Іменем України
11 вересня 2023 рокум. ДніпроСправа № 160/13926/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 стосовно неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100 000 грн. додаткової винагороди, у відповідності до пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за серпень-грудень 2022 року;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , у відповідності до пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, збільшення додаткової винагороди, з врахуванням сплати податків і зборів, за серпень 2022 року в сумі 62277,42 гривень , вересень 2022 року в сумі 52861,67 гривень, жовтень 2022 року в сумі 68 950,00 гривень, листопад 2022 руку в сумі 34475,00 гривень та грудень 2022 року в сумі 53380,65 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що позивач, старший сержант ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді штаб-сержанта 3 категорій - провідний бухгалтер розрахункового відділення фінансово економічного відділу (бухгалтерської служби) ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ).
Позивачу за серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року та грудень 2022 року додаткова винагорода в розмірі 30 000 грн. на місяць виплачена, відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168.
Однак, відповідно до бойових розпоряджень по 3 прикордонному загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса з 01 серпня по 28 серпня 2022 року, з 08 вересня по 30 вересня 2022 року, з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня по 31 грудня 2022 року, позивач щоденно приймав безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) у першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування “Лиман” Об'єднаних сил у східній частині Донецького операційного району.
Головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) А. Ждановим керівнику відповідача подано рапорти (вх. № 5488р від 08.09.2022, вх. № 6749р від 08.10.2022, вх. № 7840р від 07.11.2022, вх. № 9601р від 09.12.2022, вх. № 147р від 05.01.2023) з клопотанням про виплату додаткової винагороди (збільшеної додаткової винагороди) за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 , що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у розмірі по 70 000 грн. на місяць на одного військовослужбовця, пропорційно кількості діб проходження служби та виконання, завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема позивачу за 28 діб у серпні 2022 року, 23 доби у вересні 2022 року, 31 добу у жовтні 2022 року 30 діб у листопаді 2022 року та 31 добу у грудні 2022 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” від 28.02.2022 №168, керівник відповідача зобов'язаний був видати наказ про виплату позивачу збільшеної додаткової винагороди у розмірі по 70 000 гривень пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій за період серпень-грудень 2022 року.
Позивач вважає, що відповідачем в порушення зазначеної норми за 28 добу серпня 2022 року (повний місяць) року повинен був нарахувати 63225,81 грн., 23 діб вересня 2022 року (повний місяць) - 53666,67 грн., 31 добу жовтня 2022 року (повний місяць) - 70000,00 грн., 30 діб листопада 2022 року (повний місяць) - 70000,00 грн., за 31 добу грудня 2022 року - 70000,00 грн.
08.12.2022 відповідачем, відповідно до наказу по 3 прикордонному загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса №4207-ОС від 08.12.2022 “Про виплату грошового забезпечення”, було виплачено лише 34475,00 грн., що відповідає лише 15 добам проходження служби та виконання завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій у листопаді 2022 року.
27.01.2023 відповідачем, відповідно до наказу по 3 прикордонному загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса №13-ОС від 08.01.2023 “Про виплату грошового забезпечення”, було виплачено лише 15569,35 грн., що відповідає лише 7 добам проходження служби та виконання завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій у грудні 2022 року.
Отже, на думку позивача, в наслідок бездіяльності відповідача, недоплачено збільшення додаткової винагороди з серпня 2022 року по грудень 2022 року в загальній сумі 271944,74 грн.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) позов не визнав, про що подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що позивач проходить службу в лавах Державної прикордонної служби України, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_1 ) від 09 травня 2023 року № 226-ОС «Про особовий склад» призначена на посаду штаб-сержанта 3 категорії - провідного бухгалтера розрахункового відділення фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби).
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” Постановою № 168 (в редакції чинній на час виникнення правовідносин, останні зміни від 08 жовтня 2022 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Постанова № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового i начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» була доповнена пунктом 2-1 (зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168»), яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» вказаний пункт 2-1 Постанови № 168 підлягає застосуванню з 24 лютого 2022 року.
На виконання Постанови № 168 та з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди та підвищення рівня їх соціального захисту Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято Наказ № 392-АГ, який застосовується з 01 серпня 2022 року, та Наказ № 628-АГ, який набирає чинності та застосовується з 01 грудня 2022 року (цей наказ застосовувався за період з грудня 2022 року по січень 2023 року).
