Рішення від 08.09.2023 по справі 200/3209/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2023 року Справа№200/3209/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 31.03.2023 року № 056650005615;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.03.2023 року про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі положень частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зарахувати при повторному розгляді вказаної заяви до його спеціального (пільгового) стажу роботи на посадах, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із розрахунку - один місяць служби за три місяці, періоди участі в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року, а також періоди участі в Операції об'єднаних сил на території Донецької та Луганської областей з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року, з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року, з 11.12.2018 року по 30.06.2019 року, з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року, з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 12.07.2021 року, з 27.07.2021 року по 18.10.2021 року, з 02.11.2021 року по 23.02.2022 року.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 31.03.2023 року за наслідками розгляду його заяви від 25.03.2023 року було прийнято рішення № 056650005615, яким позивачу було відмовлено у призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу.

Як вказує позивач, під час розгляду заяви від 25.03.2023 року про призначення пенсії та прийняття відповідного рішення до пільгового стажу позивача не зараховано періоди участі в АТО/ООС із розрахунку - один місяць служби за три місяці, зокрема: період участі в АТО на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року, а також періоди участі в ООС на території Донецької та Луганської областей з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року, з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року, з 11.12.2018 року по 30.06.2019 року, з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року, з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 12.07.2021 року, з 27.07.2021 року по 18.10.2021 року, з 02.11.2021 року по 23.02.2022 року.

Із зазначеним рішенням відповідача позивач не погоджується та вважає, що він має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із зарахуванням до його пільгового стажу вказаних періодів участі в АТО/ООС на території Донецької та Луганської областей, із розрахунку - один місяць служби за три місяці.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи свої заперечення проти позову, відповідач, серед іншого, вказує на те, що оскаржуване рішення від 31.03.2023 року № 056650005615, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії, є повністю законним та обґрунтованим.

Зокрема, як зазначає відповідач у відзиві, на момент звернення за призначенням пенсії страховий стаж позивача становив 51 рік 7 місяців 4 дні (32 роки 7 місяців 4 дні + 19 років за Списком № 1), пільговий стаж за Списком № 1 - 19 років 9 місяців 29 днів.

Страховий стаж позивача розраховано відповідно до вимог частини 3 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи зі змісту яких за кожний повний рік стажу роботи (врахований в одинарному розмірі) на підземних роботах або на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списками № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими відповідними постановами Кабінету Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

При цьому відповідач зауважує, що положення стосовно зарахування військової служби у складі діючої армії у період бойових дій (у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку) до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", містяться у Законі України "Про пенсійне забезпечення", тоді як звернення за призначенням пенсії за віком відбулося відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким не передбачено зарахування військової служби у складі діючої армії у період бойових дій до пільгового стажу в потрійному розмірі.

За наведених обставин відповідач вважає, що підстави для зарахування періодів участі позивача в АТО/ООС до його трудового (страхового і пільгового) стажу, з розрахунку - один місяць служби за три, відсутні.

Відповідач у відзиві також вказує на дискреційність повноважень органів Пенсійного фонду щодо вирішення питань про зарахування до стажу трудової діяльності тих чи інших періодів.

Крім цього у відзиві вказано про те, що проти вимоги позивача: «…про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії 90%...» відповідач заперечує та вважає таку вимогу передчасною (хоча такої вимоги позивачем у позовній заяві не заявлено).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.07.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/3209/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Позивач у справі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_1 (дата видачі - 30.07.2019 року, є дійсним до 30.07.2029 року), РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, код ЄДРПОУ 20453063, місцезнаходження: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 29.01.2019 року, позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, що встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Як видно з військового квитка серії НОМЕР_4 від 19.09.2017 року, позивач у період з 30.08.2017 року по 30.08.2023 року проходив військову службу в Збройних Силах України за контрактами (контракти строком на 3 роки від 30.08.2017 року та від 30.08.2020 року).

