справа №380/21125/23
про залишення позовної заяви без руху
12 вересня 2023 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич Андрій Зіновійович, перевіривши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області, інша особа: Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради про визнання протиправними та скасування вимог, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовом, в якому просить:
- зобов'язати Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.08.2013 року №24150000000058372 про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 );
- визнати протиправними та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного Управління ДПС у Львівській області №Ф-6937-52-У від 22.02.2021 року та №Ф-6937-52-У від 06.11.2019 року.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Положеннями ст.ст.160, 161 КАС України визначено форму та зміст позовної заяви, а також документи, що додаються до такої.
Згідно п.4 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються, зокрема: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Позивач у позовній заяві визначив відповідача - Головне управління ДПС у Львівській області, натомість позовні вимоги пред'явлені і до Головного управління ДПС у Львівській області, і до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, яке визначено як «інша особа».
Тому, позивачеві слід визначитися із складом учасників справи та, за необхідності, уточнити зміст позовних вимог.
Окрім того, за правилами ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач посилається на те, що він звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій, втім, посвідчення не надав, натомість додав довідку Військової частини НОМЕР_2 від 07.07.2022 року №769 про перебування на військовій службі з 20.05.2022 року по теперішній час.
Однак суддя не враховує зазначені доводи позивача, з огляду на наступне
Згідно п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
У ст.12 Закону України від 22.10.1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який регулює правовий статус ветеранів війни, до яких належать учасники бойових дій, закріплені пільги учасникам бойових дій та гарантії їх соціального захисту, а у ч.2 ст.22 цього Закону встановлено, що ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Отже, учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з реалізацією їхнього правового статусу. При цьому, для правильного застосування п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.ст.12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
До цього зводиться висновок Великої Палати Верховного Суду, сформульований у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.10.2019 року у справі №9901/311/19, від 12.02.2020 року №545/1149/17.
Як видно з матеріалів позовної заяви, предметом спору у цій справі є зобов'язання Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки). Тобто вимоги позивача не пов'язані з порушенням права на соціальний захист.
Тому, суддя приходить висновку, що позивач у цій справі має сплачувати судовий збір за подання позовної заяви на загальних підставах.
Згідно з ч.1 ст.3, ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Згідно з абз.4 ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 року №2710-ІХ, у 2023 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для працездатних осіб, станом на 01.01.2023 року встановлено у розмірі - 2684,00 грн.
Водночас у силу вимог абз.2 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як видно зі змісту позовної заяви, позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, кожна з яких у розумінні Закону України «Про судовий збір» є окремим об'єктом справляння судового збору. А тому, за подання даної позовної заяви позивач повинен сплатити судовий збір у розмірі 2147,20 грн (2*1073,60 грн).
Наведене вище свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим ст.ст.160, 161 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.169 вищевказаного Кодексу, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи виявлені недоліки, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу встановити спосіб і строк їх усунення. Роз'яснити позивачу, що у випадку усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області, інша особа: Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради про визнання протиправними та скасування вимог, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків шляхом подання в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду (м.Львів, вул.Чоловського,2, 79018) в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали:
- позовної заяви та її примірника для відповідача (відповідачів) із зазначенням уточненого складу учасників справи та, за необхідності, - змісту позовних вимог;
- оригіналу документа про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру (2147,20 грн).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Ланкевич А.З.