11 вересня 2023 року м. ДніпроСправа № 360/1813/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень у справі №360/1813/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі - заявник, ОСОБА_1 ) про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень у справі №360/1813/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі- відповідач), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 уточнені вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: Полтавська область, місто Полтава, вулиця Соборності, будинок 66, код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, будинок 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 26.04.2022 № 68 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період з 01.09.1987 по 25.06.1990 навчання в ПТУ №30 м. Кіровська; до страхового та пільгового підземного стажу за Списком №1 періоди роботи: з 03.07.1990 по 29.10.1990, з 18.01.1993 по 16.07.1995 на шахті «Голубівська» Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля («Стахановвугілля»); з 24.07.1995 по 08.10.1995 на шахті «Бажанівська» виробничого об'єднання «Стахановвугілля»; з 18.03.1996 по 05.05.1996, з 29.03.1999 по 01.09.1999 на ДП шахта «Черкаська» ДХК «Луганськвугілля»; з 28.02.2000 по 27.04.2000, з 09.01.2001 по 07.06.2001 на ДП «Шахта Голубівська» ДХК «Луганськвугілля»; з 13.08.2001 по 06.02.2003, з 26.08.2003 по 19.06.2004 в Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта імені С.М. Кірова» ДХК «Луганськвугілля»; з 01.01.2004 в Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта імені С.М. Кірова»; з 06.07.2004 по 26.08.2004 на ВП шахта «Вергелівська» ДП «Луганськвугілля»; з 15.11.2004 по 19.12.2004, з 22.12.2004 по 13.01.2005, з 16.01.2005 по 21.02.2005, з 26.02.2005 по 02.03.2005 в Структурному підрозділі шахта «Золота» ГП «Первомайськвугіллі»; з 20.05.2005 по 03.02.2006 на ТОВ «Інтенер-інвест вугілля»; з 13.02.2006 по 19.07.2006 в Структурному підрозділі ДП «Первомайськвугілл» Шахта «Первомайська»; з 07.08.2006 по 07.10.2006, з 11.10.2006 по 14.11.2007 в ДП «Шахта імені С.М. Кірова»; з 12.12.2007 по 31.01.2008 на ТОВ «Шахтосервіс»; з 04.02.2008 по 18.03.2008 на ТОВ «Інтер-Інвест вугілля»; з 19.03.2008 по 27.11.2008 на ТОВ «Ремшахтострой»; з 19.12.2008 по 09.04.2009 на ТОВ «Інтер-Інвест вугілля»; з 12.08.2009 по 25.06.2010 на ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля»; з 19.07.2010 по 11.04.2011 на ТОВ «Стахановместоп»; з 10.06.2011 по 27.08.2011 на ТОВ «Флагман»; з 06.02.2013 по 08.10.2021 на ОП шахта «Тошківська», а також призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області на користь Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 коп.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 у справі №360/1813/22 набрало законної сили 20.06.2023.
01 вересня 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень у справі №360/1813/22.
В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що 31.08.2023 з відомостей, розміщених на веб-порталі ПФУ в особистому кабінеті пенсіонера заявник дізнався, що відповідач на виконання рішення суду зарахував усі спірні періоди не до пільгового підземного стажу за Списком 1, а до пільгового стажу за Списком 1.
Заявник зазначив, що при врахуванні саме до підземного стажу спірних періодів програмне забезпечення ПФУ має інше позначення у відповідній графі «Особливості трудової діяльності», а саме: «Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, пр.1, п.а-в», тобто повне розшифрування звучить як «стаття 14 за Законом України «Про пенсійне забезпечення», Постанова КМУ №202, підземні працівники, список 1, розділ 1, підрозділ 1, пункти а-в)».
На думку заявника, відповідач умисно, проявляючи відкриту зневагу та знущання до пенсіонера, а також проявляючи неповагу до суду шляхом створення удаваних доказів про виконання суду, врахувало спірні періоди до Списку 1 і всупереч рішення суду не врахувало до пільгового підземного стажу таким чином унеможлививши розрахунок пенсії позивача з врахування норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», якою передбачено визначення розміру пенсії у 80% заробітка шахтаря виключно при наявності 15 років підземного стажу, а не стажу за Списком 1.
Тобто неправильне визначення виду пільгового стажу має негативні юридичні наслідки для заявника, бо виключно наявність понад 15 років підземного стажу з повним робочим днем під землею надає право на розрахунок пенсії позивача з врахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На підставі викладеного з посиланням на статтю 383 Кодексу адміністративного судочинства України, заявник просив суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу періодів його роботи: з 03.07.1990 по 29.10.1990, з 18.01.1993 по 16.07.1995 на шахті «Голубівська» Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля («Стахановвугілля»); з 24.07.1995 по 08.10.1995 на шахті «Бажанівська» виробничого об'єднання «Стахановвугілля»; з 18.03.1996 по 05.05.1996, з 29.03.1999 по 01.09.1999 на ДП шахта «Черкаська» ДХК «Луганськвугілля»; з 28.02.2000 по 27.04.2000, з 09.01.2001 по 07.06.2001 на ДП «Шахта Голубівська» ДХК «Луганськвугілля»; з 13.08.2001 по 06.02.2003, з 26.08.2003 по 19.06.2004 в Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта імені С.М. Кірова» ДХК «Луганськвугілля»; з 01.01.2004 в Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта імені С.М. Кірова»; з 06.07.2004 по 26.08.2004 на ВП шахта «Вергелівська» ДП «Луганськвугілля»; з 15.11.2004 по 19.12.2004, з 22.12.2004 по 13.01.2005, з 16.01.2005 по 21.02.2005, з 26.02.2005 по 02.03.2005 в Структурному підрозділі шахта «Золота» ГП «Первомайськвугіллі»; з 20.05.2005 по 03.02.2006 на ТОВ «Інтенер-інвест вугілля»; з 13.02.2006 по 19.07.2006 в Структурному підрозділі ДП «Первомайськвугілл» Шахта «Первомайська»; з 07.08.2006 по 07.10.2006, з 11.10.2006 по 14.11.2007 в ДП «Шахта імені С.М. Кірова»; з 12.12.2007 по 31.01.2008 на ТОВ «Шахтосервіс»; з 04.02.2008 по 18.03.2008 на ТОВ «Інтер-Інвест вугілля»; з 19.03.2008 по 27.11.2008 на ТОВ «Ремшахтострой»; з 19.12.2008 по 09.04.2009 на ТОВ «Інтер-Інвест вугілля»; з 12.08.2009 по 25.06.2010 на ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля»; з 19.07.2010 по 11.04.2011 на ТОВ «Стахановместоп»; з 10.06.2011 по 27.08.2011 на ТОВ «Флагман»; з 06.02.2013 по 08.10.2021 на ОП шахта «Тошківська», а також призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 у справі 360/1813/22.
Ухвалою суду від 04.09.2023 вказану заяву призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Через підсистему «Електронний суд» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області надано письмові пояснення від 07.09.2023 №1600-0802-9/65872, в яких зазначив, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 по справі №360/1813/22 здійснено призначення ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Управлінням виконано дане рішення в повному обсязі в межах покладених зобов'язань та призначено пенсію з урахуванням норм визначених судовим рішенням, а саме п.1 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Обставини, які викладає заявник у своїй заяві, регулюються ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка не була заявлена в позовній заяві та не зазначена в рішенні суду.
Таким чином, з огляду на викладене, відповідач вважає, що Управління виконало рішення суду по справі та відсутні підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 в межах статті 383 КАС України.
08.09.2023 від адвоката заявника через підсистему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення у справі, ідентичні тексту самої заяви.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 26 липня 2023 року № 451/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи в письмовому провадженні.
Розглядаючи подану заявником заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно частин четвертої, п'ятої статті 383 КАС України, заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Оскільки заява подана у відповідності до вимог статті 383 КАС України, тому вона розглядається в порядку письмового провадження.
Процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
У постановах від 20.02.2019 у справі №806/2143/15, від 17.04.2019 у справі №355/1648/15-а, від 12.05.2020 у справі №815/2252/16, від 16.12.2021 у справі №170/167/17, Верховний Суд дійшов висновку, що зазначені вище правові норми Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі. Наявність у Кодексі адміністративного судочинства України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Вищезазначені правові норми КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у справі.
