Постанова від 11.09.2023 по справі 521/20522/23

Справа №521/20522/23

Провадження №3/521/13869/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2023 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді - Мурзенко М.В., при секретарі - Корнієнко Л.В., розглянувши матеріали, що надійшли з полку Управління патрульної поліції в Одеській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працюючого, посвідчення водія: НОМЕР_1 від 25.01.2022 року (Туреччина), який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 123 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси з Управління патрульної поліції в Одеській області надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 123 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 533700 від 09 серпня 2023 року про вбачається, що 09 серпня 2023 року о 17 годині 46 хвилині у м. Одесі по вул. Стовпова, 19 водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем Volkswagen Roc д.н.з НОМЕР_2 , та рухаючись по вулиці Дальницьке Шосе у бік вулиці Стовпова виїхав на залізничний переїзд під час увімкненого забороненого (червоного) сигналу світлофора, чим порушив вимоги п. 20.5 «в» ПДД України.

В протоколі зазначено про наявність відео з портативного відеореєстратора патрульної поліції, проте до матеріалів не додано.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою у протоколі серії ААД № 533700 від 09 серпня 2023 року, причини неявки суду не повідомив.

У п. 1.3 Правил дорожнього руху України встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

Відповідно до п. 20.5 «в» Правил дорожнього руху України рух через переїзд забороняється, якщо увімкнено заборонний сигнал світлофора чи звуковий сигнал, незалежно від наявності та положення шлагбаума.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 КУпАП в'їзд на залізничний переїзд у випадках, коли рух через переїзд заборонений, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу у його власника чи без такого або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року з оплатним вилученням транспортного засобу у його власника чи без такого або адміністративний арешт на строк від семи до десяти діб з оплатним вилученням транспортного засобу у його власника чи без такого.

Встановлення відповідальності за порушення правил проїзду залізничних переїздів має своєю метою попередити нещасні випадки за участю залізничного транспорту, які зазвичай, спричиняють значну матеріальну шкоду та загрожують життю та здоров'ю людей.

Згідно ч.1 та 2ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розуміння пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що адміністративне правопорушення був учинене і особа, відносно якої складений протокол, є винною у вчиненні правопорушення.

Для дотримання стандарту доведення поза розумним сумнівом законодавець вимагає, щоб будь-який обґрунтований сумнів у тій версії події, яку надав автор протоколу, був спростований фактами, встановленими на підставі допустимих доказів, і єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити всю сукупність фактів, установлених у суді, - є та версія подій, яка дає підстави для визнання особи винуватою за пред'явленим протоколом.

Відповідно до ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладений на осіб, які вповноважені на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Тобто, дотримуючись засад змагальності, та виконуючи свій професійний обов'язок, особа, що складала протокол має довести перед судом за допомогою належних, допустимих та достовірних доказів, що існує єдина версія винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення.

Згідно рішення у справі «Карелін проти Росії» (заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ зазначив, що, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч.1 ст.6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).

В межах розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд не має права в порушення принципу змагальності та диспозитивності, принципу рівності сторін, перебирати на себе функції обвинувачення та виправити цей недолік протоколу.

Зважаючи на принципи змагальності та диспозитивності даного виду судочинства, обов'язок довести вказані обставини покладено на орган, який ініціює притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Обставини адміністративного правопорушення були зафіксовані виключно протоколом серії ААД № 533700 від 09.08.2023 року.

Застосовуючи закріплений в ст. 62 Конституції принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, а також, що всі сумніви стосовно доведеності вини особи, мають тлумачитись на її користь, приходжу до висновку про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 121 КУпАП не доведена.

Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні інші докази (відеозапис, пояснення свідків, тощо), суддя доходить висновку про необхідність закриття справи за недоведеністю наявності події та складу правопорушення у його діях на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись п.1ст.247, ст.ст.283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч.4 ст.121 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працюючого, посвідчення водія: НОМЕР_1 від 25.01.2022 року (Туреччина), який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: М.В.Мурзенко