Рішення від 12.09.2023 по справі 340/3964/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/3964/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 7 протоколу Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.09.2022 року №179 про повернення на доопрацювання документів;

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити і виплатити члену сім'ї, доньці - ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 під час виконання бойових завдань в районі н.п. Нижнє Новоайдарського району Луганської області, передбачену п.2 постанови КМУ від 28 лютого 2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану у розмірі 15000000 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 загинув батько ОСОБА_1 під час виконання бойових завдань. Відповідно до п.2 постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168, позивач звернулася до Другого відділу Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Долинська із заявою про призначення одноразової грошової допомоги та надала відповідний перелік документів. 22.09.2022 року засобами поштового зв'язку позивач отримала Витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.09.2022 року № 179 про повернення на доопрацювання документів, в якому зазначено, зокрема, що без надання документів, які відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують, що повнолітня донька була членом сім'ї загиблого солдата ОСОБА_2 (посвідчення "Член сім'ї загиблого" або судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема про факт спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов'язків) або перебували на його утриманні відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (копії документів, на підставі яких було призначено пенсії в разі втрати годувальника, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні), неможливо встановити право заявниці на отримання частки одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168. Для захисту своїх прав зверталась в порядку цивільного судочинства, натомість ухвалою Долинського районного суду Кіровоградської області від 14.12.2022 року у справі №388/1587/22 заяву було залишено без розгляду з тих підстав, що заінтересована особа - Міністерство оборони України в своїх поясненнях заперечили проти задоволення заяви, просили залишити її без розгляду, оскільки вбачають спір про право. Також у вказаній ухвалі заявнику роз'яснено право звернутися з вказаними вимогами в порядку загального або спрощеного позовного провадження. Крім того, 17.04.2023 року провадження у справі №388/378/23 закрито, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та позивачу роз'яснено право звернутися з відповідним позовом до суду адміністративної юрисдикції - Кіровоградського окружного адміністративного суду. Додатково зазначила, що рішення про направлення на доопрацювання документів мотивовано тим, що позивач не була членом сім'ї загиблого, в тому числі не була його утриманцем. Позивач стверджує, що належить до кола осіб, які вважаються членами сім'ї військовослужбовця, про що подала до Міністерства оборони України відповідний пакет документів, а тому вважає, що має право на отримання грошової допомоги у разі загибелі такого військовослужбовця.

Ухвалою судді від 19.06.2023 задоволено заяву про поновлення строку звернення до суду, поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.55-56).

Представником відповідача подано до суду відзив, згідно якого заперечує проти задоволення позовних вимог (а.с.70-75), оскільки позивачка звернулась до суду з пропуском строку звернення до суду. Також зазначив, що Верховний Суд дотримується сталої позиції, що визначальним критерієм належності особи до члена сім'ї є факт спільного проживання, спільного побуту, наявність взаємних прав та обов'язків, а кровні зв'язки - вторинні, тому не навела належних та допустимих доказів, що вона є членом сім'ї загиблого військовослужбовця.

Ухвалою суду від 28 червня 2023 року в задоволенні клопотання представника відповідача про проведення розгляду справи в порядку загального позовного провадження - відмовлено (а.с.78).

Також, ухвалою суду від 28 червня 2023 року задоволено клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору та залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (а.с.78-79).

Представником третьої особи подано пояснення по адміністративній справі (а.с.109-111), згідно якого не погоджується із заявленими позовними вимогами, оскільки члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів для існування. За наявними документами, неможливо встановити, чи є повнолітня дочка загиблого особою, яка перебувала на утриманні загиблого ОСОБА_2 . Також неможливо встановити, чи проживала позивач разом з батьком, вела спільне господарство, мала взаємні права та обов'язки. При цьому зазначив, що довідка начальника дільниці з управління багатоквартирним будинком №10, не зареєстрована встановленим порядком та не є документом, про встановлення факту, що має юридичне значення. Без надання документів, які відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують, що повнолітня дочка була членом сім'ї загиблого солдата ОСОБА_2 або перебувала на його утриманні, неможливо встановити право позивача на отримання частки одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 28.02.2022 року №168.

Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Стосовно позиції представника відповідача, що позивачка звернулась до суду з пропуском строку звернення до суду, то судом досліджені вказані обставини ще при відкритті провадження у справі, натомість враховуючи, викладені у заяві позивачки про поновлення строку звернення до суду, суддя вже зазначила, що ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду з поважних причин, тому ухвалою судді від 19 червня 2023 року заяву про поновлення строку звернення до суду - задоволено та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду.

Нових обставин на підтвердження пропуску позивачкою строку звернення до суду не надано, тому відсутні правові підстави для застосування наслідків пропуску строку звернення до суду.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 загинув ОСОБА_2 , під час виконання бойових завдань в районі АДРЕСА_3, що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть № 260/НЕ від 23.06.2022 та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 31.03.2022 (а.с.16-18), що також не оспорюється сторонами.

Витягом з протоколу засідання 18 Регіональної ВЛК по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, підтверджено, що травма солдата ОСОБА_2 , яка призвела до смерті, пов'язана із захистом Батьківщини (а.с.19).

14.07.2022 позивач звернулася до Другого відділу Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови від 28.02.2022 №168 (а.с.93зв.).

Начальником Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на ім'я директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України на розгляд комісії для прийняття правового рішення листом від 25.07.2022 №4594 направлено документи, а саме: копію свідоцтва про смерть НОМЕР_1 , копію витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 , копію грошового атестату, заяви гр. ОСОБА_3 про виплату грошової допомоги, копію відповіді Долинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області, щодо інформації про державну реєстрацію актових записів, копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , копію свідоцтва про смерть дружини, копію свідоцтва про смерть батьків, пояснювальні, довідку з місця проживання, копію заповіту, копію паспорту, копію картки платника податків, згоду на збір та обробку персональних даних (а.с.93-105).

02.09.2022 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, пунктом 7 протоколу №179, документи повернені на доопрацювання, з огляду на відсутність документів, які відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують, що повнолітня донька була членом сім'ї загиблого солдата ОСОБА_2 (посвідчення "Член сім'ї загиблого" або судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема про факт спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов'язків) або перебувала на його утриманні відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (копії документів, на підставі яких було призначено пенсії в разі втрати годувальника, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні), неможливо встановити право заявниці на отримання частки одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 (а.с.92).

Позивач у листопаді 2022 року звернулась до Долинського районного суду Кіровоградської області в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про встановлення факту, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та її батько, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойових завдань в районі н.п. Нижнє Новоайдарського району Луганської області, були членами однієї сім'ї, спільно проживали, вели спільне господарство та мали взаємні права та обов'язки.

Ухвалою Долинського районного суду Кіровоградської області від 14 грудня 2022 року у справі №388/1587/22 заяву було залишено без розгляду з огляду на те, що заінтересована особа - Міністерство оборони України в своїх поясненнях заперечили проти задоволення заяви, просили залишити її без розгляду, оскільки вбачають спір про право. Також у вказаній ухвалі заявнику роз'яснено право звернутися з вказаними вимогами в порядку загального або спрощеного позовного провадження (а.с.37-39).

У зв'язку з чим, ОСОБА_1 подала позовну заяву до Долинського районного суду Кіровоградської області про встановлення факту, стосовно того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та її батько, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойових завдань в районі н.п. Нижнє Новоайдарського району Луганської області, були членами однієї сім'ї, спільно проживали, вели спільне господарство та мали взаємні права та обов'язки.

17 квітня 2023 року провадження у справі №388/378/23 закрито, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та позивачу роз'яснено право звернутися з відповідним позовом до суду адміністративної юрисдикції - Кіровоградського окружного адміністративного суду (а.с.40-46).

Вважаючи протиправними дії Міністерства оборони України, які полягають у прийнятті рішення про направлення на доопрацювання документів, щодо розгляду питанння, пов'язаного із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Підпунктом 1 пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Згідно зі ст.16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).

Згідно абз.6 п.5 Порядку №975 члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п.10 Порядку №975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Згідно із п.13 Порядку №975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" ( в редакції чинній на час виникнення правовідносин) (далі - Постанова №168) установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.

Відповідно до п.1 Постанови №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Статтею 3 Сімейного кодексу України передбачено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Також у рішенні Конституційного Суду України від 03.06.199 №5-рп/99, Суд зазначав, що обов'язковою умовою для визнання осіб членами сім'ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з суб'єктом права на пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже законодавство не визначає вичерпного переліку членів сім'ї, а передбачає критерії, за наявності яких особи складають сім'ю, такими критеріями є спільне проживання, спільний побут і взаємні права й обов'язки.

Так, згідно із п.7 Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №179 від 02.09.2022 констатовано про неможливість встановити чи є повнолітня дочка загиблого особою, яка перебувала на утриманні ОСОБА_2 . За поданими документами про місце реєстрації дочки неможливо встановити, що вона проживала зі своїм батьком, вела з ним спільне господарство і мала взаємні права та обов'язки, а також чи має власну сім'ю. При цьому зазначено, що довідка начальника дільниці з управління багатоквартирним будинком № 10, яка не зареєстрована встановленим порядком, не є документом, про встановлення факту, що має юридичне значення (а.с.92).

Матеріалами справи підтверджується, що позивач на підтвердження проживання, ведення спільного господарства, наявність взаємних прав та обов'язків, не надавала ні відповідачу, ні третій особі при поданні заяви з документами на отримання одноразової грошової допомоги: довідку №3256 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 03.10.2022 видану адміністратором відділу "Центру надання адміністративних послуг" (ЦНАП) Долинської міської ради, згідно якої за адресом: АДРЕСА_1 зареєстрована ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.26), довідку заступника Долинського міського голови Олександра Климчука від 06.10.2022 № 199, видана виконкомом Долинської міської ради громадянці ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , про те, що громадянка ОСОБА_1 проживала за вказаною адресою реєстрації разом з ОСОБА_2 до дати його смерті (Свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 ) та вели спільне господарство (а.с.27), як і не надавала нову довідку начальника дільниці з управління багатоквартирними будинками, дана ОСОБА_1 про те, що вона дійсно проживала зі своїм батьком, ОСОБА_2 , з грудня 2015 року і до моменту смерті включно, вели спільне господарство, мали спільні права та обов'язки, за адресою АДРЕСА_1 , додатково підтвердженої підписами сусідів (а.с. 28).

Оцінку таким доказам відповідач не надавав, тому оскаржуване рішення, зокрема, пункт 7 рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.09.2022 за № 179, є правомірним та не підлягає скасуванню.

З урахуванням викладеного, немає підстав для задоволення другої позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачці одноразову грошову допомогу відповідно до Постанови №168, адже це рішення приймається на підставі документів поданих, відповідно до вимог згаданої Постанови, які повернуті відповідачем правомірно позивачці на доопрацювання, згідно абзацу 2 п.13 Порядку №975.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що позивач не позбавлена права повторно звернутися до відповідача із заявою щодо призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 , додавши й також докази, які були надані суду, проте не надавалися відповідачу та який не досліджував та не оцінював їх.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивачки є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, суми сплачених позивачем судових витрат, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Міністерства оборони України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА