817/1418/16 та №460/1194/19. Щодо підстав включення індексації в грошове забезпечення для обчислення пенсії, то позивач зазначає про судову практику, якою підтверджено обов'язковість такого включення. Просить позов задовольнити.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, де вказав, що надбавка до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень враховується для обчислення пенсії тільки тим особам, які отримували її перед звільненням із служби. Позивачу ця надбавка не була встановлена, що підтверджується грошовим атестатом від 07.02.2005 №5. Індексація грошового забезпечення не включена до видів грошового забезпечення, які підлягають включенню у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подало пояснення на позовну заяву, де зазначило, що перерахунок пенсій здійснюється на підставі тих документів та довідок про грошове забезпечення, які були або будуть надані уповноваженими структурними підрозділами, де проходили службу пенсіонери. Тому третя особа просить суд відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 22.05.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Ухвалою суду від 29.06.2023 позивачу надано строк для подання заяви про поновлення строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 21.07.2023 поновлено ОСОБА_1 пропущений строк на звернення до суду, продовжено розгляд справи.

Згідно з вимогами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Наказом начальника УМВС України в Рівненській області №16 о/с, згідно з Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, 26.01.2005 звільнено зі служби з органів МВС в запас Збройних сил за п.64 «В» (через обмежений стан здоров'я) майора міліції ОСОБА_1 - оперуповноваженого групи розшуку злочинців та осіб, що пропали безвісти відділу карного розшуку Рівненського МВ 31.01.2005. Вислуга років на день звільнення складає: в календарному обчисленні - 16 років 04 місяців 27 днів, в пільговому обчисленні 21 рік 03 місяці 01 день. Підстава: рапорт ОСОБА_1

31.01.2005 позивач звернувся до начальника ВФРЕ УМВС України в Рівненській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 24.05.2018 у справі № 817/1418/16, яке набрало законної сили 11.12.2018 зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 15% щомісячної надбавки до посадового окладу «За роботу в умовах режимних обмежень» з 01.02.2001 по 31.01.2005. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 5% щомісячної надбавки до грошового забезпечення «За вислугу років» з 04.09.2003 по 26.01.2005. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Рівненській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 вихідну допомогу з врахуванням 15% щомісячної надбавки до грошового забезпечення «За роботу в умовах режимних обмежень» та 5% щомісячної надбавки до грошового забезпечення «За вислугу років». Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Рівненській області внести в грошовий атестат ОСОБА_1 15% щомісячної надбавки до посадового окладу «За роботу в умовах режимних обмежень» з 01.02.2001 та 5% щомісячної надбавки до грошового забезпечення «За вислугу років» з 04.09.2003. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У вказаному рішенні суд зазначив, що ОСОБА_1 наказами керівництва УМВС України в Рівненській області надавався допуск до державної таємниці, а тому, відповідно до законодавства йому підлягала до нарахування та виплати надбавка до посадового окладу «За роботу в умовах режимних обмежень». Також, на день звільнення вислуга позивача становить більше 15 років, що надає йому право для виплати надбавки за вислугу років в розмірі 30% до грошового забезпечення з вересня 2003 року. Так як, позивачу починаючи з вересня 2003 року до моменту звільнення не доплачено до грошового забезпечення надбавку за вислугу років в розмірі 5%.

На виконання вказаного судового рішення позивачу видано Грошовий атестат №б/н від 12.09.2019 та Висновок про призначення пенсії, де зазначено, що до грошового забезпечення входить, в тому числі, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15 % по 31 січня 2005 року.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 05.09.2019 у справі №460/1194/19, зокрема, зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області висновку про призначення пенсії та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2005, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи станом на 01.02.2005, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також Постанови КМУ №355 від 23.04.2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із включенням до них складових щодо 15% щомісячної надбавки до посадового окладу «За роботу в умовах режимних обмежень», для подальшого перерахунку пенсії, з 01.02.2005 до 01.01.2016.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №460/4933/21 зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року №260 «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання» за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з обов'язковим зазначенням в ній відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та їх розмірів, для здійснення обчислення та перерахунку з 1 грудня 2019 року основного розміру пенсії.

Довідка Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-7050 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №460/4933/21, видана 22 грудня 2021 року.

Складовими грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 зазначено: посадовий оклад -2400 грн, надбавка за звання (майор поліції) - 2000 грн, надбавка за стаж служби в поліції 35% - 1540 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 39,91%, премія 121,17% - 10070,02 грн, усього 18380,67 грн.

Позивач вказує, що відповідач при формуванні довідки не зазначив у складових грошового забезпечення надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% та щомісячну індексацію грошового забезпечення.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктами владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за № 2262-XII (надалі, також Закон № 2262-XII).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі, також Постанова № 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, у Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (надалі, також Порядок № 45) від 13 лютого 2008 року у Додатку 2 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року за № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі, також Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Так, Пунктами 4-11 Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання «заслужений»; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Таким чином, з 19 листопада 2019 року, дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України № 2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами № 988, № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Крім того, суд ураховує, що у постановах Верховного Суду від 15 серпня 2019 року у справі № 821/256/17 та від 25 листопада 2019 року у справі № 809/325/18 касаційний суд висловив правову позицію, у відповідності до якої в довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувалися поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії.

На підставі викладеного вище суд зазначає, що позивач реалізував своє право на отримання пенсії у належному йому розмірі, відповідно до Постанови № 988, а саме йому виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про грошове забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Суд акцентує увагу, що підставою для видачі довідки позивачу є прийняття постанови КМУ №988, якою підвищено посадові оклади поліцейських.

Так, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).

Даними нормативно-правовими актами визначено, що до складу грошового забезпечення входить надбавки за стаж в поліції, за специфічні умови проходження служби в поліції та за службу в умовах режимних обмежень.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з грошового забезпечення, в яке включено також і надбавка в умовах режимних обмежень.

Крім того, відповідач зсилається на той факт, що позивачу при звільненні не нараховувалася надбавка в умовах режимних обмежень.

Однак, судом встановлено, що на виконання судового рішення від 24.05.2018 у справі №817/1418/16 позивачу видано Грошовий атестат №б/н від 12.09.2019 та Висновок про призначення пенсії, де зазначено, що до грошового забезпечення входить, в тому числі, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15 % по 31 січня 2005 року.

Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема надбавки за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі.

Таким чином, на момент звільнення позивача з ОВС йому виплачувалася надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, тобто вона була встановлена позивачу, а тому є протиправним невключення в довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року відповідно до Постанови №988 згаданої надбавки.

З приводу вимоги позивача про зобов'язання включити до довідки про розмір грошового забезпечення індексації, суд зазначає наступне.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Такий висновок викладений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 30 грудня 2020 року у справі №359/8843/16-а.

Крім того, до такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 06 квітня 2023 року у справі № 560/9664/21 (адміністративне провадження № К/990/9449/22).

Таким чином, суд вважає, що індексація грошового забезпечення має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для обчислення і перерахунку його пенсії за вислугу років, а тому вимога позивача про включення індексації грошового забезпечення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії підлягає задоволенню.

Суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо невключення надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% та індексації грошового забезпечення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії у довідці від 20.12.2021 №22/6-7050.

При цьому, як вбачається із норм права, які регулюють порядок оформлення довідок про розмір грошового забезпечення, внесення змін до вже існуючих довідок як правовий механізм не передбачено. Натомість, за зверненням пенсіонера уповноважений орган не позбавлений можливості видати нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Оскільки захист права особи повинен відповідати критерію ефективності, суд дійшов висновку щодо наявності підстав зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 та включити до неї надбавку за роботу в умовах режимних обмежень - у розмірі 15% та індексацію грошового забезпечення та направити довідку для перерахунку призначеної пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для проведення її перерахунку та виплати.

З огляду на зазначене, позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовий збір в розмірі 1073,60 грн, сплачений відповідно до квитанції від 10.05.2023, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо невключення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №22/6-7050 від 20.12.2021 надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% та індексації грошового забезпечення».

Зобов'язати Міністерства внутрішніх справ України виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову (оновлену) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), в тому числі надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, премії та індексації грошового забезпечення, для подальшого проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 (шістдесят) коп за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 14 вересня 2023 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01024, ЄДРПОУ/РНОКПП 00032684)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області Адреса: вул. Борисенка Олександра, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076).

Суддя К.М. Недашківська