11 вересня 2023 року м. Рівне №460/14701/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом
керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави
доЗдовбицької сільської ради Рівненського району Рівненської області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
Керівник Здолбунівської окружної прокуратури (далі - позивач) звернувся з позовом в інтересах держави до Здовбицької сільської ради (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Здовбицької сільської ради в частині невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65384 площею 206кв.м, розташованого за адресою: вул.Шосова, буд.105, с.Здовбиця, Рівненський район, Рівненська область;
- зобов'язати Здовбицьку сільську раду вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65384 площею 206 кв.м (розташованого за адресою: вул.Шосова, буд.105, с.Здовбиця, Рівненський район, Рівненська область), відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справа України "Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту" від 09.07.2018 №579.
Позов обґрунтовано тим, що не зважаючи на збройну агресію російської федерації проти України, відповідачем не вжито заходів, спрямованих на приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття, у стан, придатний для використання за функціональним призначенням - для захисту населення. Наведене суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.
Ухвалою суду від 23.06.2023 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 29.06.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у срав та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
21.07.2023 відповідачем подано до суду заяву про визнання позову.
За правилами ст.189 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Заява відповідача про визнання позову подана уповноваженим на те представником, не суперечить вимогам закону та не порушує будь-чиїх прав, свобод, інтересів, а тому приймається судом.
Розглянувши позовну заяву та заяву про визнання позову, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
До комунальної власності Здовбицької сільської ради належить протирадіаційне укриття №65384, площею 206кв.м, що розташоване за адресою: вул.Шосова, буд.105, с.Здовбиця, Рівненський район, Рівненська область.
Відповідно до акта оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 03.05.2023 зазначений об'єкт обмежено готовий до використання за призначенням, через що не здатний забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров'я людей.
Балансоутримувачем захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65384, є Здовбицька сільська рада.
Згідно з актом оперативного огляду об'єкта (будівлі, споруди, приміщення) щодо можливості його використання для укриття населення від 03.06.2023, протирадіаційне укриття №65384, площею 206кв.м (розташоване за адресою: вул.Шосова, буд.105, с.Здовбиця, Рівненський район, Рівненська область) придатне для укриття населення.
Рівненська обласна прокуратура лисом від 13.06.22023 №54-829ВИХ-23 зверталася відповідно до Здовбицької сільської ради з приводу приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення зазначеної захисної споруди цивільного захисту.
Листом від 14.06.2023 №850/04-34/23 Здовбицька сільська рада повідомила Рівненська обласна прокуратуру про те, що заходи для приведення вказаної захисної споруди цивільного захисту у стан, який би міг забезпечити використання протирадіаційного укриття за призначенням для захисту цивільного населення не вживалися, у зв'язку з відсутністю коштів для фінансування та наявними альтернативними сховищами поблизу.
Вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, позивач звернувся до суду в інтересах держави із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.32 Кодексу цивільного захисту України, протирадіаційне укриття - це негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.
Положеннями частини восьмої цієї ж статті визначено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
За приписами частини сьомої цієї статті, вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Положеннями пункту 9 Розділу "Утримання фонду захисних споруд" Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138 (далі - Порядок №138), передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
Згідно з пунктом 10 Порядку №138, балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд. А пунктом 11 визначено, що вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.
Відповідно до пункту 1 Розділу II "Загальні вимоги до утримання та експлуатації фонду захисних споруд" Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 №579 (далі - Вимоги №579), споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
Положеннями пункту 7 Розділу II Вимог №579 визначено, що споруди фонду захисних споруд, їх комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення мають утримуватися в належному технічному стані. Утримання та експлуатація обладнання споруд фонду захисних споруд здійснюються згідно з вимогами і рекомендаціями, визначеними технічною документацією на них, а також відповідними нормами і правилами.
Нормами підрозділу 2 "Оцінка стану готовності захисних споруд до використання за призначенням" розділу VI "Організація заходів з утримання, експлуатації та обслуговування захисних споруд" Вимог №579 передбачено, що для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд. Оцінка стану готовності захисних споруд здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту. Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами. За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням.
03.05.2023 представниками Збовбицької сільської ради, як балансоутримувачем, проведено оцінку стану готовності захисної споруди цивільного захисту №65384 площею 206кв.м, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами оцінки складено Акт, згідно з яким укриття визначено як обмежено готове до використання за призначенням, тобто таке, що потребує поточного ремонту, заведення необхідної документації, забезпечення споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 "Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту".
Суд враховує, що після початку 24.02.2022 повномасштабної військової агресії російської федерації проти України та введення на всій території України воєнного стану виникли обґрунтовані та реальні підстави для використання укриття безпосередньо за призначенням для захисту цивільного населення.
Наразі захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття №35384, площею 206кв.м (розташоване за адресою: вул.Шосова, буд.105, с.Здовбиця, Рівненський район,, Рівненська область) перебуває в стані обмеженої готовності до використання за призначенням, через що не здатне забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров'я людей.
Відповідно до п.23-29 ч.2 ст.19 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, у тому числі: організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення за погодженням з місцевими державними адміністраціями потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.
У зв'язку з неналежним утриманням фонду захисних споруд цивільного захисту об'єкти цивільного захисту перебувають у стані обмеженої готовності. Незабезпечення збереження таких споруд за функціональним призначенням та утримання у стані, що не відповідає встановленим вимогам і стандартам, порушує суспільні та державні інтереси.
У сукупності викладеного, враховуючи обов'язок держави вживати заходи для створення належних умов для захисту життя і здоров'я людей від надзвичайних ситуацій, у тому числі від негативних наслідків ведення бойових дій, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повного задоволення позову.
Підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави до Здовбицької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Здовбицької сільської ради в частині невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65384, площею 206кв.м, розташованого за адресою: вул.Шосова, буд.105, с.Здовбиця, Рівненський район, Рівненська область.
Зобов'язати Здовбицьку сільську раду вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65384, площею 206кв.м (розташованого за адресою: вул.Шосова, буд.105, с.Здовбиця, Рівненський район, Рівненська область), відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справа України "Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту" від 09.07.2018 №579.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави (вул.Княгині Ольги, буд.36, м.Здолбунів, Рівненський район, Рівненська область, 35705; ідентифікаційний код юридичної особи 02910077).
Відповідач: Здовбицька сільська рада Рівненського району Рівненської області (вул.Шосова, буд.105, с.Здовбиця, Здолбунівський район, Рівненська область, 35709; ідентифікаційний код юридичної особи 04385830).
Рішення складено 11 вересня 2023 року.
Суддя О.М. Дудар