Рішення від 11.09.2023 по справі 380/18018/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2023 рокусправа №380/18018/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Генерала Григоренка 3, м. Львів, 79007; ЄДРПОУ 40108833) в якому просить суд:

- визнати порушення відповідачем права на інформацію, а саме:

- ненадання повної інформації на питання №1 запиту від 30.06.2023 року;

- ненадання інформації на питання №2 запиту від 30.06.2023 року;

- несвоєчасне надання часткової інформації та відповіді на запит від 30.06.2023 року;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути запит від 30.06.2023 року, та надати повторну відповідь за результатами розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.06.2022 року позивач особисто в письмовій формі подав запит на отримання публічної інформації, який отриманий посадовою особою. На вказаний вище запит відповідачем надано відповідь, проте, така була неповна, що позивач вважає протиправним, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.

Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2023 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви шляхом сплати судового збору.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2023 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору за подання позовної заяви до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Представник відповідача через систему «Електронний суд» подала відзив на позовну заяву (вх. №64813 від 24.08.2023 року), в якому просила у задоволенні позову відмовити. Як вбачається з відповіді ВДЗ ГУНП у Львівській області №410/10-2023 від 15.08.2023 року, згідно журналів реєстрації інформаційних запитів (інв. 466) ВДЗ ГУНП у Львівській області електронною поштою надійшов запит на отримання публічної інформації від ОСОБА_1 , який зареєстрований 03.07.2023 за № М-315/ зі та скерований для виконання згідно резолюції до ВП № 3 ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області (Пустомити). Згідно з відповіддю ВП № 3 ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області № 13681/43/01-23 від 15.08.2023, 04.07.2023 у ВП № 3 ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області надійшов запит «Про доступ до публічної інформації» від ОСОБА_1 , який зареєстровано в журналі Запитів на публічну інформацію за № М-3/Із від 04.07.2023 та на який надана відповідь за вихідним №М-ЗІз/43/01-23 від 07.07.2023, яка в подальшому засобом поштового зв'язку була скерована ОСОБА_1 . Вказана відповідь була скерована конвертом через поштове відділення згідно наказу №414 від 20.05.2016 «Про затвердження Інструкції з діловодства в системі Національної поліції». Враховуючи вище викладене, відповідач вважає, що позивачем не доведено протиправність дій відповідача, тоді як ГУ НП у Львівській області доведено правомірність наданої позивачу відповіді.

Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 на адресу електронної пошти надіслав на адресу Головного управління Національної поліції у Львівській області запит на інформацію, в якому просив надати наступну інформацію:

"Питання 1. Повідомте коли та в який саме спосіб вами було надіслано (виключно з ваших доводів) документ №2007/43/01/-23 від 06.02.2023 року (мається на увазі саме надсилання засобами поштового зв'язку АТ "Укрпошта" або ж електронного листування, а не реєстрацію як вихідного документа).

Питання 2. Надайте копії (або витяг з документа) про надсилання вами документа №2007/43/01/-23 від 06.02.2023 року до моєї адреси проживання чи електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 , мається на увазі квитанції служби поштового зв'язку, знімки екрану електронного листування. Я не прошу надавати інформацію про ваш внутрішній документообіг, проставляння та присвоєння вихідних номерів документів, реєстрації в журналах тощо, а саме прошу надати документи чи витяг, де зафіксовано надання Вам послуг службами поштового зв'язку під час надсилання мені документа №2007/43/01/-23 від 06.02.2023 року."

У відповідь на вище вказаний запит на інформацію Головне управління Національної поліції у Львівській області листом №М-3Із-43/01-23 від 07.07.2023 року повідомила позивача наступне:

Працівниками відділу поліції №3 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області розглянуто Ваш запит, котрий було зареєстровано в журналі вхідної кореспонденції за №4035 від 21.06.2023 року.

У відповідь на ваш запит повідомляємо, що 03.02.2023 у адресу підрозділу надійшов Ваш письмовий запит, який було зареєстровано в журналі вхідної кореспонденції за №М/8 від 03.02.2023 року та в подальшому внесено в журнал Єдиного обліку заяв і повідомлень про вчиненні кримінальні порушення та інші події за №1040 від 03.02.2023.

Відповідь на вище вказаний запит було зареєстровано в журналі реєстрації вихідних документів підрозділу за вих. №2007/43/01-23 від 06.02.2023 та в подальшому засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» було скеровано Вам у встановленому законом порядку.

До відповіді №М-3Із-43/01-23 від 07.07.2023 відповідачем було долучено копію журналу реєстрації вихідних документів та документів, створюваних установою.

Отже вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненадання повної інформації на запит протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.

Статтею 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон №2939-VІ.

Відповідно до ст.1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Статтею 3 вищевказаного Закону визначене право на доступ до публічної інформації, яке гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак (ст.4 Закону № 2939-VI).

Пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону № 2939-VI визначено, що доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно з ст. 12 вказаного Закону, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Пунктом першим частини першої статті 13 вищенаведеного Закону, передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

За приписами ч.1 ст. 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані: оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; вести облік запитів на інформацію; визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

При цьому, порядок оформлення запитів на інформацію визначено ст. 19 Закону №2939-VI.

Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ч.1 ст.19 цього ж Закону).

Строк розгляду запитів на інформацію врегульований ст. 20 Закону № 2939-VI, згідно з частиною першою якої розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Приписами частини четвертої статті 20 Закону № 2939-VI визначено, що у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Так, оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Пунктом 1 частини 1 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Частиною 3 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" врегульовано, що якщо розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Судом встановлено, що 30.06.2023 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області із запитом на інформацію, що надається фізичним особам відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» в якому просив надати наступну інформацію:

"Питання 1. Повідомте коли та в який саме спосіб вами було надіслано (виключно з ваших доводів) документ №2007/43/01/-23 від 06.02.2023 року (мається на увазі саме надсилання засобами поштового зв'язку АТ "Укрпошта" або ж електронного листування, а не реєстрацію як вихідного документа).

Питання 2. Надайте копії (або витяг з документа) про надсилання вами документа №2007/43/01/-23 від 06.02.2023 року до моєї адреси проживання чи електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 , мається на увазі квитанції служби поштового зв'язку, знімки екрану електронного листування. Я не прошу надавати інформацію про ваш внутрішній документообіг, проставляння та присвоєння вихідних номерів документів, реєстрації в журналах тощо, а саме прошу надати документи чи витяг, де зафіксовано надання Вам послуг службами поштового зв'язку під час надсилання мені документа №2007/43/01/-23 від 06.02.2023 року."

Відділ поліції №3 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області листом №М-3Із-43/01-23 від 07.07.2023 року повідомила позивача наступне:

Працівниками відділу поліції №3 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області розглянуто Ваш запит, котрий було зареєстровано в журналі вхідної кореспонденції за №4035 від 21.06.2023 року.

У відповідь на ваш запит повідомляємо, що 03.02.2023 у адресу підрозділу надійшов Ваш письмовий запит, який було зареєстровано в журналі вхідної кореспонденції за №М/8 від 03.02.2023 року та в подальшому внесено в журнал Єдиного обліку заяв і повідомлень про вчиненні кримінальні порушення та інші події за №1040 від 03.02.2023.

Відповідь на вище вказаний запит було зареєстровано в журналі реєстрації вихідних документів підрозділу за вих. №2007/43/01-23 від 06.02.2023 та в подальшому засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» було скеровано Вам у встановленому законом порядку.

До відповіді №М-3Із-43/01-23 від 07.07.2023 відповідачем було долучено копію журналу реєстрації вихідних документів та документів, створюваних установою.

Відповідно до журналу реєстрації вихідних документів та документів, створюваних установою, зареєстрована відповідь №2007 на запит інформації №М/8зв. від 03.02.2023 року, який подано ОСОБА_1 .

Відповідно до п.1 ч.7 (Порядок опрацювання та надсилання вихідних документів) глави 3 «Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях» затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.06.2015 №1000/5 - опрацювання документів для відправлення поштовим зв'язком здійснюється службою діловодства установи відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270.

Згідно до п.66 «Правил надання послуг поштового зв'язку» - у разі відправлення згрупованих поштових відправлень, поштових переказів відправник складає їх список в електронному вигляді за формою, визначеною оператором поштового зв'язку. Згідно до встановленого Порядку пересилання відправлень «Укрпошта Стандарт» затверджена наказом ПАТ «Укрпошта» від 28.09.2017 №1345, передбачено форму ф.103. Відповідно до п.6.5 Порядку - у разі відправляння п'яти і більше відправлень відправник складає список ф.103 в двох примірниках. Один примірник ф.103 з розпискою працівника об'єкту поштового зв'язку видається відправнику, другий залишається в ОПЗ місця приймання.

Відповідно до п.68 «Правил надання послуг поштового зв'язку» - про прийняття для пересилання згрупованих поштових відправлень, поштових переказів видається один розрахунковий документ на один список.

Суд зазначає, що ні на запит позивача від 30.06.2023 року, ні до матеріалів справи відповідачем не долучено будь-якого доказу та підтвердження факту направлення на адресу позивача, як поштовим зв'язком так і на електронну адресу (як просив позивач), документу №2007/43/01/-23 від 06.02.2023 року.

Вище наведене підтверджує факт надання Головним управлінням НП у Львівській області неповної інформації на питання №1 запиту від 30.06.2023 року та ненадання інформації на питання №2 запиту ОСОБА_2 від 30.06.2023 року;

Також, суд зазначає, що відповідачем не надано відповідь на запит позивача відповідно до ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

До матеріалів справи відповідачем не долучено жодного доказу на підтвердження того, що відповідь позивачу скеровано в строки встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації».

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України для повного захисту порушеного права позивача, шляхом: визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції України у Львівській області щодо надання повної та достовірної інформації на запит ОСОБА_1 від 30.06.2023 та зобов'язання Головне управління Національної поліції у Львівській області надати повну та достовірну відповідь на усі питання запиту позивача від 30.06.2023 року.

Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При цьому суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2023 року та відповідних витрат не поніс, відтак, питання про їх розподіл не вирішується.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задоволити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо ненадання ОСОБА_1 повної та достовірної інформації на запит від 30.06.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) повну та достовірну інформацію на запит від 30.06.2023 року.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКухар Наталія Андріївна