ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2023 року м. Житомир справа № 240/11808/23
категорія 104000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Горбова І.С. ,
за участю: позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Ткачук Т.А. ,
представника відповідача - Кравченка М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тактико оперативного реагування Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Інспектора взводу №2 роти ТОР УПП в Житомирській області ДПП старшого лейтенанта поліції Вергелюк Ольги Олегівні, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування термінового заборонного припису,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати винесений відносно ОСОБА_1 терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА №160852 від 12.04.2023.
В обгрунтування позову зазначає, що у неї постійні конфлікти з матір"ю ОСОБА_2 , яка постійно їх провокує. За заявою ОСОБА_2 їй було вручено терміновий заборонний припис стосовно кривдника, згідно якого їй заборонено проживати разом з матір"ю строком на 7 діб. Вважає такий припис протиправним, тому звернулася до суду.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач надіслав до суду відзив на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що інспектором взводу № 2 роти тактико оперативного реагування управління патрульної поліції в Житомирській обдаси Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції Вергелюк Ольгою було складено терміновий заборонний припис стосовно кривдника - ОСОБА_1 , у зв'язку із скоєнням нею домашньою насильства, "виражалась в сторону потерпілої словами брутальної лайки, штовхала потерпілу виганяючи з кімнати та виганяла з квартири" що відноситься до фізичного за психологічного насильства стосовно постраждалої особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є матір'ю позивача. Факт виникнення конфліктної ситуації між позивачем та її мамою, яка супроводжувалася вчиненням фізичного та психологічного насильства на потерпілу ОСОБА_2 , стверджується сукупністю зібраних по справі доказів, які долучені до цього відзиву.
Ухвалою від 25.05.2023 справу призначено до розгляду в судовому засіданні з викликом учасників справи.
Усною ухвалою від 14.06.2023, занесеною до протоколу судового засідання, залучено до участі у розгляді справи ОСОБА_2 .
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову.
Треті особи в судове засідання не з"явились, повідомлені про розгляд справи належним чином.
У попередньому судовому засіданні ОСОБА_2 просила у задоволенні позову відмовити. Пояснила, що донька ОСОБА_1 постійно вчиняє конфлікти, застосовує силу.
Представник ОСОБА_2 надіслав заяву про розгляд справи без його участі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається з наданої відповідачем інформації з інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" по ЄО № 13329 від 12.04.2023 , 12.04.2023 о 15 год 34 хв, від гр. ОСОБА_3 надійшло повідомлення про те, що його сестра гр. ОСОБА_1 3 години тому за адресою АДРЕСА_1 відносно матері вчиняла фізичне та психологічне насильство.
За результатом опрацювання виклику, екіпажем патрульної поліції "Граніт-Т22" здійснено виїзд на місце події та складено протокол про адміністративне порушення відносно ОСОБА_1 від 12.04.2023 №498405.
Склад адміністративного правопорушення: 12.04.2023 близько 10 год. 00 хв. ОСОБА_1 вчинила насильство в сім"ї до своєї матері ОСОБА_2 , а саме: виражалась до неї нецензурною лайкою та виштовхувала з кімнати, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода психологічному здоров"ю потерпілої. Своїми діями вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
12.04.2023 інспектором взводу № 2 роти тактико оперативного реагування управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції Вергелюк Ольгою було складено терміновий заборонний припис стосовно кривдника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку із скоєнням нею домашнього насильства, що полягає у наступному: "виражалась в сторону потерпілої словами брутальної лайки, штовхала потерпілу виганяючи з кімнати та виганяла з квартири стосовно постраждалої особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є матір'ю позивача.
Вказаним приписом зобов"язано позивача строком на 7 діб з 18.30 12.04.2023 до 18.30 19.04.2023.
Залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборонити вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи; заборонити в будь-який спосіб контактувати з постраждалою.
Як слідує з Форм оцінки вчинення домашнього насильства від 12.04.2023, які наявні в матеріалах справи, де кривдником є ОСОБА_1 , працівником поліції оцінено рівень безпеки як високий.
