Справа № 758/8623/23
3/758/3603/23
11 вересня 2023 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Казмиренко Л.В., розглянувши справу, яка надійшла з Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , в.о. директора Державного підприємства "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ",
за ч. 1 ст. 41 КУпАП,
встановив:
У порушення вимог частини першої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року №2136-IX заробітну плату працівникам не виплачено на умовах, визначених трудовим договором. У порушення вимог частини першої статті 115 КЗпП, частини першої статті 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР, виплата заробітної плати не проводиться регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективним органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), рідше двох разів та перевищує шістнадцяти календарних днів, пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Відповідно до п.11 Колективного договору, укладеного між адміністрацією та трудовим колективом ДП "НДІБМВ" заробітна плата виплачується в робочі дні два рази на місяць: аванс 20 числа поточного місяця, остаточну виплату - 10 числа наступного місяця.
Відповідно до наданих ДП "НДІБМ" завірених копій документів на вимогу про надання документів від 30.06.2023 року №Ц/2/17721-23 Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, довідки про стан заборгованості та пояснення за підписом в.о. директора ДП "НДІБМВ" ОСОБА_1 встановлено, що заборгованість із виплати заробітної плати перед 25 працюючими працівниками за період з 01.01.2023 по 30.06.2023 становить 702996,00 грн.
У порушення вимог частини другої статті 10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 року №2136-IX роботодавцем не вживаються всі можливі заходи для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 41 КУпАП України як порушення вимог законодавства про працю.
В судовому засіданні захисник Скрипник А.Л. просив провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Зазначив, що несвоєчасна виплата заробітної плати пов'язана із бюджетним фінансуванням та запровадженням воєнного стану. Окрім цього, розрахунковий рахунок Інституту заарештований за заборгованість перед Пенсійним фондом та відповідно до розпорядження КМУ №212-р від 11.03.2022 на період дії воєнного стану з даного рахунку може сплачуватись лише заробітна плата та податки. Вказує, що виникли обставини непереборної сили та просив провадження у справі закрити.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність його вини у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, ч. 1 ст. 41 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Так, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.41 КУпАП є посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують найману працю.
Згідно Наказу №87-К від 31.08.2018, ОСОБА_1 призначено на посаду в.о. директора Державного підприємства "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ".
Як вбачається із Акту № Ц/КВ/14774/7 від 03.07.2023 року, складеного за результатами проведення позапланового контролю щодо додержання вимог законодавства у сфері праці Державного підприємства "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" головним державним інспектором Замулою Т.Ю.,заборгованість із виплати заробітної плати перед 25 працюючими працівниками за період з 01.01.2023 по 30.06.2023 становить 702996,00 грн.
Як зазначив ОСОБА_1 в судовому засіданні, заборгованість із заробітної плати частково виплачена, порушення усуваються.
Згідно ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов'язку виплати заробітної плати. У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойові дії, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.
Оцінюючи зібрані та досліджені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення доведена і його дії правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст. 41 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України "Про судовий збір" до стягнення із ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 536 грн. 80 коп.
На підставі ч.1 ст. 41 КУпАП, керуючись ст. 33, 283, 284 КУпАП, суд
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 грн. 00 коп. (п'ятсот десять грн. 00 коп.).
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 536 грн. 80 коп. (п'ятсот тридцять шість грн. 80 коп.).
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя Л. В. Казмиренко