Постанова від 13.09.2023 по справі 752/17770/23

Справа № 752/17770/23

Провадження №: 3/752/7064/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.09.2023 м. Київ

суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Києві матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли

відГолосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві

пропритягнення до адміністративної відповідальності за ст. 185, 173, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП

відносноОСОБА_1 дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 місце проживання та реєстрації - АДРЕСА_1

ВСТАНОВИВ:

14.08.2023 ввечері громадянин ОСОБА_1 за адресою свого мешкання: АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яку близько 18:30 вдарив палицею по спині, ображав нецензурною лайкою, на яку кричав, а також відносно батька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якого близько 19:50 ображав нецензурною лайкою, погрожував, принижував, вдарив палицею по голові чим викликав у батьків сильне душевне хвилювання, пригнічення, емоційний стрес, больові відчуття.

Крім того, у подальшому, після приїзду працівників поліції за тією ж адресою ОСОБА_1 вчинив злісну непокору законному розпорядженню і вимогам працівникам поліції. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, за які передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 185 та ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Подія та склад адміністративного правопорушення та наявність вини у діях ОСОБА_1 доводяться матеріалами, поданими уповноваженим органом, де міститься протоколи про адміністративне правопорушення від 14.09.2023 серії ВАВ № 267995, № 267996 та № 267997, що складені відносно нього за порушення ст. 185 та ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, який за формою та змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справи України від 06.11.2015 № 1376, протокол про адміністративне затримання серії КИ № 011670 від 14.08.2023 відносно ОСОБА_1 , рапорт інспектора Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві Новака О. від 14.08.2023, письмові пояснення ОСОБА_1 від 14.08.2023, письмові пояснення ОСОБА_2 , рапорти оперативного чергового гарячої лінії "102" від 15.08.2023, форма оцінки ризиків повторного вчинення домашнього насильства.

13.09.2023 року суддею Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В. винесено постанову про об'єднання в одне провадження справи про адміністративне правопорушення №752/17770/23, 752/17743/23 та 752/17744/23 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 185, ч. 1 ст. 173-2 КупАП. Об'єднаній справі присвоєно єдиний унікальний номер 752/17770/23.

Як вбачається з наявних матеріалів, при складанні описаних протоколів особу ОСОБА_1 установлено на підставі паспорта, йому роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, повідомлено про те, що розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності відбудеться у Голосіївському районному суді міста Києва і цей протокол ОСОБА_1 підписав без зауважень щодо його форми та/або змісту, порядку оформлення.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся завчасно та викликався до суду повісткою.

Отже, у справі, що розглядається, вжито належних заходів для своєчасного та правильного вручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, повістки в порядку ст. 277-2 КУпАП.

Заперечень по суті справи, заяв, пояснень, спростувань події та складу адміністративного правопорушення, клопотань, документів на підтвердження поважності неявки до суду від ОСОБА_1 не надходило, вимог про розгляд справи за особистої участі, вимог про відкладення розгляду справи ОСОБА_4 суду не пред'являв.

Інформація про призначення до розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності розміщувалася на офіційному веб-сайті судової влади у загальному доступні та була доступна для ознайомлення широким загалом.

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди України застосовують при розгляду справ Конвенцію про захист прав і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово вказував на те, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Також наголошувалося на тому, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав в основоположних свобод обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору (п. 71 рішення у справі "Смірнов проти України" заява № 3655/02, п. 41 "Пономарьов проти України" заява № 3236/03).

Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.

Як вказувалося вище, наявними матеріалами підтверджується, що при складанні протоколів від 14.08.2023 було повідомлено про те, що розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності відбуватиметься в судовому порядку.

За наведених обставин та обґрунтувань розгляд справи відбувся за відсутності ОСОБА_5 .

Статтею 185 КУпАП установлено адміністративну відповідальність за вчинення злісної непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку, що тягне накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про Національну поліцію" одним з завдань поліції є припинення виявлених адміністративних правопорушень".

Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП установлено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, що тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Суб'єктом правопорушення є особа, якій виповнилося 16 років, і яка вчинила насильство до одного із членів своєї сім'ї.

Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначає домашнє насильство як діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (ст. 1).

Суть вчиненого та суб'єктний склад осіб - фігурантів події узгоджується з положеннями вказаного нормативно-правового акта.

Уважно дослідивши наявні матеріали, проаналізувавши пояснення осіб, вивчивши документи, приєднані до протоколу про адміністративне правопорушення суд (суддя) вважає наявними подію та склад адміністративних правопорушень та, відповідно, вбачає достатніми підстави для визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених за ст. 185 та ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, адже доказів зворотного ним подано не було.

Оскільки ОСОБА_1 визнається винним у вчиненні домашнього насильства та злісній непокорі законному розпорядженню поліцейського, до нього застосовується передбачене законодавством адміністративне стягнення, при накладенні якого судом (суддею) враховуються загальні правила накладення стягнення та приписи ст. 36 КУпАП, якими унормовано, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Обставин, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність за ст. 35 КУпАП України не встановлено.

Враховуючи особу правопорушника (молодий і працездатний вік), його ставлення до вчиненого (відсутність емоційного невдоволення власною поведінкою та вчинком), суб'єкт протиправних дій - батьки, поважного віку, суд (суддя) вважає за належне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 5 діб за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та у виді громадських робіт на строк 45 годин за ст. 185 КУпАП. З урахуванням приписів ст. 36 КУпАП до порушника застосовується стягнення покарання за ст. 173-2 КУпАП - за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто у виді арешту.

На переконання суду (судді) така міра відповідальності співвідноситься з вчиненим правопорушенням та цілком відповідає меті адміністративного стягнення, передбаченій у ст. 23 КУпАП, враховуючи ставлення особи до вчиненого.

Обмежень із застосування такого виду стягнення до порушника не встановлено.

Поряд з викладеним, проаналізувавши форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, суд (суддя) вважає доцільним та належним направити порушника на проходження програми для кривдників.

Так, відповідно до ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".

Згідно з п. 10 ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" програма для кривдника - це комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.

Направлення кривдника на проходження програми для кривдників є один із спеціальних заходів протидії домашньому насильству (п. 4 ст. 24 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству").

У розумінні спеціальних норм законодавства, зокрема названого Закону ОСОБА_1 є кривдником та з огляду на неодноразово застосування ним домашнього насильства до близьких, зокрема батька, до нього слід застосувати за описаний спеціальний захід протидії домашньому насильству - програму для кривдників на строк 3 місяці з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.

Згідно з відомостями Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві відповідальним суб'єктом за виконання програми для кривдників є Центр у справах сім'ї та жінок "Родинний дім".

У порядку ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з порушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 536,80 грн (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023).

На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 23, 33-35, 40-1, 173-2, 185, 268, 280, 283, 285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 185 та ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у виді адміністративного арешту на строк 5 (п'ять) діб.

Застосувати до ОСОБА_1 спеціальний захід протидії домашньому насильству, відповідно до якого покласти на нього обов'язок пройти програму для кривдників строком на 3 (три) місяці, для чого направити його до Центру у справах сім'ї та жінок "Родинний дім" Голосіївського району (м. Київ, просп. Науки, 18).

Виконання програми для кривдників відносно ОСОБА_1 покласти на Центр у справах сім'ї та жінок "Родинний дім".

Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн 80 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова можу бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з моменту набрання нею законної сили.

Суддя О.В. Бушеленко