12 вересня 2023 року Справа № 280/5886/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
26 липня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу нарахувати та виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язати відповідача нарахувати та виплати позивачу грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою суду від 31.07.2023 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона звернулася до відповідача з заявою про нарахування та виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058. Разом з тим, відповідачем було відмовлено позивачу у призначенні грошової допомоги з посиланням на те, що страховий стаж позивача становить 25 років 7 місяців 18 днів, що є недостатнім для призначення грошової допомоги. Позивач вважає такі висновки відповідача протиправними та зазначає, що має достатньо стажу для призначення допомоги. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що у вересні 2022 року спеціалістами відділу перерахунків пенсій було переглянуто пенсійну справу позивачки в частині правильності призначення та нарахування грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій. За результатами перевірки було встановлено, що загальна кількість стажу на посадах, робота в закладах та установах державної або комунальної форми власності на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років складає 25 років 7 місяців 18 днів (з 14.09.1992 по 30.04.2018), що є недостатнім для призначення грошової допомоги, у зв'язку з чим було призупинено виплату нарахованої грошової допомоги. Також, відповідач зазначає, що при призначенні пенсії позивачці до трудового (страхового) стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років зараховано період роботи з 14.09.1992 по 23.05.2022, на підставі довідки КНП «Територіальне медичне об'єднання «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» №89 від 10.08.2022. Відповідно спеціальний стаж для призначення пенсії за вислугу років становить 29 років 7 місяців 18 днів. Відповідач зазначає, що оскільки позивач не має необхідної кількості страхового стажу, то відповідно відсутні підстави для призначення грошової допомоги. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що позивач звернулася до ГУ ПФУ в Запорізькій області з питання виплати грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 02.02.2023 №0800-0202-8/7383 позивача повідомлено про те, що загальна кількість її стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років складає 25 років 7 місяців 18 днів, що є недостатнім для призначення грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 15.02.2023 №0800-0212-8/9487 позивача повідомлено про те, що її спеціальний стаж для призначення пенсії за вислугу років становить 29 років 7 місяців та 18 днів, що не достатньо для призначення грошової допомоги.
Позивач, не погодившись з відмовою у призначенні грошової допомоги, звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
За приписами пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1191 (далі - Порядок).
Пунктом 5 Порядку встановлено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Відповідно до пункту 7 Порядку, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Таким чином, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.
Так, з останньої відповіді відповідача встановлено, що Пенсійним фондом визнається наявність у позивача спеціального стажу для призначення пенсії за вислугу років в розмірі 29 років 7 місяців та 18 днів.
При цьому, з листа відповідача встановлено, що до трудового стажу позивача, на посадах робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, не враховано періоди роботи:
07.07.1980 по 27.08.1982 - медична сестра ясла-садок (довідка, що посада закріплена у штатному розписі медичного закладу);
09.10.1985 по 03.01.1986 - медична сестра (відсутнє виправлення в трудовій книжці);
03.03.1986 по 18.05.1989 - медична сестра (відсутнє чітке зображення реквізитів);
10.07.1989 по 19.02.1991 - медична сестра, військова частина (наявність військового медичного закладу).
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Суд зазначає, що всі періоди з 07.07.1980 по 27.08.1982, з 09.10.1985 по 03.01.1986, з 03.03.1986 по 18.05.1989 та з 10.07.1989 по 19.02.1991 містяться у трудовій книжці позивача, а відповідно мають враховуватись при призначенні пенсії.
Також, суд звертає увагу на те, що позивач не має нести негативні наслідки у вигляді позбавлення у належному розмірі пенсійного забезпечення від того, що під час заповнення роботодавцем трудової книжки позивача було допущено помилки або не точності, які не впливають на можливість підтвердження трудового стажу.
Суд зазначає, що чинне законодавством не містить таких підстав для відмови у врахуванні до трудового стажу періодів роботи, як те, що трудова книжка містить виправлення чи не містить чіткого зображення реквізитів, тощо.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що з урахуванням трудового стажу, у зарахуванні якого було безпідставно відмовлено, позивач має достатню кількість стажу (понад 30 років), що необхідна для призначення грошової допомоги.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 нарахувати та виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нарахувати та виплати ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 858,88 грн. (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова