Справа №938/593/23
Провадження № 3/938/330/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2023 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М. , розглянувши матеріали, які надійшли від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ) громадянина України, українця, місце проживання: АДРЕСА_1 за ч.2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі- КУпАП),-
В С Т АН О В И В:
21.07.2023 року близько 02.00 годин ОСОБА_1 вчинив спробу незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України на напрямку 480 прикордонного знаку на відстані 20 км від лінії державного кордону на території Білоберізької об'єднаної територіальної громади Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах прикордонного контрольованого району групою осіб, а саме спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , чим порушив вимоги ст. ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон» від 04.11.1991 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 у судове засідання 14.09.2023 року не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.21), від нього поступило до суду клопотання, яке підписано його цифровим підписом, про розгляд справи за його відсутності та визнаня ним вини за спробу незаконного перетину державного кордону (а.с.22 - 24).
Винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, окрім визнання ним вини, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№132075 від 21.07.2023 року, протоколом про адміністративне затримання та іншими матеріалами справи.
Зокрема, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№ 132075 від 21.07.2023 року (а.с. 1) вбачається, що 21.07.2023 року о 02.00 годин прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 480 прикордонного знаку на відстані 20 км від лінії державного кордону на території Білоберізької об'єднаної територіальної громади Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах прикордонного контрольованого району був затриманий ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за спробу незаконного перетину державного кордону групою осіб поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 204-1 КУпАП.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписаний уповноваженою особою.
Також, цей протокол про адміністративне правопорушення власноручно підписаний без будь-яких зауважень щодо його змісту особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , якомубуло роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомлено про розгляд справи у Верховинському районному суді.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, доведена також такими матеріалами справи, які досліджені в суді, а саме:
- протоколом про адміністративне затримання від 21.07.2023 року (а.с. 2), відповідно до якого затримано 21.07.2023 року о 02.00 годин ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 480 прикордонного знаку на відстані 20 км від лінії державного кордону на території Білоберізької об'єднаної територіальної громади Верховинського району Івано-Франківської області за спробу незаконного перетину державного кордону групою осіб;
- поясненням ОСОБА_1 (а.с. 3), в якому він вказав про визнання вини у спробі незаконного перетину державного кордону з метою виїзду на заробітки;
- поясненням старшого прикордонного наряду майора ОСОБА_5 (а.с 4), з якого вбачається, що 21.07.2023 року о 02.00 годин затриманого на околиці с. Пробійнівка ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , які в подальшому мали перетнути кордон в Румунію спільно з ОСОБА_3 , який на них чекав в с. Грамотне;
- поясненням ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с.9,10), в яких вони підтвердили, що мали намір незаконно перетнути кордон;
- поясненням ОСОБА_4 (а.с. 8), в якому він вказав, що мав привезти до с. Грамотне трьох хлопців ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які мали перетнути кордон, а він не мав наміру перетнути кордон.
Крім того, в матеріалах справи є:
- копія паспорта на ім'я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 5);
- заявка ОСОБА_1 на смс - повідомлення (а.с. 6);
- пам'ятка щодо процесуальних прав особи, яка затримана в адміністративному порядку (а.с.7).
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як передбачено ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Диспозиція ч.1 ст.204-1 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Відповіднодо ч.2 ст. 204-1 КУпАП ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд, незважаючи на затримання його та ОСОБА_2 на відстані 20 000 м від лінії державного кордону приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.2 ст. 204-1 КУпАП, оскільки він спільно з іншими особами ОСОБА_1 , ОСОБА_3 мав намір перетнути державний кордон поза пунктами пропуску з України в Румунію для працевлаштування за кордоном, їх було затримано прикордонниками в нічний час, а саме 02.00 годині ночі.
Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 обвинувачується у спробі незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску групою осіб, а саме спільно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Однак, постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 22.08.2023 року провадження в справі про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.204-1 КУпАП закрито в зв'язку з відсутністю в його діях складу цього правопорушення, оскільки він в судовому засіданні пояснив, що не мав наміру незаконного перетинати державний кордон, а за плату в розмірі 400 доларів США мав перевести трьох хлопців ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 до кордону, щоб вони його перетнули поза пунктами пропуску. Тому ця постанова направлена до Верховинського РВП ГУ НП в області та Косівської окружної прокуратури для проведення перевірки вищевказаного факту, а саме організації незаконного переправлення осіб через державний кордон, за що передбачена кримінальна відповідальність в ст.332 КК України.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне виключити з обвинувачення ОСОБА_1 вчинення спроби незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через групою осіб, зокрема спільно з ОСОБА_4 .
З урахуванням викладеного суддя вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому ним правопорушенню та його особі, в межах санкції ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Санкція ч.2 ст. 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення правопорушення шляхом накладення штрафу від п'ятисот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
При таких обставинах, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, суддя вважає, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
З приводу додаткового покарання у виді конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП слід зазначити, що, як вбачається з матеріалів даної справи, таких знарядь і засобів не виявлено.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Тому з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 536,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283,284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 536,80 (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок)гривень.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.
Суддя Наталія ЧЕКАН