11 вересня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/4353/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "АвтоКрАЗ" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
Приватне акціонерне товариство "АвтоКрАЗ" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №46670406 від 02.12.2022;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Полтавській області здійснити перерахунок суми штрафу, застосованого до Приватного акціонерного товариства “АвтоКрАЗ” згідно з Актом про результати перевірки даних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість від 26.10.2022 року №5211/16-31-04-06-03/05808735, відповідно до положень п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (з урахуванням уточненого позову /а.с. 44 - 47/).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час розрахунку штрафних санкцій, застосованих податковим повідомленням-рішенням №46670406 від 02.12.2022, Головним управлінням ДПС у Полтавській області не враховано дію мораторію на застосування штрафних санкцій на період дії карантину, починаючи з 01.03.2020, згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, відтак неправильно визначено кількість днів затримки реєстрації податкових накладних та відповідно суму штрафу.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
У наданому до суду відзиві на позовну заяву /а.с. 61 - 63/ представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що граничний строк реєстрації податкових накладних № 205 від 26.12.2019, № 218 від 31.12.2019, № 219 від 31.12.2019 у ЄРПН складав 15.01.2020, а податкової накладної № 226 від 31.01.2020 - 15.02.2020, а отже, вчинення порушення платником ПрАТ «АвтоКрАЗ» відбулось до початку періоду, на який розповсюджується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно обмеження щодо застосування штрафних санкцій по вказаних накладних відсутні.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.04.2023 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 12.05.2023 заперечення представника Головного управління ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.
01.06.2023 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зауважено, що у відповідності до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 10.12.2021 у справі № 420/10367/20, податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН належить до триваючого порушення, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення у день фактичної реєстрації податкової накладної .
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
Приватне акціонерне товариство «АвтоКрАЗ» зареєстроване як юридична особа (код ЄДРПОУ 05808735), щодо якої 23.07.2019 внесено судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи (судове рішення Господарського суду міста Києва від 24.09.2018 у справі № 917/814/16), про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 88 - 95/.
26.10.2022 головним державним інспектором Кременчуцького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Полтавській області Світланою Пестовою проведено камеральну перевірку даних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість ПрАТ «АвтоКрАЗ» за період грудень 2019 - січень 2020 року. За наслідками перевірки складено акт № 5211/16-31-04-06-03/05808735 від 26.10.2022 /а.с. 66 - 68/, в якому зафіксовано порушення платником (найменування зазначено як ТОВ «ГЕРМЕС -ЛТД») терміну реєстрації податкових накладних:
- № 205 від 26.12.2019 на загальну суму 7 451 818,56 грн, у тому числі ПДВ - 1 241 969,76 грн, фактично зареєстрована 19.08.2020 із затримкою 217 календарних днів;
- № 218 від 31.12.2019 на загальну суму 7 176, 59 грн, в тому числі ПДВ - 1196,10 грн, фактично зареєстрована 19.08.2020 із затримкою на 217 календарних днів;
- № 219 від 31.12.2019 на загальну суму 527 740,74 грн, в тому числі ПДВ - 87 956,79 грн, фактично зареєстрована 19.08.2020 із затримкою 217 календарних днів;
- № 226 від 31.01.2020 на загальну суму 4 719,44 грн, в тому числі ПДВ - 786,57 грн, фактично зареєстрована 04.11.2020 із затримкою 263 календарних дні.
Примірник акту перевірки вручено підприємству 02.11.2022, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 68/.
02.12.2022 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 46670406 /а.с. 69-70/, яким згідно статті 120-1.2 статті 120 -1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано до ПрАТ «АвтоКрАЗ» штраф у сумі 498 266, 06 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення надіслано платнику засобами поштового зв'язку та вручено 12.12.2022, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 73/.
ПрАТ «АвтоКрАЗ» оскаржено зазначене податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку до ДПС України, якою прийнято рішення про результати розгляду скарги від 23.02.2023 № 4644/6/99-00-06-03-01-06 /а.с. 74 -76/, згідно з яким податкове повідомлення-рішення № 46670406 від 02.12.2022 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Отримавши 07.03.2023 рішення про результати розгляду скарги від 23.02.2023 № 4644/6/99-00-06-03-01-06 /а.с. 32 - 34/, позивач в межах встановленого п. 56.19. ст. 56 Податкового кодексу України місячного строку (позовну заяву здано до поштової установи 07.04.2023 /а.с. 37 - 38/) звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенції контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регламентуються Податковим кодексом України (далі - ПК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 201.1. статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні (пункт 201.5. статті 201 ПК України).
Відповідно до положень пункту 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України (в редакції Закону № 466-IX від 16.01.2020, із змінами, внесеними згідно із Законом № 786-IX від 14.07.2020, чинній на час реєстрації спірних податкових накладних позивачем) визначено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;
податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
У свою чергу пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України встановлено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення вимог законодавства в частині:
обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Предметом спору у цій справі є податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 02.12.2022 № 46670406, яким згідно пункту 120-1.2 статті 120 -1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних застосовано до ПрАТ «АвтоКрАЗ» штраф у сумі 498 266, 06 грн.
Суд зазначає, що стосовно Приватного акціонерного товариства 23.07.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи на підставі судового рішення Господарського суду міста Києва від 24.09.2018 у справі № 917/814/16.
Суд враховує, що визначення контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні грошового зобов'язання напряму не пов'язане зі справою про банкрутство. Фактично спірні правовідносини у справі, що розглядається, виникли у межах публічно-правового спору у сфері податкових правовідносин, за результатами здійснення податковим органом владних управлінських функцій - податкового контролю.
З огляду на викладене вимоги платника податку (в тому числі й після відкриття провадження у справі про банкрутство) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за характером і змістом відносин пов'язані саме з виконанням позивачем обов'язку зі сплати податку та реалізацією відповідачем владних управлінських функцій, що унормовано приписами ПК України. Такі позовні вимоги стосуються насамперед перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень. Наведене свідчить про публічно-правовий характер такого спору, а тому цей спір підлягає розгляду саме за правилами адміністративного судочинства.
Такий висновок узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постанові від 13 квітня 2023 року у справі № 320/12137/20 (провадження № 11-54апп22), в якій суд відступив від раніше сформованого висновку в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 вересня 2021 року у справі № 905/2030/19, відповідно до якого у правовідносинах щодо визначення розміру податкових зобов'язань боржника у справі про банкрутство шляхом оскарження рішення податкового органу переважному застосуванню з 21 жовтня 2019 року підлягають норми статті 7 КУзПБ. Крім того, аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 06.06.2023 у справі 580/643/23, від 11.08.2023 у справі № 822/407/16.
Також суд бере до уваги, що частина 5 статті 41 Кодексу України з процедур банкрутства передбачає, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів, відтак якщо період, за який податковий орган нарахував платнику податків штрафні санкції, діяв після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, то контролюючий орган вправі визначати такій особі штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 8 березня 2019 року у справі № 825/1397/17.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України (в редакції Закону № 466-IX від 16.01.2020, із змінами, внесеними згідно із Законом № 786-IX від 14.07.2020, чинній на час реєстрації спірних податкових накладних позивачем) встановлена відповідальність за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому пункт 120-1.1. статті 120-1 ПК України передбачає відповідальність (штраф в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів) за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку реєстрації щодо усіх податкових накладних, крім:
- податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;
- податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
- податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
- податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
- податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної).
У свою чергу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації цих податкових накладних та/або розрахунків коригування пункт 120-1.1. статті 120-1 ПК України встановлює відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень.
Із розрахунку фінансових штрафних санкцій за результатами камеральної перевірки даних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість ПрАТ «АвтоКрАЗ» до спірного податкового повідомлення-рішення /а.с.71 - 72/ слідує, що штраф у загальному розмірі 498 266,06 грн визначено за порушення позивачем терміну реєстрації таких податкових накладних:
- № 205 від 26.12.2019 на загальну суму 7 451 818,56 грн, у тому числі ПДВ - 1 241 969,76 грн, фактично зареєстрована 19.08.2020 із затримкою 217 календарних днів;
- № 218 від 31.12.2019 на загальну суму 7 176, 59 грн, в тому числі ПДВ - 1196,10 грн, фактично зареєстрована 19.08.2020 із затримкою на 217 календарних днів;
- № 219 від 31.12.2019 на загальну суму 527 740,74 грн, в тому числі ПДВ - 87 956,79 грн, фактично зареєстрована 19.08.2020 із затримкою 217 календарних днів;
- № 226 від 31.01.2020 на загальну суму 4 719,44 грн, в тому числі ПДВ - 786,57 грн, фактично зареєстрована 04.11.2020 із затримкою 263 календарних дні.
Розрахунок здійснено таким чином: 1 241 969,76 грн х 40 % + 7176,59 грн х 2 % (але не більше 1020 грн) + 527 740,74 грн х 2 % (але не більше 1020 грн) + 786,57 грн х 40 % = 496787,90 грн + 143,53 грн + 1020 грн + 314,63 грн= 498 266,06 грн.
Таким чином контролюючим органом враховано, що податкові накладні № 218 від 31.12.2019 на загальну суму 7 176, 59 грн, в тому числі ПДВ - 1196,10 грн /а.с. 7/, та № 219 від 31.12.2019 на загальну суму 527 740,74 грн, в тому числі ПДВ - 87 956,79 грн /а.с. 9 - 10/ складені із позначкою «не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини « 04», що відповідно до пункту 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 (далі - Порядок № 1307), означає «Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання».
Відповідно до пункту 198.5. статті 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Виходячи з викладеного, податкові накладні № 218 від 31.12.2019 на загальну суму 7 176, 59 грн, в тому числі ПДВ - 1196,10 грн /а.с. 7/ та № 219 від 31.12.2019 на загальну суму 527 740,74 грн, в тому числі ПДВ - 87 956,79 грн складені позивачем відповідно до підпункту «в» пункту 198.5 статті 198 ПК України, тому податковий орган, встановивши порушення строку реєстрації таких податкових накладних, правомірно застосував штрафні санкції за таке порушення у розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, а саме: щодо податкової накладної № 218 від 31.12.2019 - 143,53 грн (7176,59 грн х 2 %), а щодо податкової накладної № 219 від 31.12.2019 - 1020 грн (527 740,74 грн х 2 % (але не більше 1020 грн)).
Що стосується податкової накладної № 205 від 26.12.2019 на загальну суму 7 451 818,56 грн, у тому числі ПДВ - 1 241 969,76 грн /а.с. 5/, то остання складена позивачем із позначкою «не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини « 02», що відповідно до пункту 8 Порядку № 1307 означає «Складена на постачання неплатнику податку». Вказана податкова накладна не підпадає під перелік податкових накладних, за порушення строку реєстрації яких застосовуються штрафні санкції у розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень.
За наведених обставин під час вирішення питання про відповідальність за порушення строку реєстрації такої податкової накладної підлягали врахуванню положення пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України, які встановлюють такі розміри штрафів:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів).
Вказані положення підлягали також застосуванню під час визначення відповідальності за порушення строку реєстрації податкової накладної № 226 від 31.01.2020 на загальну суму 4 719,44 грн, в тому числі ПДВ - 786,57 грн, виписаної ПрАТ «АвтоКрАЗ» на отримувача АТ «Полтаваобленерго», Кременчуцька філія.
Матеріалами справи підтверджено, що податкова накладна № 205 від 26.12.2019 на загальну суму 7 451 818,56 грн, у тому числі ПДВ - 1 241 969,76 грн, зареєстрована в ЄРПН 19.08.2020 /а.с. 6/, а податкова накладна № 226 від 31.01.2020 на загальну суму 4 719,44 грн, в тому числі ПДВ - 786,57 грн, - 04.11.2020 /а.с. 13/, тобто з порушенням встановленого ст. 201 ПК України граничного строку -
- до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені ( до 15.01.2020 та 15.02.2020 відповідно).
Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Водночас згідно з п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати (в редакції Закону України № 591-IX від 13.05.2020).
Тобто, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Отже штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину не застосовуються.
Посилання контролюючого органу на те, що порушення позивачем законодавства в частині реєстрації податкових накладних відбулось до 01 березня 2020 року, а тому до спірних правовідносин не застосовуються положення пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, суд не бере до уваги з огляду на таке.
Правове значення у контексті застосування пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Суд зазначає, що обставини щодо періоду вчинення правопорушення мають значення для визначення розміру нарахованих штрафних санкцій, а не у цілях встановлення застосовності вказаної норми закону у правовій кваліфікації такого правопорушення, як триваючого.
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами) встановлено з 19.12.2020 до 30.06.2023 на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Відтак штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину не застосовуються.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкових накладних починаючи з 01 березня 2020 року, проте за період до 01 березня 2020 року такі штрафні санкції підлягають застосуванню.
Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом у постанові від 10.12.2021 у справі №420/10367/20.
Отже, за порушення граничних строків реєстрації податкової накладної № 205 від 26.12.2019 на загальну суму 7 451 818,56 грн, у тому числі ПДВ - 1 241 969,76 грн, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірі 30% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних (372 590,93 грн (1 241 969,76 х 30 %)), оскільки порушення строку реєстрації склало від 31 до 60 календарних днів (з 16.01.2020 до 29.02.2020).
За порушення граничного строку реєстрації податкової накладної № 226 від 31.01.2020 на загальну суму 4 719,44 грн, в тому числі ПДВ - 786,57 грн, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірі 10% суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній -(78,66 грн (786,57 х 10 %), оскільки порушення строку реєстрації становило до 15 календарних днів (з 16.02.2020 по 29.02.2020).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 02.12.2022 № 46670406 в частині застосування до позивача штрафних санкцій на суму 124 432,94 грн (498266,06 - 372590,93 - 78,66 - 1020 - 143,53) не ґрунтується на вимогах законодавства та є безпідставним, а тому у цій частині підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги у відповідній частині підлягають задоволенню.
Водночас в частині застосування штрафних санкцій в сумі 373833,12 грн (498266,06 - 124432,94) податкове повідомлення-рішення від 02.12.2022 № 46670406 є правомірним, відтак позовні вимоги щодо визнання його протиправним та скасування у цій частині задоволенню не підлягають.
Також відсутні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання Головного управління ДПС у Полтавській області здійснити перерахунок суми штрафу, застосованого до Приватного акціонерного товариства “АвтоКрАЗ” згідно з Актом про результати перевірки даних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість від 26.10.2022 року №5211/16-31-04-06-03/05808735, відповідно до положень п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Так, згідно з пунктом 7 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204, якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку, наданої відповідними підрозділами контролюючого органу, до функцій яких належить розгляд скарг в адміністративному порядку та/або супроводження справ у судах, складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства.
Отже, чинним законодавством передбачено порядок дій контролюючого органу у разі зменшення грошового зобов'язання за результатами судового оскарження податкового повідомлення-рішення, тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок суми штрафу не спрямовані на захист порушених прав позивача, натомість є передчасними, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.
Таким чином позов підлягає частковому задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 7473,99 грн, про що свідчить платіжна інструкція № 624 від 27.04.2023 /а.с. 50/.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного акціонерного товариства "АвтоКрАЗ" витрати зі сплати судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі 1866,49 грн
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "АвтоКрАЗ" (вул. Київська, 62, м. Кременчук, Полтавська область, 39631, код ЄДРПОУ 05808735) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області 02.12.2022 № 46670406 в частині застосування до Приватного акціонерного товариства "АвтоКрАЗ" штрафу на суму 124 432,94 грн (сто двадцять чотири тисячі чотириста тридцять дві гривні дев'яносто чотири копійки).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного акціонерного товариства "АвтоКрАЗ" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1866,49 грн (одна тисяча вісімсот шістдесят шість гривень сорок дев'ять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол