Ухвала від 15.09.2023 по справі 160/12608/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

15 вересня 2023 року Справа №160/12608/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення у справі №160/12608/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2022 у справі № 160/12608/22 адміністративний позов - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обмеження перерахованої та виплачуваної на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року у адміністративній справі №160/19422/21 ОСОБА_1 пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни 1-ї групи.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок призначеної та виплачуваної на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року у адміністративній справі №160/19422/21 ОСОБА_1 відповідно до оновленої довідки від 03.08.2021 №ФД105023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з 01.04.2019 без обмеження пенсії максимальним розміром.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.02.2023 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2022 по справі № 160/12608/22.

Рішення набрало законної сили 20.02.2023.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.08.2023 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2022 у справі № 160/12608/22 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2022 у справі № 160/12608/22 протягом 3 (трьох) місяців з дня постановлення даної ухвали.

Так, 11.09.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано до суду звіт про виконання вищевказаного рішення, у якому зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2022 по адміністративній справі № 160/12608/22 Головним управлінням проведено, з 01.04.2019, перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 03.08.2021 № ФД 105023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, без обмеження пенсії максимальним розміром. Доплата за період з 01.04.2019 по 30.11.2020 становить 172720,32 грн, а за період з 01.11.2020 по 30.06.2021 становить 4627,04 грн. Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку позивачу пенсії виконані Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Фонду. Що стосується доплати за рішенням суду за період з 01.04.2019 по 30.11.2020 та за період з 01.11.2020 по 30.06.2021, відповідно до статті 8 Закону № 2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Враховуючи зазначене, доплату на виконання рішення суду, буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії виконані Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням. Також зазначив, що Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій. На день надання звіту Пенсійним фондом України не здійснено фінансування коштів передбачених на погашення заборгованості за рішеннями суду. З огляду на викладене просив прийняти звіт про виконання рішення суду.

Суд, розглянувши поданий звіт, виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Так, приписами статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Пунктом 3 Положення №28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до пункту 4 Положення №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31 травня 2022 року у справі №360/940/20.

Суд наголошує, що, рішенням суду від 22.09.2022 відповідача зобов'язано здійснити перерахунок призначеної та виплачуваної на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року у адміністративній справі №160/19422/21 ОСОБА_1 , відповідно до оновленої довідки від 03.08.2021 №ФД105023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з 01.04.2019 без обмеження пенсії максимальним розміром.

Відповідно до долучених зі звітом розрахунків від 27.04.2023 на виконання вказаного рішення проведено перерахунок пенсії позивачу без обмежень її максимальним розміром.

Як зазначено відповідачем, виплата нарахованої доплати пенсійних виплат позивачу не здійснюється через відсутність бюджетних асигнувань на ці виплати, що, на думку суду, не залежить від територіального управління пенсійного фонду та є поважною причиною невиконання рішення суду.

З наданого до суду звіту про виконання судового рішення та доказів, доданих до цього звіту, з огляду на зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії позивача, рішення суду виконано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність прийняття поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звіту від 08.09.2023 №0400-010901-7/139601 про виконання рішення суду від 22.09.2022 у справі №160/12608/22.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 382 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Затвердити поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звіт про виконання рішення суду та вважати виконаним рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2022 у справі №160/12608/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295, 297 КАС України.

Суддя Н.Є. Калугіна