ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2023 року Справа № 160/14326/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі
головуючої судді Ніколайчук С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (вул. Василя Сухомлинського, буд. 56-Б, смт. Слобожанське, Дніпропетровська область, 52005; код ЄДРПОУ 04525024), Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (місцезнаходження: 52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, В. Сухомлинського, 56-Б, смт. Слобожанське, 52005, ЄДРПОУ 40198703) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
УСТАНОВИВ:
26.06.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі - відповідач-1), Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (відповідач-2), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність розпорядника публічної інформації - Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області та виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за недотримання встановленого Законом України «Про доступ до публічної інформації» п'ятиденного строку надання позивачу відповіді; ненадання відповіді у запитуваній письмовій формі; ненадання запитуваної публічної інформації на запит від 25.12.2022 року, (згідно із пунктом 7 частини 2 статті 23 Закону);
- зобов'язати відповідача-1 та відповідача-2 в термін 5 (п'ять) днів надати точну повну та своєчасну відповідь на поставлені питання в запиті на інформацію від 25.12.2022, який отриманий відповідачем-1 по справі 28.12.2022 року з дня набуття законної сили судового рішення, та в зазначений строк надіслати цю відповідь за адресою: а/с 1723, м. Дніпро, 49026.
В обґрунтування вимог позову вказано, що позивач за допомогою засобів поштового зв'язку АТ «Укрпошта» звернувся до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області з кількома запитами на надання публічної інформації, серед яких був запит від 25.12.2022. Відповідь на запит від 25.12.2022 разом із копіями документів, що запитуються, засвідчених належним чином, просив надати у письмовому вигляді засобами поштового зв'язку. Отримання відповідачем запиту підтверджується даними з офіційного сайту АТ «Укрпошта» щодо відстеження вручення поштового відправлення. Однак, станом на час подання цієї позовної заяви відповідь на запит у письмовому вигляді засобами поштового зв'язку від відповідача не надходила. Відповідь надійшла на електронну пошту, хоча позивач не просив надавати відповідь засобами електронного зв'язку. Не надавши відповідь на запит у встановлений Законом п'ятиденний строк, розпорядник публічної інформації допустив протиправну бездіяльність, тому захистити порушене право на своєчасне отримання інформації можливо лише шляхом визнання протиправною бездіяльність розпорядника. Вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненадання запитуваної інформації і документів у визначений Законом п'яти денний строк протиправною та такою, що порушує його право на доступ до публічної інформації, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою від 30.06.2023 суд відкрив провадження по справі та призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
19.07.2023 представником відповідача через автоматизовану систему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що до Слобожанської селищної ради 03.01.2023 надійшов від позивача запит на інформацію від 25.12.2022, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції Слобожанської селищної ради на Запиті № ПІ-06 від 03.01.2023). Відповідачем листом від 10.01.2023 № 03-09/11/91, тобто на 5 робочий день після отримання запиту, надано позивачу відповідь на запит. Зазначену відповідь на запит відповідачем надіслано позивачу засобами електронного зв'язку на електронну адресу, яка була вказана позивачем у запиті - vertolet19712609@gmail.com. 12.01.2023 року з офіційної електронної пошти виконавчого комітету Слобожанської селищної ради - vykonkom@slobozhanska-gromada.gov.ua. Тобто відповідачем було направлено лист-відповідь на запит від 25.12.2022 року на 7 робочий день від дати отримання запиту розпорядником інформації. Відповідь на запит позивача була сформована та з метою забезпечення гарантованого ст. 34 Конституції України та Законом України «Про доступ до публічної інформації» права отримання інформації та документів, розпорядником яких є Слобожанська селищна рада Дніпровського району в умовах тривог та систематичних аварійних екстрених та стабілізуючих відключень відповідачем було вжито всіх можливих заходів щодо надання відповіді на запит позивача, шляхом направлення листа засобами електронного зв'язку на електронну адресу, яку позивач вказав у своєму запиті. Такі дії відповідача жодним чином не порушували право позивача на доступ до публічної інформації з урахуванням обставин непереборної сили, які не залежали від волі Слобожанської селищної ради. Додатково зазначено, що твердження позивача про те, що запит на інформацію від 25.12.2022 отримано Слобожанською селищною радою 28.12.2022 не відповідає дійсності, оскільки працівники виконавчого комітету Слобожанської селищної ради відповідно до розпорядження селищного голови 12.11.2021 №360-р отримують поштову кореспонденцію щопонеділка та реєструють її протягом доби. Отже, запит на інформацію позивача не міг бути отриманий в середу 28.12.2022. Відповідь на запит позивача була максимально сформована з метою забезпечення гарантованого ст. 34 Конституції України права на отримання інформації та документів, розпорядником яких є Слобожанська селищна рада Дніпровського району.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданим 13.02.2006 Індустріальним РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
25.12.2022 позивач звернувся до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області із запитом на інформацію згідно зі ст.19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якому просив надати наступну публічну інформацію:
1. Зазначити загальну кількість запитів на інформацію, що отримано Слобожанською селищною радою (виконавчим комітетом) від будь-яких осіб за період з 25.12.2021 року по 25.12.2022 року.
2. Зазначити скільки з них отримано поштою; скільки електронною поштою; скільки телефоном, факсом тощо.
3. Зазначити кількість цих запитів на інформацію, що надійшло від фізичних осіб; від юридичних осіб; від об'єднань громадян без статусу юридичної особи.
4. Зазначити кількість запитів, що задоволено.
5. Зазначити кількість запитів, що направлено належним розпорядникам інформації відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», з одночасним повідомленням про це запитувачів.
6. Зазначити кількість запитів, що перебувають на опрацюванні станом на 25.12.2022 року.
7. Зазначити тематику запитів.
Також, у запиті позивачем викладено прохання відповідь на цей запит та копії документів, що запитуються, засвідчених належним чином, у письмовому вигляді направити на поштову адресу: вулиця Шоссейна, 79, місто Підгородне Дніпровського району Дніпропетровські області, 52001, у строк, передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Вказаний запит направлено позивачем засобами поштового зв'язку з описом вкладення.
Листом від 10.01.2023 за № 03-09/11/91 Слобожанською селищною радою Дніпровського району Дніпропетровської області на запит позивача № б/н від 25.12.2022, повідомлено позивачу про розгляд вказаних запитів та зазначено інформацію наступного змісту:
«З метою належного виконання Ваших запитів про надання інформації, документів та роз'яснень, враховуючи систематичні віялові або аварійні відключення світла, відсутність зв'язку/інтернету на території громади, в тому числі в приміщенні, де працюють виконавчі органи ради та великий об'єм запитуваної Вами інформації, запрошуємо Вас до приміщення Слобожанської селищної ради Дніпровського району, що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. Василя Сухомлинського, 56-б, 2 поверх, кабінет 201 у понеділок 16 січня 2023 року з 12.00 до 14.00 для ознайомлення. Вам буде надано можливість зробити фотокопії запитуваних Вами документів.».
Копія відповіді від 10.01.2023 за № 03-09/11/91 на запит була направлена відповідачем засобами електронного зв'язку на електронну пошту позивача «vertolet19712609@gmail.com» 12.01.2023, зазначену у запиті.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на запитувану інформацію та з порушенням встановленого законом строку, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діють на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела прав.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк (стаття 40 Конституції України).
Згідно преамбулою Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII (далі - Закон №2657-XII) цей Закон регулює відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.
Відповідно до статей 1, 4 цього Закону інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді; документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі.
Суб'єктами інформаційних відносин є: фізичні особи; юридичні особи; об'єднання громадян; суб'єкти владних повноважень.
Об'єктом інформаційних відносин є інформація.
Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб (стаття 5 Закону № 2657-XII).
