Справа № 420/23673/23
12 вересня 2023 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Скупінська О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду 07 вересня 2023 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 85% відповідних сум грошового забезпечення до 70% вiдповiдних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМ України № 103 вiд 21.02.2018 та проведення перерахунку з 01.12.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/36-5195 від 07.02.2022 виданої станом на листопад 2019 року ДУ «ТМО МВС України по Одеській області», з основним розміром 70%;
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розрахунку 85% вiдповiдних сум грошового забезпечення та з 01.12.2019 року на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» №33/36-5195 від 07.02.2022, з основним розміром 85% грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.
Ознайомившись зі змістом позову, суддя дійшов висновку, що він не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.
Частиною 1 ст. 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.2 та ч.5 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно з ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач, зокрема, просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення з 01.01.2016 основного розміру пенсії з 85% на 70% грошового забезпечення; зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 виходячи з 85% відповідних сум.
Позивач зазначає, що перерахунок його пенсії з 01.01.2018 був проведений відповідачем на підставі Постанови КМУ №103 від 21.02.2018.
При цьому, з наданих позивачем матеріалів, доказів на підтвердження своїх вимог, вбачається, що про положення Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 позивачу було відомо ще при зверненні до суду в 2022 році та отриманні рішення по справі №420/7880/22.
З позовною заявою позивач звернувся до суду лише в вересні 2023 року та просить здійснити перерахунок з січня 2016 року, тобто з пропуском встановленого законодавством строку.
Крім того, щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 07.02.2022 починаючи з 01.12.2019, суддя зазначає, що позивачем не зазначається коли саме відповідачем був проведений перерахунок пенсії на виконання рішення суду №420/7880/22.
Отже, звернувшись до суду з позовом 07.09.2023 щодо протиправного зменшення відсотку пенсії при проведенні перерахунку на підставі рішення суду від 26.07.2022, позивач не надає суду доказів про дотримання ним строк на таке звернення.
Відповідно до правової позиції висвітленої у постанові Верхового Суду по справі №420/12017/19 від 31 березня 2021 року, пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.
Отже, з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної (перерахованої) їй пенсії звернулась до пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні від пенсійного органу відповіді на подану нею заяву.
Згідно з частиною 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Щодо наданої позивачем заяви про поновлення пропущеного строку на звернення до суду, суддя зазначає наступне.
Зміст заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду не містить обставини, якими ОСОБА_1 обґрунтовує поважність причин пропуску строку. Весь зміст заяви зводиться до нормативних висновків Верховного Суду, національного законодавства та ЄСПЛ, що не є підставами для поновлення строку звернення до суду в розумінні положень КАС України.
Отже, позивач пропустив строк звернення до суду з такими вимогами, не навівши при цьому поважних та об'єктивних причин пропуску та не надавши обґрунтованої заяви про його поновлення.
Також, позовна заява не відповідає вимогам ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Зокрема, за подання до адміністративного суду фізичною особою позову немайнового характеру судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня 2684,00 гривні.
Отже, за подачу адміністративного позову з однією немайновою вимогою необхідно надати до суду докази сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн (2684,00 грн*0,4). Друга вимога про зобов'язання вчинити певні дії є похідною тому судовий збір за неї не справляється.
Позивачем за звернення до суду з даним адміністративним позовом було сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією від 30.06.2023.
В той же час, позивачем заявлено дві окремі позовні вимоги, щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 та щодо перерахунку пенсії з 01.12.2019 у розмірі 85% грошового забезпечення.
Таким чином, позивачем не сплачено судовий збір за другу позовну вимогу у розмірі 1073,60 грн.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків, які необхідно усунути, шляхом надання заяви/клопотання про поновлення пропущеного строку на звернення до адміністративного суду з заявленими вимогами, з зазначенням обставин, які перешкоджали своєчасному зверненню до суду, наданням доказів на підтвердження заявлених вимог та наданням доказів сплати судового збору у сумі 1073,60 грн.
При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що, відповідно до ч.2 ст.123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені вище недоліки перешкоджають відкриттю провадження у справі, а тому позовну заяву слід залишити без руху і надати позивачу строк для усунення недоліків.
Суддя вважає за достатнє встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Олена СКУПІНСЬКА