Позивач вважає такий припис протиправним тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства, визначає Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" від 07.12.2017 № 2229-VIII (далі - Закон № 2229-VIII).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 1 Закону, домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно з п. 14 частини першої статті 1 Закону, психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
За визначенням пункту 16 частини 1 статті 1 Закону № 2229-VIII терміновий заборонний припис стосовно кривдника - спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.
Відповідно до статті 24 Закону № 2229-VIII, до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належать: 1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника; 2) обмежувальний припис стосовно кривдника; 3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи; 4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 2229-VIII до повноважень уповноважених підрозділів органів Національної поліції України у сфері запобігання та протидії домашньому насильству належать: 1) виявлення фактів домашнього насильства та своєчасне реагування на них; 2) прийом і розгляд заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства, у тому числі розгляд повідомлень, що надійшли до кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, вжиття заходів для його припинення та надання допомоги постраждалим особам з урахуванням результатів оцінки ризиків у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спільно з Національною поліцією України; 3) інформування постраждалих осіб про їхні права, заходи і соціальні послуги, якими вони можуть скористатися; 4) винесення термінових заборонних приписів стосовно кривдників; 5) взяття на профілактичний облік кривдників та проведення з ними профілактичної роботи в порядку, визначеному законодавством; 6) здійснення контролю за виконанням кривдниками спеціальних заходів протидії домашньому насильству протягом строку їх дії; 7) анулювання дозволів на право придбання, зберігання, носіння зброї та боєприпасів їх власникам у разі вчинення ними домашнього насильства, а також вилучення зброї та боєприпасів у порядку, визначеному законодавством; 8) взаємодія з іншими суб'єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, відповідно до статті 15 цього Закону; 9) звітування центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, про результати здійснення повноважень у цій сфері у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
Згідно з п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 2229-VIII терміновий заборонний припис стосовно кривдника - спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.
Згідно із частинами першою, другою, четвертою, п'ятою, шостою, дев'ятою, одинадцятою статті 25 Закону № 2229-VIII терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.
Терміновий заборонний припис може містити такі заходи: 1) зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; 2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; 3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків.
Терміновий заборонний припис виноситься строком до 10 діб.
Терміновий заборонний припис вручається кривднику, а його копія - постраждалій особі або її представнику.
Особа, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, може оскаржити його до суду в загальному порядку, передбаченому для оскарження рішень, дій або бездіяльності працівників уповноважених підрозділів органів Національної поліції України.
Терміновий заборонний припис виноситься в порядку, затвердженому Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до п. 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника" від 01.08.2018 № 654 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.08.2018 за № 965/32417 (далі - Порядок № 654) терміновий заборонний припис стосовно кривдника (далі - припис) виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України (далі - уповноважений підрозділ поліції) у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.
Відповідно до п. 4 розділу II Порядку № 654 припис може містити такі заходи: зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Згідно з пунктами 6, 7 Порядку № 654 терміновий заборонний припис стосовно кривдника (додаток 1) складається на бланку, виготовленому друкарським способом згідно з технічним описом бланка термінового заборонного припису стосовно кривдника (додаток 2), на якому проставлено відповідні серію та номер.
Усі реквізити припису заповнюються державною мовою, розбірливим почерком, чорнилом чорного або синього кольору.
У разі якщо особа, щодо якої виноситься припис, не володіє українською мовою, припис складається за участю перекладача.
Припис підписується працівником уповноваженого підрозділу поліції, який його виніс, постраждалою особою (її представником) і кривдником власноруч на оригіналі та кожній з копій.
Процедуру проведення оцінки вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи, з метою визначення ефективних заходів реагування, спрямованих на припинення такого насильства та попередження його повторного вчинення визначає Порядок проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, затверджений спільним наказом Мінсоцполітики України та МВС України від 13.03.2019 № 369/180, згідно пунктів 4, 5 розділу І якого оцінку ризиків проводить поліцейський уповноважений підрозділ органу Національної поліції України (далі - уповноважений підрозділ поліції) за фактом вчинення домашнього насильства. Результати оцінки ризиків враховує поліцейський уповноваженого підрозділу поліції під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення та надання допомоги постраждалим особам у порядку, визначеному законодавством.
Оцінка ризиків проводиться шляхом спілкування/бесіди з постраждалою від такого насильства особою або її представником, з'ясування обставин конфлікту та виявлення чинників і умов, які створюють або можуть створювати небезпеку для цієї особи. За результатами заповнення форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства поліцейський уповноваженого підрозділу поліції визначає рівень небезпеки, який враховується під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення, надання допомоги постраждалим особам.
Форма оцінки вчинення домашнього насильства складається із 27 питань, на які поліцейський має відповісти "так", "ні", "без відповіді" / "невідомо". Питання стосуються безпосередньо безпеки постраждалої особи: чи кривдник погрожував її вбити, чи застосовував фізичне насильство, чи перебував кривдник у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння (має алкогольну чи наркотичну залежність) та ін.
Відбираючи від постраждалої особи відповіді на такі запитання, поліцейський визначає таким чином рівень небезпеки: високий, середній або низький. І, що важливо, відмова або небажання постраждалої особи спілкуватися із правоохоронними органами може розцінюватися представниками поліції як високий рівень небезпеки. Тобто, якщо на всі запитання отримано відповіді "Без відповіді/Невідомо", поліцейський уповноваженого підрозділу поліції на свій розсуд може оцінити ситуацію як таку, що має високий рівень небезпеки.
Якщо рівень небезпеки оцінюється як низький або середній, а інші чинники/обставини, що можуть вплинути на рівень небезпеки, відсутні - терміновий заборонний припис стосовно кривдника виноситься на розсуд поліцейського уповноваженого підрозділу поліції. У разі високого рівня небезпеки поліцейський уповноваженого підрозділу поліції обов'язково виносить терміновий заборонний припис стосовно кривдника.
Відповідно Додатку до Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства (п. 1 розділу ІІ) заповнюється Форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.
Аналізуючи наведені норми, суд звертає особливу увагу, що згідно з положеннями чинного законодавства результати оцінки ризиків є обов'язковими для поліцейського уповноваженого підрозділу поліції під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення та надання допомоги постраждалим особам у порядку, визначеному законодавством.
Без складання оцінки ризиків поліцейський уповноваженого підрозділу поліції не спроможний визначити рівень небезпеки: високий, середній або низький, та не може з'ясувати обставин конфлікту та виявити чинники й умови, які створюють або можуть створювати небезпеку для цієї особи.
Результат оцінки ризиків передує винесенню термінового заборонного припису стосовно кривдника.
Суд при прийнятті рішення досліджує чи не було порушено відповідачем процедуру прийняття спірного рішення, при цьому оцінку діям учасників конфлікту та наявність/відсутність обставин викладених в приписі досліджується місцевими загальними судами.
12.04.2023 інспектором взводу № 2 роти тактико оперативного реагування управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції Вергелюк Ольгою було складено терміновий заборонний припис стосовно кривдника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку із скоєнням нею домашнього насильства, що полягає у наступному : "виражалась в сторону потерпілої словами брутальної лайки, штовхала потерпілу виганяючи з кімнати та виганяла з квартири стосовно постраждалої особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є матір'ю позивача.
Вказаним приписом зобов"язано позивача строком на 7 діб з 18.30 12.04.2023 до 18.30 19.04.2023:
Залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборонити вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи; заборонити в будь-який спосіб контактувати з постраждалою.
Так за результатами складення форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено високий рівень небезпеки.
В той же час, у рядку "чи притягався(лася) до адміністративної або кримінальної відповідальності" зазначено "так" ч.1 ст.173 КУпАП.
З даного приводу, суд зазначає наступне.
Пунктами десятим, одинадцятим Порядку № 654 передбачено, що під час винесення припису в ньому зазначаються:
- у рядку тип, назва населеного пункту - тип, назва населеного пункту;
- у рядку посада, найменування уповноваженого підрозділу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові працівника, який виніс терміновий заборонний припис стосовно кривдника - посада працівника уповноваженого підрозділу поліції, який виніс припис, найменування уповноваженого підрозділу поліції, у якому він служить, звання, прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочень);
- у рядку згідно зі статтею 25 Закону України Про запобігання та протидію домашньому насильству та з урахуванням існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи виніс цей терміновий заборонний припис стосовно - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка вчинила домашнє насильство (повністю, без скорочень), стать, дата народження, громадянство, місце проживання, місце реєстрації, номер контактного телефону, місце роботи (навчання), посада;
- у рядку особу встановлено - назва документа, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила домашнє насильство (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і назва органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла));
- у рядку чи притягався(лася) до адміністративної або кримінальної відповідальності - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності (впродовж року) або кримінальної відповідальності;
- у рядку у зв'язку із скоєнням ним (нею) домашнього насильства - форма(и) домашнього насильства та стислий зміст правопорушення;
- у рядку стосовно постраждалої особи - прізвище, ім'я та по батькові постраждалої особи (повністю, без скорочень) із підкресленням ступеня її спорідненості з кривдником відповідно до частин другої та третьої статті 3 Закону України Про запобігання та протидію домашньому насильству;
- у рядку заходи термінового заборонного припису стосовно кривдника - захід чи заходи, передбачені частиною другою статті 25 Закону України Про запобігання та протидію домашньому насильству;
- у рядку Терміновий заборонний припис стосовно кривдника винесений строком - строк із зазначенням кількості діб, часу та дати винесення припису, часу та дати закінчення дії припису;
- у рядку Особі, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, роз'яснено положення статті 173-2 КУпАП про притягнення до відповідальності за невиконання термінового заборонного припису стосовно кривдника, зобов'язання повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ Національної поліції України за місцем учинення домашнього насильства, а також про право оскарження термінового заборонного припису стосовно кривдника до суду - підпис, прізвище та ініціали особи, якій винесено припис;
- у рядку Підпис працівника уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України, який виніс терміновий заборонний припис стосовно кривдника - підпис, прізвище, ім'я та по батькові працівника уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України, який виніс припис;
- у рядку Підпис постраждалої особи (її представника) про отримання копії термінового заборонного припису стосовно кривдника та надання згоди на обробку персональних даних згідно із Законом України Про захист персональних даних - підпис, прізвище, ім'я та по батькові постраждалої особи (її представника);
- у рядку Підпис кривдника про отримання термінового заборонного припису стосовно кривдника отримано - підпис, прізвище, ім'я та по батькові кривдника;
- у рядку Кривдник від підпису відмовився в присутності - підписи, прізвища, імена та по батькові працівника уповноваженого підрозділу поліції, який виніс припис, постраждалої особи (її представника), свідка(ів) (у разі наявності).
Таким чином, терміновий заборонний припис повинен відповідати встановленій формі. Враховуючи імперативні приписи п.п. 8, 10, 12 Порядку №654, слідує висновок, що у разі допущення порушень при оформленні термінового заборонного припису його заповнений бланк вважається недійсним з підстав неналежного оформлення.
Як вже зазначалося у приписі у рядку "чи притягався(лася) до адміністративної або кримінальної відповідальності" зазначено "так" ч.1 ст.173 КУпАП.
Тобто, з викладеного слідує, що на момент винесення заборонного припису у повинно існувати рішення (постанова, вирок), що набрало законної сили про притягнення особи до відповідальності.
Стаття 62 Конституції Україні встановлює, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
В матеріалах справи міститься належним чином засвідчена копія постанови Богунського районного суду м.Житомира від 18.07.2022 у справі №295/544/22 , у резолютивній частині якої зазначено " Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.173-2 ч.1 КУпАП та звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю порушення." (а.с.90)
На копії рішення міститься відмітка про те, що постанова набрала законної сили 29.07.2023.
Таким чином, на момент винесення оскаржуваного припису (12.04.2023) не існувало постанови, яка набрала законної сили про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
З викладеного, слідує, що працівник поліції, який складав припис, вніс у нього неправдиві відомості, чим порушив вимоги Порядку № 654.