За змістом частини першої статті 6 Закону № 2657-XII право на інформацію забезпечується, зокрема, обов'язком суб'єктів владних повноважень інформувати громадськість та медіа про свою діяльність і прийняті рішення; обов'язком суб'єктів владних повноважень визначити спеціальні підрозділи або відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації.
Відповідно до статті 7 цього Закону право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону №2939-VI усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акту, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Стаття 5 Закону №2939-VI визначає, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до статті 1 Закону України №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
За змістом статті 4 Закону №2939-VI доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Відповідно до частини другої статті 19 Закону №2939-VI запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Згідно із статтею 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Частиною другою статті 6 Закону № 2939-VI передбачено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Відповідно до статті 23 цього Закону рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона по своїй суті є заздалегідь готовим зафіксованим на певному носії продуктом. Отримувати або створювати такий продукт може виключно суб'єкт владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків. Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
При цьому, законодавець зобов'язує розпорядника інформації надати відповідь на письмовий запит запитувача інформації не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, яка має бути повною, достовірною та точною або мотивовану відмову у наданні запитуваної інформації, у разі наявності підстав, визначених статтею 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зауважувала (постанови від 27 лютого 2020 року в справі № 800/304/17, від 01 квітня 2021 року в справі № 9901/183/20, від 10 лютого 2022 року в справі №9901/369/21), що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень необхідно розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) в неприйнятті рішення чи в нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що запит на публічну інформацію від 25.12.2022 було надіслано позивачем засобами поштового зв'язку та отримано Слобожанською селищною радою Дніпровського району Дніпропетровської області, що не заперечується сторонами.
Листом від 10.01.2023 за № 03-09/11/91 Слобожанською селищною радою Дніпровського району Дніпропетровської області на запити позивача №б/н від 25.12.2022, повідомлено позивачу про розгляд вказаного запиту.
Копія відповіді № 03-09/11/91 від 10.01.2023 була направлена відповідачем засобами електронного зв'язку на електронну пошту позивача, зазначену ним у запиті від 25.12.2022 - « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
З огляду на викладене, суд не вбачає протиправної бездіяльності з боку відповідача щодо несвоєчасного розгляду його запиту №б/н від 25.12.2022.
Разом з тим, доказів надіслання вказаної відповіді на поштову адресу позивача, вказану ним у запиті, відповідачем не надано, а матеріали справи не містять.
Суд звертає увагу, що запитувач у запиті від 25.12.2022 виклав прохання відповідь на цей запит направити на поштову адресу: АДРЕСА_3 , саме в письмовому вигляді.
Проте з наданих суду доказів вказана відповідь відповідачем направлена лише на електронну пошту, чим на переконання суду, допущено порушення прав позивача на отримання інформації саме у письмовій формі на вказану ним поштову адресу.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо не направлення відповіді № 03-09/11/91 від 10.01.2023 на поштову адресу ОСОБА_1 , зазначену у запиті на інформацію від 25.12.2022.
Щодо змісту наданої відповіді на запит, суд зазначає таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач у своєму запиті від 25.12.2022 просив відповідача надати наступну публічну інформацію:
1. Зазначити загальну кількість запитів на інформацію, що отримано Слобожанською селищною радою (виконавчим комітетом) від будь-яких осіб за період з 25.12.2021 року по 25.12.2022 року.
2. Зазначити скільки з них отримано поштою; скільки електронною поштою; скільки телефоном, факсом тощо.
3. Зазначити кількість цих запитів на інформацію, що надійшло від фізичних осіб; від юридичних осіб; від об'єднань громадян без статусу юридичної особи.
4. Зазначити кількість запитів, що задоволено.
5. Зазначити кількість запитів, що направлено належним розпорядникам інформації відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», з одночасним повідомленням про це запитувачів.
6. Зазначити кількість запитів, що перебувають на опрацюванні станом на 25.12.2022 року.
7. Зазначити тематику запитів.
Як встановлено зі змісту відповіді № 03-09/11/91 від 10.01.2023, позивачеві пропонувалось прибути до приміщення Слобожанської селищної ради Дніпровського району, що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. Василя Сухомлинського, 56-б, 2 поверх, кабінет 201 у понеділок 16 січня 2023 року з 12.00 до 14.00, для ознайомлення із запитуваними документами та зняття фотокопій, обґрунтовуючи систематичними віяловими або аварійними відключеннями світла, відсутністю зв'язку/інтернету на території громади, в тому числі в приміщенні, де працюють виконавчі органи ради, та великим об'ємом запитуваної інформації.
Отже відповідач не надав відповіді по суті запиту, водночас і не відмовив у наданні запитуваної інформації та документів, а запропонував прибути до селищної ради для ознайомлення із вказаними документами та здійснення з них фотокопій, тобто фактично відповідач вчинив дії на забезпечення доступу до документів, що запитуються, з метою належного виконання запиту в умовах, що склались.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан на території України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та на час розгляду справи не скасований.
Суд враховує нестабільність ситуації в регіоні з початку повномасштабної військової агресії з боку рф, часті масовані ракетні обстріли всієї території України, в тому числі території м. Дніпра та Дніпропетровської області, та у зв'язку із чим часті відключення електропостачання у регіоні протягом листопада 2022 року - лютого 2023 року.
Згідно із даних статистичного порталу https://alarmmap.online/district/3, внаслідок російської військової агресії у періоді з 26.12.2022 по 11.01.2023 кількість повітряних тривог у Дніпропетровській області складала 60, загальною тривалістю 53 година 55 хвилин.
Приписи статті 3 Закону №2939-VI встановлюють гарантії права на доступ до публічної інформації, серед яких це право гарантується зокрема максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації (пункт 3 вказаної статті).
Відповідно до Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів, що її ратифіковано із заявами Законом України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів» від 20 травня 2020 року №631-IX (далі - Конвенція РЄ), Україна взяла на себе відповідальність із виконання зобов'язань щодо забезпечення гарантій права кожному, без дискримінації за будь-якою ознакою, на доступ, зокрема до публічної інформації, за вимогою до офіційних документів, що знаходяться в розпорядженні державних органів (частина перша статті 2).
Приписи статті 5 Конвенції РЄ передбачають опрацювання запитів про доступ до офіційних документів. Зокрема згідно із частиною другою цієї статті запит про доступ до офіційного документу розглядається будь-яким державним органом, в розпорядженні якого знаходиться документ. Якщо державний орган не має у розпорядженні запитуваного офіційного документу або якщо він не уповноважений опрацьовувати цей запит, він повинен, коли це можливо, спрямувати запит чи заявника до компетентного державного органу.
Згідно із частиною першою статті 5 Конвенції РЄ державний орган сприяє заявнику, наскільки це практично можливо, ідентифікувати запитуваний офіційний документ.
Відповідно до частини першої статті 6 Конвенції РЄ визначено форми доступу до офіційних документів: «У разі надання доступу до офіційного документу заявник має право обрати чи ознайомитися з оригіналом або копією, чи отримати копію цього документу в будь-якій доступній формі або форматі за своїм вибором, якщо тільки висловлене побажання не є невиправданим».
Розпорядник інформації повинен керуватися принципом добросовісності і розсудливості та не застосовувати формалістичний підхід до вирішення питання, а максимально сприяти (на вимогу) запитувачу, наскільки це практично можливо, у доступі до публічної інформації, гарантованої статтею 10-1 Закону №2939-VI.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 16.03.2023 у справі №380/15492/21.
У спірних правовідносинах, що склались, розпорядник інформації, яким є відповідач, зайняв активну позицію співпраці із позивачем (запитувачем інформації) та проявив очевидну готовність надати потрібну допомогу (в аспекті порушеного питання та зважаючи на обставини воєнного стану, часті сирени та відключення світла), запросивши до ради з метою надання доступу до офіційних документів, а відтак права позивача ознайомитись із запитуваними документами, отримати з них необхідних копій, що, на переконання суду, відповідає статті 2 КАС України, зокрема, принципам добросовісності (пункт 5 частини другої) і розсудливості (пункт 6 частини другої).
Поряд з цим, суд звертає увагу, що позивач як запитувач інформації з отриманням від відповідача відповіді від 10.01.2023 № 03-09/11/91 був обізнаний із його змістом. Водночас, прояву готовності до співпраці з розпорядником у пошуку шляхів отримання потрібної йому інформації та документів в умовах, що склались, з матеріалів справи не встановлено.
Натомість, частиною 2 статті 22 Закону України «Про доступ до публчної інформації» визначено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Оскільки судом не встановлено надання інформації по суті запиту, то суд вважає, що належним та допустимим захистом порушеного права позивача буде зобов'язання Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 25.12.2022 в порядку, визначеному чинним законодавством України, з урахуванням висновків суду у даній адміністративній справі.
Велика Палата Верховного суду у постанові від 10.02.2021 у справі № 9901/22/20 застосувала правовий висновок Великої палати ЄСПЛ у рішенні від 8 листопада 2016 року у справі Угорський Гельсінський Комітет проти Угорщини (Magyar Helsinki Bizottsag v. Hungary, заява № 18030/11) і вказала, що те наскільки заборона доступу до інформації є втручанням у права заявника на свободу вираження поглядів, слід оцінювати у кожному конкретному випадку та з урахуванням його особливих обставин (§ 157). Для цього мають бути оцінені такі критерії (§ 158-170):
-мета запитувача: необхідно встановити, чи справді отримання інформації є необхідним для реалізації запитувачем інформації його функції зі сприяння публічній дискусії з суспільно важливих питань, і чи справді ненадання інформації створить суттєву перешкоду свободі вираження поглядів;
-характер запитуваної інформації: інформація, дані або документи, щодо яких вимагається доступ, повинні відповідати вимогам трискладового тесту, тобто збиратися в цілях задоволення саме суспільного інтересу;
-особлива роль запитувача інформації в отриманні та поширенні її серед громадськості: розраховувати на захист свого права на доступ можуть, насамперед, журналісти, науковці, громадські активісти, зокрема блогери та популярні користувачі соцмереж, громадські організації, діяльність яких пов'язана з питаннями, що становлять суспільний інтерес, а також автори творів з означених питань;
-готовність і доступність запитуваної інформації: надання інформації не повинно накладати на державні органи надмірного тягаря зі збирання й обробки даних.
Тягар доведення дотримання вказаних критеріїв покладається на запитувача інформації, що у спірних правовідносинах не доведено позивачем.
Аналіз приписів Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
З огляду на викладене, з урахуванням наведених законодавчих норм та встановлених обставин, суд вважає, що підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання публічної інформації та документів за запитом від 25.12.2022 відсутні.
Що стосується позовних вимог до Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (відповідача-2), то суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів (як то запит) щодо звернення позивача до вказаного виконавчого органу щодо отримання публічної інформації. Отже, відповідачем-2 право позивача на отримання публічної інформації не порушено. З огляду на викладене, у цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1073,60 грн.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подання позову до суду в сумі 1073,60 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог у сумі 536,80 грн.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 132, 139, 246, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (вул. Василя Сухомлинського, буд. 56-Б, смт. Слобожанське, Дніпропетровська область, 52005; код ЄДРПОУ 04525024), Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (місцезнаходження: 52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, В. Сухомлинського, 56-Б, смт. Слобожанське, 52005, ЄДРПОУ 40198703) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області щодо не направлення відповіді від 10.01.2023 № 03-09/11/91 та відповіді по суті поставлених питань за запитом від 25.12.2022 на поштову адресу ОСОБА_1 , зазначену у запиті на інформацію від 25.12.2022 у визначений законом строк.
Зобов'язати Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 25.12.2022 в порядку, визначеному чинним законодавством України, з урахуванням висновків суду у цій адміністративній справі
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області понесені витрати з оплати судового збору в сумі 536,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 15.09.2023 року.
Суддя С.В. Ніколайчук