Україна
Донецький окружний адміністративний суд
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
13 вересня 2023 року Справа №200/5063/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), через свого представника, адвоката Доценко Марину Іванівну, 12 вересня 2023 року звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплати з дати перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року по справі № 200/9720/21 (тобто з 1 жовтня 2022 року) доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити позивачу з дати перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року по справі № 200/9720/21 щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум, тобто з 1 жовтня 2022 року.
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства; справа підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Разом із позовною заявою представником позивача подана заява про визнання причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом поважними та поновлення цього строку, яке обґрунтовано тим, що у вересні 2022 року відповідач перестав нараховувати та сплачувати йому надбавку, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713, але не повідомив позивача про це.
Про припинення такого нарахування позивач не міг дізнатись протягом тривалого часу, так як у вересні 2022 року розмір призначеної позивачу пенсії був перерахований на виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року по справі № 200/9720/21 і після перерахунку розмір пенсії збільшився.
Позивач зазначає, що після вторгнення російської федерації у лютому 2022 року на територію України він виїхав зі свого місця проживання, з м. Краматорськ в іншу область.
У липні 2023 року позивач повернувся до Краматорську і дізнався від знайомих пенсіонерів, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області при перерахунку на підставі судових рішень пенсій позбавляє пенсіонерів доплати до пенсії у сумі 2 000,00 грн, у зв'язку із чим позивач звернувся із відповідним зверненням до відповідача щодо нарахування та виплати йому доплати до пенсії, передбаченої Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713.
Отримавши відповідь пенсійного органу, якою його було повідомлено про те, що з 1 жовтня 2022 року нарахування та виплату йому доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн було припинено, позивач відразу звернувся до суду із даним позовом.
Посилається на ст.ст. 22, 46, 64 Конституції України, відповідно до яких право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією У країни.
Також зауважує, що згідно із ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
При вирішенні питання щодо дотримання/не дотримання позивачем строку звернення до суду із даним позовом суддя виходить з наступного.
Відповідно до приписів ч.ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Згідно із ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, пенсія виплачується органами Пенсійного фонду України щомісяця, не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія, […].
Таким чином, пенсія за жовтень 2022 року мала бути виплачена позивачеві не пізніше 30 жовтня 2022 року.
Враховуючи наведене, передбачений шестимісячний строк оскарження в судовому порядку дій щодо припинення нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії за жовтень 2022 року - лютий 2023 року, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», сплинув.
Отже, позивач звернувся до суду із даним позовом в частині позовних вимог стосовно виплати доплати до пенсії за жовтень 2022 року - лютий 2023 року із пропуском строку, встановленого ст. 122 КАС України.
В іншій частині позовних вимог позов подано без пропуску встановленого ст. 122 КАС України строку.
Згідно із ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Вирішуючи питання щодо можливості поновлення позивачу строку звернення до адміністративного суду із даним позовом в частині позовних вимог стосовно виплати доплати до пенсії за жовтень 2022 року - лютий 2023 року, суддя виходить з того, що встановлення у процесуальному законодавстві певного строку звернення до суду має на меті, перш за все, полегшення надання учасниками адміністративного процесу доказів, підвищення їх достовірності, що тим самим, сприяє встановленню судом істини.
Право особи на судовий захист гарантується ст. 55 Конституції України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому має пріоритетне значення під час здійснення правосуддя, зокрема, при вирішенні судом питання щодо надання можливості його реалізації особою, якій воно надано.
Правило встановлення обмежень звернення до суду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму. Занадто суворе тлумачення процесуальної норми щодо строку звернення до суду може за певних умов створити перешкоду у зверненні особи до суду за захистом порушеного права.
У даному випадку пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом не є значним та не є таким, що міг вплинути на достовірність наданих суду доказів або викликати сумніви у можливості встановлення об'єктивної істини. Незначне пропущення строку звернення до суду за умови відсутності ознак недбалого ставлення позивача до реалізації права на справедливий судовий розгляд не може бути перешкодою для надання судового захисту порушеним правам особи.
Крім цього, як вбачається з доданих до позову матеріалів, розмір призначеної позивачу пенсії після перерахунку у вересні 2022 року (на підставі рішення суду) значно збільшився.
Отже, позивач не міг достеменно дізнатись про припинення нарахування йому відповідачем доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Також суддя вважає за необхідне зазначити, що за своєю правовою природою пенсія є єдиним (або основним) джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції).
Згідно з практикою Європейського Суду з Прав Людини, пенсія підпадає під захист ст. 1 Протоколу 1 (право власності). Зокрема, у своїй практиці ЄСПЛ інтерпретує поняття майно дуже широко, та зараховує до нього рухоме і нерухоме майно, а також майнові і немайнові інтереси. Неодноразово зазначав у своїх рішеннях, що позбавлення особи майна є втручанням у право власності особи (зокрема, у справах Andrejeva v. Latvia (App. № 55707/00, § 77) Stummer v. Austria (App. № 37452/02, § 82),ЄСПЛ підтвердив, що принципи, які застосовуються у справах щодо порушення ст. 1 Протоколу 1, поширюються на пенсії). Якщо чинне законодавство держави передбачає пенсійні виплати, це повинно розглядатись як таке, що генерує майновий інтерес (Carson and Others v. the United Kingdom, App. № 42184/05, § 64, Lakicervic and others v. Monte).
У справі Muller v. Austria (App. 5879/72) на той час Європейська комісія з прав людини встановила, що коли особа робить обов'язкові внески до Пенсійного фонду, в неї виникає право власності на частку цього фонду.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, наведеної в його рішеннях від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 (справа 1-13/2013) і № 9-рп/2013 (справа № 1-18/2013), неможливість обмеження шестимісячним строком обов'язку України як держави забезпечити реалізацію громадянином України свого конституційного право на соціальний захист, підтверджується, також встановленим статтями 256 та 257 Цивільного кодексу України трирічним строком позовної давності, який означає строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. У протилежному випадку, обов'язок громадянина, зокрема, у формі майнового зобов'язання перед державою підлягав б судовому захисту протягом 3 років, а такий ж обов'язок держави перед громадянином - 6 місяцями.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX«Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022«Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 7 лютого 2023 року № 2915-IX (відповідно), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Рада суддів України у рекомендаціях, опублікованим на офіційному сайті зазначеного органу, рекомендувала суддям виважено підходити до питань, пов'язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.
Враховуючи наведене вище у сукупності, суддя дійшла висновку про поважність причин пропуску позивачем строку звернення до суду із даним позовом в частині позовних вимог щодо виплати доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», за жовтень 2022 року - лютий 2023 року.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, немає.
Також разом із позовними вимогами позивачем заявлено клопотання про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів ст.ст. 12, 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення пенсійних виплат […].
Відповідно, ця справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а клопотання позивача підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 122, 123, 171, 241, 248, 256-258, 260, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
УХВАЛИЛА:
1. Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині виплати доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», за жовтень 2022 року - лютий 2023 року та поновити цей строк.
2. Прийняти до свого провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження у справі.
3. Клопотання позивача про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) - задовольнити.
4. Призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
5. Справа буде розглядатись одноособово суддею Донецького окружного адміністративного суду Волгіною Н.П.
6. Запропонувати відповідачу надати суду протягом п'ятнадцяти днів після отримання даної ухвали відзив на позовну заяву та докази на підтвердження зазначеного у відзиві.
7. Зобов'язати відповідача надати суду протягом п'ятнадцяти днів:
- копію рішення про призначення позивачу пенсії за вислугу років;
- копію рішення про перерахунок розміру пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та встановлення надбавки до пенсії у визначоному постановою розмірі;
- копію рішення про перерахунок призначеної позивачу пенсії, прийнятого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року по справі № 200/9720/21;
- копію рішення про перерахунок призначеної позивачу пенсії, за наслідком якого позивачу припинено нарахування та виплата надбавки до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (у випадку, якщо таке припинення відбулось не за наслідком перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 23 грудня 2021 року );
- пояснення з приводу припинення нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 2 000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- витяг з електронної бази Пенсійного фонду ІКІС ПФУ: підсистеми призначення та виплати пенсії щодо нарахованої позивачу пенсії за період з 1 жовтня 2022 року;
- доказ направлення відзиву та доданих до нього документів позивачу.
8. Роз'яснити відповідачу, що не подання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а не подання витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин, залежно від того, яке ці докази мають значення, - може матиме своїм наслідком визнання судом обставини, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмову у її визнанні.
9. Роз'яснити учасникам справи, що сторони мають процесуальні права та обов'язки, визначені у ст.ст. 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
10. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає
11. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна