Рішення від 12.09.2023 по справі 243/1987/23

Номер провадження 2/243/1022/2023

Номер справи 243/1987/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2023 року м.Слов'янськ

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Дюміної Н.О.,

за участю секретарів судового засідання Добродум Д.В., Каліберди А.О.,

розглянувши в порядку загального позовного провадженняу відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,

вимоги позивача: про стягнення недоотриманої пенсії, визнання права власності в порядку спадкування за законом та зобов'язання вчинити певні дії,

учасники справи: не з'явились,

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:

І. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

1.26 травня 2023 ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області із позовною заявою в інтересах ОСОБА_2 про стягнення недоотриманої пенсії в порядку спадкування.

Свої позовні вимоги представник позивача обґрунтував тим, що батько ОСОБА_2 - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , після його смерті залишилася спадщина у виді недоотриманої пенсії. На запит нотаріуса органом Пенсійного фонду України було надано відомості щодо наявності недоотриманої пенсії за період з 26.01.2018 по 31.03.2019 у сумі 88600,25 грн. з вказівкою, що нарахування здійснювалося відповідно до вимог ч.1 ст.46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, після чого нотаріусом було видано позивачеві свідоцтво про право на спадщину за законом на вказану суму недоотриманої пенсії.

На звернення позивача щодо виплати недоотриманої пенсії згідно свідоцтва про право на спадщину відповідач неправомірно зменшив суму, вказану у свідоцтві про право на спадщину за законом, яке було видано на підставі відомостей, наданих самим відповідачем на 24076,69 грн. з розрахунку: 88600,25 грн (сума за свідоцтвом про право на спадщину) - 63991,38 грн (залишок нарахованої та невиплаченої суми недоотриманої пенсії станом на 01.02.2023 року + 532,18 грн (виплачена частина недоотриманої пенсії).

Окрім того, виплата пенсії ОСОБА_3 здійснювалась по 31.01.2017 року. На підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.09.2018 року по справі № 805/3448/18-а ОСОБА_3 поновлено виплату пенсії з 01.02.2017 року. Поточна виплата пенсії здійснювалась з квітня 2019 року, а борг за період з 01.02.2017 року по 31.03.2019 року був нарахований та облікований.

Тобто, інформація надана нотаріусу щодо загальної суми заборгованості по пенсії, яка мала бути успадкована позивачем, не відповідала дійсності.

Таким чином відповідачем не визнається за позивачем право власності на недоотриману ОСОБА_3 суму пенсії за період з 01.02.2017 по 22.05.2018.

Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, посилаючись на положення ст.ст.328, 1216, 1218, 1227 ЦК України та ст.52 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та зазначаючи, що законодавством не визначено строк протягом якого члени сім'ї спадкодавця мають право на одержання соціальних платежів, та зауважуючи, що суми пенсії, які перейшли у спадщину, передаються спадкоємцям у повному обсязі, без будь-яких часових обмежень.

Посилаючись на порушення прав позивача, представник позивача просить стягнути на користь позивача в порядку спадкування за законом недоотриману пенсію у сумі 88068,07 грн., що не виплачена згідно свідоцтва про право на спадщину, а також визнати за позивачем право власності на недоотриману пенсію спадкодавця за період з 01.02.2017 по 22.05.2018 та зобов'язати відповідача виплатити її позивачеві.

2.Відповідачем надано відзив на позовну заяву, за змістом якого позовні вимоги не визнаються в повному обсязі. На обґрунтування своєї позиції представник відповідача зазначає, що ОСОБА_3 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримував пенсію за віком, з 01.02.2017 виплата пенсії призупинена у зв'язку з не підтвердженням фактичного місця проживання. На підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.09.2018 у справі № 805/3448/18-а поновлено виплату пенсії з 01.02.2017, але поточна виплата була відновлена з квітня 2019, а борг за період з 01.02.2017 по 31.03.2019 був нарахований та облікований відповідачем. Знятий з обліку у зв'язку зі смертю. Нараховані суми, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, тобто розмір пенсії зменшується в залежності від дати звернення до територіального органу Пенсійного фонду особи, яка має право на спадщину із оформленим свідоцтвом про право на спадщину.

На запит державного нотаріуса управлінням проведено розрахунок сум недоотриманої пенсії та надано відомості про суму недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_3 в розмірі 88600,25 грн. з урахуванням вимог статті 46 Закону №1058. Після звернення позивача відповідачем було обчислено розмір недоотриманої пенсії на підставі свідоцтва про право на спадщину, та розраховано недоотриману пенсію за період з 23.05.2018 по 31.03.2019 у сумі 64523,56 грн. Згідно Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до до місяця відновлення їх виплати внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до п.1 ч.1 ст.12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 (далі - Порядок 1165), у листопаді 2022 позивачеві виплачено 530 грн., у грудні 2022 - 2,18 грн., залишок боргу станом на теперішній час становить 63991,38 грн.

З урахуванням наведеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

3.Представник позивача разом з позовною заявою подав клопотання про витребування у відповідача відомостей про розмір нарахованих та виплачених пенсійних виплат ОСОБА_3 за період з 01.02.2017 по 22.05.2018.

4.Представник позивача адвокат Раков А.В. не використав свого права на безпосередню участь у судовому засіданні, надав суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутність та відсутність позивача.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

5.Ухвалою суду від 26.05.2023 провадження по справі відкрито, призначено справу до підготовчого судового засідання за правилами загального позовного провадження, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати на електронну адресу суду відомості з Підсистеми призначення та виплати пенсій про призначену, нараховану та виплачену пенсію ОСОБА_3 , 1946 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за період з 01.02.2017 по 22.05.2018 помісячно, зобов'язано Першу кам'янську державну нотаріальну контору надати на електронну адресу суду відомості щодо спадкоємця, який прийняв спадщину, та отриманого у спадщину майна (його найменування, опис, вартість) після смерті ОСОБА_3 , 1946 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , запропоновано відповідачу у п?ятнадцятиденний строк подати відзив на позов, позивачеві у п?ятнадцятиденний строк з дня отримання відзиву подати відповідь на відзив.

6.Ухвалою суду від 13.06.2023 продовжено відповідачу та Першій кам'янській державній нотаріальній конторі строк для надання витребуваних ухвалою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 26.05.2023 доказів до 12.07.2023.

7.Ухвалою суду від 12.07.2023 продовжено відповідачу строк для надання витребуваних ухвалою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 26.05.2023 доказів, а саме: відомостей про щомісячний розмір обліковуваної призначеної довічної пенсії спадкодавця ОСОБА_3 , 1946 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за період з 01.02.2017 по 22.05.2018 помісячно, зобов'язавши відповідача надати відомості з ППВП за вказаний період та розрахунок нарахованої та фактично виплаченої пенсії по особовому рахунку НОМЕР_1 за вказаний період (в тому числі, розмір пенсії, нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.09.2018) до 31.07.2023 року та роз'яснено, що відповідно до вимог ч. 8 ст. 84 ЦПК України за неповідомлення суду про неможливість подати докази, а також за неподання доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом, попереджено відповідача про застосування заходів процесуального примусу у разі невиконання ухвали суду у встановлені строки та роз'яснено відповідачеві, що у разі неподання учасником справи з неповажних причин або без повідомлення причин доказів, витребуваних судом, суд залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання, а також яке значення мають ці докази, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у його визнанні, або може здійснити розгляд справи за наявними в ній доказами.

8.Ухвалою суду від 17.08.2023 підготовче провадження по справі закрито, справу призначено до судового розгляду.

9.Відповідач ГУ ПФУ в Донецькій області був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, але свого представника для участі в судовому засіданні не уповноважив, про причини неявки суду не повідомив, що відповідно до положень ст.223 ЦПК України не перешкоджає розгляду справі по суті.

10.Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, у зв?язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось.

IV. Фактичні обставини, встановлені судом.

11. Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 25.11.2020, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Горлівка Донецької області у віці 74 роки.

12. 17.05.2021 приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Бєлявцевою А.В. видане свідоцтво про право на спадщину № 1493, за змістом якого спадкоємцем майна ОСОБА_3 , 1946 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з грошових коштів у виді недоотриманої пенсії за період з 26.01.2018 по 31.03.2019 в сумі 88600,25 грн.

13. Відповідно до відомостей ГУ ПФУ в Донецькій області від 08.02.2023, наданих на запит представника позивача, суми, що увійшли до складу спадщини за померлого ОСОБА_3 за період з 23.05.2018 по 31.03.2019 обліковані ГУ ПФУ в Донецькій області та включені до переліку отримувачів станом на 01.01.2022 згідно Порядку № 1165. Відповідно до зазначеного порядку ОСОБА_2 проведено виплату коштів на погашення заборгованості у сумі 530 грн. та 2,18 грн. в межах бюджетних призначень. Залишок нарахованої та невиплаченої пенсії суми недоотриманої пенсії становить 63991,38 грн. (станом на 01.02.2023).

14. За відомостями ГУ ПФУ в Донецькій області від 17.04.2023, наданих на запит представника позивача, ОСОБА_3 отримував пенсію за віком, пенсія виплачена по 31.01.2017. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 805/3448/18-а ОСОБА_3 поновлено виплату пенсію з 01.02.2017, поточна виплата пенсії здійснювалася з 01.04.2019, борг за період з 01.02.2017 по 31.03.2018 був нарахований та обліковувався відповідачем. Пенсійна справа закрита у зв'язку зі смертю пенсіонера. Недоотримана пенсія була розрахована у відповідності до ст.46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з 23.05.2018 по 31.03.2019 у сумі 64523,56 грн., з яких у листопаді та грудні 2022 виплачено 530 грн. та 2,18 грн. Відповідно, залишок боргу становить 63991,38 грн.

15.Як вбачається з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 31.05.2023 наданої на запит суду, у спадковій справі № 67091671, заведеній Приватним нотаріусом Бахмутського районного нотаріального округу Белявцевою А.В. до майна ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , нотаріусом видано свідоцтво про право на спадщину 17.05.2021 (бланк НРА 981950), яке на теперішній час є чинним.

16.Відповідно до відомостей Підсистеми призначення та виплати пенсій, наданими ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання ухвали суду, недоотримана пенсія була нарахована ОСОБА_3 за період з травня 2018 по березень 2019 у сумі 64523,56, з яких виплачено 532,18 грн., залишок боргу становить 63991,38 грн.

17.За відомостями відповідача від 31.07.2023, наданими на виконання ухвали суду від 26.05.2023, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду № 805/3448/18 від 25.09.2018 ОСОБА_3 за період з 01.02.2017 по 31.03.2019 нараховано доплату у сумі 134669,61 грн. За період з 01.02.2017 по 22.05.2018 розмір пенсії ОСОБА_3 становив 70146,05 грн., а саме: з лютого 2017 по вересень 2017 - 2823,70 грн., з жовтня 2018 по квітень 2018 - 6168,41 грн., у травні (до 22.05.2018 - 4377,58 грн.).

V. Оцінка суду.

18. Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

19. Згідно статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

20. До складу спадщини, як це передбачено статтею 1218 ЦК України, входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, крім прав і обов'язків що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 ЦК України (стаття 1219 ЦК України).

21.Відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

22.Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові від 14 лютого 2022 року у справі № 243/13575/19 (провадження № 61-11268сво20) зазначив, що тлумачення статті 1227 ЦК України доводить, що:

- цією правовою нормою встановлено сингулярне правонаступництво членів сім'ї спадкодавця на отримання належних йому та не отриманих ним за життя грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат. Указані суми включаються до складу спадщини лише у разі відсутності у спадкодавця членів сім'ї чи їх відмови від права на отримання вказаних сум. Специфіка правонаступництва прав на отримання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат обґрунтовується необхідністю: а) створення умов для охорони майнових інтересів членів сім'ї спадкодавця в разі, коли вони не є його спадкоємцями; б) забезпечення можливості реалізації права на одержання членами сім'ї спадкодавця належних йому грошових коштів без дотримання передбаченої ЦК України процедури оформлення спадщини;

- право на одержання грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат виникає у членів сім'ї спадкодавця внаслідок вказівки закону (стаття 1227 ЦК України) та додаткового юридичного факту - смерті спадкодавця. Окрім цього, звичайно, необхідно, щоб спадкодавець не реалізував належне йому право на отримання певних сум. Причини, через які ці суми не були отримані, можуть бути різноманітними, але закон не надає їм юридичного значення. Моментом, з якого виникатимуть права на отримання виплат, буде момент смерті спадкодавця. Законодавець не вказує, що перехід права на отримання цих сум є спадкуванням, а члени сім'ї - спадкоємцями. Це має важливе значення, оскільки дозволяє зробити висновок, що на набуття права на одержання грошових сум відповідно до статті 1227 ЦК України не поширюються норми про спадкування за заповітом або законом, зокрема, щодо усунення від спадкування (стаття 1224 ЦК України), прийняття, строків прийняття та оформлення спадщини, врахування цих сум при визначенні розміру обов'язкової частки (стаття 1241 ЦК України), задоволення вимог кредиторів (стаття 1281 ЦК України). Відповідно, при включенні зазначених прав до складу спадщини їх спадкування має відбуватися за правилами, встановленими для спадкування за заповітом або законом;

- право на перерахунок певних виплат, яке мав винятково спадкодавець, що був їх одержувачем, оскільки така можливість пов'язана з його суб'єктивним правом (зокрема, право на страхові виплати). Саме тому у членів сім'ї спадкодавця або ж у спадкоємців не виникає права вимагати перерахунку відповідних сум. Теж саме стосується і випадку вимагати призначення тієї чи іншої виплати. Тому потрібно відмежовувати ситуації при застосуванні положень статті 1217 ЦК України, за яких члени сім'ї чи спадкоємці вимагають перерахунку чи призначення певних виплат, та випадки, за яких спадкодавцю неправомірно припиняють ті чи інші виплати.

23.Відповідно до ст. 52 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

24.За змістом цієї норми, можна дійти висновку, що законодавцем встановлено альтернативний механізм набуття права власності на недоотриману пенсію померлого пенсіонера, а саме пріоритет наданий членам сім'ї спадкодавця, які проживали з ним на момент смерті, та непрацездатним членам сім'ї, які перебували на його утриманні. Зазначені особи мають звернутися за виплатою цих грошових коштів протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, тобто з моменту смерті спадкодавця. Якщо такі особи відсутні або не звернулися у встановлений строк із заявами, недоотримана пенсія входить до складу спадщини і успадковується спадкоємцями померлого на загальних підставах.

25.Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно ч. 1 ст. 317 цього Кодексу власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до ч. 1 ст. 321 цього Кодексу право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

26.Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч. 1 ст.16 цього Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, зазначеним у п. 5 ч. 2 цієї статті, може бути примусове виконання обов'язку в натурі.

27.Як зазначається представником позивача за змістом позовної заяви та визнається відповідачем за змістом відзиву на позов, спадкодавцю ОСОБА_3 на виконання рішення суду було нараховано пенсію за період з 01.02.2017 по 31.03.2019 у сумі 134669,61 грн. Однак, за життя ОСОБА_3 вказані грошові кошти не були йому виплачені. Отже, обчислений відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду розмір пенсії у сумі 134669,61 грн. є недоотриманою пенсією ОСОБА_3 .

28.Однак, на запит нотаріуса, відповідач надав відомості лише про наявність недоотриманої пенсії за період з 26.01.2018 по 31.03.2019 у сумі 88600,25 грн., що також підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом.

29.Заперечення відповідача не спростовують підстав позову і не приймаються судом до уваги, оскільки право позивача на вищевказану суму недоотриманої пенсії посвідчене свідоцтвом про право на спадщину, яке в контексті положень ст.66 Закону України “Про нотаріат” є процесуальним нотаріальним актом, що засвідчує перехід права власності на майно спадкодавця до спадкоємця та є для спадкоємця основним правовстановлюючим документом. На час розгляду справи свідоцтво про право на спадщину за законом недійсним не визнано, неоспорене та є чинним, доказів визнання його недійсним чи внесення до нього змін відповідачем не надано. За таких обставин, сума недоотриманої пенсії, яка увійшла до складу спадщини, відповідає сумі, визначеній нотаріусом у свідоцтві про право на спадщину, та становить 88600,25 грн. Оскільки відповідачем виплачено 532,18 грн., сума недоотриманої пенсії згідно свідоцтва про право на спадщину має бути зменшена на суми виплати, тому сума до стягнення становитиме 88068,07 грн.

30.Що ж до посилань відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165, якою затверджено Порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, суд звертає увагу на такі обставини.

31.У силу абзацу другого пункту 1 названого Порядку, пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік.

Пунктом 4 згаданого Порядку передбачено, що пенсійні виплати за минулий період згідно з цим Порядком проводяться щомісяця отримувачам, яких включено до переліку станом на 1 січня відповідного року. На забезпечення пенсійних виплат за минулий період щомісяця спрямовується частина бюджетних призначень, передбачених абзацом другим пункту 1 цього Порядку, відповідно до бюджетного розпису.

Розмір пенсійної виплати за минулий період отримувачам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, визначається в сумі, що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому здійснюється пенсійна виплата за минулий період, але не може бути більшим від належної до виплати отримувачу суми, що обліковується в переліку отримувачів.

У разі недостатності бюджетних призначень для забезпечення пенсійної виплати за минулий період у розмірі, передбаченому абзацом другим цього пункту, виплата проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням, але не більшій належної до виплати суми, що обліковується в переліку отримувачів.

За результатами виконання бюджету Пенсійного фонду України за дев'ять місяців відповідного року зазначений в абзаці другому цього пункту розмір пенсійної виплати за минулий період може бути збільшений пропорційно залишку бюджетних призначень, але не може перевищувати належної до виплати суми, що обліковується в переліку отримувачів.

32. Отже, Порядок 1165 визначає додаткові умови виплати недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України і не були взяті на облік як внутрішньо переміщені особи на контрольованій Україною території, що не передбачені Конституцією України та Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

33. Конституційний Суд України у Рішенні від 09.07.2007 №6-рп/2007 вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави (підпункт 3.2).

Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України, до повноважень якого належить прийняття законів.

У свою чергу, Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Водночас, за змістом конституційних норм, Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.

Конституційне поняття “Закон України”, на відміну від поняття “законодавство України”, не підлягає розширеному тлумаченню. За загальним правилом “закон” - це нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, який приймається відповідно до особливої процедури парламентом та регулює найважливіші суспільні відносини. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін.

34. Таким чином, Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.

Суд враховує, що Верховною Радою України не приймались зміни до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з приводу особливостей виплати недоотриманої пенсії пенсіонерів, які є внутрішньо переміщеними особами.

35. Суд вважає необхідним звернути увагу на ту обставину, що у разі застосування Порядку 1165 виплата недоотриманої пенсії, належної спадкодавцеві ОСОБА_3 , відбудеться щомісячними платежами у розмірі, що не перевищуватиме розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і лише у разі достатності відповідних бюджетних призначень, а фактично виплата відбулася лише двічі у сумах 530 грн. та 2,18 грн. Отже, зазначеною постановою звужуються права на отримання неодержаних за життя пенсійних виплат спадкодавця ОСОБА_3 як внутрішньо переміщеної особи у порівнянні з встановленим законом порядком отримання недоотриманої пенсії інших осіб. В силу статті 1 Закону України “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні” від 06.09.2012 непряма дискримінація - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Крім того, відповідно до частин першої - другої статті 8 цього Закону розроблення проектів нормативно-правових актів здійснюється з обов'язковим урахуванням принципу недискримінації; з метою виявлення у проектах нормативно-правових актів норм, що містять ознаки дискримінації, проводиться антидискримінаційна експертиза проектів нормативно-правових актів; результати антидискримінаційної експертизи проектів нормативно-правових актів підлягають обов'язковому розгляду під час прийняття рішення щодо видання (прийняття) відповідного нормативно-правового акт; обов'язковій антидискримінаційній експертизі підлягають проекти законів України, актів Президента України, інших нормативно-правових актів, що розробляються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

36. Як визначено статтею 2 ЦПК України, суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Принцип верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, є одним з головних завдань цивільного судочинства.

Положенням ст.10 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

37. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 28.03.2006 у справі “Броньовський проти Польщі” зазначив, що принцип верховенства права, на якому будується Конвенція, та принцип законності, про який ідеться в статті 1 Першого протоколу, вимагає від держав не лише поважати і застосовувати, у передбачуваний і узгоджуваний спосіб, запроваджені ними закони, а ще й - що безпосередньо випливає з цього обов'язку - забезпечувати правові та практичні умови для втілення їх в життя.

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Щокін проти України” від 14.10.2010 зазначено, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки “на умовах, передбачених законом”, а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення “законів”. Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).

З огляду на викладене, суд критично оцінює доводи відповідача про виплату позивачу недоотриманих сум пенсії згідно Порядку 1165, адже наведене свідчить про невиконання державою взятих на себе позитивних зобов'язань.

38. Окрім того, відповідачем не визнається за позивачем право власності на недоотриману пенсію спадкодавця ОСОБА_3 за період з 01.02.2017 по 25.01.2018, який не охоплюється свідоцтвом про право на спадщину. На вказану суму недоотриманої пенсії ОСОБА_3 відповідачем відомостей нотаріусу не надано, без чого нотаріус був позбавлений можливості видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки відповідно до п. 4.14. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції Українивід 22.02.2012 № 296/5, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов'язково перевіряє, крім іншого, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину.

39. Оскільки відповідач не визнає наявність у нього заборгованості перед спадкодавцем, відомостей про спірну заборгованість не надав нотаріусу для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, тобто вказані обставини у їх сукупності унеможливлюють виконання нотаріусом своїх повноважень щодо видачі такого свідоцтва, отже додаткове звернення позивача до нотаріуса за видачею їй свідоцтва про право на спадщину за законом як обов'язкова передумова для звернення до суду не вимагається.

40. Отже, оскільки за життя батько позивача недоотримав пенсію у розмірі 134669,61 грн., яка увійшла до складу спадщини, а позивач є його спадкоємцем та у встановленому законом порядку прийняла спадщину, тому суд приходить до переконання, що позивач як спадкоємець набула право на отримання невиплаченої пенсії, при цьому, як було зазначено вище, спадкоємець має право на отримання всієї нарахованої та невиплаченої за життя пенсії спадкодавця, без обмеження будь-яким часом. Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути недоотриману пенсію за період з 26.01.2018 по 31.03.2019 у сумі 88068,07 грн. на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, а на частку недоотриманої пенсії за період з 01.02.2017 по 25.01.2018 у сумі 46069,36 грн. (134669,61 грн. (недоотримана пенсія за період з 01.02.2017 по 31.03.2019) - 88600,25 грн. (недоотримана пенсія за період з 26.01.2018 по 31.03.2019) за позивачем слід визнати право власності у порядку спадкування за законом та зобов'язати виплатити відповідача вказану суму позивачеві. Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в частині визнання права власності на недоотриману пенсію за період з 01.02.2017 по 25.01.2018 (період, який не охоплюється свідоцтвом про право на спадщину) у сумі 46069,36 грн. та зобов'язання виплатити цю суму позивачеві, а також стягнення з відповідача на користь позивача недоотриманої пенсії у сумі 88068,07 грн. на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом.

VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.

41. Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

42. Позивачем при зверненні до суду із зазначеним позовом сплачено судовий збір у сумі 1073,60 грн. Під час судового розгляду справи після надходження витребуваних доказів було встановлено, що ціна позову складає 158214,12 грн., тому розмір судового збору за подання вказаного позову становитиме 1582,14 грн. З огляду на часткове задоволення позовних вимог на сумму 134137,43 грн., відповідач має понести витрати по сплаті судового збору у сумі 1341,37 грн., а позивач - 240,77 грн. Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у сумі 832,83 грн. (1073,6 грн. - 240,77 грн.) та на користь держави 508,54 грн. (1341,37 грн. - 832,83 грн.) .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, ст.ст. 321, 1216-1218, 1227 ЦК України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про стягнення недоотриманої пенсії, визнання права власності в порядку спадкування за законом та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

2. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3) на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом недоотриману пенсію, яка була нарахована ОСОБА_3 , 1946 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за період з 26.01.2018 по 31.03.2019 у сумі 88068 (вісімдесят вісім тисяч шістдесят вісім) гривень 07 коп., що входить до складу його спадщини на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом серії НРА 981950 від 17.05.2021, виданого приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Донецької області Бєлявцевою А.В.

3. Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , 1946 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на недоотриману пенсію ОСОБА_3 за період з 01.02.2017 по 25.01.2018 у сумі 46069 (сорок шість тисяч шістдесят дев'ять) гривень 36 коп.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3) виплатити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом недоотриману пенсію, яка була нарахована ОСОБА_3 , 1946 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за період з 01.02.2017 по 25.01.2018 у сумі 46069 (сорок шість тисяч шістдесят дев'ять) гривень 36 коп.

5. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3) на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , частину понесених ним судових витрат по сплаті судового збору у сумі 832 грн. 83 коп.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3) судовий збір у сумі 508 грн. 54 коп. на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Н.О.Дюміна