Окрім цього, Закон № 2229-VIII чітко визначає підставу для винесення припису поліцейський повинен дійти висновку про існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи від кривдника, тому застосування термінового заборонного припису спрямоване на негайне припинення домашнього насильства або недопущення його продовження чи повторного вчинення.
Слід зазначити, що наявність конфліктних ситуацій не є беззаперечним доказом, що кривдником у цих відносинах виступає позивач. Дані обставини мають бути встановлені органами поліції з урахуванням отриманих пояснень від обох сторін конфлікту та повинні підтверджуватись відповідними доказами.
Разом з тим, як слідує з матеріалів справи, зокрема з протоколу про адміністративне порушення від 12.04.2023 №498405, складеного відносно ОСОБА_1 , у описаному порушенні зазначено про те, що подія сталася 12.04.2023 о 10:00.
В той же час, матеріали справи також містять протокол про адміністративне правопорушення від 12.04.2023 №498406, складений відносно ОСОБА_2 (матері позивача) про вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. ст.173-2 КУпАП.
У графі "склад адміністративного правопорушення" зазначено наступну інформацію: 12.04.2023 близько 9:25 ОСОБА_2 вчинила насильство в сім"ї до своєї доньки ОСОБА_1 , а саме, виражалась в її сторону нецензурною лайкою, штовхала та погрожувала виселити з квартири, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода психологічному здоров"ю потерпілої ОСОБА_1 .
Разом з тим, як слідує з Форм оцінки вчинення домашнього насильства від 12.04.2023, які наявні в матеріалах справи, де кривдником є ОСОБА_2 , працівником поліції оцінено рівень безпеки як середній.
Тобто, з вказаного вбачається, що на ОСОБА_2 12.04.2023 раніше складено протокол про адміністративне правопорушення за вчинення насильства в сім"ї та вона перша спровокувала конфлікт.
Пункт 7 Порядку №№369/180 надає поліцейському право , оцінивши рівень небезпеки постраждалої особи як низький або середній, можливі ризики, винести терміновий заборонний припис стосовно кривдника.
В той же час, на ОСОБА_2 заборонний припис не складався.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що оскаржуваний заборонний припис відносно ОСОБА_1 винесено без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття та з порушенням.
Суд визнає суспільну небезпеку домашнього насильства та поділяє нетерпиме ставлення до будь-яких його проявів. Тимчасовий заборонний припис виноситься щодо особи, яка вчинила домашнє насильство і правомірне винесення такого припису, а внесення відомостей у відповідний реєстр має наслідком подальше сприйняття суспільством особи, щодо якої такий винесений, як кривдника, що вчинив небезпечне для життя чи здоров'я домашнє насильство. Водночас суд переконаний, що визначені Законом № 2229 інструменти для запобігання та протидії домашньому насильству повинні застосовуватися за своїм прямим призначенням та не можуть використовуватися як спосіб впливу одного із членів сім'ї на другого в сімейних конфліктах.
Пунктом 2 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Конституційний Суд України в рішенні від 30.01.2003 року № 3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах при цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий спосіб, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Враховуючи зазначене, відповідачем не доведено правомірності складання термінового заборонного припису стосовно кривдника від 12.04.2023, тому наявні підстави для визнання його протиправним та скасування .
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції Національної поліції України , оскільки Тактико оперативного реагування Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції не є юридичною особою.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП НОМЕР_1 ) до Тактико оперативного реагування Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції (вул. Покровська, 96,Житомир,10002), третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Інспектора взводу №2 роти ТОР УПП в Житомирській області ДПП старший лейтенант поліції Вергелюк Ольги Олегівни (вул. Покровська, 96, Житомир, 10002. РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП НОМЕР_3 ) про визнання протиправним та скасування термінового заборонного припису, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА№160852 від 12.04.2023, винесений Тактико оперативним реагуванням Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції відносно ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул.Федора Ернста,3, Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 12 вересня 2023 року