Рішення від 15.09.2023 по справі 120/7728/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 вересня 2023 р. Справа № 120/7728/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до: Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Д. Галицького, 31, м. Вінниця, 21036)

про: визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Вінницького обласного центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач) про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачеві у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року та по теперішній час, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з повною інформацією, за формою, передбаченою додатком №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року; зобов?язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року та по теперішній час, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з повною інформацією, за формою, передбаченою додатком №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року на підставі ст. 8, 10, 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок та премії).

Конец формы

В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії. Відповідач, за наслідками розгляду вказаної заяви, листом відмовив у наданні оновленої довідки, оскільки відсутні підстави для її надання. Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 12.06.2023 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

29.06.2023 року за вх. № 36402/23 відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він позов вважає необґрунтованим, безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. Аргументуючи свою позицію відповідач зауважує, що при призначенні позивачеві пенсії 20.09.2018 року, до її складу були одразу включені відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а відтак останній не має права на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. З огляду на викладене, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Крім того відповідач вважає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом.

Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

19.09.2018 року позивача звільнено з військової служби у запас.

З 20.09.2018 року позивачеві була призначена пенсії за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Грошове забезпечення для призначення пенсії з 20.09.2018 року, згідно розрахунку, містило такі складові:

- посадовий оклад - 5 220, 00 грн.;

- оклад за військове звання - 1 340, 00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 952, 00 грн. ;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 951, 00 грн.;

- премія 47 % - 2 423, 40 грн.

19.04.2023 року представник позивача звернулась до відповідача із запитом щодо складання та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, що враховується для перерахунку пенсій з 01.04.2019.

Листом за вих. № 952/9/3778 від 01.05.2023 року відповідачем, за результатами розгляду вказаної заяви, повідомлено про відсутність правових підстав для складання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення. Зокрема, відповідач зазначив, що з дня призначення пенсії (20.09.2018 року) до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", списків з Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, як це передбачено Порядком, не надходило.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд зауважує, що відповідачем у відзиві порушується питання дотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом.

В контексті зазначеного питання, суд зауважує наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Зазначеною статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням.

Ч. 2 ст. 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Процитована норма означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Поняття «особа повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Суд зауважує, що предметом оскарження у даній справі є відмова відповідача у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року.

З урахуванням викладеного, до спірних правовідносин має застосовуватись шестимісячний строк звернення до суду, а вирішальним для визначення додержання особою такого строку є встановлення часу, коли особа фактично дізналася або повинна була дізнатися про відмову у наданні оновленої довідки.

З матеріалів справи судом встановлено, що 19.04.2023 року представник позивача звернулась до відповідача із заявою, в якій просила підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.

За результатом розгляду поданої позивачем заяви, відповідач листом від 01.05.2023 року повідомивпро відсутність правових підстав для складання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення.

Отже, позивач про порушення свого права дізнався з моменту отримання листа від 01.05.2023 року.

Відтак, звернувшись до суду з позовом 02.06.2023 року (дата оформлення поштового відправлення), позивачем не пропущено шестимісячний строк на звернення до суду.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Ч. 3 ст. 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

П. 1 Порядку № 45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У п. 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Так, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01 березня 2018 року (далі - постанова №704).

Зазначеною постановою затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Після 01.03.2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень щодо перерахунку пенсій військовослужбовців.

З матеріалів справи встановлено, що позивач звільнений з військової служби 19.09.2018 року, а з 20.09.2018 року отримує пенсію за вислугу років.

Згідно розрахунку грошового забезпечення позивача, що подавався відповідачем до пенсійного органу, для її обчислення були одразу включені відомості про розміри як основних, так і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Відтак, з огляду на те, що пенсія позивачеві призначена та обчислена із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення після 01.03.2018 року, то вона не підлягає перерахунку за правилами і підставами, визначеними у Постанові №103.

Суд критично оцінює посилання позивача на судове рішення у справі № 826/3858/18 як на підставу видачі йому довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року, оскільки зазначене судове рішення стосувалося осіб, яким було призначено пенсію до 01.03.2018 (та пенсія яких була перерахована лише із трьох складових грошового забезпечення - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років).

Отже, обставини справи, викладені у судовому рішенні Верховного Суду по справі № 826/3858/18, не є подібними до обставин у цій справі.

За наведених обставин, суд доходить до висновку, про відсутність у відповідача підстав для оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача, відповідно позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Крім того, аналіз позовної вимоги про зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень Постанови № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії, свідчить про її безпосередній взаємозв'язок із вимогою про визнання протиправною відмови відповідача у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року. Більш того, друга вимога є похідною та залежною від першої.

З огляду на те, що позовна вимога в частині визнання протиправною відмову відповідача у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року залишено судом без задоволення, відповідно позовна вимога зобов'язального характеру також не підлягають задоволенню, як похідні.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

За таких обставин, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень, беручи до уваги норми національного права, суд дійшов висновку про те, що відповідач правомірно відмовив у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, відповідно позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись Конституцією України, Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, Постановою Кабінету Міністрів “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року № 103 та ст. 2, 6, 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Д. Галицького, 31, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 08362793)

Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 15.09.2023 року.

Суддя Маслоід Олена Степанівна