Згідно з довідкою Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.03.2023 року № 04/2244 позивач приймав участь у проведенні АТО на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року (що складає 5 місяців 20 днів), а також безпосередню участь в ООС на території Донецької та Луганської областей у періоди з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року, з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року, з 11.12.2018 року по 30.06.2019 року, з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року, з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 12.07.2021 року, з 27.07.2021 року по 18.10.2021 року, з 02.11.2021 року по 23.02.2022 року (що складає 3 роки 5 місяців 8 днів).

25.03.2023 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою (з доданими до неї документами) про призначення пенсії на пільгових умовах у порядку, визначеному Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV).

Подана заява була опрацьована за принципом екстериторіальності згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Суд зауважує, що згідно з наданою до справи копією заяви позивача про призначення пенсії дана заява датована 25.03.2023 року (а не 23.03.2023 року, як зазначається позивачем у прохальній частині позовної заяви), що враховується судом під час постановлення рішення.

31.03.2023 року, за наслідками розгляду вказаної заяви, відповідачем було прийнято рішення № 056650005615, яким позивачу було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого статтею 114 Закону № 1058-IV.

Як вказано в оскаржуваному рішенні, під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії до страхового та пільгового стажу позивача були зараховані усі періоди.

На дату звернення за призначенням пенсії вік позивача становить 48 років 11 місяців, страховий стаж - 51 рік 7 місяців 4 дні, пільговий стаж за Списком № 1 - 19 років 9 місяців 29 днів (з яких за статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 - 19 років 9 місяців 29 днів).

За наведеним у рішенні від 31.03.2023 року № 056650005615 висновком, позивач не має права на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Про прийняття зазначеного рішення позивача було повідомлено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 27.04.2023 року № 7448-6657/Д-02/8-0500/23, із додаванням до нього оскаржуваного рішення.

Як видно з наданого до справи розрахунку стажу позивача (форма РС-право), спірні періоди, вказані у довідці Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.03.2023 року № 04/2244, зараховані до трудового стажу позивача частково та без застосування кратності - один місяць служби за три місяці.

Крім цього, з періодів у які позивач приймав участь у проведенні АТО на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року (що складає 5 місяців 20 днів), а також безпосередню участь в ООС на території Донецької та Луганської областей (що складає 3 роки 5 місяців та 8 днів) згідно з вищевказаною довідкою, відповідачем, згідно з розрахунком стажу позивача (форма РС-право) до пільгового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку зараховано лише 5 місяців та 20 днів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначаються положеннями Закону № 1058-IV.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно з цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

За змістом частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до положень абзацу 1 пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Згідно з абзацом 3 пункту 2 розд. ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає стаття 114 Закону № 1058-IV.

Як видно з оскаржуваного рішення № 056650005615 від 31.03.2023 року, підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах є відсутність у нього необхідного пільгового стажу, передбаченого статтею 114 Закону № 1058-IV.

Водночас, позивач наполягає на тому, що у разі зарахування до його пільгового стажу періодів участі в АТО/ООС із розрахунку - один місяць служби за три місяці, він має право на призначення пенсії на пільгових умовах за частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV.

Згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

18.11.2005 року Міністерством праці та соціальної політики України було прийнято наказ № 383, яким затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії або посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

31.03.1994 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 202 "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років" (далі - Постанова КМУ № 202).

До розділу І "Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт" зазначеної Постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Порядок підтвердження стажу роботи регламентується статтею 62 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Згідно зі статтею 62 Закону № 1788-ХІІ (яка кореспондуються зі статтею 48 Кодексу законів про працю України) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Саме такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.

Аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка і лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу.

Пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах під час встановлення трудового стажу також констатовано Верховним Судом у постанові від 16.09.2022 року у справі № 560/1399/19.

Записи у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_5 від 01.07.1992 року щодо спірних періодів свідчать, що з 18.09.2008 року він був переведений майстром-підривником підземним, із повним підземним робочим днем у шахті (запис № 25).

Будь-яких записів про звільнення з цієї посади трудова книжка позивача не містить.

