Рішення від 13.09.2023 по справі 400/6506/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2023 р. № 400/6506/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. заправилми спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, вул. Потьомкінська, 17, м. Миколаїв, 54005,

до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю " АТП Кортес ", вул. Промислова, 6, с. Сливине, Миколаївський район, Миколаївська область, 57133,

про:стягнення 75 195,32 грн,

Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністртаивним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю " АТП Кортес " адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю в сумі 75195,32 грн.

В обґрунтування своїх вимог Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зазначило, що за підсумками 2022 року відповідач не виконав норматив по працевлаштуванню 1 особи з інвалідністю виходячи з середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу на підприємстві, у зв'язку з чим до нього застосована адміністративно-господарська санкція, а в результаті її несвоєчасної сплати нарахована пеня.

Ухвалою від 06.06.2023 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач надав відзив, в якому зазначив, що з 2021 року на підприємстві працює інвалід 3 групи ОСОБА_1 , що підтверджено наказом про прийняття на роботу. У зв'язку з допущеною підприємством помилкою під час подання звітності (Податковий розрахунок сум доходу), стосовно визначення категорії застрахованої особи, зазаначеної в Додатку №1 до Податкового розрахунку, відповідачем 19.06.2023 року було подано уточнюючий Податковий розрахунок за І та ІІ квартали 2022 року, змінивши Код категорії застрахованої особи на №2, яка відповідає категорії "Працюючи особи з інвалідністю на підприємствах, установах і організаціях". Та відмітив, що ним застосовано усіх залежних від нього заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю. На думку відповідача, викладені обставини звільняють його від адміністративно-господарської відповідальності.

Позивачем надано відповідь на відзив.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

За розрахунком позивача, виходячи з середньооблікової кількості штатних працівників відповідача 18, відповідач мав працевлаштувати 1 особу з інвалідністю, а працевлаштовано було 0 осіб. За невиконання вказаного нормативу позивач нарахував 75195,32 грн., з яких адміністративно-господарські санкції - 72694,44,22 грн. та пеня - 2500,88 гривні.

17.04.2023 розрахунок сум адміністративно- господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, було розміщено на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України .

Водночас, відповідач надав докази того, що фактично з 2021 року на підприємстві працює 1 особа з інвалідністю, про що зазначено в наказі про прийняття на роботу.

Відповідачем у податковій звітності, яка додана до матеріалів справи зафіксовано нарахування заробітної плати фізичній особі інваліду ОСОБА_1 . При цьому при заповненні звітності відповідачем було допущено помилку, стосовно визначення категорії застрахованої особи. Вказана помилка виправлена шляхом коригування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Згідно з часитини першої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Частиною першою статті 20 Закону № 875 встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону (частини друга і четверта статті 20 Закону № 875).

Враховуючи, що фактично у відповідача працювало 18 осіб, у тому числі 1 особа з інвалідністю, що підтверджується уточнюючими відомостями про нарахуванння заробітньої плати застрахованим особам за 2022 рік, розрахунками норматив створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідачем виконано.

Відповідно до ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем не доведено суду вчинення відповідачем правопорушення у сфері господарювання (як того вимагають приписи ст. 218 Господарського кодексу України), що є підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин у вигляді застосування адміністративно-господарських санкцій.

За таких обставин позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Потьомкінська, 17, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 20917114) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП Кортес" (вул. Промислова, 6,Сливине,Миколаївський район, Миколаївська область,57133, код ЄДРПОУ 42347999) адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 75 195,32 грн. - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар