ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2023 року Справа № 160/14067/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської
міської ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
22.06.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради, в якому позивач просить:
- визнати протиправним дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради щодо призупинення виплати допомоги на проживання внутрішньої переміщеним особам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та її неповнолітнім дітям: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради (код ЄДРПОУ 03192313) поновити виплати допомоги на проживання внутрішньої переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та її неповнолітнім дітям: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з моменту припинення таких виплат, а саме - з 01 квітня 2023 року.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем протиправно призупинено виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, на підставі встановлення факту того, що з 2016 року по дату відповідного зупинення позивач фактично не мешкав в населеному пункті території України, який був тимчасово окупований російською федерацією, та не знаходився на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, оскільки, на момент повномасштабного вторгнення російської федерації позивач був зареєстрований та проживав разом з дітьми на території, яка станом на дату отримання довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, перебували на окупованій території.
28.06.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду звільнено ОСОБА_5 від сплати судового збору за подання позовної заяви та відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
11.07.2023 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому просить відмовити в його задоволенні, посилаючись, в рамках предмету розгляду даної справи, на те, що відповідачем правомірно призупинено здійснення відповідних виплат оскільки, останнім встановлено, що позивач разом з дітьми, на момент повномасштабного вторгнення російської федерації, фактично не мешкали в населеному пункті території України, який був тимчасово окупований російською федерацією, та не знаходився на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
18.07.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін - відмовлено.
01.08.2023 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про об'єднання позовів в одне провадження у справі 160/14067/23 зі справою №160/16691/23 - відмовлено.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлені наступні обставини.
Згідно копії паспорту, місце проживання позивача - ОСОБА_1 зареєстровано 11.01.2000 року за адресою: АДРЕСА_1 .
25.04.2022 року позивачу ОСОБА_2 та її дітям ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Управлінням праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради видані довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в яких зазначене зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 та фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
Згідно довідки відповідача від 06.07.2023 року, з березня 2022 року по березень 2023 року позивачу, як внутрішньо переміщеній особі та законному представнику її дітей, також, внутрішньо переміщеним особам, Управлінням праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради здійснювалася виплата допомоги на проживання.
Згідно змісту листів Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради №08-03/2442 від 26.04.2023, №08-03/2468 від 28.04.2023 року та №08-03/2648 від 10.05.2023 року з 01.04.2023 року відповідачем було призупинено вищезазначену виплату, на підставі встановлення останнім факту того, що до початку введення воєнного стану в Україні позивач з дітьми фактично понад шість років проживали в АДРЕСА_2 , яка залишалася незмінною при подачі документів для взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб.
Вважаючи протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради щодо призупинення виплати допомоги на проживання внутрішньої переміщеним особам ОСОБА_2 та її неповнолітнім дітям: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та з метою відновлення вказаних виплат, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706-VII (надалі - Закон №1706-VII).
Відповідно до ст.1 Закону №1706-VII від 20.10.2014 року внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Частинами 1, 2 ст. 4 Закону №1706-VII від 20.10.2014 року факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону №1706-VII від 20.10.2014 року, адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону №1706-VII від 20.10.2014 року, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Кабінетом міністрів України прийнято постанову №332 від 20.03.2022 року «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - Порядок №332).
Відповідно до абз. 1, 2 п. 2 Порядку №332, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі - Порядок №509).
Пунктом 2 Порядку №509 визначено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 509, заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника, зокрема, відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання.
Як фактичне місце проживання/перебування не можуть зазначатися адреси (місцезнаходження) органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, їх підрозділів, будь-яких інших приміщень, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають.
Пунктом 7-1 Порядку № 509 визначено, що у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Пунктом 3 Порядку №332 встановлено, що допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:
- для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;
- для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року.
Так, згідно позовної заяви, позивач разом з дітьми, станом на момент повномасштабного вторгнення російської федерації - 24.02.2022 року, проживали у м.Бердянськ Запорізької області та 08.03.2022 року - виїхали до м.Жовті Води.
З березня 2022 року позивач розпочав отримувати грошову допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Згідно листів Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради №08-03/2442 від 26.04.2023, №08-03/2468 від 28.04.2023 року та №08-03/2648 від 10.05.2023 року позивачу з 01.04.2023 року призупинено здійснення спірних виплат на підставі встановлення останнім факту того, що до початку введення воєнного стану в Україні позивач з дітьми фактично понад шість років проживали в АДРЕСА_2 , яка залишалася незмінною при подачі документів для взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб.
Надаючи оцінку обставинам, які зазначені відповідачем в обгрунтування вказаного зупинення, суд зазначає наступне:
1) щодо посилання на те, що позивач з грудня 2016 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради, як постійний одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей померлого годувальника, суд зазначає, що вказане жодним чином не спростовує проживання позивача разом з дітьми станом на момент повномасштабного вторгнення російської федерації - 24.02.2022 року у м.Бердянськ Запорізької області;
2) відносно зазначення про те, що з 21.11.2017 року ОСОБА_2 призначалась компенсація фізичним особам, які надають соціальні послу ги з догляду за мешканкою ОСОБА_6 , призначення якого проводилось на підставі актів обстеження фактичного місця проживання сім'ї та надання послуг за ад ресою: АДРЕСА_2 , судом встановлено, що згідно довідки відповідача від 06.07.2023 року позивач отримував компенсацію за надання соціальних послуг особам з інвалідністю І групи останній раз у листопаді 2021 року;
3) щодо посилань на те, що діти заявника є учнями Жовтоводської загальноосвітньої школи №10, суд зазначає, що позивачем до позову долучено копії довідок від 13.04.2023 року Комунального закладу Загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №10 Жовтоводської міської ради, згідно яких діти позивача навчалися у вказаному навчальному закладі за дистанційною формою навчання з 23.12.2021 по 10.03.2022 року, у зв'язку з виїздом до м.Бердянська та продовжили дистанційне навчання з 11.03.2022 року в м.Жовті Води;
4) відносно зазначення про те, що позивач в період з 20.01.2022 по 31.05.2022 року перебувала на обліку, як безробітна, в Жовтоводському управлінні Кам'янської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що згідно листа Жовтоводського управління Кам'янської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 18.04.2023 року №488-87, ОСОБА_7 перебувала на обліку у вищезазначеному управлінні з 20.01.2022 по 31.05.2022 року, виплату по безробіттю не отримувала, порушень по відвідуванням за вказаний період не зафіксовано.
При цьому, згідно п.2 ч.2 ст.44 Закону України "Про зайнятість населення", зареєстровані безробітні зобов'язані відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів, а у період дії карантину або режиму надзвичайної ситуації, введення надзвичайного стану підтверджувати свій намір перебувати у статусі зареєстрованого безробітного будь-якими засобами комунікації (телефонний зв'язок, електронні засоби тощо) не рідше ніж один раз на 30 календарних днів.
Таким чином, з огляду на дію у період з 20.01.2022 по 31.05.2022 року карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, позивач мав можливість підтверджувати свій намір перебувати у статусі зареєстрованого безробітного будь-якими засобами комунікації (телефонний зв'язок, електронні засоби тощо).
5) щодо посилань на те, що згідно довідки № 95 від 11.03.2022 КНП “Центр первиної медико-санітарної допомоги” Жовтоводської міської ради, у зв'язку з хворобою доньки, позивач був тимчасово непрацездатним в період з 09.02.2022 р. по 10.03.2022 року, що, на думку відповідача, свідчить про те, що декларацію сімейним лікарем первинної допомоги ОСОБА_8 КНП “Центр первиної медико-санітарної допомоги” Жовтоводської міської ради укладено заздалегідь до початку введення воєнного стану в Україні, оскільки позивач тривалий час проживає в м.Жовті Води, суд зазначає, що оскільки вказана довідка видана 11.03.2023 року, а також, зокрема, з огляду на те, що в матеріалах справи відсутня дата укладення декларації з відповідним сімейним лікарем за особистої явки позивача протягом спірного періоду проживання позивача з дітьми у м.Бердянську, вказані обставини жодним чином не можуть спростувати факт проживання зазначених осіб, станом на момент повномасштабного вторгнення російської федерації - 24.02.2022 року у м.Бердянськ Запорізької області.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини, судом не підтверджено жодного факту на підставі якого, відповідач дійшов висновку про те, що до початку введення воєнного стану в Україні позивач з дітьми фактично понад шість років проживали в АДРЕСА_2 , яка залишалася незмінною при подачі документів для взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб.
Крім того, відповідач у відзиві на позов зазначає, що з огляду на те, що в ході перевірки встановлено відсутність обставин, визначених ст.1 За кону №1706-VII що спричинили внутрішнє переміщення, наведені факти під тверджують подання завідомо недостовірних відомостей для отримання довід ки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, рішенням відповідача від 23.06.2023 року на підставі п.5 ч.1 ст.12 За кону №1706-VII ОСОБА_2 та її дітям ОСОБА_3 та ОСОБА_4 скасовано видані 25.04.2022 року Управлінням праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Разом з тим, вказане рішення прийнято відповідачем після звернення позивача із даним позовом та не є предметом спору у цій справі, а також не спростовує висновків суду щодо протиправного призупинення виплати допомоги на проживання позивача та її дітям з 01.04.2023 року.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, на підставі того, що судом не підтверджено жодного факту на підставі якого, відповідач дійшов висновку про те, що позивач разом з дітьми, на момент повномасштабного вторгнення російської федерації, фактично не мешкали в населеному пункті території України, який був тимчасово окупований російською федерацією, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність дій щодо зупинення спірних виплат, з огляду на що, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору ухвалою суду від 28.06.2023 року, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради (52201, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, вул.Першотравнева, буд.24, код ЄДРПОУ 03192313) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради щодо призупинення виплати допомоги на проживання внутрішньої переміщеним особам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та її неповнолітнім дітям: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради (код ЄДРПОУ 03192313) поновити виплати допомоги на проживання внутрішньої переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та її неповнолітнім дітям: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з моменту припинення таких виплат, а саме - з 01 квітня 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв