Справа № 420/16704/23
12 вересня 2023 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши клопотання в/ч НОМЕР_1 про залучення до участі у справі у якості відповідача військову частину НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) Державної прикордонної служби України (79010, м. Львів, вул. Личаківська, 74, код ЄДРПОУ 14321653) по справі за позовом ОСОБА_1 до інспектора прикордонної служби вищої категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділенні інспекторів прикордонної служби «Шегині» майстер сержант ОСОБА_2 , інспектора прикордонної служби - вищої категорії 1 групи інспекторів прикордонного контролю 1 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Львів» штаб-сержант ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування рішення
До Одеського окружного адміністративного суду 07.07.2023 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до інспектора прикордонної служби вищої категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділенні інспекторів прикордонної служби «Шегині» майстер сержант ОСОБА_2 , інспектора прикордонної служби - вищої категорії 1 групи інспекторів прикордонного контролю 1 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Львів» штаб-сержант ОСОБА_3 , в якій позивач, відповідно до уточненої позовної заяви від 17.07.2023, просить суд:
1. Визнати рішення протиправними інспектора прикордонної служби вищої категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби» ІНФОРМАЦІЯ_2 » майстер сержанта ОСОБА_4 , та скасувати рішення про відмову у перетині державного кордону України;
2. Визнати рішення протиправним інспектор прикордонної служби - вищої категорії 1 групи інспекторів прикордонного контролю і відділення прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » штаб-сержанта ОСОБА_3 про відмову в перетині державного кордону України громадянину України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 та скасувати рішення про відмову у перетині державного кордону України.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що 18.06.2023 на міжнародному автомобільному пункті пропуску «Шегині», інспектором прикордонної служби вищої категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби «Шегині» майстер сержантом ОСОБА_5 було прийнято рішення про відмову в перетині державного кордону на виїзд з України громадянину України, який досяг 16-річного віку, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», а також Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022» та тимчасово обмежено у праві виїзду з України з відсутністю підстав на право перетинання державного кордону, згідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Постанови КМУ від 27.01.1995р. №57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», так як громадянин ОСОБА_1 не зміг надати на паспортний контроль відповідні документи. Підстав для відмови перетину кордону конкретно не зазначили, не зважаючи на надання ОСОБА_1 всього пакету документів для законного перетину державного кордону. Після чого, позивач 18.06.2023 поїхав на вокзал та намагався перетнути кордон на потязі через інший пункт пропуску пункт контролю «Львів». Однак, там також отримав рішення інспектора прикордонної служби вищої категорії і групи інспекторів прикордонного контролю 1 відділення прикордонної служби відділу прикордонної служби «Львів» штаб-сержанта ОСОБА_3 про відмову в перетині державного кордону. Підставою для відмови була одна з підстав, визначених статтею 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» у тому числі у зв'язку з наявністю в базі даних Державної прикордонної служби України відомостей, що зазначену особу рішенням на підставі Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України №64/2022 «Про затвердження воєнного стану в Україні», Закону України «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022», а також постанови Кабінету Міністрів України №57 зі змінами від 02.05.2023 тимчасово обмежено у праві виїзду з України, або відповідно до статті 20 Закону України «Про державну прикордонну службу України» відсутні дійсні документи на право перетинання державного кордону.
Здійснюючи відрядження позивач, як водій волонтер Громадської організації «МІСТО СИЛИ» волонтерське завдання на підбір, отримання та ввезення транспортного засобу на територію України, яке було доручено керівником Громадської організації «МІСТО СИЛИ» Євгеном Гіліним, згідно якого ОСОБА_1 був ознайомлений 16.06.2023. Дане завдання здійснювалось на підставі Наказу №68/23 від 16.06.2023 згідно якого, волонтер відряджався до м. Варшава (Польша) задля проведення переговорів з представниками організації SE Trade 8 Logistocs GamsbH щодо залучення гуманітарної допомоги для забезпечення потреб цивільного захисту населення Херсонської області, згідно встановленими критеріями, а також подальшої доставки цієї допомоги на територію України в якості гуманітарної допомоги. Строк відрядження з 17 червня по 08 липня 2023 року з урахуванням часу перебування у дорозі.
Позивач наголошує, що посилання інспектора в рішенні про відмові перетину кордону на ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» жодним чином не стосуються підстав та повноваження виїзду позивача.
Ухвалою судді від 12.07.2023 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк на усунення недоліків
Ухвалою судді від 24.07.2023 відкрито провадження у адміністративній справі, ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
16.08.2023 до суду надійшов (вх..№27958/23) відзив військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з проханням відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 та клопотанням про залучення 7 прикордонний Карпатський загін належним відповідачем у справі.
Розглянувши вказане клопотання, суд приходить до наступного.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Частиною 3 статті 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з п.7 ч.1 ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до частин 3-5 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно із частиною першою статті 2 Закону України «Про прикордонний контроль» від 05.11.2009 №1710-VI (далі Закон №1710-VI) прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
За приписами частин першої, третьої, четвертої статті 6 Закону №1710-VI перетинання особами, транспортними засобами державного кордону і переміщення через нього вантажів здійснюються лише за умови проходження прикордонного контролю та з дозволу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, а у випадках, визначених цим Законом, - посадових осіб Державної прикордонної служби України, якщо інше не передбачено цим Законом. Пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсними паспортними документами, а у передбачених законодавством України випадках також за іншими документами. Пропуск транспортних засобів, вантажів через державний кордон здійснюється після проходження всіх передбачених законом видів контролю на державному кордоні. Прикордонний контроль вважається закінченим після надання уповноваженою службовою особою Державної прикордонної служби України дозволу на перетинання державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем або після доведення до відома відповідної особи рішення про відмову у перетинанні державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем.
Відповідно до частин першої, другої статті 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 №3857-ХІІ (далі Закон №3857-ХІІ) перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
За змістом статті 8 Закону №3857-ХІІ рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових і службових осіб з питань виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.
Згідно із частиною другою статті 10 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03.04.2003 №661-IV (далі Закон №661-IV) прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та Морською охороною, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, охорона та захист пунктів пропуску через державний кордон України, припинення у взаємодії з відповідними військовими частинами та підрозділами Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, відповідними правоохоронними органами збройних та інших провокацій на державному кордоні України. Під час дії воєнного стану прикордонні загони у встановленому законом порядку можуть залучатися відповідними органами військового управління Збройних Сил України до ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту на державному кордоні України, міжнародного збройного конфлікту, відсічі збройній агресії проти України.
Підсумовуючи викладене, враховуючи відсутність з боку позивача заперечень щодо участі військової частини НОМЕР_1 у справі, суд вважає за можливе задовольнити клопотання та залучити в якості співвідповідача Військову частину НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Згідно з ч.6 ст. 48 КАС України, після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Керуючись ст.ст. 48, 205, 243, 238, 248 КАС України, суд
Залучити до участі у справі № 420/16704/23 в якості другого відповідача Військову частину НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Зобов'язати ОСОБА_1 направити Військовій частині НОМЕР_1 копію адміністративного позову з додатками та надати суду докази такого направлення протягом двох днів з отримання копії ухвали суду.
Розпочати спочатку розгляд справи № 420/16704/23.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Олена СКУПІНСЬКА