ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2023 року Справа № 160/5172/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 державну пенсію в повному розмірі з 01.01.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримував пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ) до 31.12.2021. Відповідач повідомив, що з 01.01.2022 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія по інвалідності призначена в розмірі відшкодування збитків, про що позивач дізнався отримавши виписку з пенсійної справи, крім того в виписці вказано що страховий стаж 24 роки 10 місяців і 16 днів є неповним, а відсоток втрати працездатності складає 60% і основний розмір пенсії від середнього розміру заробітку обчислюється саме з відсотків втрати працездатності, з чим позивач не погоджується. ОСОБА_1 вважає, що має право на отримання державної пенсії, при наявному пенсійному і страховому стажі 24 роки, що становить 54% пенсії від середнього заробітку, а тому вважає, що має всі законні права на отримання пенсії в повному розмірі. Вважаючи дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою суду від 21.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
19.04.2023 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що фактично, починаючи з лютого 2022 позивачу було відомо про розмір пенсійних виплат, відповідно, перебіг строку позовної давності для оскарження дій суб'єкта владних повноважень почався саме з лютого 2022 року. З позовною заявою до суду позивач звернувся 12.03.2023, в якій зазначає про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2022. Позивачем не наведено жодної поважної, обґрунтованої причини пропуску строку звернення до суду, не наведено підстав, які не дали змоги звернутися до суду протягом тривалого терміну. Щодо позовної вимоги про “призначення державної пенсії в повному розмірі”, відповідач зазначає, що у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. В свою чергу, частина 2 статті 27 Закону №1058-IV передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (перша складова), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до Закону №1058 (друга складова). У випадку здійснення розрахунку пенсії позивача відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) із розрахунку щомісячного додаткового збільшення пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років та відповідно до частин 1-3 статті 57 Закон №796-ХІІ із застосуванням заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення, розмір його пенсії буде обчислено відповідно до частини 2 статті 27 Закону №1058-IV та становитиме 113,52 грн. Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»: набутий стаж позивача до 01.01.2004 становить 24 роки 10 місяців 16 днів; в порядку статті 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 20 років (в даному випадку у зв'язку з наявністю статусу ліквідатора наслідків ЧК) пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії; з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закон №796-ХІІ: 24 повних років стажу - 20 обов'язковий стаж = 4; 55% + 4% = 59% - відсоток від заробітку для обчислення пенсії; основний розмір пенсії: 192,40 грн (розмір заробітної плати позивача)*59% = 113,52 грн. Відповідно до Закону №1058-IV - за другою складовою формулою розрахунок неможливий у зв'язку з відсутністю у позивача страхового стажу, набутого після 01.01.2004. Отже, розглянувши звернення позивача від 20.06.2022 була надана відповідь про недоцільність здійснення перерахунку пенсії відповідно до статей 56, 57 Закону №796-ХІІ у зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача розраховано відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV. Відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими оскільки: по-перше, пенсія позивача не призначена на умовах частини другої статті 27 Закону №1058-IV; по-друге, застосування частини 2 статті 27 Закону №1058-IV можливе за умови «бажання особи»; по-третє, розрахунок розміру пенсії за приписами частини 2 статті 27 Закону України Закону №1058-IV - за двоскладовою формулою, неминуче призведе до зменшення розміру пенсії позивача.
27.04.2023 від відповідача до суду надійшло клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском звернення до суду.
Ухвалою від 19.05.2023 позовну заяву залишено без розгляду та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до суду, з доказами поважності причин пропуску відповідного строку.
20.07.2023 до суду від позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду. В обґрунтування поданої заяви, позивач зазначає, що у зв'язку з покрашенням здоров'я та зменшенням інтенсивності ворожих атак під час збройної агресії російської федерації та відновленням безперебійного електропостачання, у позивача тільки 16.03.2023 з'явилась можливість продовжити захист своїх прав шляхом подання позовної заяви. Лист відповідача від 18.07.2022 позивач отримав 08.08.2022, таким чином до отримання листа у позивача не було підстав звернення до суду і про порушення своїх прав він не знав, а отже термін звернення з дня отримання відмови, а саме 08.08.2022. Окрім вище зазначеного, 08.08.2022 позивач звертався до Криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з питання противоправної поведінки відповідача у даній справі, але у зв'язку з відмовою, позивач змушений захищати свої права самостійно, без юридичної освіти. 3 початку повномасштабного вторгнення у позивача загострились хронічні захворювання, а саме нервові і серцево-судині захворювання, у зв'язку з чим, протягом спірного строку подання позовної заяви, позивач був вимушений проходити лікування.
Щодо клопотання відповідача про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з положеннями частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Застосовуючи строки у сфері пенсійного забезпечення, потрібно розрізняти право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист. Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб'єктом владних повноважень, як правило, органом пенсійного фонду за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати. У випадку, якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду з позовом, що буде уже способом реалізації права на судовий захист.
Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб'єкт владних повноважень або суд у випадку визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Враховуючи наведені позивачем обставини, за якими було порушено строк звернення до суду, суд приходить до висновку, що строк звернення до суду з цим позовом порушено з причин, які є поважними.
Таким чином, суд поновлює позивачу строк звернення до суду та відмовляє відповідачу у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.
Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує з 01.01.2022 пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №796-ХІІ.
Відповідно до довідки обласного МСЕК №3 від 16.02.2011, позивачу встановлена ІІІ група інвалідності; 60% втрати працездатності, захворювання пов'язано з виконанням обов'язку військової служби з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.
20.06.2022 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії в повному розмірі відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ.
Листом від 18.07.2023 №21242-15345/С-01/8-0400/23 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що з 01.01.2022 позивача переведено на пенсію по інвалідності третьої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків (60%), категорії 1 відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ. Загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2022 складає 11683,77 грн, у тому 10768,87 грн - основний розмір пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків (17948,12 грн Ч 60 %); 284,70 грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі з інвалідністю III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1; 580,20 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи (1934,00 грн Ч 30 %); 50,00 грн - цільова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи. Відповідач зазначає, що проводити перерахунок пенсії позивача згідно з частиною другою статті 27 Закону №1058-IV недоцільно, оскільки це веде до зменшення розміру пенсійної виплати.
30.08.2022 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії в повному розмірі відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ.
Листом від 22.09.2022 №24000-24754/С-03/8-2800/22 Пенсійний фонд України повідомив, що відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи, зокрема, у чоловіків не менш як 20 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1 чоловіки - 10 років і більше, - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058-IV. Статтею 57 Закону №796-ХІІ передбачено, що у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV, за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може братися за періоди роботи на територіях радіоактивного забруднення. При цьому, при обчисленні пенсії згідно з частиною 2 статті 27 Закону №1058-IV частина пенсії за період страхового стажу до 01.01.2004 може бути обчислена із заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, але зазначена частина обмежується максимальним розміром, встановленим статтею 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1783, та складатиме 168,00 грн. (150 грн. х 1,12).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого зазначеною Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки. При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Зазначена постанова набула чинності 01.01.2012.
Згідно зі статтею 56 Закону №796-ХІІ, час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Громадянам, віднесеним до категорій 1, 2, 3 і 4, надається статус ветерана праці за умови наявності у них стажу роботи у жінок - 25 років, у чоловіків - 30 років.
Відповідно до статті 57 Закону №796-ХІІ, у разі обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону №1058-IV за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на території радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Частиною 2 статті 27 Закону №1058-IV встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
На підставі статті 60-2 Закону 796-ХІІ призначення пенсій провадиться відповідно до законодавства, чинного на час звернення особи за призначенням пенсії. Перерахунок пенсій проводиться відповідно до законодавства, чинного на час проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший; заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання; заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ; заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв'язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 є протиправною.
Водночас, позовна вимога про зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 державну пенсію в повному розмірі з 01.01.2022 не підлягає задоволенню, оскільки вона є передчасною.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою забезпечення ефективного судового захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути подану позивачем заяву про перерахунок пенсії від 20.06.2022.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», а у матеріалах справи відсутні докази понесення ним інших судових витрат, розподіл судових витрат не проводиться.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49000; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, викладеної у листі від 18.07.2023 №21242-15345/С-01/8-0400/23 здійснити з 01.01.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 в повному розмірі відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.06.2022.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар