Рішення від 15.09.2023 по справі 140/17208/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2023 року ЛуцькСправа № 140/17208/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо обмеження максимальним розміром пенсійної виплати, встановленої з 01 березня 2023 року за результатами індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” (далі - Постанова №168); зобов'язання здійснити з 01 березня 2023 року виплату пенсійного забезпечення, проіндексованого на підставі вказаної постанови, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - Постанова №713), без обмеження пенсії максимальним розміром.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ). Поряд з тим Постановою №168 передбачено проведення з 01 березня 2023 року нарахування індексації пенсій, у тому числі призначених згідно із Законом №2262-ХІІ. Пенсія позивача також була проіндексована відповідно до Постанови №168 та нарахована у сумі 24069,00 грн, однак виплачена у сумі 20930,00 грн. Крім того, на виконання рішення суду від 04 травня 2023 року у справі №140/3180/23 ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до Постанови №713 встановлена щомісячна доплата в розмірі 2000,00 грн. Однак позивач отримує пенсію у розмірі 20930,00 грн, тобто обмежену десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.

Позивач дії відповідача щодо застосування обмеження виплати пенсії величиною в десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, вважає протиправними. Незважаючи на наявність в Постанові №168 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, орган Пенсійного фонду повинен врахувати, що норма статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка стосувалися обмеження виплати пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, що втратили працездатність, визнана неконституційною. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України підлягає застосуванню акт вищої юридичної сили. Положення Постанови №168 суперечить приписам Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016. Те саме стосується виплати щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позов його вимоги заперечив та у задоволенні позову просив відмовити (а.с.15-19). В обґрунтування цієї позиції вказав, що в умовах воєнного стану можуть бути обмежені окремі права і свободи, зокрема, щодо соціального захисту громадян, визначені статтею 46 Конституції України. Кабінет Міністрів згідно з абзацом третім підпункту 2 пункту 22 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України в умовах воєнного стану може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій. Постанова Кабінету Міністрів України №168 визначає організаційні питання проведення індексації пенсій та її пунктом 2 установлено, що з 01 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21, 36 Закону №2262-ХІІ до 31 грудня 2022 року, підвищуються на коефіцієнт збільшення у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів доходів, установлених для осіб, які втратили працездатність). Максимальний розмір пенсії з грудня 2022 року становить 20930,00 грн (з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно із Законом України “Про Державний бюджет на 2022 рік”). На виконання рішення суду у справі №140/3180/23 перерахований розмір пенсії також становить 20930,00 грн (в межах максимального розміру).

Крім того відповідач зазначив, що застосування обмеження розміру пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, запроваджено Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (далі - Закон №3668-VI), статтею 2 якого встановлено, що максимальний розмір не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів доходів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Ці норми є чинними, а тому при перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ підлягають застосуванню норми Закону №3668-VI щодо обмеження пенсій максимальним розміром.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Як вбачається з витягу про перерахунок пенсії з пенсійної справи №ХА17054-Міноборони (а.с.9), основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року становить 15282,58 грн (85% від грошового забезпечення у сумі 17979,50 грн), а з урахуванням індексації у сумі 2674,45 грн за 2022 рік, у сумі 1500,00 грн за 2023 рік, інших підвищень та надбавок - 24069,46 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії ОСОБА_1 пенсія виплачується в сумі 20930,00 грн.

На звернення позивача про виплату пенсії з підвищенням без обмеження максимальним розміром ГУ ПФУ у Волинській області листом від 23 травня 2023 року №14314-8035/С-02/8-0300/23 повідомило, що відповідно до Постанови №168 підвищення до пенсії виплачується в межах максимального розміру (а.с.8).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 травня 2023 року у справі №140/3180/23, яке набрало законної сили 06 червня 2023 року, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 03 вересня 2022 року нарахування та виплату щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713 (а.с.15-17).

Як видно з розрахунку пенсії за пенсійною справою №ХА17054-Міноборони, ГУ ПФУ у Волинській області провело перерахунок пенсії позивача з 01 липня 2023 року підсумок пенсії з надбавками становить 26069,46 грн, а її виплата на підставі рішення суду проводиться розмірі 20930,00 грн (а.с.21).

Отже, публічно-правовий спір у цій справі виник щодо правомірності дій відповідача щодо обмеження виплати пенсії (урахуванням підвищення пенсії, установленого Постановою №168, щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн) максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ.

Відповідно до частини п'ятої статті 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону №3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України від 24 грудня 2015 року №911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” частину п'яту статті 43 Закону №2262-XII доповнено реченням такого змісту “Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень”.

Згідно зі змінами, внесеними Законом України від 12 квітня 2016 року №1080-VІІІ “Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей” частина п'ята статті 43 Закону №2262-ХІІ стала вважатись частиною сьомою.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 є втрата чинності із 20 грудня 2016 року частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.

Оскільки частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 є відсутньою, то положення Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким у частині сьомій статті 43 слова і цифри “у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено на “у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року”, є нереалізованими.

Отже, із 2017 року стаття 43 вказаного Закону не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Такий висновок узгоджується з правовим висновком у постановах Верховного Суду від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17, від 09 листопада 2020 року у справі №813/678/18, від 31 березня 2021 року у справі №815/3000/17 та ін.

Верховний Суд у постанові від 31 березня 2021 року у справі №815/3000/17 вказав про відсутність підстав для відступу від правового висновку, висловленого щодо питання обмеження граничного розміру пенсії у попередніх постановах (від 06 листопада 2018 року у справі №522/3093/17, від 08 серпня 2019 року у справі №522/3271/17, від 10 жовтня 2019 року у справі №522/22798/17, від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17).

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI.

У постанові від 16 грудня 2021 року у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27 січня 2022 року у справі №240/7087/20, від 17 лютого 2022 року у справі №640/11168/20, від 18 травня 2022 у справі №380/12337/20, від 29 червня 2022 року у справі №640/19118/18, від 11 липня 2022 року у справі №620/613/21.

Поряд з тим рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-ХІІ.

І хоч відповідно до пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня його ухвалення Конституційним Судом України, проте суд при вирішенні цього спору вважає за необхідне наголосити, що оскільки норма щодо обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців у спеціальному Законі №2262-ХІІ визнана неконституційною ще у 2016 році, то положення статті 2 Закону №3668-VI при перерахунку пенсій військовослужбовців не підлягають застосуванню.

Як встановлено статтею 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

01 березня 2023 року набрала чинності Постанова №168, відповідно до якої з 1 березня 2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно з пунктом 2 вказаної постанови з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Позивачу на виконання Постанови №168 з 01 березня 2023 року нараховано підвищення у сумі 1500,00 грн, про що свідчить розрахунок за пенсійною справою №ХА17054 (а.с.9), а всього підсумок пенсії з надбавками становить 24069,46 грн, однак фактично він отримує пенсію у розмірі 20930,00 грн, що також слідує з листа від 23 травня 2023 року №14314-8035/С-02/8-0300/23 (а.с.8).

Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

У спірних відносинах положення Постанови №168 в частині підвищення розміру пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 2 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, суперечить приписам Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016.

На думку суду, незважаючи на наявність у Постанові №168 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови №168 законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, фактично відсутня, адже, як зазначалося вище, застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016.

Тому є помилковими доводи пенсійного органу щодо наявності правових підстав для підвищення основного розміру пенсії згідно із Постановою №168 лише у межах максимального розміру пенсії.

Нарахування щомісячної доплати відповідно до Постанови №713, право на отримання якої встановлено судом (справа №140/3180/23), без фактичної її виплати з позиції перевищення суми пенсії максимального розміру, з наведених вище мотивів і підстав також є неправомірним.

З огляду на встановлені у справі обставини та наведені норми чинного законодавства України, межі позовних вимог суд дійшов висновку про їх задоволення у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській област щодо обмеження максимальним розміром пенсії позивача (з урахуванням індексації та щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн) з 01 березня 2023 року та зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01 березня 2023 року нарахування та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) без застосування обмеження пенсії максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням індексації, щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн) максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з 01 березня 2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року перерахунок і виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) без застосування обмеження максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк