Ухвала від 12.09.2023 по справі 906/737/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________________________________

_______________________________________________________________

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

"12" вересня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/737/23

Господарський суд Житомирської області у складі судді Сікорської Н.А.,

розглядаючи клопотання АТ "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" про передачу справи за територіальною підсудністю у справі

за позовом: ОСОБА_1

до Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ"

про визнання протиправними (незаконними) дій,

за участю представника позивача: Слободяник П.В., діє на підставі довіреності від 26.06.2023,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" про визнання протиправними (незаконними) дій, які полягають у прийнятті рішення про скликання та проведення позачергових загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", направленні повідомлення від 27.04.2023р. №234/23 та опублікуванні 03.05.2023 повідомлення про проведення у період з 26.05.2023 по 05.06.2023 позачергових загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз"; визнання недійсним рішення Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" про скликання та проведення позачергових загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", оформлене повідомленням №234/23 від 27.04.2023, яке адресоване Наглядовій раді ПрАТ "Коростишівгаз"; визнання недійсним рішення Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ", оформлене опублікованим 03.05.2023 повідомленням про проведення у період з 26.05.2023 по 05.06.2023 позачергових загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" дистанційно у порядку, передбаченому Порядком скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.03.2023 №236

Вважаючи, що спір виник з корпоративних відносин в Приватному акціонерному товаристві по зазопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", позивач звернулась з позовом за територіальною підсудністю до Господарського суду Житомирської області.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 05.06.2023 р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

21.07.2023 р. на електронну адресу суду від АТ "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" надійшло клопотання про передачу справи за територіальною підсудністю до Господарського суду м. Києва.

Клопотання відповідача мотивоване тим, що АТ "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" не є власником акцій та учасником Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", а лише здійснює управління активами (майном, акціями) Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", які належать ОСОБА_1 .

Таке управління здійснюється на підставі договору №11/2022 від 05.07.2022р., укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Договір №11/2022 від 05.07.2022р. не стосується корпоративних прав в юридичній особі і не оспорює належність акцій АТ "Житомиргаз" позивачу, які лише передані відповідачу в управління.

Відповідач вважає, що визнання незаконними дій особи, яка не є учасником Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", не являється корпоративним спором, а стосується винятково діяльності та повноважень АТ "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" в межах договору управління активами (майном) №11/2022 від 05.07.2022р.

Зазначає, що підсудність даного спору має визначатися за загальним правилом, визначених ч.1 ст.27 ГПК України - за місцезнаходженням відповідача.

Розглянувши доводи відповідача та заперечення позивача, суд вважає, що клопотання відповідача підлягає задоволенню, а справа передачі за територіальною підсудністю до Господарського суду м. Києва.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх підсудності.

Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (стаття 125 Конституції України, абзац перший підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 12 листопада 2011 року № 9-рп/2011).

Згідно ч. 6 ст.30 ГПК України спори, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі спори між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів, а також спори, що виникають з правочинів щодо корпоративних прав (крім акцій) в юридичній особі, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням юридичної особи.

Корпоративні відносини, це відносини пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням юридичної особи - суб'єкта господарювання, набуттям, здійсненням та припиненням корпоративних прав.

Сторонами у таких спорах є юридична особа (корпорація) та її учасник (засновник, акціонер, член), у тому числі учасник, який вибув (носій корпоративних прав).

В той же час, позивачем у такій справі може бути учасник (засновник, акціонер, член, колишній учасник) юридичної особи, який обґрунтовує позовні вимоги порушенням його корпоративних прав або інтересів.

Підставою позову та предметом доказування в корпоративному спорі є порушення, не визнання або оспорювання корпоративного права, а предметом позову - вимога про визнання недійсними рішень органів управління юридичної особи, установчих документів, змін до установчих документів юридичної особи, правочинів, укладених юридичною особою, стягнення грошової суми (дивідендів, несплачених внесків), переведення прав та обов'язків покупця, зобов'язання вчинити дії тощо.

Згідно матеріалів справи, позов подано акціонером Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" - ОСОБА_1 до АТ "ДАТ "Чорноморнафтогаз".

Предметом позову у даній справі є визнання незаконними дій АТ "ДАТ "Чорноморнафтогаз" щодо управління активами з перевищенням повноважень, наданих договором №11/2022 від 05.07.2022, згідно якого товариству передано в управління активи, що належать на праві власності ОСОБА_1 ..

Визнання незаконними дій особи, яка не є учасником Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", не є корпоративним спором, а є спором щодо правомочностей Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз", які випливають з договору №11/2022 від 05.07.2022, який за своєю правовою природою не є договором, з якого виникають корпоративні права/обов'язки, він лише наділяє управителя правом користуватися і розпоряджатися майном в інтересах його власника.

Тобто спір виник з юридичною особою не пов'язаною корпоративними правами ні з Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", ні з позивачем.

Перехід права на управління часткою у статутному капіталі товариства до іншої особи на підставі правочину не свідчить, що такий правочин є правочином щодо реалізації корпоративних прав.

Згідно ч.1 ст.1029 ЦК України за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).

За вказаних обставин, оскільки між сторонами спору відсутні корпоративнині правовідносини, спір підлягає розгляду судом за правилами загальної підсудності - за місцезнаходженням відповідача.

Згідно з частиною 1 ст. 27 ГПК України позов пред'являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Згідно зі статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до частини 2 ст. 27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача АТ "ДАТ "Чорноморнафтогаз" є: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 26, оф. 505.

З огляду на положення статті 27 ГПК України, вказана справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду м. Києва.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Частиною 3 ст. 31 ГПК України передбачено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.

З урахуванням викладеного, матеріали справи підлягають передачі за територіальною підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Керуючись ст.ст. 27, 30, 31, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Передати справу №906/737/23 за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" про визнання протиправними (незаконними) дій за територіальною підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали виготовлено 13 вересня 2023 р.

Суддя Сікорська Н.А.

Друк.

1 - до справи

2 - позивачу (рек., ел.пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1)

3 - відповідачу (рек. з повід., ел.пошта: chornomornaftogas@ukr.net)

4 - Господарський суд міста Києва (вулиця Богдана Хмельницького, 44В, Київ, 01054) - зі справою

Попередній документ
113462070
Наступний документ
113462072
Інформація про рішення:
№ рішення: 113462071
№ справи: 906/737/23
Дата рішення: 12.09.2023
Дата публікації: 19.09.2023
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Житомирської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Закрито провадження (01.11.2023)
Дата надходження: 03.10.2023
Предмет позову: про визнання протиправними (незаконними) дій
Розклад засідань:
06.07.2023 11:00 Господарський суд Житомирської області
27.07.2023 10:00 Господарський суд Житомирської області
12.09.2023 12:00 Господарський суд Житомирської області
01.11.2023 10:40 Господарський суд міста Києва