Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа №: 511/2082/23
Номер провадження 3/511/1111/23
"12" вересня 2023 р. суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Теренчук Ж . В, розглянувши матеріали, що надійшли з УСР в Одеській області ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , працюючого директором ТОВ "ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД", проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч.1 ст. 161-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №808516 від 28.06.2023 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора ТОВ "ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД" за адресою с.Єгорівка автодорога Київ-Одеса 444 км+550 м на АЗС здійснював роздрібну торгівлю пальним без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
ОСОБА_1 вину свою у вчиненні даного правопорушення не визнав, про що надав відповідну письмову заяву та просив провадження у справі закрити за відсутністю в його діях складу та події адміністративного правопорушення.
Свою позицію мотивував у письмовій заяві тим, що при складенні протоколу не враховано наступні обставини:
- ТОВ є належним чином зареєстрованим товариством. Відповідно до ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і оббігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 року №481/95-ВР роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання за наявності у них ліцензії на роздрібну торгівлю. В свою чергу на отримання ліцензії необхідно подати документи, перелік яких визначено ст.15 закону, серед яких обов'язково в наявності повинен бути дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів. Вимагати надання інших документів при реєстрації документів заборонено. У ТОВ є реєстрація і ліцензія, відтак застосування ст.161 -1 ч.1 КУпАП є неправомірним до підприємства;
- питання відсутності дозволу на викиди, передбаченого Законом України «Про охорону атмосферного повітря», не охоплюється об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч.1ст.161-1 КУпАП. Так, відповідальність за викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади або недодержання вимог, передбачених наданим дозволом, встановлена ст.78 КУПАП;
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, в поданій на адресу суду заяві просив розгляд справи провести без його участі.
Положеннями статті 268 КУпАП імперативно визначено вичерпний перелік статей при розгляді справ за якими, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою.
Аналізуючи зміст указаної статті, можна дійти висновку, що участь у судовому засіданні правопорушника під час розгляду даної категорії справи не є обов'язковою, а відтак неявка в судове засідання ОСОБА_1 , який належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи не перешкоджає розгляду справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, позицію ОСОБА_1 , викладену в письмових запереченнях, давши їм оцінку, прийшов до наступного висновку.
Так складаючи протокол про адміністративне правопорушення даний орган прийшов до висновку , що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КУпАП, з чим суд погодитись не може.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 161-І КУпАП передбачає оптову або роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Склад адміністративного правопорушення - це сукупність законодавчо- визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності. Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування відносно неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.
Так із матеріалів справи встановлено, що ТОВ "ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД" почало свою діяльність з 25.11.2019 року.На здійснення роздрібної торгівлі пальним наявні у підприємства наступні документи: - ліцензія на право роздрібної торгівлі реєстраційний номер №15240314201900519 від 18.08.2022 року; - дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; -дозвіл на виконання робіт з підвищеної небезпеки.
Об'єктивна сторона правопорушення. передбаченого ч.1 ст. 161-1 КУпАП характеризується діями, спрямованими на оптову або роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом.
Частина 1 ст. 161-1 КУпАП є бланкетною нормою і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами.
Оптова торгівля пальним, зберігання пального та зберігання пального для власних потреб, роздрібна торгівля пальним (АЗС) згідно зі статтею 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» (далі Закон № 481) підлягає обов'язковому ліцензуванню.
Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та статтею 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначені правові підстави для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - Дозвіл).
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 звинувачується у тому, що він здійснював роздрібну торгівлю пальним без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Між тим, відповідальність за викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади або недодержання вимог, передбачених наданим дозволом, інші порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря або перевищення технологічних нормативів допустимого викиду забруднюючих речовин та нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел під час експлуатації технологічного устаткування, споруд і об'єктів, передбачена ст.78 КУпАП.
Слід звернути увагу, що відповідно до ст. 242-1 КУпАП, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема статтею 78 (крім порушень санітарних норм).
Відтак, відсутність дозволу на викиди, передбаченого Закону України «Про охорону атмосферного повітря» не охоплюється об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 161-1 КУпАП.
Однак суд не наділений повноваженнями надавати іншу правову кваліфікацію діям особи, а ніж ту, що визначена у протоколі про адміністративне правопорушення особою, уповноваженою на його складання, оскільки судовий розгляд здійснюється виключно в межах обсягу відомостей та інформації, зафіксованих у протоколі. Крім цього, дана справа не підлягає розгляду у суді.
Далі, статтею 1 Закону України " Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» затверджено Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності.
Пунктом 30 Переліку визначено, що відповідно до Закону України "Про охорону атмосферного повітря» видається дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Стаціонарним джерелом забруднення, відповідно до п. п. 14.1.230 п. 14.1ст. 14 Податкового кодексу України є підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти.
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Таким чином, підприємство набуває право на експлуатацію обладнання, з якого в атмосферне повітря надходять забруднюючі речовини, лише після отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а відтак експлуатація такого обладнання без отримання дозволу є правопорушенням та підставою для застосування встановлених законодавством заходів реагування.
Між тим при складенні протоколу у фабулі протоколу взагалі не зазначено вимоги якого закону порушено ОСОБА_1 , не було встановлено до якої групи, як об'єкт викидів забруднюючих речовин в атмосферу, відноситься дана АЗС, так як ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначено чіткий перелік груп, як об'єктів викидів забруднюючих речовин.
Згідно із п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Ретельно дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, керуючись засадами принципу законності, суд приходить до висновку щодо наявності правових підстав для закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 161-1 КУпАП у зв'язку із відсутністю у його діях складу та події адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.156, 164, 247, 264, 283, 284, 287-289 КУпАП, суд,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.161-1 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області.
Суддя: Ж. В. Теренчук
Постанова набрала законної сили "______" ____________20___р.
Срок предґявлення до виконання постанови 3 місяці.