Відповідач зазначає, що Кабінет Міністрів України, як суб'єкт якому надано повноваження прийняття нормативно-правових актів, безпосередньо зазначив про те, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої цією постановою, мали визначатися керівниками відповідних міністерств та державних органів з 24 лютого 2022 року. Саме тому, Наказ № 392-АГ, який видано на виконання вимог Постанови № 168, підлягав обов'язковому виконанню всіма підрозділами Державної прикордонної служби України та розповсюджував свою дію на всіх її військовослужбовців з 01 серпня 2022 року аж до моменту втрати чинності на підставі Наказу № 628-АГ, який видано на виконання вимог Постанови № 168 та підлягав обов'язковому виконанню всіма підрозділами Державної прикордонної служби України та розповсюджував свою дію на всіх її військовослужбовців з 01 грудня 2022 року аж до моменту втрати чинності на підставі наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05 лютого 2023 року № 88-АГ «Про визнання таким, що втратив чинність наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України».
На теперішній час не визнавались незаконними або такими, що не відповідають Конституції України, ні пункт 2-1 Постанови № 168, ні пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», ні Наказ № 392-АГ, ні Наказ № 628-АГ, який вже був виданий станом на момент спірних правовідносин з позивачем, що свідчить про те, що вони законні та мають визначену нормативно-правову силу, зокрема, вказані накази підлягали обов'язковому врахуванню суб'єктами владних повноважень Державної прикордонної служби України, у тому числі і відповідачем під час прийняття рішення щодо невиплату позивачу збільшеної додаткової грошової винагороди до 100000,00 грн.
Оскільки, Наказ № 392-АГ та Наказ № 628-АГ не створюють нових норм, а лише конкретизують порядок підтвердження однієї з умов виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, а саме регламентують порядок підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, відповідач вважає, що вони не зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян та не мають міжвідомчого характеру, а тому не підпадають під категорію нормативно-правових актів, що підлягають державній реєстрації.
Щодо виплати позивачу у спірний період додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн відповідач зазначив, що несення військової служби під час дії режиму воєнного стану військовослужбовцем є заходами, пов'язаними із забезпеченням боєготовності військової частини. Відповідно до наказів та розпоряджень військового керівництва передбачено обов'язок особового складу НОМЕР_2 прикордонного загону цілодобово бути в готовності до виконання завдань за призначенням. Позивач у період із початку введення в Україні режиму воєнного стану по теперішній час постійно виконує обов'язки військової служби. Таким чином, з урахуванням фактичного часу виконання обов'язків військової служби позивач за серпень 2022 року - грудень 2022 року отримувала в повному обсязі додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн в незалежності від виконання нею бойових (спеціальних) завдань, пов'язаних із безпосередньою участю у бойових діях чи під час безпосереднього зіткнення з противником. Разом з цим, наявність факту безумовного отримання позивачем додаткової винагороди у розмірі 30000 гривень не ставить законодавцем військовим частинам прямого обов'язку автоматичного нарахування збільшеної додаткової винагороди до 100000,00 гривень.
Щодо нарахування та виплати позивачу збільшеної додаткової винагороди за серпень 2022 року - грудень 2022 року, відповідач вказав, що абзацом другим пункту 1 Наказу № 392-АГ, що був чинним в період серпня 2022 року - листопада 2022 року, та абзацом першим пункту 1 Наказу 628-АГ, що був чинним в період з грудня 2022 року по січень 2023 року, визначено, що додаткова винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
У пункті 2 Наказу № 392-АГ та пункті 2 Наказу № 628-АГ визначено заходи, виконання яких військовослужбовцем вважається безпосередньою участю у бойових діях або заходах.
Представник відповідача зауважує, що зазначений у цьому пункті перелік бойових (спеціальних) завдань є вичерпним та застосовується до різних підрозділів органів охорони державного кордону окремо, оскільки кожен підрозділ виконує завдання в межах свого призначення. Проте, основною умовою виконання бойових (спеціальних) завдань є вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником. Кожне вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником фіксується окремо в Журналі бойових дій.
У пункті 4 Наказу № 392-АГ та пункті 3 Наказу № 628-АГ визначено документи, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах.
Таким чином, подання окремо рапортів вх. № 5488р від 08 вересня 2022 року, вх. № 6749р від 08 жовтня 2022 року, вх. № 7840р від 07 листопада 2022 року, вх. № 9601р від 09 грудня 2022 року, вх. № 147р від 05 січня 2023 року, наявність бойових розпоряджень, в яких зазначено, що позивач перебував в логістичному центрі, який знаходиться у м. Павлоград Дніпропетровської області, та виконував завдання відповідно до своєї займаної посади в межах, визначених посадовою інструкцією, не підтверджує факт участі позивача у бойових діях або заходах, оскільки відсутні обов'язкові умови передбачені наказом № 628-АГ - запис у розділі ІІ Журналу бойових дій щодо виконання саме позивачем вказаних завдань.
Стосовно бойових розпоряджень та журналу бойових дій відповідач зазначив таке.
Відповідно до підпункту 5.2.7. пункту 5.2. розділу 5 Бойового статуту Збройних Сил України визначено, що постановка бойових завдань підрозділам (елементам бойового порядку) здійснюється бойовим наказом, під час ведення бою (дій) або в інших умовах бойової обстановки - бойовим розпорядженням. Зазвичай вони доводяться до командирів підрозділів в усній формі.
Бойовий наказ (бойове розпорядження) повинен бути стислим, зрозумілими та виключати будь-яку можливість подвійного їх тлумачення.
У бойовому наказі вказується: висновки з оцінювання противника; завдання, які виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій військової частини (підрозділу), а також завдання сусідів і розмежувальні лінії з ними; бойове завдання військової частини (підрозділу) та замисел бою (дій); бойові завдання штатним і доданим підрозділам (елементам бойового порядку); норма витрат ракет і боєприпасів на виконання бойового завдання; місце і час розгортання ОКП (ксП) та напрямок його переміщення, порядок передачі управління; час готовності до виконання завдання та порядок доповіді замислу старшому командиру.
У бойовому розпорядженні зазвичай командир вказує: стислі відомості про положення та характер дій противника; завдання, що виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій підрозділів; бойове завдання підпорядкованим підрозділам; час готовності до бою (дій). За необхідності у ньому можуть бути зазначені завдання військової частини (підрозділу), сусідів та інші дані.
Бойові розпорядження, які долучені до матеріалів справи, готувались на кожен день, містили в собі загальну інформацію, визначали загальні завдання, що дає підстави для висновку, що вказані бойові розпорядження мають загальний характер та задачі визначені не кожному військовослужбовцю, а загальні.
Відповідач зазначив, що за серпень 2022 року відсутні додатки до бойових розпоряджень.
В подальшому на підставі бойового розпорядження від 12 червня 2022 року № 1239 дск позивач з метою організації якісної робити фінансово-економічного відділу: ведення обліків за номенклатурою інженерної служби, автомобільної служби та служби РАО, ведення обліку матеріальних засобів номенклатури тилу, опрацювання документів щодо списання втраченого та знищеного майна в результаті бойових дій та руху матеріальних засобів та майна, вибула до м. Павлоград Дніпропетровської області.
Витяги з Журналу службово-бойових дій 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 24 лютого 2022 року № 2-ДСК, які б підтвердили факт безпосередньої участі позивача в серпні-грудні 2022 року у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, у відповідача відсутні.
Відповідач зауважив, що позивачем не доведено встановлену пунктом 1 Постанови № 168 обставину, а саме прийняття позивачем безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії: відсутність запису у розділі ІІ Журналу службово-бойових дій; відсутність бойових розпоряджень, які підтверджують здійснення безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, оскільки організація роботи фінансово-економічного відділу в управлінні загону не має відношення до безпосередньої участі у бойових діях у розумінні Наказу № 392-АГ та № 628-АГ.
Ведення Журналу бойових дій в Державній прикордонній службі України здійснюється з дотриманням вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 жовтня 2020 року № 363.
Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції 363 журнал бойових дій - звітно-інформаційний документ, що входить до складу бойових документів, в якому відображаються підготовка і хід бойових дій.
Відповідно до пункту 2 розділу ІV Інструкції 363 ведення Журналу бойових дій здійснюється в довільній формі на підставі оперативних директив, бойових наказів, розпоряджень, зведень, бойових донесень тощо, а також усних розпоряджень старших начальників і командирів.
Так, відповідно до пункту 4 Розділу ІV вищезгаданої Інструкції обов'язковими складовими Журналу бойових дій є: дата запису; загальна обстановка перед початком операції (бою); бойових склад та угрупування своїх військ та військ противника; співвідношення сил і засобів; коротке викладення завдання військовій частині (підрозділу); рішення командира та бойові завдання, поставлені підпорядкованим частинам (підрозділам); уточнені рішення та розпорядження, які віддавалися командирами (начальниками) чи були отримані від старших начальників; дані про захоплення полонених та трофеїв; втрати своїх військ і противника; можливі висновки та пропозиції щодо тактики застосування військ (сил).
Відповідач здійснює ведення Журналу бойових дій (розділ І) у такій послідовності: номер наказу; підрозділ, який застосовується; мета застосування; ділянка застосування; термін застосування; ПІБ військовослужбовців, озброєння, техніка (у зв'язку з великою кількістю бойових наказів в означену колонку здійснюється запис з таким формулюванням: відповідно до додатку до наказу). Розділ ІІ Журналу бойових дій ведеться у такій послідовності: дата ведення бойових дій; час ведення бойових дій; озброєння, техніка, технічні засоби посилення, службові собаки; в/звання, ПІБ військовослужбовців, опис бойових дій, втрати сторін бойового зіткнення.
Таким чином, до Журналу службово-бойових дій 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 24 лютого 2022 року № 2-ДСК вносяться всі бойові розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) починаючи з 24 лютого 2022 року, на підставі яких військовослужбовці виконують завдання в районі ведення бойових дій.
В свою чергу до розділу 2 Журналу службово-бойових дій 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 24 лютого 2022 року № 2-ДСК починаючи з 24 лютого 2022 року, вносились данні щодо вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.
Відповідач резюмує, що сам по собі облік бойових розпоряджень в розділі 1 Журналу службово-бойових дій 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 24 лютого 2022 року № 2-ДСК не створює обов'язку для відповідача для нарахування збільшеної додаткової винагороди, оскільки первісною умовою ведення Журналу службово-бойових дій є саме фіксація бойових дій або вогневого ураження (пункт 2 розділу І Інструкції 363).
Позивач виконувала обов'язки з дислокацією в м. Павлоград Дніпропетровської області. Завдання позивач виконувала в межах своєї посадової інструкції, які відносяться до організації якісної роботи фінансово-економічного відділу. Позивач не перебувала в зоні активних бойових дій, виконувала обов'язки з дислокацією в м. Павлоград Дніпропетровської області, місто не знаходиться на території між позиціями сил оборони та позиціями військ агресора. Визначене в бойовому розпорядженні завдання з організації якісної роботи фінансово-економічного відділу не відповідає заходам, передбаченими Постановою 168, Наказом № 392-АГ та наказом № 628-АГ, при виконанні яких додаткова грошова винагорода збільшується до 100000,00 грн.
Вказані завдання не можуть порівнюватись з участю в бойових діях безпосередньо на лінії бойового зіткнення та під вогневим ураженням противника. Висунення таких позовних вимог зневажає та нівелює ті зусилля, які прикладають військовослужбовці, що безпосередньо вступають в бій з агресором.
Позивачем не надані докази, що в період серпень-грудень 2022 року вона здійснювала заходи відповідно до бойових розпоряджень у складі першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником, тому відсутні підстави вважати, що позивач здійснювала безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримуванні збройної агресії, у розумінні Наказу № 392-АГ та Наказу № 628-АГ. У відповідача вказані докази також відсутні.
Позивач в позові намагається переконати суд, що «щоденно приймав безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) у першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування «Лиман» Об'єднаних сил у східній частині Донецького операційного району», однак жодного доказу не наводить.
Таким чином, враховуючи, що позивачем за серпень-грудень 2022 року безпосередня участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримуванні збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не здійснювалась, відповідно правових підстав для нарахування додаткової винагороди в розмірі 70000,00 гривень не вбачається.
Також відповідач зазначив, що віднесення в серпні-грудні 2022 року Дніпропетровської області до району ведення бойових дій не надає права на отримання додаткової винагороди в розмірі 70000,00 грн щомісячно, оскільки відсутні докази, що в районі бойових дій (м. Павлоград Дніпропетровської області) впродовж певного часу велись бойові дії.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року відкрито провадження у справі; вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 14 липня 2023 року доповнено другим абзацом резолютивну частину ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року в наступній редакції “Справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін”.
Дослідив матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 12 червня 2015 року проходить військову службу у 3 прикордонному загоні імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військовій частині НОМЕР_1 ), з 11 травня 2022 року обіймає посаду штаб-сержанта 3 категорії - провідного бухгалтера розрахункового відділення фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) (військове звання - «старший сержант»), про що свідчать службове посвідчення серії НОМЕР_4 від 22 листопада 2022 року, видане Державною прикордонною службою України, витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 11 травня 2022 року № 726-ОС «Про особовий склад» та довідка Військової частини НОМЕР_1 від 19 травня 2023 року № 12/1245.
Відповідно до розділу ІІ «Завдання та обов'язки» посадової інструкції провідного бухгалтера розрахункового відділення фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) ІНФОРМАЦІЯ_3 , затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13 січня 2023 року № 80-АГ, провідний бухгалтер розрахункового відділення фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) зобов'язаний: забезпечувати підтримання постійної бойової готовності прикордонного загону; знати та використовувати у роботі положення, інструкції, керівні i нормативні документи з ведення розрахункових операцій; робити відповідні розрахунки по військовослужбовцям із грошового забезпечення; робити утримання із грошового забезпечення; роз'яснювати особовому складу законоположення по виплатi грошового забезпечення, вимоги до збереження грошових сум i цінних паперів, правила виплати страхових відшкодувань; знати порядок роботи та правила експлуатації персональних ЕОМ, норми i вимоги з охорони праці, протипожежної безпеки i виробничої caнiтapiї та правила внутрішнього трудового розпорядку загону; здійснювати розрахунки по виплатi військовослужбовцям загону грошового забезпечення, премій та інших виплат; складати розрахункові відомості на виплату грошового забезпечення військовослужбовців, вести картки особових розрахунків на виплату грошового забезпечення військовослужбовців; вести всі потрібні розрахунки по грошовому забезпеченню в наявному програмному забезпеченні; виписувати відповідні довідки про розмір грошового забезпечення; кожен день відпрацьовувати накази начальника загону по особовому складу, про що робиться відповідна відмітка; проводити нарахування та складати розрахункові відомості на виплату компенсації за харчування військовослужбовців; нести відповідальність за повноту та правильність оформлення документів на закріпленої ділянці згідно чинного законодавства; оформляти списки утриманих аліментів поштових переказів та відомостей перерахування через банк; пересилати поштовими переказами за належністю утримані з особового складу аліменти та інші суми; вести книгу обліку виконавчих листів про стягнення аліментів; готувати та представляти документи на зберігання до Галузевого архіву Державної прикордонної служби України; освоювати бухгалтерський облік в наявному програмному забезпеченні; для підтримання рівня провідного бухгалтера та проведення атестації виконувати обов'язки інших бухгалтерів; виконувати роботи з обліку персональних даних персоналу прикордонного загону в базах даних, картотеках та/або за допомогою iнформацiйно-телекомунiкацiйної системи прикордонного загону в частині функцій, покладених на фінансово-економічний відділ (бухгалтерську службу); виконувати роботи з забезпечення виконання вимог керівних документів з питань, пов'язаних із захистом персональних даних при їх обробці; у разі відсутності офіцера фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) виконувати обов'язки за його посадою; за вказівкою головного бухгалтера - начальника фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) виконувати інші обов'язки по фінансовому господарству.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 16 червня 2023 року № 14/4288-23-Вих у зв'язку з бойовими діями та здійсненням заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, передислокацією сил та засобів прикордонного загону, справи з наказами, якими затверджено положення та посадові інструкції відділів та служб загону, з додатками до них були знищені відповідно до Акта про знищення документів від 24 лютого 2022 року № 1 згідно з порядковими номерами акта: № 3506 (справи № 1-2 Накази начальника прикордонного загону з адміністративно-господарських питань) інв. № 5511 від 04 грудня 2020 року, в 1 прим. не таємно у кількості 190 арк.; № 3507 (справи № 1-2 Накази начальника прикордонного загону з адміністративно-господарських питань) інв. № 5512 від 31 січня 2021 року, в 1 прим. не таємно у кількості 248 арк.; № 3521 (справи № 44-2 Накази начальника прикордонного загону з адміністративно-господарських питань) інв. № 5527 від 10 лютого 2022 року, в 1 прим. не таємно у кількості 253 арк.
Наказом начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 03 вересня 2022 року № 2744-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за серпень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 03 вересня 2022 року № 2744-ОС, під порядковим номером 731 значиться старший сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 серпня 2022 року по 28 серпня 2022 року, кількість діб - 28 діб, сума - 27096,77 грн.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 03 жовтня 2022 року № 3137-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за вересень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 03 жовтня 2022 року № 3137-ОС, під порядковим номером 711 значиться старший сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 08 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року, кількість діб - 23 доби, сума - 23000,00 грн.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за жовтень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС, під порядковим номером 646 значиться старший сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30000,00 грн.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за листопад 2022 року, який є додатком № 1 до наказу 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС, під порядковим номером 605 значиться старший сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30 діб, сума - 30000,00 грн.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за грудень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС, під порядковим номером 631 значиться старший сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30000,00 грн.
Рапортом від 08 вересня 2022 року, зареєстрованим 08 вересня 2022 року за вх. № 5488р, головний бухгалтер - начальник фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) капітан ОСОБА_3 клопотав перед начальником 3 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу, що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000,00 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб виконання завдань в Донецькій та Дніпропетровській областях у серпні 2022 року серед іншого старшому сержанту ОСОБА_1 , який гідний винагороди у розмірі 70000,00 грн за період проходження служби з 01 серпня 2022 року по 28 серпня 2022 року, кількість діб - 28 діб (порядковий номер у списку 3).
Рапортом від 08 жовтня 2022 року, зареєстрованим 08 жовтня 2022 року за вх. № 6749р, головний бухгалтер - начальник фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) капітан ОСОБА_3 клопотав перед начальником 3 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу, що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000,00 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб виконання завдань в Донецькій та Дніпропетровській областях у вересні 2022 року серед іншого старшому сержанту ОСОБА_1 , який гідний винагороди у розмірі 70000,00 грн за період проходження служби з 08 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року, кількість діб - 23 діб (порядковий номер у списку 3).
Рапортом від 07 листопада 2022 року, зареєстрованим 07 листопада 2022 року за вх. № 7840р, головний бухгалтер - начальник фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) капітан ОСОБА_3 клопотав перед начальником 3 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу, що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000,00 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб виконання завдань в Донецькій та Дніпропетровській областях у жовтні 2022 року серед іншого старшому сержанту ОСОБА_1 , який гідний винагороди у розмірі 70000,00 грн за період проходження служби з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31 доба (порядковий номер у списку 5).
Рапортом від 07 грудня 2022 року, зареєстрованим 09 грудня 2022 року за вх. № 9601р, головний бухгалтер - начальник фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) капітан ОСОБА_3 клопотав перед начальником 3 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу, що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000,00 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб виконання завдань в Донецькій та Дніпропетровській областях у листопаді 2022 року серед іншого старшому сержанту ОСОБА_1 , який гідний винагороди у розмірі 70000,00 грн за період проходження служби з 01 листопада 2022 року по 15 листопада 2022 року н.п.Павлоград, 16-30.11.2022 н.п. Краматорськ -кількість діб - 30 діб (порядковий номер у списку 3).
Рапортом від 04 січня 2023 року, зареєстрованим 05 січня 2023 року за вх. № 147р, головний бухгалтер - начальник фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) капітан ОСОБА_3 клопотав перед начальником 3 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу, що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000,00 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб виконання завдань в Донецькій та Дніпропетровській областях у грудні 2022 року серед іншого старшому сержанту ОСОБА_1 , який гідний винагороди у розмірі 70000,00 грн за період проходження служби з 01-11.12.2022-н.п. Краматорськ, 12-19.12.2022 - н.п. Павлоград, 20-24.12.2022-н.п. Краматорськ,25-31.12.2022-н.п.Павлоград, кількість діб - 31 доба (порядковий номер у списку 3).
Згідно з бойовим розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28 липня 2022 року № БР 2248 (гриф) з метою виконання бойових завдань у визначеному районі відповідальності в управлінні прикордонного загону з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року визначено Список особового складу в логістичному центрі прикордонного загону (з місцем дислокації м. Павлоград) (додатком № 3), у зазначеному списку зазначено серед іншого старшого сержанта ОСОБА_1 .
Відповідно до складу персоналу в логістичному центрі прикордонного загону (з місцем дислокації м. Павлоград), які є додатками № 3 до витягів з бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з 09 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року, з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 16 листопада 2022 року та з 13 грудня 2022 року по 20 грудня 2022, з 26 грудня 2022 по 31 грудня 2022 року, з метою виконання завдань у визначеному районі відповідальності в управлінні прикордонного загону у спірні періоди призначено персонал в логістичному центрі прикордонного загону (з місцем дислокації м. Павлоград), до якого серед іншого включено старшого сержанта ОСОБА_1 .
Відповідно до архівної відомості з січня 2022 року по грудень 2022 року ОСОБА_1 у серпні 2022 року виплачено додаткову винагороду (30000) у розмірі 27096,77 грн, у вересні - 23000,00 грн, у жовтні - 30000,00 грн, у листопаді - 30000,00 грн, у грудні - 30000,00 грн, додаткова винагорода у розмірі до 70000,00 грн виплачено у листопаді 2022 року у розмірі 30000,00 грн та у грудні у розмірі - 15806,45 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, посилаючись на своє ж Рішення від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, зауважив, що “служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей. Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо”.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 статті 9 Закону України від 20 листопада 1991 року № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з пунктами другим-третім статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (абзаци перший, другий пункту 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Пунктами 2 та 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
В подальшому, Законами України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, від 22 травня 2022 року № 2263-IX, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 07 лютого 2023 року № 2915-IX, від 02 травня 2023 року № 3057-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено відповідні Укази Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 року № 573/2022, від 07 листопада 2022 року № 757/2022, від 06 лютого 2023 року № 58/2023, від 01 травня 2023 року № 254/2023, якими строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 годин 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 годин 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 годин 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 годин 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 05 годин 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 16 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» основними функціями Державної прикордонної служби України зокрема є:
охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;
охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій;
ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України згідно із законами України «Про розвідувальні органи України» та «Про оперативно-розшукову діяльність»;
участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій, що порушили порядок перетинання державного кордону України;
координація діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов'язаної із захистом державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю при перетинанні державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон України та в контрольних пунктах в'їзду - виїзду.
Виконання зазначених у частині першій цієї статті функцій є оперативно-службовою діяльністю Державної прикордонної служби України (частина друга статті 2 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України»).
Частиною першою статті 6 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно з пунктами 3, 4 статті 19 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у відбитті вторгнення або нападу на територію України збройних сил іншої держави або групи держав; участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.
Отже, відповідач входить до структури Державної прикордонної служби України, а тому починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року здійснює передбачені Законом України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Частиною першою статті 12 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» визначено, що участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 168.
Згідно з пунктом 1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 1146 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», яка застосовувалася у період з 01 вересня 2022 року по 20 січня 2023 року):
установлено на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (абзац перший);
нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення (абзац другий);
виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац третій).
Отже, виплата додаткової винагороди в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць виплачується зокрема військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебувають під час такої участі у бойових діях чи здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2-1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», яка застосовувалася у період з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
На виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України» та пункту 2-1 Постанови № 168, з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, 30 липня 2022 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято Наказ № 392-АГ (підлягав застосуванню з 01 серпня 2022 року по 01 грудня 2022 року).
Пунктом 1 Наказу № 392-АГ передбачалось, що військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем:
1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійнорозвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;
7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;
8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником (пункт 2 Наказу № 392-АГ).
Згідно з пунктом 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
1) бойового наказу (бойового розпорядження);
2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Відповідно до пункту 5 Наказу № 392-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.
Облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покласти на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій. Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу (пункт 10 Наказу № 392-АГ).
За приписами пункту 11 Наказу № 392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України. Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.
Відповідно до пункту 12 Наказу № 392-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів). До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4 - 6 цього наказу.
На заміну Наказу № 392-АГ та на виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України» та пункту 2-1 Постанови № 168, з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, 09 грудня 2022 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято Наказ № 628-АГ (підлягав застосуванню з 01 грудня 2022 року).
Відповідно до пункту 1 Наказу № 628-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2 Наказу № 628-АГ передбачено, що до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:
1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, в тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу технічної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
3) бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншої технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);
4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;
7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морських та річкових акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.
Згідно з пунктом 3 Наказу № 628-АГ документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:
1) бойовий наказ (бойове розпорядження);
2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них);
3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або в заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.
Виплата додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів Голови Держприкордонслужби, начальників (командирів) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Держприкордонслужби за місцем проходження військової служби, а їх начальникам (командирам) - на підставі наказів начальників (командирів) вищого рівня (пункт 5 Наказу № 628-АГ).
Згідно з пунктом 7 Наказу № 628-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 3 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 цього наказу.
Пунктом 8 Наказу № 628-АГ передбачалось, що склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України. Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.
Статтею 1 Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» (далі - Указ № 493/92) установлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Згідно із частиною другою статті 2 Указу № 493/92 державна реєстрація провадиться в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 3 Указу № 493/92 нормативно-правові акти, зазначені в статті 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 затверджено Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади (далі - Положення № 731).
Відповідно до пункту 2 Положення № 731 державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси і стосуються обов'язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб'єкта нормотворення.
Згідно із пунктом 4 Положення № 731 державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та зобов'язанням України у сфері європейської інтеграції та праву Європейського Союзу (acquis ЄС), антикорупційної та гендерно-правової експертиз з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, а також прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
У пункті 5 Положення № 731 визначено, що на державну реєстрацію не подаються акти:
а) персонального характеру (про склад комісій, призначення на посаду і звільнення з неї, заохочення працівників тощо);
б) дія яких вичерпується одноразовим застосуванням, крім актів про затвердження положень, інструкцій та інших, що містять правові норми;
в) оперативно-розпорядчого характеру (разові доручення);
г) якими доводяться до відома підприємств, установ і організацій рішення вищестоящих органів;
д) спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм;
е) рекомендаційного, роз'яснювального та інформаційного характеру (методичні рекомендації, роз'яснення, у тому числі податкові, тощо), нормативно-технічні документи (національні та регіональні стандарти, технічні умови, будівельні норми і правила, правила спортивних змагань з видів спорту, визнаних в Україні, тарифно-кваліфікаційні довідники, кодекси усталеної практики, форми звітності, у тому числі щодо державних статистичних спостережень, адміністративних даних та інші).