Суд зазначає, що даний запис у трудовій книжці позивача здійснений належним чином та не має дефектів вчинення, що не заперечується відповідачем.

Вказана вище посада (майстер-підривник) віднесена до Списків № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що були чинними на момент переведення позивача на цю посаду та у спірні періоди проходження ним військової служби (у тому числі періоди участі в АТО/ООС), відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36, від 24.06.2016 року № 461.

Як видно з розрахунку стажу позивача (форма РС-право), час роботи на даній посаді майже повністю зарахований до пільгового стажу позивача (Список № 1).

Згідно з наданими позивачем до справи довідками, які видані ДП "Вугільна компанія "Краснолиманська", на вказаній посаді позивач працював до серпня 2017 року включно.

Як вже було зазначено вище, відповідно до відомостей, наявних у військовому квитку серії НОМЕР_4 від 19.09.2017 року, позивач у період з 30.08.2017 року по 30.08.2023 року проходив військову службу в лавах Збройних Сил України.

При цьому, як було встановлено судом, у період з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року позивач приймав участь у проведенні АТО на території Донецької та Луганської областей, а у періоди з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року, з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року, з 11.12.2018 року по 30.06.2019 року, з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року, з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 12.07.2021 року, з 27.07.2021 року по 18.10.2021 року та з 02.11.2021 року по 23.02.2022 року - безпосередню участь в ООС на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою від 16.03.2023 року № 04/2244, виданою Покровським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до статті 2 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. При цьому час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 статті 2 Закону № 2232-ХІІ передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за контрактом.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ).

Положеннями статті 1-2 цього Закону № 2011-ХІІ передбачено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України і законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

17.03.2014 року, тобто після оприлюднення Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 17.03.2014 року № 303/2014, в Україні розпочав діяти особливий період, що тривав до введення воєнного стану в Україні.

За змістом статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 року № 1932-XII (далі - Закон № 1932-XII) під бойовими діями слід розуміти форму застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Отже, участь в АТО/ООС, а так само у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, підпадає під визначення участі в бойових діях.

Відповідно до статті 57 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, який встановлений для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Згідно з підпунктом "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 року № 393 (далі - Постанова КМУ № 393) установлено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, зокрема: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року було затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530), яким визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.

Відповідно до пункту 2.3. розділу 2 Положення № 530 визначено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період, у тому числі у воєнний час, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах із застосуванням кратності - один місяць служби за три місяці, незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається.

З огляду на викладене, спірні періоди, що визначені у довідці від 16.03.2023 року № 04/2244 Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці (тобто із застосуванням кратності).

Ця правова позиція узгоджуються з висновками, що містяться у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а, від 31.08.2022 року у справі № 185/6919/16-а, від 17.10.2022 року у справі № 340/395/17, тощо.

Зокрема, у справі № 185/4140/17 предметом позову було кратне обчислення трудового стажу при призначенні пенсії на пільгових умовах за статтею 14 Закону № 1788-ХІІ, норми якої ідентичні положенням частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV. При цьому Верховним Судом зроблений висновок про те, що період служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

У постанові Верховного Суду від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17 викладений правовий висновок, відповідно до якого судом апеляційної інстанції вірно встановлено, що позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції у періоди з 22.07.2014 року по 12.12.2014 року та з 18.12.2014 року по 20.03.2015 року, що підтверджується довідкою військової частини. Отже, саме вказаний період підлягає кратному обрахуванню.

Судом установлено, що позивач під час проходження військової служби за контрактом брав участь в АТО/ООС у періоди, а саме: у період з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року - участь в АТО на території Донецької та Луганської областей, у періоди з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року, з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року, з 11.12.2018 року по 30.06.2019 року, з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року, з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 12.07.2021 року, з 27.07.2021 року по 18.10.2021 року, з 02.11.2021 року по 23.02.2022 року - участь в ООС на території Донецької та Луганської областей), до проходження військової служби позивач працював за професією (посадою), яка надавала право на пільгову пенсію відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV (майстер-підривник підземний, із повним підземним робочим днем у шахті).

Проте, як видно зі змісту розрахунку стажу позивача (форма РС-право), періоди, вказані у довідці від 16.03.2023 року № 04/2244, виданій Покровським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, частково (не повністю) зараховані до страхового та/або пільгового стажу позивача, а ті, що зараховані, без застосування кратності - один місяць служби за три місяці.

Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області № 056650005615 від 31.03.2023 року, яким позивачу було відмовлено у призначенні пенсії, є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З приводу частини позовних вимог про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.03.2023 року про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі положень частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV та зарахувати при повторному розгляді цієї заяви до його спеціального (пільгового) стажу вказаних у позові періодів участі в АТО/ООС суд вважає за необхідне зазначити про таке.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як зазначав Верховних Суд у постановах від 26.07.2019 року у справі № 815/5485/14, від 10.09.2019 року у справі № 818/985/18, від 26.12.2019 року у справі № 810/637/18 та у інших постановах завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право, тому завданням адміністративного суду є контроль легальності (тобто контроль за легітимністю прийняття рішень, вчинення дії або допущення бездіяльності).

Згідно зі статтею 58 Закону № 1058-IV Пенсійний фонд є органом, що призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, тобто Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Верховним Судом у постанові від 07.03.2018 року у справі № 233/2084/17 зазначено, що вирішення питання про призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, а тому належним способом захисту прав позивача є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, а не зобов'язання відповідача призначити пенсію, оскільки відповідачем ще не вирішено питання про зарахування стажу.

Таким чином, позивачем обрано належний спосіб захисту порушених прав, у зв'язку з чим позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV та зарахувати при повторному розгляді цієї заяви до його пільгового стажу вказаних у позові періодів участі в АТО/ООС також підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 10 частини 2 та абзацом 2 частини 4 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи встановлені судом обставини та приймаючи до увагу явну помилку, яка була допущена позивачем у прохальній частині позову в частині дати заяви про призначення пенсії, з метою забезпечення ефективного захисту прав позивача і реального їх поновлення, суд вважає за необхідне застосувати положення частини 2 статті 9 та статті 245 КАС України та задовольнити позовні вимоги шляхом:

- визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії позивачу від 31.03.2023 року № 056650005615;

- зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 25.03.2023 року про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV, зарахувавши при повторному розгляді цієї заяви до спеціального (пільгового) стажу роботи на посадах, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV, із розрахунку - один місяць служби за три місяці, періоди його участі в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року, а також періоди участі в Операції об'єднаних сил на території Донецької та Луганської областей з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року, з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року, з 11.12.2018 року по 30.06.2019 року, з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року, з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 12.07.2021 року, з 27.07.2021 року по 18.10.2021 року, з 02.11.2021 року по 23.02.2022 року.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання даного позову, судові витрати ним понесено не було, отже, відшкодуванню вони не підлягають.

Керуючись нормами Конституції України, Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про пенсійне забезпечення", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про оборону України", постановами Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років", "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", наказом Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", наказом Міністерства оборони України "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей", постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 31.03.2023 року № 056650005615.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код згідно з ЄДРПОУ 20453063, місцезнаходження: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 25.03.2023 року про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши при повторному розгляді вказаної заяви до його спеціального (пільгового) стажу роботи на посадах, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із розрахунку - один місяць служби за три місяці, періоди участі в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 10.11.2017 року по 29.04.2018 року, а також періоди участі в Операції об'єднаних сил на території Донецької та Луганської областей з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року, з 27.10.2018 року по 25.11.2018 року, з 11.12.2018 року по 30.06.2019 року, з 31.07.2019 року по 01.07.2020 року, з 31.07.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 12.07.2021 року, з 27.07.2021 року по 18.10.2021 року, з 02.11.2021 року по 23.02.2022 року.

Повне судове рішення складене 08 вересня 2023 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Приймаючи до уваги прийняття даного рішення у порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч