Справа № 420/12941/23
11 вересня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 30.09.2021 року №8/1/1891, наданої Херсонським обласним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019 року з 01.04.2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплачувати пенсію, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 30.09.2021 року №8/1/1891, наданої Херсонським обласним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.04.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Під час перерахунку його пенсії на підставі Постанови КМ України від 21.02.2018 року № 103 відповідач протиправно зменшив відсоток основного розміру його пенсії з 90% сум грошового забезпечення до 70%. Вказані протиправні дії позивач оскаржив до суду.
На підставі рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05.11.2019 року у справі № 540/482/19, яким позов ОСОБА_1 було задоволено, відповідач здійснив перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 90% грошового забезпечення.
В подальшому, здійснюючи перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.09.2021 року № 8/1/1891 із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відповідач повторно зменшив відсоток основного розміру пенсії позивача до 70% грошового забезпечення.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, а тому оскаржив їх до суду.
Ухвалою від 12.06.2023 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
28.06.2023 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що Головне управління здійснило перерахунок пенсії на виконання судового рішення від 13.12.2021 року у справі № 540/7133/21 у березні 2022 року у межах покладених судовим рішенням зобов'язань. При перерахунку пенсії застосовано чинну норму ст.13 Закону № 2262-ХІІ щодо максимального відсотка сум грошового забезпечення - 70%. Резолютивна частина рішення не містить вказівок щодо відсотка сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії.
Також відповідач зауважив про пропуск позивачем строку звернення до суду, пославшись на позицію Верховного Суду у постанові від 31.03.2021 року у справі № 240/12017/19.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Відповідно до Постанови КМ України від 21.02.2018 року №103 та на підставі Постанови КМ України від 30.08.2017 року №704 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, в якому основний розмір пенсії розраховується як 70% грошового забезпечення.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05.11.2019 року у справі № 540/482/19 позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано відповідача здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах, визначених постановою Кабміну від 21.02.2018 року № 103, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум (в ЄДРСР рішення № 85396591).
Вказане рішення набрало законної сили 06.12.2019 року та було виконане відповідачем, що позивачем не заперечувалося.
Надалі, здійснюючи перерахунок пенсії позивача на виконання судового рішення від від 13.12.2021 року у справі № 540/7133/21 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.09.2021 року № 8/1/1891 із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відповідач з 01.04.2019 року повторно зменшив відсоток основного розміру пенсії позивача до 70% грошового забезпечення.
На звернення позивача щодо перерахунку його пенсії відповідач листом від 16.05.2023 року повідомив, що Головне управління здійснило перерахунок пенсії на виконання судового рішення від 13.12.2021 року у справі № 540/7133/21 у березні 2022 року у межах покладених судовим рішенням зобов'язань. При перерахунку пенсії застосовано чинну норму ст.13 Закону № 2262-ХІІ щодо максимального відсотка сум грошового забезпечення - 70%. Резолютивна частина рішення не містить вказівок щодо відсотка сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії (а.с.15-17).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт “б” статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, частиною другою цієї статті на момент призначення пенсії позивачу (01.01.2004р.) було визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Позивачу пенсія за вислугу у календарному обчисленні 35 років 03 місяці, у пільговому - 37 років 09 місяців була призначена з 01.01.2004 року у розмірі 90% сум грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Частиною 2 ст. 22 Основного Закону встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини й громадянина.
Таким чином, зміна масксимального розміру пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення, що відбулася внесенням змін до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 % та 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій. Тому відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати норми ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90 % від розміру грошового забезпечення.
Тому зменшення пенсії позивачу до 70 % грошового забезпечення, на думку суду, є протиправним, та таким що в порушення ст.ст. 22, 58 Конституції України, звужує право позивача на отримання пенсії у розмірі, визначеноve чинним на момент її призначення законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08 липня 2015 року у справі № 732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі №523/4930/15-а та від 27 лютого 2018 року у справі № 642/3284/17.
Суд вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протиправними з огляду на те, що ані Постанова № 704, ані Постанова № 103, жодним чином не регламентують відсоткове співвідношення розміру пенсії та грошового забезпечення. Розмір пенсії військовослужбовцям визначається виключно нормами Закону.
Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців орган Пенсійного фонду України має застосовувати норму, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки її призначення та перерахунок є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, а тому внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Зазначеного висновку дійшов також Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 року у справі №240/5401/18.
З огляду на викладене, враховуючи висновки Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 року за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18, суд дійшов висновку, про протиправність дій ГУ ПФУ в Херсонській області щодо зменшення позивачу з 01.04.2019 року основного розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення під час перерахунку пенсії за новою довідкою, та необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року, виходячи з розміру 90% грошового забезпечення.
Стосовно строку звернення до суду з даними вимогами суд зазначає таке.
Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 31.03.2021 року у справі №240/12017/19 суд до уваги не бере, оскільки обставини у даній справі та справі, на яку посилається відповідач, не є тотожними.
У справі № 240/12017/19 позивач оскаржував відмову пенсійного органу у проведенні перерахунку та виплати йому заборгованості з державної пенсії у розмірі 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 згідно із статтями 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
У даній же справі позивач оскаржує зменшення відповідачем відсотку основного розміру пенсії під час її перерахунку на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Вищенаведене свідчить про те, що правовідносини у даній справі не є подібними правовідносинам у справі №240/12017/19, а тому висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 31.03.2021 року, на думку суду, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин між сторонами.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому позивач має право на перерахунок його пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 30.09.2021 року №8/1/1891, наданій Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019, і такий перерахунок слід провести з 01.04.2019 року без обмеження строком.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (адреса: вул. 28 Армії, буд.6, м. Херсон, 73005, код ЄДРПОУ 21295057) - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 30.09.2021 року №8/1/1891, наданої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019 року, з 01.04.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплачувати пенсію, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 30.09.2021 року №8/1/1891, наданої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з 01.04.2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів