Постанова від 08.09.2023 по справі 227/2231/23

08.09.2023 227/2231/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2023 року м. Добропілля

Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Притуляк С.А., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від військового коменданта тимчасової військової комендатури м. Добропілля підполковника ОСОБА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця ЗСУ, старшого водія ВЧ НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Добропільського міськрайонного суду Донецької області надійшли матеріали адміністративної справи для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП старшого солдата ОСОБА_2 .

З протоколу №ДНК-2/6685 про військове адміністративне правопорушення від 28.08.2023 року вбачається, що 28.08.2023 року о 23:30 годині командуванням військової частини НОМЕР_2 був виявлений ОСОБА_2 в нетверезому стані в умовах особливого періоду (воєнного стану) на тимчасовій території військової частини НОМЕР_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, не визнав та пояснив суду, що від медичного огляду відмовився через психологічний стан, внаслідок перебування поруч командування. Крім того, вказував на невідповідність складеного протоколу про адміністративне правопорушення вимогам чинного законодавства, зокрема Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, через наявні в ньому виправлення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_2 , суд дійшов наступного висновку.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина 3 статті 172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Диспозиція ч.1 ст.172-20 КУпАП передбачає наступні склади адміністративного правопорушення: за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів; за появу військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; за виконання військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; за відмову військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів щодо яких є підозра про те, що вони перебувають на території військових частин, військових об'єктів або виконують свої обов'язки у нетверезому стані або стані наркотичного сп'яніння від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Тобто, ст. 172-20 КУпАП передбачає, зокрема, два окремих складу адміністративного правопорушення - або виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, які по своїй суті є різними та підлягають відображенню у викладі відповідних обставин в протоколі та які і визначають межі розгляду.

Зі змісту фабули протоколу вбачається, що ОСОБА_2 в провину інкримінована саме виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані.

В той же час, з досліджених доказів, долучених до протоколу (висновку медичного закладу, пояснень осіб) та інформації в протоколі встановлено, що ОСОБА_2 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного.

Відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння також утворює склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 172-20 КУпАП, однак, при складанні протоколу фабула правопорушення визначена саме як виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані, що не відповідає фактичним обставинам справи.

Таке формулювання суті адміністративного правопорушення, створює умови для двозначності тлумачення складу адміністративного правопорушення та не дає можливості правильно визначити об'єктивну сторону правопорушення, за яке притягується до адміністративної відповідальності особа.

Якість складання протоколу є дуже важливою стадією оформлення справи про адміністративне правопорушення, й фактично є «обвинуваченням» держави щодо особи, що потребує належного до цього ставлення.

Згідно практики Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України», «Малофєєва проти Росії», «Карелін проти Росії» суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Протокол про адміністративне правопорушення №ДНК-2/6685 від 28.07.2023 року, а також надана ОСОБА_2 в судовому засіданні його копія, містять виправлення, а саме в графі «склад адміністративного правопорушення» змінено дату вчинення правопорушення та в графі «свідки» змінено прізвище свідка з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».

Із вказаного можна зробити висновок, що протокол, який перебуває на розгляді суду було виправлено вже після підписання його особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч.3 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України № 329 від 23.10.2021, протокол заповнюється державною мовою друкованим способом або від руки розбірливим почерком. Помилкові та неправильні записи закреслюються однією лінією і засвідчуються підписами особи, щодо якої складається протокол, та уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол. Не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої він складений.

Статтею 7 КУпАП України визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Враховуючи викладене, враховуючи суттєві недоліки, які було допущено при складанні протоколу та направленні його до суду, а саме його виправлення в порушення вимог Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України № 329 від 23.10.2021 та в фабулі інкримінованого правопорушення особі, положення ст. 62 Конституції України, відповідно до якої усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення не доведена належними доказами, у зв'язку з чим провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 247 п.1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.

Суддя С.А. Притуляк