Абзацами першим та другим пункту 15 Положення № 731 визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Враховуючи, що Накази № 392-АГ та № 628-АГ містять норми, які зачіпають права військовослужбовців Державної прикордонної служби України на отримання додаткової винагороди, а також встановлюють організаційно-правовий механізм реалізації права на таку допомогу, суд погоджується з твердженнями позивача, що вказані Накази мали пройти державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України.
Однак судом встановлено, що Накази № 392-АГ та № 628-АГ державну реєстрацію не проходили, тому відповідно до пункту 15 Положення № 731 вважаються таким, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
З наведених вище підстав суд відхиляє всі твердження відповідача, обґрунтовані положеннями Наказів № 392-АГ та № 628-АГ.
Відповідно суд дійшов висновку, що оцінка правомірності дій відповідача щодо виплати позивачу додаткової винагороди у спірному періоди має здійснюватися виключно з огляду на положення пункту 1 Постанови № 168.
Зі змісту пункту 1 Постанови № 168 слідує, що умовами виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць є:
- період дії воєнного стану;
- безпосередня участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;
- безпосереднє перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів.
Якщо перша з цих умов не потребує доказування через свій правовий характер, то наявність інших умов має встановлюватися судом на підставі зібраних у справі доказів.
Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 жовтня 2022 року № 262 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 01 листопада 2022 року № 282 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 грудня 2022 року № 311 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Дніпропетровська область в період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року, з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 20222 року та з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 03 вересня 2022 року № 61/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 04 жовтня 2022 року № 71/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 04 листопада 2022 року № 81/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 05 грудня 2022 року № 94/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» та від 03 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 серпня 2022 року, з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року серед іншого Дніпропетровська область.
Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05 вересня 2022 року № 63/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 04 жовтня 2022 року № 70/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 листопада 2022 року № 83/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 грудня 2022 року № 96/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» та від 04 січня 2023 року № 105/0/8-23-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» визнано такі органи (підрозділи) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01 по 31 серпня 2022 року, з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: зокрема, 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-ХІІ «Про оборону України» район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.
З викладеного слідує, що саме до повноважень Головнокомандувача Збройних Сил України належить визначення території України, на якій впродовж певного часу ведуться та/або можуть вестися воєнні (бойові) дії, - території ведення воєнних (бойових) дій.
Отже, судом встановлено, що зміст наказів Головнокомандувача Збройних Сил України вказує на включення всієї території Дніпропетровської області до районів ведення воєнних (бойових) дій у період з 01 серпня 2022 року до 31 грудня 2022 року включно.
Щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у спірному періоді, суд зазначає таке.
Постановою № 168 не визначені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
У розумінні частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У зв'язку з цим будь-які дані, на підставі яких суд може встановити факт безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, є доказом такої участі військовослужбовця.
Суду не надано жодного документа, який би підтвердив безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Посилання позивача в обґрунтування позовних вимог на те, що відповідно до бойових розпоряджень по НОМЕР_2 прикордонному загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса з 01 серпня по 28 серпня 2022 року, з 08 вересня по 30 вересня 2022 року, з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня по 31 грудня 2022 року, позивач щоденно приймав безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) у першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування «Лиман» Об'єднаних сил у східній частині Донецького операційного району суд відхиляє як безпідставні, оскільки позивач у спірний період фактично виконувала свої посадові обов'язки, перебуваючи у м. Павлоград Дніпропетровської області.
Бойові розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 за період з серпня 2022 року по грудень 2022 року не визначали для позивача окремих та додаткових, невстановлених посадовою інструкцією завдань із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Довідка Військової частини НОМЕР_1 від 19 травня 2023 року № 12/1245 не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо. Отже, вказана довідка не може бути належним доказом участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, її безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів.
Рапорти, подані головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) капітаном Андрієм Ждановим про виплату позивачу додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн також не містять конкретики щодо виконуваних позивачем бойових завдань чи здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем не доведена, а відповідачем спростована безпосередня участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом спірного періоду.
Тобто судом встановлено відсутність права позивача на отримання збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди за спірний період з серпня 2022 року по грудень 2022 року, тому в задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії” (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнена.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) (ідентифікаційний код 14321736, місцезнаходження: просп. Перемоги, буд. 58, м. Лисичанськ, Луганська область, 93120) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Ірметова