Матеріалами електронної справи підтверджено, що відповідачем на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року у справі №360/1813/22 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також на виконання вказаного рішення суду від 11.04.2023 у справі №360/1813/22 ОСОБА_1 зараховано до страхового стажу період з 01.09.1987 по 25.06.1990 навчання в ПТУ №30 м.Кіровська; до страхового та пільгового підземного стажу за Списком № 1 періоди роботи: з 03.07.1990 по 29.10.1990, з 18.01.1993 по 16.07.1995 на шахті “Голубівська” Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля (“Стахановвугілля”); з 24.07.1995 по 08.10.1995 на шахті “Бажанівська” виробничого об'єднання “Стахановвугілля”; з 18.03.1996 по 05.05.1996, з 29.03.1999 по 01.09.1999 на ДП шахта “Черкаська” ДХК “ Луганськвугілля”; з 28.02.2000 по 27.04.2000, з 09.01.2001 по 07.06.2001 на ДП “Шахта Голубівська” ДХК “Луганськвугілля”; з 13.08.2001 по 06.02.2003, з 26.08.2003 по 19.06.2004 в Державному відкритому акціонерному товаристві “Шахта імені С.М. Кірова” ДХК “Луганськвугілля”; з 01.01.2004 в Державному відкритому акціонерному товаристві “Шахта імені С.М. Кірова”; з 06.07.2004 по 26.08.2004 на ВП шахта “Вергелівська” ДП “Луганськвугілля”; з 15.11.2004 по 19.12.2004, з 22.12.2004 по 13.01.2005, з 16.01.2005 по 21.02.2005, з 26.02.2005 по 02.03.2005 в Структурному підрозділі шахта “Золота” ГП “Первомайськвугіллі”; з 20.05.2005 по 03.02.2006 на ТОВ “Інтенер-інвест вугілля”; з 13.02.2006 по 19.07.2006 в Структурному підрозділі ДП “Первомайськвугілля” Шахта “Первомайська”; з 07.08.2006 по 07.10.2006, з 11.10.2006 по 14.11.2007 в ДП “Шахта імені С.М. Кірова”; з 12.12.2007 по 31.01.2018 на ТОВ “Шахтосервіс”; з 04.02.2008 по 18.03.2008 на ТОВ “Інтер- Інвест вугілля”; 19.03.2008 по 27.11.2008 на ТОВ “Ремшахтострой”; з 19.12.2008 по 09.04.2009 на ТОВ “Інтер-Інвест вугілля”; 12.08.2009 по 25.06.2010 на ВП шахта “Карбоніт” ДП “Первомайськвугілля”; з 19.07.2010 по 11.04.2011 на ТОВ “Стахановместоп”; з 10.06.2011 по 27.08.2011 на ТОВ “Флагман”; з 06.02.2013 по 08.10.2021 на ОП шахта “Тошківська”.
Таким чином, матеріалами підтверджується, що відповідачем виконано рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року у справі №360/1813/22 у спосіб, визначений судом, тобто шляхом зарахування вище визначених періодів роботи до страхового та пільгового підземного стажу та призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Доводи заявника про те, що відповідачем невірно відображено спірні періоди пільгового стажу позивача, а саме лише до Списку 1 замість «Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, пр.1, п.а-в», суд вважає неприйнятним з огляду на наступне.
Статтею 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Частина перша статті 114 Закону № 1058-IV визначає, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Отже, стаття 114 Закону №1058-IV передбачає право громадян на пенсію за віком на пільгових умовах. При цьому частина друга статті 114 Закону №1058-IV визначає умови для набуття такої пенсії працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць за умови досягнення певного пенсійного віку, а частина третя статті 114 Закону №1058-IV визначає умови для набуття такої пенсії працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а також працівників провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
При цьому в обох випадках списки робіт і професій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 з відповідними змінами та доповненнями; а Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. №202 з відповідними змінами та доповненнями.
Отже, лише у випадку призначення пенсії згідно частини третьої статті 114 Закону №1058-IV пенсійний орган застосовує постанову Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. №202 та відображає пільговий стаж як «Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, пр.1, п.а-в».
Оскільки позивач звернувся за призначенням пільгової пенсії за віком за Списком №1 згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, тому саме таким чином і відображено його пільговий стаж пенсійним органом при виконанні рішення суду - Список 1.
При цьому суд вважає за необхідне звернути увагу сторін про те, що в обох випадках: як пільговий стаж за Списком №1, так і пільговий стаж згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. №202, - є підземним пільговим стажем.
Крім того суд звертає увагу, що статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI (далі - Закон №345-VI) передбачено, що його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону №345-VI, встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто і при визначенні розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI до уваги береться саме пільговий підземний стаж за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
При відповідності пільгового стажу позивача вимогам статті 8 Закону №345-VI, до нього має бути застосована ця норма.
Про те, що позивач має саме пільговий підземний стаж констатовано у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 по даній справі.
Також суд вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що у випадку порушення його прав з боку пенсійного органу щодо застосування статті 8 Закону №345-VI, він не позбавлений можливості звернутися до суду на загальних підставах з позовом щодо неправомірності дій пенсійного органу.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що рішення суду виконано у спосіб, встановлений таким рішенням, обставин протиправності відповідних дій суб'єкта владних повноважень, порушення ним прав, свобод і законних інтересів особи-позивача судом не встановлено, а тому підстави для застосування статті 383 КАС України та визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, вчинених на виконання рішення суду в даній справі, відсутні.
Як наслідок, у задоволенні заяви ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України про визнання протиправними рішень, дій та бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду слід відмовити.
Керуючись статтями 241, 248, 383 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень у справі №360/1813/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Н.М. Басова