ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви в частині позовних вимог
"14" вересня 2023 р. справа № 300/6074/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 04.09.2023 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить суд: визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні та здійсненні виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно абзаців першого і другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, з 01.10.2022; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та здійснити виплату ОСОБА_3 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, з 01.10.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 позовну заяву залишено без руху через її невідповідність вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення її недоліків у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду заяву про поновлення строку із зазначення причин пропуску строку звернення до суду із позовом в частині вимог про визнання протиправною відмови відповідача у нарахуванні та здійсненні виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно абзаців першого і другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та здійснити виплату ОСОБА_3 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, з урахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.10.2022 по 28.02.2023. Надати докази поважності причин пропуску такого строку.
11.09.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача від 09.09.2023 про поновлення строку звернення до суду. Згідно вказаної заяви від 09.09.2023 представник позивача в обґрунтування дотримання строку звернення до суду з цим позовом зазначив, що початок перебігу строку звернення до суду з цим позовом необхідно відраховувати з моменту отримання листа-відповіді ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 21.08.2023.
Досліджуючи обставини виконання позивачем вимог ухвали від 07.09.2023 щодо зазначення поважних причин пропуску строку звернення до суду в частині вищевказаних позовних вимог, суд вказує на таке:
За правилами частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З аналізу зазначених положень процесуального закону, законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.
Отже, у даній категорії справ процесуальний закон визнав строк в шість місяців достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.
Представник позивача зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області припинило виплату позивачу доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 № 713 у розмірі 2000,00 грн., з 01.10.2022.
Натомість, представник позивача звернувся з цим позовом до суду, в тому числі, з вимогами про визнання протиправними дій відповідача щодо не нарахування та невиплати доплати до пенсії позивача, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 № 713 у розмірі 2000,00 грн. та зобов'язання нарахувати таку щомісячну доплату з урахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.10.2022 по 28.02.2023, лише 01.09.2023.
Вирішуючи питання поважності причин пропуску строку звернення до суду, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.10.2020 у справі № 9901/32/20 вказала:
"...правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення таких причин - вони повинні бути поважними, реальними або, як згадано вище, непереборними і об'єктивно нездоланними на час плину строків звернення до суду. Ці причини (чи фактори об'єктивної дійсності) мають бути несумісними з обставинами, коли суб'єкт звернення до суду знав або не міг не знати про порушене право, ніщо правдиво йому не заважало звернутися до суду, але цього він не зробив і через власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інші подібні за суттю ставлення до права на доступ до суду порушив ці строки.
Інакшого способу визначити, які причини належить віднести до поважних, ніж через зовнішню оцінку (кваліфікацію) змісту конкретних обставин, хронологію та послідовність дій суб'єкта правовідносин перед зверненням до суду за захистом свого права, немає. Під таку оцінку мають потрапляти певні явища, фактори та їх юридична природа; тривалість строку, який пропущений; те, чи могли і яким чином певні фактори завадити вчасно звернутися до суду, чи перебувають вони у причинному зв'язку із пропуском строку звернення до суду; яка була поведінка суб'єкта звернення протягом цього строку; які дії він вчиняв, і чи пов'язані вони з готуванням до звернення до суду".
Таким чином, поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами. За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отже, незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Так, в позовній заяві та в заяві від 09.09.2023 про поновлення строку звернення до суду представник позивача не зазначив жодних обставин, які б перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно звернутися до відповідача з метою отримання інформації про складові його пенсійного забезпечення.
Щодо висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а, про те, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок, то суд вказує на таке:
Пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових. Отже, з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної (перерахованої) їй пенсії звернулась до пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні від пенсійного органу відповіді на подану нею заяву.
Реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Так, представник позивача зазначив, що про порушення свого права на доплату в сумі 2000,00 грн. ОСОБА_1 дізнався з відповіді пенсійного органу від 21.08.2023, однак позивач не надав суду жодних доказів на підтвердження відсутності об'єктивної можливості дізнатися про порушене право на отримання доплати до пенсії, а відтак звернутись до суду раніше.
Суд критично оцінює доводи позивача про те, що про порушення своїх прав та інтересів ОСОБА_1 не міг дізнатися до 21.08.2023. Такий висновок обґрунтований тим, що позивач не був обмежений у можливостях як письмового звернення до пенсійного органу, так і самостійного виявлення невиплати спірної суми, наприклад шляхом доступу до особистого електронного кабінету на офіційному сайті Пенсійного фонду України.
Вищевказані висновки відповідають позиції Восьмого апеляційного адміністративного суду, викладеній в постанові від 14.06.2023 в справі № 500/784/23, від 22.06.2023 в справі № 260/513/23, від 23.06.2023 в справі № 260/528/23, від 23.06.2023 в справі № 460/2502/23, від 23.06.2023 в справі № 260/997/23.
Окрім цього, Верховний Суд в ухвалі від 01.08.2023 про відмову у відкритті касаційного провадження в справі № 460/3079/23 за касаційною скаргою на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2023, досліджував питання щодо застосування строків звернення до суду з позовом про зобов'язання нарахувати та виплатити доплату до пенсії в сумі 2000 грн., яка передбачена постановою КМУ № 713.
Так, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2023 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії в сумі 2000 грн., яка передбачена постановою КМУ № 713, з 07 серпня 2022 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії в сумі 2000 грн., яка передбачена постановою КМУ № 713, з 07 серпня 2022 року. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено. Адміністративний позов ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2022 року залишено без розгляду.
Верховний Суд в ухвалі від 01.08.2023 про відмову у відкритті касаційного провадження в справі № 460/3079/23 зазначив:
«…Колегія суддів звертає увагу скаржника, що Верховний Суд у постанові від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19 дійшов наступних висновків щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України у спорах цієї категорії:
1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.
З огляду на вищевказане, Суд зазначає, що оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції у справі № 460/3079/23 є законним, обґрунтованим та таким, що прийняте у відповідності до усталеної практики Верховного Суду у подібних правовідносинах.
Колегія суддів також вказує, що мотиви суду апеляційної інстанції, якими він керувався при перегляді рішення суду першої інстанції у справі № 460/3079/23, у повній мірі відповідають позиціям, наведеним у постановах Верховного Суду від 21 лютого 2020 року № 340/1019/19, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21 та у постанові Великої Палати Верховного Суду у постанові від 24 грудня 2020 року у справі № 510/1286/16-а, про що суд апеляційної інстанції і зазначив в оскаржуваній постанові…».
Таким чином, мотиви і аргументи, які вказані представником позивача в заяві від 09.09.2023 не можуть розцінюватися як поважні причини пропуску строку звернення до суду з позовом в частині вимог про визнання протиправною відмови відповідача у нарахуванні та здійсненні виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно абзаців першого і другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та здійснити виплату ОСОБА_3 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, з урахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.10.2022 по 28.02.2023.
За таких обставин, позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині вищевказаних вимог підлягає поверненню на підставі частини другої статті 123, пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись частиною другою статті 123, пунктом 1 частини четвертої статті 169, статтями 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині визнання протиправною відмови відповідача у нарахуванні та здійсненні виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно абзаців першого і другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та здійснити виплату ОСОБА_3 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, з урахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.10.2022 по 28.02.2023, - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.