вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
30.08.2023 Справа № 917/16/23
Господарський суд Полтавської області у складі судді Дмитра Сіроша, за участю секретаря судового засідання Людмили Бойченко, розглянув у порядку загального позовного провадження справу за позовом
керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області, вул. Покровська, 22, м. Решетилівка, Полтавська область,
в інтересах держави в особі органу, уповноважено здійснювати відповідні функції у спірних відносинах- Решетилівської міської ради Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область),
до Селянського (фермерського) господарства «С.Г.М.», вул. Молодіжна, 4, с. Рокита, Великобагачанський р-н (Миргородський район, Білоцерківська громада), Полтавська область, 38353
про розірвання договору оренди земельної ділянки, скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки та повернення земельної ділянки
Представники:
від прокуратури: Мироненко О. В.;
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Фесенко Ю. О., Стасовський М. В.
Обставини справи: Керівник Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області, в інтересах держави в особі органу, уповноважено здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Решетилівської міської ради Полтавської області звернувся з позовом до Селянського (фермерського) господарства “С.Г.М.” у якому просить:
1. Розірвати договір оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006, укладений Решетилівською районною державною адміністрацією Полтавської області та Селянським (фермерським) господарством “С.Г.М”, щодо земельної ділянки лісового фонду загальною площею 629 га, яка складається з земельних ділянок з кадастровими номерами: 5324285700:00:001:0001 площею 495,80 га; 5324285700:00:001:0002 площею 4,20 га (наразі - 5324285700:00:003:0083 площею 4,20); 5324285700:00:006:0001 площею 68,80 га; 5324285700:00:006:0002 площею 60,20 га, дата державної реєстрації права (номер запису про інше речове право: 41761268);
2. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди Селянського (фермерського) господарства “С.Г.М.” на земельну ділянку лісового фонду з кадастровим номером 5324285700:00:001:0001 площею 495,803 га, розташовану за межами с. Шилівка Решетилівського району Полтавської області (зараз територія Решетилівської ОТГ Полтавського району Полтавської області), зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області Голуб Мариною Сергіївною, індексний номер 57932333 від 29.04.2021;
3. Припинити право оренди Селянського (фермерського) господарства “С.Г.М.”.
4. Зобов'язати Селянське (фермерське) господарство “С.Г.М.” (код ЄДРПОУ 25162181, вул. Молодіжна, 4, с. Рокита, Великобагачанський район (зараз - Миргородський район, Білоцерківська громада), Полтавська область, 38353) фонду загальною площею 629 га, яка складається із земельних ділянок з кадастровими номерами: 5324285700:00:001:0001 площею 495,80 га; 5324285700:00:003:0083 площею 4,20 га (згідно з договором - 5324285700:00:001:0002 площею 4,20 га); 5324285700:00:006:0001 площею 68,80 га; 5324285700:00:006:0002 площею 60,20 га, розташовану за межами села Шилівка Полтавського району Полтавської області Решетилівській міській раді Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21044065, вул. Покровська, 14, м. Решетилівка Полтавського району Полтавської області, 38400).
Прокурор обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що орендар допустив порушення вимог Земельного кодексу України, Лісового кодексу України, Податкового кодексу України в частині дотримання вимог щодо спеціального використання лісових ресурсів на орендованій лісовій ділянці. Своїми діями орендар також порушив умови договору щодо обов'язку орендодавця вести роботи способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей земельної ділянки, а також створюють сприятливі умови для охорони, захисту і відтворення типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, сприяти формуванню екологічної мережі.
Крім того, статтею 256 Податкового кодексу України передбачено внесення рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Проте СФГ «С.Г.М.» кошти не сплачувало, податкові декларації з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів юридичною особою не подавались.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем обов'язків, встановлених договором оренди землі, і порушенням вимог чинного законодавства, що регулює ці правовідносини, а саме - використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, укладений Решетилівською районною державною адміністрацією Полтавської області та Селянським (фермерським) господарством «С.Г.М» (далі - Орендар) договір оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006 підлягає достроковому розірванню, а земельна ділянка поверненню.
Відповідач у відзиві на позов (вх. № 2456 від 27.02.2023) проти позову заперечує, зазначає, що позові прокурор посилаючись на порушення умов пункту 31 договору, не конкретизує, яку саме умову було не дотримано СФГ «С.Г.М.», яка б водночас була підставою для розірвання договору оренди землі.
Також, відповідач вказує, що в оренду СФГ «С.Г.М.» передавалася земельні ділянка саме лісового фонду (пункт 1 договору) для ведення лісового господарства (пункт 15 договору), а отже ці положення пункту 31 договору не можуть бути порушені відповідачем, оскільки в оренду не отримувалися земельні ділянки природно - заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Безпосередніми діями відповідача умови договору оренди від 24.03.2006 та Додаткової угоди від 26.04.2008 не порушувалися, а зазначене порушення відбулося саме у зв'язку із порушенням умов договору виконавцем робіт пов'язаних з лісівництвом від 12.02.202 - ТОВ «Ліспром Полтава».
Тобто, порушення на які посилається прокурор як на підставу для розірвання договору оренди землі та додаткової угоди, сталися не з вини СФГ «С.Г.М.», а виключно з вини третіх осіб, що свідчить про відсутність підстав для звернення до суду.
06.03.2023 від прокуратури надійшла відповідь на відзив (вх. № 2827), в якій заперечує проти доводів відповідача. Зокрема, зазначає, що додатковим договором від 26.04.2008, який є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006, укладеного Решетилівською районною державною адміністрацією Полтавської області та Селянським (фермерським господарством «С.Г.М», встановлено додаткові права й обов'язки сторін відповідно до договору та чинного законодавства. Відповідачем порушено умови пункту 31 договору оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006 саме в редакції, викладеній у додатковому договорі від 26.04.2008, тобто орендар порушив умови договору щодо обов'язку орендодавця вести роботи способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей земельної ділянки, а також створюю сприятливі умови для охорони, захисту і відтворення типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, сприяти формуванню екологічної мережі.
Також, прокурор вважає недоречним посилання відповідача на наявність вини третіх осіб, оскільки, в позові не ставиться питання про стягнення шкоди завданої незаконною порубкою дерев на спірній земельній ділянці.
Отже, порушення вимог статті 13 Закону України «Про оренду землі», статей 41, 64, 67, 69 Лісового кодексу України, статті 35 Закону України «Про охорону земель» припустило саме СФГ «С.Г.М.», як орендар земельної ділянки лісового фонду, на якій відбулась незаконна порубка сухостійних та сироростучих дерев до ступеня припинення росту, чим заподіяно державі збитків на загальну суму 18 105 990,67 грн, що в свою чергу є істотним порушенням умов пункту 31 договору оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006 в редакції додаткового договору від 26.04.2008.
Зазначене також свідчить про порушення СФГ «С.Г.М.» умов використання земельної ділянки лісового фонду, відповідно до договору оренди від 24.03.2006.
Своїми діями орендар також порушив умови договору щодо обов'язку орендодавця вести роботи способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей земельної ділянки, а також створюють сприятливі умови для охорони, захисту і відтворення типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, сприяти формуванню екологічної мережі.
22.03.2023 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. № 2620 від 22.03.2023), в яких зазначає, що для обґрунтування позову прокурор посилається на наступні докази, зокрема: висновок судово-економічної експертизи № СЕ-19/117-21/7321-ЕК від 23.06.2021, висновок експерта від 10.12.2021 №16265/36516-36517, розрахунок Державної екологічної інспекції у Харківській області та інші. Проте зазначені докази здобуті в рамках кримінального провадження № 42021172070000013 від 16.04.2021 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 364 Кримінального кодексу України, незважаючи на те, що відповідач - СФГ «С.Г.М.» не є стороною цього кримінального провадження. До того ж аналіз усіх доказів, на які посилається позивач, свідчить про те, що вони стосуються порубки сироростущих та сухостійних дерев, та завданих такою діяльністю наслідків, яку безпосередньо здійснювало ТОВ «Ліспром Полтава», а не відповідач.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 05.01.2023 суд залишив позовну заяву Керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області без руху на підставі частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України.
Прокурор у встановлений судом строк усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 26.01.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі, призначив підготовче засідання на 16:00 14.03.2023.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 14.03.2023 cуд закрив підготовче провадження у справі № 917/16/23 та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 15:00 12.04.2023.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 12.04.2023 суд відклав розгляд справи по суті на 10:00 05.07.2023.
Судове засідання з розгляду справи по суті, призначене на 11:00 05.07.2023, не проводилося у зв'язку з перебуванням судді Дмитра Сіроша у відпустці.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 01.08.2023 суд призначив розгляд справи № 917/16/23 по суті на 11:00 17.08.2023.
Відповідно до статті 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у цій справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено про термін виготовлення повного рішення, строк та порядок його оскарження.
Розглянувши матеріали справи, суд
Решетилівською окружною прокуратурою під час здійснення процесуального керівництва у кримінальному провадженні № 42021172070000013 від 16.04.2021 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 364 Кримінального кодексу України, виявлено порушення вимог земельного, лісового та податкового законодавства при використанні земельної ділянки комунальної форми власності.
Решетилівською районною державною адміністрацією згідно з розпорядженням від 20.02.2006 за № 81 затверджено технічну документацію щодо посвідчення права користування земельною ділянкою лісового фонду та передано в оренду Селянському (фермерському) господарству «С.Г.М» земельну ділянку лісового фонду загальною площею 629 га з земель запасу терміном на 25 років на території Шилівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області.
Відповідно до затвердженої зазначеним розпорядженням технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок Фермерським господарством «С.Г.М.» в адміністративних межах Шилівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, розробленої ПП «Алан-Зем» в 2006 році, земельна ділянка лісового фонду загальною площею 629 га складається із земельних ділянок з кадастровими номерами: 5324285700:00:001:0001 площею 495,80 га; 5324285700:00:001:0002 площею 4,20 га; 5324285700:00:006:0001 площею 68,80 га; 5324285700:00:006:0002 площею 60,20 га.
24.03.2006 Решетилівська районна державна адміністрація Полтавської області (Орендодавець) та Селянське (фермерське) господарство «С.Г.М» (Орендар) уклали договір оренди земельної ділянки лісового фонду, який посвідчено приватним нотаріусом Решетилівського районного територіального округу Полтавської області Бєлашом Ю. Д. за реєстровим № 277.
Договір зареєстрований у Решетилівському відділенні Полтавської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.03.2006 № 040656100002.
Згідно з пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 629 гектарів, у тому числі 629 гектарів, зайнятих лісовими насадженнями. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відсутня (пункт 4 договору).
Відповідно до пунктів 15, 16 договору, земельна ділянка передається в оренду для ведення лісового господарства. Цільове призначення земельної ділянки - землі лісового фонду.
Обов'язки Орендаря земельної ділянки передбачені пунктом 31договору, згідно якого останній зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.
Дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим договором (пункт 38 договору).
Пунктом 21 договору оренди земельної ділянки сторони погодили, що після припинення дії цього договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Відповідно до Акту прийому-передачі земельної ділянки лісового фонду на території Шилівської сільської ради Решетилівського району від 25.03.2006 Орендодавець (Решетилівська районна державна адміністрація) здав, а орендар прийняв земельну ділянку лісового фонду площею 629 га на території Шилівської сільської ради Решетилівського району, згідно з договором оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006.
Головою Решетилівської районної державної адміністрації 25.04.2008 видано розпорядження № 183 «Про укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006.
Решетилівська районна державна адміністрація Полтавської області (Орендодавець) та Селянське (фермерське) господарство «С.Г.М» (Орендар) 26.04.2008 уклали додатковий договір до договору оренди земельної ділянки лісового фонду, посвідченого приватним нотаріусом Решетилівського районного територіального округу Полтавської області Бєлашом Ю. Д. 24.03.2006 за реєстровим № 277 (далі - Додатковий договір).
Додатковий договір 26.04.2008 посвідчено приватним нотаріусом Решетилівського районного територіального округу Полтавської області Бєлашом Ю. Д. за реєстровим № 742 та зареєстровано у Решетилівському відділі ПРФ ДП «ЦДЗК», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.05.2008 за № 040856100028.
Зазначеною додатковою угодою пункт 31 розділу договору «Права та обов'язки Орендаря» викладено у новій редакції, згідно з якою Орендар зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки у строки, встановлені договором; виконувати встановлені обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом та договором; дотримуватись встановленого законодавством режиму використання земель; вести роботи способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей земельної ділянки, а також створюють сприятливі умови для охорони, захисту і відтворення типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, сприяти Формуванню екологічної мережі; постійно вести роботу, направлену на збереження об'єкту оренди та на протипожежну безпеку; своєчасно вносити плату за використання земельної ділянки; не порушувати прав інших лісокористувачів.
Пункти 2, 4, 15, 16, 21, 38 договору оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006 залишились незмінними.
Крім того, встановлено, що упродовж 2020 - 2021 років ДП «Новосанжарське лісове господарство» реалізовано лісорубні квитки СФГ «С.Г.М.» за № 003354 з метою прохідної рубки на площах 2,6 га та на площі 5 га (2020 рік) та № 005407 з метою санітарної вибіркової рубки на площах 11,8 га, 12, 8 га, 14 га та 8,1 га (2021 рік).
Вивченням відомостей Публічної кадастрової карти встановлено, що земельні ділянки, на яких знаходяться вказані лісові насадження, є землями запасу комунальної власності (кадастровий номер 5324285700:00:001:0001) з цільовим призначенням «Для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг» площею 495,803 га.
Згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень земельна ділянка з кадастровим номером 5324285700:00:001:0001 площею 495,80 га є комунальною власністю територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування - Решетилівської міської ради та перебуває у користуванні СФГ «С.Г.М.» на підставі зазначеного вище договору оренди.
Земельні ділянки з кадастровими номерами 5324285700:00:006:0001 площею 68,80 га та 5324285700:00:006:0002 площею 60,20 га, згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, є комунальною власністю територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування Решетилівської міської ради Полтавської області.
Разом з цим, опрацюванням інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено відсутність відомостей про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 5324285700:00:001:0002 площею 4,20 га.
Крім того, дані про вказану земельну ділянку відсутні також у Державному земельному кадастрі.
У той же час встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5324285700:00:001:0002 площею 4,20 га та 5324285700:00:003:0083 площею 4,20 га відповідають за площею, конфігурацією та координатами розміщення і, відповідно, є однією і тією ж земельною ділянкою, кадастровий номер якої був уточнений згідно IKK (Індексної кадастрової карти), що підтверджується листом розробника технічної документації на вказану земельну ділянку ПП «АЛАН-ЗЕМ» № 8/08 від 26.08.2022.
Крім того, встановлено, що згідно з інформацією, наданої Відділом № 4 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Полтавській області в листі №10-16-0.164-2471/15-22 від 06.09.2022, земельна ділянка з кадастровим номером 5324285700:00:003:0083 площею 4,20 га сформована на підставі Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок Фермерським господарством «С.Г.М.» в адміністративних межах Шилівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, яка розроблена ПП «АЛАН- ЗЕМ» на підставі договору оренди земельних ділянок на загальну площу 629 га, переданих в користування селянському (фермерському) господарству «С.Г.М.», від 31.03.2006 за № 040656100002.
Викладене підтверджує той факт, що земельна ділянка з кадастровими номерами 5324285700:00:001:0002 площею 4,20 га згідно з договором оренди земельних ділянок лісового фонду від 24.03.2006 та технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок Фермерським господарством «С.Г.М.» в адміністративних межах Шилівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, фактично має кадастровий номер 5324285700:00:003:0083 площею 4,20 га.
Земельна ділянка з кадастровим номером 5324285700:00:003:0083 площею 4,20 га, згідно з даними Државного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, є комунальною власністю територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування - Решетилівської міської ради Полтавської області.
Під час огляду лісової ділянки площею 14 га квартал 4 виділ 7, проведеного 25.05.2021 за участі спеціалістів Державної екологічної інспекції Харківської області, виявлено пні 1363 сухостійних та 1518 сироростучих дерев без клеймування біля шийки кореня, чим встановлено факт незаконної порубки деревини, яка проведена СФГ «С.Г.М.», про що складено відомість переліку пнів зрубаних дерев.
За участі спеціалістів Управління лісового та мисливського господарства у Полтавській області та ДП «Новосанжарське лісове господарство» 28.05.2021 проведено огляд двох лісових ділянок, а саме: квартал 1 виділ 19 площею 11,8 га та квартал 4 виділ 5 площею 12,8 га, де встановлено факт незаконної порубки та також складено відомості переліку пнів зрубаних дерев (у кварталі 4 виділ 5 площею 12,8 га - 2 пня сосни без клейміння, у кварталі 1 виділ 19 площею 11,8 га - пні 211 сухостійних та 482 сироростучих дерев без клейміння).
Відповідно до розрахунку Державної екологічної інспекції у Харківській області, встановлено розмір шкоди, заподіяної порушенням законодавства внаслідок незаконної порубки дерев до ступеня припинення росту на ділянці лісу СФГ «С.Г.М.» у кварталі 4 виділ 5 площею 12,8 га - в кількості 2 дерев на суму 6951,16 грн, у кварталі 1 виділ 19 площею 11,8 га - в кількості 693 дерева на суму 3 522 801,74 грн, у кварталі 4 виділ 7 площею 14,0 га - в кількості 2881 дерево на суму 14 576 237,77 грн.
Зазначене є порушенням Лісового кодексу України, в результаті чого Інспекцією у відповідності до постанови КМУ від 23.07.2008 № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» (з урахуванням індексів такс 2021 року) розраховано шкоду, відповідно до якої державі заподіяно збитків на загальну суму 18 105 990,67 грн.
Згідно з висновком судової економічної експертизи № СЕ-19/117-21/7321 - ЕК від 23.06.2021, розмір шкоди, наданий в розрахунку Державної екологічної інспекції у Харківській області від 08.06.2021 № 2664-06-08, щодо встановлення розміру шкоди, завданої внаслідок незаконної порубки дерев у лісових ділянках СФГ «С.Г.М.», підтверджується, а саме: у кварталі 4 виділ 5 в зазначеній в розрахунку сумі; у кварталі 1 виділ 19 в сумі 3 522 801,21 грн; у кварталі 4 виділ 7 в сумі 14 576 236,50 грн, тобто на загальну суму 18 105 988,90 грн.
Заподіяна екологічна шкода може оцінюватись не тільки у матеріально - грошовому еквіваленті, а й з позиції негативного впливу на довкілля. Такий вплив не може мати об'єктивної матеріальної оцінки.
Відповідно до висновку експерта від 10.12.2021 №16265/36516-36517 за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи, експертний аналіз наданих матеріалів кримінального провадження в частині погіршення природного складу, якості, захисних, водоохоронних й інших властивостей лісу дає підстави стверджувати про те, що внаслідок антропогенної діяльності досліджувальні ділянки локально знизили своє призначення та екологічні властивості. Тобто з екологічної точки зору, екосистема ділянок, де було порубано дерева, зазнала негативних змін (порушень) і може бути відновлена до першопочаткового стану не в повній мірі або протягом тривалого періоду часу.
Отже, враховуючи викладене, внаслідок порубки дерев у лісонасадженнях кварталу 1, виділ 19, кварталу 4 виділ 7 погіршились захисні, ґрунтозахисні, водоохоронні та екологічні властивості лісу.
Крім того, у лісонасадженнях зазначених виділів локально виникли труднощі щодо лісовідновлення на вказаній території, які вимагають додаткових матеріальних затрат та людських ресурсів і часу на вказане лісовідновлення, а також локально змінився ландшафт місцевості.
Порубка дерев призвела до значного розрідження лісових насаджень, що в подальшому, у разі вітроломів та вітровалів, може негативно вплинути на інші насадження, призвести до прискорення ерозії ґрунтів та вивітрювання верхнього шару ґрунту (настання вітрової ерозії ґрунту).
Ерозія ґрунту - це процес руйнування верхнього найродючішого шару ґрунту і підґрунтя під впливом природних та антропогенних чинників. Вітрова ерозія поширена там, де немає перешкод сильним вітрам, і де відсутній природний рослинний покрив, що захищає поверхневі шари ґрунту, розораного на великих площах.
Отже, експерт дійшов висновків, що внаслідок незаконної порубки у лісонасадженнях кварталу 1 виділ 19, кварталу 4 виділ 7 СФГ «С.Г.М.» відбулось погіршення захисних, ґрунтозахисних, водоохоронних та екологічних властивостей лісу, локально виникли труднощі щодо лісовідновлення на вищевказаній території, які вимагають додаткових матеріальних затрат та людських ресурсів і часу на вказане лісовідновлення, значне розрідження лісових насаджень негативно впливає на якість атмосферного повітря та інші насадження даної території та може в подальшому призвести до прискорення ерозії ґрунтів та вивітрювання верхнього шару ґрунту. З екологічної точки зору внаслідок незаконної порубки дерев, що мала місце у кварталі 1 виділ 19 та кварталі 4 виділ 7, СФГ «С.Г.М.» довкіллю було завдано істотну шкоду.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 25 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом (стаття 57 Земельного кодексу України).
Згідно зі статтею 2 Лісового кодексу України, лісові відносини - суспільні відносини, які стосуються володіння, користування та розпоряджання лісами і спрямовуються на забезпечення охорони, відтворення та стале використання лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства. Об'єктом лісових відносин є лісовий фонд України та окремі лісові ділянки. Суб'єктами лісових відносин є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, юридичні особи та громадяни, які діють відповідно до Конституції та законів України.
Статтею 41 Лісового кодексу України передбачено, що при веденні лісового господарства лісокористувачі, незалежно від форми власності і господарювання, забезпечують збереження та підвищення родючості ґрунтів, їх належний екологічний стан відповідно до вимог законодавства України.
Відповідно до статті 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані: 1) забезпечувати посилення водоохоронних, захисних, кліматорегулюючих, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів з метою поліпшення навколишнього природного середовища та охорони здоров'я людей; 2) забезпечувати безперервне, невиснажливе і раціональне використання лісових ресурсів для задоволення потреб виробництва і населення в деревині та іншій лісовій продукції; 3) здійснювати відтворення лісів; 4) забезпечувати підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах; 5) здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень; 6) раціонально використовувати лісові ділянки.
Згідно зі статтями 67, 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про охорону земель», власники і землекористувачі, у тому числі орендарі земельних ділянок, при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.
В порушення вимог статті 13 Закону України «Про оренду землі», статей 41, 64, 67, 69 Лісового кодексу України, СФГ «С.Г.М.» здійснило незаконну порубку сухостійних та сироростучих дерев до ступеня припинення росту на переданій у користування земельній ділянці лісового фонду, чим заподіяло державі збитків на загальну суму 18 105 990,67 грн, що в свою чергу є істотним порушенням умов пункту 31 договору оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006 в редакції додаткового договору від 26.04.2008.
Крім того, статтею 256 Податкового кодексу України передбачено внесення рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, платниками якої є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.
Сума рентної плати обчислюється суб'єктами лісових відносин, які видають спеціальні дозволи, і зазначається у таких дозволах (стаття 256.11.1 Податкового кодексу України).
Лісокористувачі щокварталу складають податкову декларацію з рентної плати наростаючим підсумком з початку року (стаття 256.11.6 Податкового кодексу України).
Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати (статті 257.1, 257.2, 257.3 Податкового кодексу України).
Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, зокрема з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки (стаття 257.3.5 Податкового кодексу України).
Статтею 49.18 розділу II Податкового кодексу України передбачено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до статті 257.5 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Відповідно до лісорубного квитка серія ПО ЛРК № 005407 від 02.02.2021, виданого СФГ «С.Г.М.», лісокористувачу належить сплатити 14 456 грн рентної плати. Строк внесення плати - згідно з Податковим кодексом України.
Водночас, відповідно до інформації ГУ ДПС в Полтавській області від 14.06.2022 у 2021 році по коду бюджетної класифікації 13010200 «Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування)» та коду бюджетної класифікації 13010100 «Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування» СФГ «С.Г.М.» кошти не сплачувало, податкові декларації з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів юридичною особою не подавались.
Зазначене, також свідчить про порушення СФГ «С.Г.М.» умов використання земельної ділянки лісового фонду, передбаченої за договором оренди від 24.03.2006.
Згідно з частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі статтею 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховували при укладенні договору.
Відповідно до частин 3, 4 статті 31 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно з частиною 1 статті 32 Закону України «Про оренду землі», на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірвано за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24, 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкту оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Пунктом «г» статті 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам.
Згідно зі статтею 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно - правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Отже, орендар допустив порушення вимог Земельного кодексу України, Лісового кодексу України, Податкового кодексу України в частині дотримання вимог щодо спеціального використання лісових ресурсів на орендованій лісовій ділянці. Своїми діями орендар також порушив умови договору щодо обов'язку орендодавця вести роботи способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей земельної ділянки, а також створюють сприятливі умови для охорони, захисту і відтворення типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, сприяти формуванню екологічної мережі.
Ураховуючи положення пункту 38 договору, де сторони узгодили, що дія договору припиняється за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, а також з інших підстав, визначених законом, договір оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006 підлягає достроковому розірванню.
Вказане узгоджується з правовою позицією, викладеною у Постанові Верховного суду від 12.12.2019 у справі № 904/1054/19.
Пунктом 21 договору оренди земельної ділянки сторони погодили, що після припинення дії цього договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Згідно з частиною 1 статті 34 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
З огляду на викладене та у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем обов'язків, встановлених договором оренди землі, і порушенням вимог чинного законодавства, що регулює ці правовідносини, а саме - використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, укладений Решетилівською районною державною адміністрацією Полтавської області та Селянським (фермерським) господарством «С.Г.М» (далі - Орендар) договір оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006 підлягає достроковому розірванню, а земельна ділянка поверненню.
Крім цього, слід зазначити, що за змістом пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до статті 11 зазначеного Закону, державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь - яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Частиною 3 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» установлено, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини 7 статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини 7 статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
При здійсненні реєстраційних дій щодо нерухомого майна у реєстрі нерухомого майна реєстратор вносить відповідний запис на підставі прийнятого ним рішення.
В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 03.03.2021 у справі № 913/175/20 зазначено, що під захистом прав розуміється передбачений законодавством засіб, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) компенсація витрат, викликаних порушенням права. Обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів. Належний спосіб захисту, виходячи із застосування спеціальної норми права, повинен забезпечити ефективне використання цієї норми у її практичному застосуванні - гарантувати особі спосіб відновлення порушеного права або можливість отримання нею відповідного відшкодування. Отже, засіб юридичного захисту має бути ефективним як на практиці, так і за законом.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» зазначено, що поняття «ефективний засіб» передбачає не лише запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
Отже, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Як правило, суб'єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (пункт 5.6 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 та від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц.
Отже, суд задовольняє вимогу про скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права оренди Селянського (фермерського) господарства «С.Г.М.» на земельну ділянку лісового фонду з кадастровим номером 5324285700:00:001:0001 площею 495,803 га, зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області Голуб Мариною Сергіївною, індексний номер 57932333 від 29.04.2021, та припинення права оренди Селянського (фермерського) господарства «С.Г.М.».
Заперечення відповідача проти позову суд відхиляє, з наступних підстав.
З приводу посилання відповідача на порушення умов пункту 31 договору, однак відсутності конкретизації, яку саме умову було не дотримано СФГ «С.Г.М.», яка б у свою чергу була підставою для розірвання такого договору, слід зазначити, що додатковим договором від 26.04.2008, який, як зазначено в пунткі 1, є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006, укладеного Решетилівською районної державною адміністрацією Полтавської області та Селянським (фермерським господарством «С.Г.М», встановлено додаткові права й обов'язки сторін, відповідно до договору та чинного законодавства.
Пунктом 4 зазначеного договору пункт 31 розділу договору «Права та обов'язки Орендаря» викладено у новій редакції, згідно з якою Орендар зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки у строки, встановлені договором; виконувати встановлені обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом та договором; дотримуватись встановленого законодавством режиму використання земель; вести роботи способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей земельної ділянки, а також створюють сприятливі умови для охорони, захисту і відтворення типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, сприяти формуванню екологічної мережі; постійно вести роботу, направлену на збереження об'єкту оренди та на протипожежну безпеку; своєчасно вносити плату за використання земельної ділянки; не порушувати прав інших лісокористувачів.
Тобто, додатковим договором від 26.04.2008, який, є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006 встановлено додаткові права й обов'язки сторін. Відповідач (Орендар) порушив умови договору щодо обов'язку орендодавця вести роботи способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей земельної ділянки, а також створюють сприятливі умови для охорони, захисту і відтворення типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, сприяти формуванню екологічної мережі.
Доводи відповідача щодо відповідальності за порушення вимог лісового законодавства ТОВ "Ліспром Полтава" на підставі договору про виконання робіт та надання послуг, пов'язаних з лісництвом, укладеного 12.02.2021 між СФГ "С.Г.М." та ТОВ "Ліспром Полтава", суд відхиляє, оскільки в позові не ставиться питання про стягнення шкоди, завданої незаконною порубкою дерев на спірній земельній ділянці.
Керуючись статтями 232 - 233, 237 - 238, 240 -241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки лісового фонду від 24.03.2006, укладений Решетилівською районною державною адміністрацією Полтавської області та Селянським (фермерським) господарством «С.Г.М», щодо земельної ділянки лісового фонду загальною площею 629 га, яка складається з земельних ділянок з кадастровими номерами: 5324285700:00:001:0001 площею 495,80 га; 5324285700:00:001:0002 площею 4,20 га (наразі - 5324285700:00:003:0083 площею 4,20); 5324285700:00:006:0001 площею 68,80 га; 5324285700:00:006:0002 площею 60,20 га, дата державної реєстрації права (номер запису про інше речове право: 41761268).
Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди Селянського (фермерського) господарства «С.Г.М.» на земельну ділянку лісового фонду з кадастровим номером 5324285700:00:001:0001 площею 495,803 га, розташовану за межами с. Шилівка Решетилівського району Полтавської області (зараз територія Решетилівської ОТГ Полтавського району Полтавської області), зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області Голуб Мариною Сергіївною, індексний номер 57932333 від 29.04.2021.
Припинити право оренди Селянського (фермерського) господарства «С.Г.М.».
Зобов'язати Селянське (фермерське) господарство «С.Г.М.» (код ЄДРПОУ 25162181, вул. Молодіжна, 4, с. Рокита, Великобагачанський район (зараз - Миргородський район, Білоцерківська громада), Полтавська область, 38353) фонду загальною площею 629 га, яка складається із земельних ділянок з кадастровими номерами: 5324285700:00:001:0001 площею 495,80 га; 5324285700:00:003:0083 площею 4,20 га (згідно з договором - 5324285700:00:001:0002 площею 4,20 га); 5324285700:00:006:0001 площею 68,80 га; 5324285700:00:006:0002 площею 60,20 га, розташовану за межами села Шилівка Полтавського району Полтавської області Решетилівській міській раді Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21044065, вул. Покровська, 14, м. Решетилівка Полтавського району Полтавської області, 38400).
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "С.Г.М." (код ЄДРПОУ 25162181, вул. Молодіжна, 4, село Рокита, Великобагачанський роайн (наразі - Миргородський район, Білоцерківська громада), Полтавська область, 38353) на корить Полтавської обласної прокуратури (вул. 1100-річчя Полтави, 7, м. Полтава) р/р UA118201720343430001000006160, ДКСУ м. Київ 820172 код ЄДРПОУ 02910060) витрати, 7443,00- грн понесених витрат на сплату судового збору за подання позовної заяви.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 11.09.2023.
Суддя Дмитро СІРОШ