Рішення від 12.09.2023 по справі 540/8797/21

Справа № 540/8797/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) до Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Херсонського окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа №540/8797/21 за позовною заявою Керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) до Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області про визнання протиправною бездіяльності щодо невжиття заходів до оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів, зобов'язання вжити заходів для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів, розташоване на території Високопільської селищної ради, на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га.

Згідно Розпорядження Голови Верховного Суду від 18.03.2022 року №11/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської областей)» територіальна підсудність справ Херсонського окружного адміністративного суду визначена за Одеським окружним адміністративним судом.

Ухвалою суду цю справу прийнято до провадження, визначено її розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи та надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що відповідач будучи наділеним повноваженнями щодо виготовлення спеціальних паспортів місць видалення відходів, всупереч вимогам чинного законодавства, жодних заходів спрямованих на раціональне поводження з відходами, зокрема, щодо виготовлення паспорту місця видалення відходів на території Високопільської селищної ради, до цього часу не вчинив, а відсутність розпорядчих документів на сміттєзвалище, розташоване на території Високопільської селищної ради, створює ризики для нормального функціонування місця видалення відходів, що може призвести до негативних наслідків.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає та вказує, що вимоги, які передбачені законодавством України про відходи ним виконуються, зокрема, рішенням виконавчого комітету Високопільської селищної ради від 11 серпня 2021 року №266 у зв'язку зі зміною територіальних меж Високопільської територіальної громади та з метою організації роботи, правових, та економічних засад діяльності пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, а також відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території населених пунктів Високопільської селищної ради оновлено, шляхом затвердження Схеми санітарної очистки населених пунктів Високопільської територіальної громади Бериславського району. Рішенням восьмої сесії селищної ради VIII скликання від 23 березня 2021 року №303 затверджено Програму охорони навколишнього середовища на території Високопільської селищної ради на 2021-2022 роки, відповідно до якої одними із пріоритетних питань захисту навколишнього природного середовища на території громади є охоплення максимальної кількості населення селищної ради послугами по вивозу відходів та локалізації стихійних звалищ, придбання, встановлення сміттєвих контейнерів (баків), сортування сміття, будівництво очисних споруд в смт. Високопілля, паспортизація сміттєзвалищ тощо. Відповідач вказує, що позивачем не надано відповідних доказів того, що селищна рада не вирішує питання пов'язанні із збиранням, транспортуванням, утилізацією та знищенням побутових відходів та інші питання згідно із підпунктами 6, 15 пункту «а» частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права земельна ділянка з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га відноситься до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, вид використання - під розміщення та обслуговування полігону твердих побутових відходів.

Бериславська окружна прокуратура Херсонської області листом від 30.07.2021 року №50/1-159вих21 звернулася, крім інших, до Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області щодо надання інформації щодо того: чи є на підвідомчій території сміттєзвалища; чи вжито заходів щодо оформлення документів, які посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів; чи здійснено будівництво полігону твердих побутових відходів на територіях населених пунктів; чи розроблено Паспорти місця для виділення відходів та схеми санітарної очистки населених пунктів; чи впроваджено ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ; які заходи вживаються до ліквідації засмічення відходами на території громади.

Відповідно до листа №3248-04/0/21/700-18.02-1817 від 10.08.2021 року Високопільська селищна рада повідомила Бериславську окружну прокуратуру, що станом на 09.08.2021 року на підвідомчій території обліковується п'ять місць поводження з побутовими відходами, жодного полігону твердих побутових відходів на підпорядкованій території не побудовано, розроблено три паспорти місць поводження з побутовими відходами, які знаходяться на підзвітній території, на території громади діє Схема санітарного очищення населених пунктів, первинний облік відходів за встановленою формою 1-ВТ на підконтрольній території не ведеться, з метою ліквідації засмічення відходами території профільними органами селищної ради постійно проводяться обстеження території на предмет виявлення стихійних сміттєзвалищ.

Згідно акту обстеження від 09.12.2021 року земельної ділянки комунальної власності Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га виділеної під розміщення місця видалення твердих побутових відходів представниками Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області встановлено, що на території вищевказаного сміттєзвалища не встановлено тимчасові сітчасті елементи, відходи складуються і захороняються на умовно виділених ділянках звалища безсистемно, без використання відповідних карт, також відсутні будь-які попереджувальні та вказівні знаки, пошарова ізоляція ґрунтом здійснюється не в повній мірі, при експлуатації сміттєзвалища не здійснюється моніторинг його впливу на довкілля; зазначене місце видалення відходів експлуатується за відсутності паспорта місця видалення відходів, екологічних та санітарно-гігієнічних досліджень.

За результатами обстеження комісія Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області прийшла до висновку, що земельна ділянка з земель комунальної власності Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га виділена під розміщення місця видалення твердих побутових відходів станом на 09.12.2021року експлуатується з порушеннями та за відсутності відповідних дозвільних документів.

Керівник Бериславської окружної прокуратури Херсонської області листом від 10.12.2021 року №50/1-268вих-21 звернувся до Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) про надання інформації чи проводились перевірки в діяльності Високопільської селищної ради з приводу експлуатації місця видалення твердих побутових відходів на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га (які саме та їх результати) та чи подавались позовні заяви Державною екологічною інспекцією Південного округу до суду про визнання бездіяльності Високопільської селищної ради протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до листа від 23.12.2021 року Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) повідомила керівника Бериславської окружної прокуратури, що перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Високопільською селищною радою в частині поводження з відходами не проводились, відповідно, позови не подавались.

Керівник Бериславської окружної прокуратури листом від 24.12.2021 року №50/1-2735-21 на підставі ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» повідомив Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), що Бериславською окружною прокуратурою Херсонської області в інтересах Державної екологічної інспекції Південного округу в суд буде заявлено адміністративний позов до Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області щодо вжиття заходів для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 38 ч. 1 ст. 26, пп. 6 п. «а» ч. 1 ст. 30, пп. 7 п. «б» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо вирішення питань поводження з побутовими відходами.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства.

Відповідно до положень ст. 1, 21, 26, 33 Закону України «Про відходи» відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції; з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; і) сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини; ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України; й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю; м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.

Державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Згідно з п. 2, 9, 10 «Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 1999 року №2034, паспортизація відходів - процес послідовного збирання, узагальнення та зберігання відомостей про кожний конкретний вид відходів, їх походження, технічні, фізико-хімічні, технологічні, екологічні, санітарні, економічні та інші показники, методи їх вимірювання і контролю, а також про технології їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.

Паспортизація відходів ведеться підприємствами з метою їх вичерпної ідентифікації та визначення оптимальних шляхів поводження з ними. Паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 «Класифікатор відходів» та номенклатури відходів. Форми паспортів відходів та інструкції щодо їх ведення розробляються Міндовкіллям за участю інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади і затверджуються ним за погодженням з МОЗ.

Контроль за веденням підприємствами первинного обліку відходів та за їх паспортизацією здійснюється Держекоінспекцією та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері поводження з відходами відповідно до їх компетенції.

Відповідно до п. 5 «Порядку ведення реєстру місць видалення відходів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 року №1216, на кожне місце видалення відходів складається спеціальний паспорт, у якому зазначається найменування і код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації. Спеціальний паспорт складається власником місця видалення відходів відповідно до Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів.

З урахуванням зазначеного, Високопільська селищна рада Бериславського району Херсонської області, як орган місцевого самоврядування, яка наділена повноваженнями на виготовлення спеціальних паспортів місць видалення відходів, всупереч вимогам законодавства жодних заходів щодо виготовлення паспорту місця видалення відходів розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га не вчинила, протилежного відповідачем не було доведено під час розгляду справи.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Суд погоджується з позивачем, що відсутність розпорядчих документів, а саме спеціального паспорта на місце видалення відходів, розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га, створює ризики для нормального функціонування місця видалення відходів, що може призвести до негативних наслідків у вигляді порушень природоохоронного законодавства, що в свою чергу порушує інтереси держави.

Суд враховує, що речове право на вказану земельну ділянку за відповідачем зареєстровано 22.10.2015 року та визначено вид використання - під розміщення та обслуговування полігону твердих побутових відходів.

При цьому, посилання відповідача в спростування підстав позову на Стратегію сталого розвитку Високопільської об'єднаної територіальної громади на 2019-2025 роки, затверджену рішенням від 11.07.2019 року №532, якою передбачено (п. 3.2.1) облаштування і паспортизацію полігону твердих побутових відходів, суд вважає необґрунтованими та безпідставними, оскільки до суду не надано доказів вчинення будь-яких заходів на виконання цього пункту.

Крім того, посилання відповідача на Програму охорони навколишнього середовища на території Високопільської селищної ради на 2021-2022 роки, затверджену рішенням від 23.03.2021 року №303, та Програму економічного, соціального та культурного розвитку Високопільської селищної ради на 2022 рік, затверджену рішенням від 22.12.2021 року №1207, суд також вважає необґрунтованими та безпідставними, оскільки вказані документи не передбачають вжиття заходів з оформлення спеціального паспорта на місце видалення відходів.

Керівник Бериславської окружної прокуратури Херсонської області зазначає, що звернення до суду спрямоване на дотримання встановленого Конституцією України принципу верховенства права, задоволення суспільної потреби у відновленні законності при поводженні з відходами шляхом забезпечення паспортизації місць видалення відходів.

Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави у випадках, визначених законом.

Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 53 КАС України.

Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Звернення прокурора до суду спрямоване на дотримання встановлених Конституцією України принципів верховенства права та законності, а також задоволення суспільної потреби у дотриманні вимог чинного законодавства.

Вказані обставини, на думку суду, обґрунтовано стали підставою звернення Керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області до суду з позовом в інтересах держави.

Верховний Суд у постанові від 26.07.2018 у справі №926/1111/15 погодився із доводами прокурора щодо наявності підстав для представництва інтересів держави, при цьому судом зазначено, що прокурор, вважаючи, що оспорюваним правочином порушуються державні інтереси, мав не тільки законне право, а й обов'язок здійснити захист таких інтересів.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що оскільки відповідач тривалий час не здійснює заходи з метою оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів розташоване на території Високопільської селищної ради на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га, тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Вказана бездіяльність відповідача не може бути залишена без відповідного реагування, оскільки створюються ризики щодо правомірного поводження з відходами.

При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в даному випадку вказана бездіяльність стосується саме вжиття заходів для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів розташоване на території Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га.

Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог Керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області шляхом визнання протиправною бездіяльності Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області щодо вжиття заходів для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів розташоване на території Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га та зобов'язання Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області вжити заходи для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів розташоване на території Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області (вул. 1 Травня, 223, м. Берислав, Херсонська область, 74300, код ЄДРПОУ 04851120) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (пров. Козацький, 10, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 43877338) до Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області (вул. Визволителів, 112, смт. Високопілля, Бериславський район, Херсонська область, 74000, код ЄДРПОУ 26555391) про визнання протиправною бездіяльності щодо невжиття заходів до оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів, зобов'язання вжити заходів для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів, розташоване на території Високопільської селищної ради, на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області щодо вжиття заходів для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів розташоване на території Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га.

Зобов'язати Високопільську селищну раду Бериславського району Херсонської області вжити заходи для оформлення та отримання спеціального паспорта на місце видалення відходів розташоване на території Високопільської селищної ради Бериславського району Херсонської області на земельній ділянці з кадастровим номером 6521855100:11:014:0001 площею 0,3 га.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА