Рішення від 08.09.2023 по справі 340/1350/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/1350/23

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Міністерство внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через адвоката Єрьоміну В.А., у березні 2023 року звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідач склав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, до якої включено посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, що визначені за відповідною посадою станом на 01.03.2018 року. На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2018 року перерахунок його пенсії, але без врахування додаткових видів грошового забезпечення. Постановою Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 року у справі №520/2098/19 встановлені нові підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Тож позивач звернувся до відповідача із заявою про складання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку його пенсії, але той відмовив у складанні такої довідки. Позивач не погоджується з такою відмовою та вказує, що у період чинності постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" її норми не відповідали Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З цих підстав позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393", з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Ухвалою судді від 30.03.2023 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд залучив до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованим тим, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовців був обов'язковим для виконання державними органами. Вказуючи, що МВС України не є належним відповідачем у справі, оскільки не має функцій із видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи подала до суду пояснення, у яких виклала заперечення проти позову, мотивовані тим, що перерахунок пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців проведений ГУ ПФУ в Кіровоградській області у 2018 році на підставі довідки УМВС України в Кіровоградській області, яка оформлена відповідно до норм чинного на той час законодавства, а правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для повторного перерахунку його пенсій з 01.01.2018 року відсутні.

Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив військову службу у складі військової частини НОМЕР_2 внутрішніх військ МВС України, з якої у 2002 році був звільнений у запас.

УМВС України в Кіровоградській області з 04.03.2002 року призначило позивачу пенсію за вислугу років на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 62 % відповідних сум грошового забезпечення.

З 01.01.2007 року позивач перебував на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як отримував пенсії за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У березні 2018 року УМВС України в Кіровоградській області з метою перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців за постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", керуючись пунктами 1, 7 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", склало довідку №7320* від 15.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, та подало її до ГУ ПФУ в Кіровоградській області. Ця довідка складена за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. До вказаної довідки включені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, що визначені станом на 01.03.2018 року за відповідною посадою постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

У березні 2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на підставі цієї довідки здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року. Під час перерахунку пенсії використані такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою та військовим званням, як це було передбачено абзацом 1 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Між рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5, додатка 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, визнані протиправними та нечинними. Ці судові рішення набрали законної сили 05.03.2019 року.

У червні 2022 року державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області", врахувавши судові рішення в адміністративній справі №826/3858/18, за заявою позивача склала нову довідку №7320 від 09.06.2022 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, зазначивши у ній види та розміри грошового забезпечення, що встановлені за відповідною посадою постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року: а саме посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, премія.

У листопаді 2022 року представник позивача - адвокат Єрьоміна В.А. - направила до Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України заяву від 15.11.2022 року про визнання права, у якій, посилаючись на постанову Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 року у справі №520/2098/19, просила скласти та направити до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 року, для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року, включивши до неї додаткові види грошового забезпечення та премію.

Департамент пенсійних питань та соціального захисту МВС України надав відповідь від 02.11.2022 року, у якій повідомив, що підстави для повторного виготовлення довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року відсутні.

Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що позивач є пенсіонером з числа колишніх військовослужбовців внутрішніх військ МВС України.

Згідно зі статтями 1, 7, 8, 13 Закону України "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України", чинного на час призначення пенсії позивачу, внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України (далі - внутрішні війська) входять до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначені для охорони та оборони важливих державних об'єктів, перелік яких установлюється Кабінетом Міністрів України, а також для участі в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.

Внутрішні війська складаються із з'єднань, військових частин і підрозділів по охороні важливих державних об'єктів, зокрема атомних електростанцій, по супроводженню спеціальних вантажів і конвоюванню заарештованих і засуджених, із військових частин спеціального призначення та спеціальних моторизованих військових частин міліції, підрозділів зв'язку, військових установ, навчальних закладів та учбових частин.

Особовий склад внутрішніх військ складається із військовослужбовців та осіб, які не атестовані і працюють за трудовим договором.

Держава забезпечує соціальні і правові гарантії військовослужбовцям внутрішніх військ і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України, зокрема із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Згідно з частинами 1, 3 статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 8 Закону №2262-XII передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 4 статті 63 Закону України №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до статей 65, 66 Закону №2262-XII особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45), який містить такі норми:

1. Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

2. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

3. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

4. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

6. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №3-1), який на момент виникнення спірних правовідносин містив такі норми:.

1. Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

23. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

24. Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Суд зазначає, що відповідно до Закону №2262-XII, Порядку №45 та Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених за цим Законом пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених органів скласти та подати до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну службу. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи Пенсійного фонду. Обчислення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій особам, які звільнені зі служби в МВС, оформлення документів для перерахунку таких пенсій здійснюється відповідними уповноваженими підрозділами та установами МВС.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 року №760, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 року за №1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань (надалі - Інструкція №760).

Ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У пункті 3 розділу І Інструкції №760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

Наказом МВС України №129 від 25.02.2019 року "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" ( у редакції наказу МВС України №291 від 16.04.2021 року) визначено в Міністерстві внутрішніх справ України:

1) Департамент персоналу - уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціальної роботи цього Департаменту;

2) територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву - уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.

Отже, з квітня 2021 року визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції), а також видачу довідок про розмір грошового забезпечення здійснюють уповноважені установи - територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, які також ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-XII, формують їхні облікові справи.

Відповідно до Положення про державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області", затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 року, ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" є самостійним державним багатопрофільним закладом охорони здоров'я, який об'єднує в собі лікувально-профілактичні, санітарно-епідеміологічний та інші заклади, що здійснюють на основі відповідної ліцензії медичне забезпечення осіб, які відповідно до законодавства мають право на медичне обслуговування в закладах охорони здоров'я МВС. До функцій ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" належить прийом від колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців Національної гвардії України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, членів їх сімей заяв, документів та призначення (перерахунку) пенсії, оформлення довідок про грошове забезпечення.

Наведене свідчить, що з квітня 2021 року обов'язок по складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача як колишнього військовослужбовця внутрішніх військ МВС України, за посадою, з якої він був звільнений з військової служби, покладено на ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області", а не на Департамент персоналу МВС України, до якого зверталася представник позивача у листопаді 2022 року.

Спірні правовідносини виникли саме у зв'язку з відмовою МВС України за заявою представника позивача від 15.11.2022 року оформити та направити до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення для повторного перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року, пов'язаного зі зростанням з 01.03.2018 року грошового забезпечення військовослужбовців за постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Суд установив, що позивач фактично не погоджується з довідкою УМВС України в Кіровоградській області №7320* від 15.03.2018 року, у якій, на його думку, безпідставно не були враховані інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців (надбавка за особливості проходження служби та премія), встановлені за відповідною посадою станом на 01.03.2018 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Ця довідка була використана ГУ ПФУ в Кіровоградській області у березні 2018 року для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.

Позивач упродовж 4,5 років не ініціював її перегляд уповноваженим органом МВС України, яким з квітня 2021 року є ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області", а до відповідача за отриманням правильної довідки звернувся лише у листопаді 2022 року.

Суд вважає, що позивач у цій справі пропустив установлений частиною 2 статті 122 КАС України шестимісячний строк для оскарження до суду дій УМВС України в Кіровоградській області, вчинених у березні 2018 року щодо оформлення довідки №7320* від 15.03.2018 року, як такої, що складена з порушенням вимог Закону №2262-XII. Тому суд не вбачає підстав для виходу за межі позовних вимог, перевірки правомірності дій УМВС України в Кіровоградській області щодо видачі цієї довідки та для залучення до участі у справі ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" як співвідповідача та процесуального правонаступника УМВС України в Кіровоградській області у спірних правовідносинах.

Щодо посилання позивача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 року у справі №520/2098/19, то у ній з метою вирішення виключної правової проблеми для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики Верховний Суд висловив правову позицію щодо застосування норм Закону №2262-XII у період чинності пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (тобто з 01.01.2018 року по 05.03.2019 року), з урахуванням загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами.

Ця постанова Верховного Суду, яка ухвалена при вирішені індивідуального публічно-правового спору за участю інших осіб, не змінила правове регулювання правовідносин щодо грошового забезпечення військовослужбовців чи перерахунку їхній пенсії, а отже не є обставиною, яка у розумінні статей 43, 51, 63 Закону є підставою для перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-XII, та не зумовлює обов'язок уповноважених органів повторно оформити відповідні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Ця постанова Верховного Суду не є нормативним актом та не містить норм права щодо умов, порядку чи розмірів пенсій військовослужбовців, а твердження позивача, що з її прийняттям виникли нові/додаткові підстави для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року, є помилковими.

Суд зазначає, що під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

У ході судового розгляду справи суд не установив обставин, які свідчать про обов'язок відповідача - МВС України - за заявою представника позивача від 15.11.2022 року скласти та направити до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018 року, взамін раніше складеної довідки УМВС України в Кіровоградській області №7320* від 15.03.2018 року.

У межах спірних правовідносин суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача та спонукання його вчинити такі дії, про що позивач просить у позові, а тому відмовляє у задоволенні позову.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, то підстави для стягнення на його користь судових витрат, понесених на сплату судового збору, відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