08 вересня 2023 року м. Ужгород№ 260/1664/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини № НОМЕР_2 та Військової частини № НОМЕР_3 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини № НОМЕР_2 та Військової частини № НОМЕР_3 , якою просить суд: Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 1) та Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач 2), щодо неповного нарахування та не виплати повної додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 грн. починаючи з серпня 2022р. по лютий 2023р. пропорційне дням участі у бойових діях військовослужбовцю Державної прикордонної служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) та зобов'язати зробити виплати грошового забезпечення які не отримав позивач.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з серпня 2022 року позивач був відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_2 ), що є територіальним органом охорони кордону в складі Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України. Позивач приймав та приймає участь у бойових діях. Позивач вважає, що відповідачі проявляють бездіяльність щодо не нарахування та не виплат додаткової винагороди відповідно до Закону України
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
21 квітня 2023 року до суду від відповідача надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача. Вказує, що Військова частина НОМЕР_1 та військова частина НОМЕР_3 це різні юридичні особи, тому зазначення ЄДРПОУ 14321676 є помилковим, оскільки позивач не проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Просив замінити неналежного відповідача (Військова частина НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) код ЄДРПОУ 14321676)) на належного Військова частина НОМЕР_3 , Код ЄДРПОУ 14321736).
Військова частина НОМЕР_1 зазначила, що згідно наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26 квітня 2022 року «Про фінансове забезпечення окремих органів Державної прикордонної служби України» військова частина НОМЕР_3 зарахована на фінансове забезпечення до військової частини НОМЕР_1 , тобто військова частина НОМЕР_3 (разом з військовою частиною НОМЕР_1 ) знаходиться тільки на казначейському обслуговуванні Мукачівського управління Державної казначейської служби України Закарпатської області в сфері розрахунково- касового обслуговування та забезпечення контролю використання коштів (тобто виплата була здійснена з казначейського рахунку військової частини НОМЕР_1 , проте жодні нарахування чи виплати ним не здійснювались).
28 квітня 2023 року від Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_5 прикордонного загону Державної прикордонної служби) надійшов відзив, у якому відповідач вказує, що виплата додаткової винагороди до 100 000,00 грн. можлива, виключно, при виконанні бойових (спеціальних) завдань, визначених пунктами 2 Наказу 392-АГ та Наказу № 628-АГ на лінії бойового зіткнення чи при безпосередньому зіткненні з противником.
Бойових (спеціальних) завдань, визначених підпунктами 6-8 пункту 2 наказу АДПСУ від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» на лінії бойового зіткнення чи при безпосередньому зіткненні з противником військовослужбовець не виконував, у зв'язку з чим права на виплату додаткової винагороди до 100 000,00 грн. у серпні - вересні, листопаді 2022 року не набув.
Додатково вказує що згідно наказів Головнокомандувача Збройних сил України від 02.02.2023 № 26, від 01.03.2023 № 52, від 01.04.2023 № 89 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 січня 2023 року, з 01 по 28 лютого 2023 року, з 01 по 31 березня 2023 року відповідно. Відповідно до вказаних наказів Сумська область не включена до районів ведення воєнних (бойових) дій.
Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 травня 2023 року постановлено залучити до участі в адміністративній справі № 260/1664/23 в якості співвідповідача - Військову частину НОМЕР_3 ( Код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) (далі - відповідач 3).
11 липня 2023 року відповідач 3 - Військова частина НОМЕР_3 подав відзив по справі, у якому вказує, що на адресу відповідача донесення від НОМЕР_5 прикордонного загону у відповідності до вимог пункту 11 наказу 392-АГ, не надходило. Долучені до відзиву на адміністративний позов витяги зі списків (довідок) не можуть слугувати належним доказом на підтвердження факту безпосередньої участі позивача в серпні 2022 року - лютий 2023 року у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в районах ведення воєнних (бойових) дій, оскільки в даних списках відсутня вказівка на бойові розпорядження на підставі яких позивач виконував завдання, журнал службово - бойових дій та рапорти начальника підрозділу. Крім того, в листопаді 2022 року позивач перебував у відпустці (наказ від 03.11.2022 №3636-ОС), до виконання обов'язків приступив 02.12.2022, хоча за спірний грудень 2022 року у долученій 5 прикордонним загоном довідці вказано додаткову винагороду за повний грудень місяць, що суперечить визначеному в постанові 168 пропорційному підходу до визначення розміру додаткової винагороди до 100000 тис. грн.
За період грудень 2022 та січень 2023 на адресу відповідача донесення із додатком за формою наведеною у п. 8 наказу 628 АГ від начальника НОМЕР_5 прикордонного загону не надходили. На адресу відповідача взагалі не надходили жодні підтверджуючи документи.
Таким чином, враховуючи, що за грудень 2022 та січень 2023 підтверджуючих документів щодо залучення позивача до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримуванні збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не надходило, відповідно правових підстав для нарахування додаткової винагороди в розмірі 70000 гривень, не вбачається.
04.02.2023 позивач змінював місце дислокації з Сумської області в Луганську/ Донецьку область, тому умови Постанови 168 та Порядку 36 виконані не були, у зв'язку із чим додаткова винагорода за 1 добу лютого 2023 у розмірі до 30 000 гривень військовослужбовцям не нараховувалась.
Вказує, що за січень 2023 та 4 доби лютого 2023 року позивач проходив службу та виконував завдання поза межами районів ведення воєнних (бойових) дій, визначених наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26, а тому не виконана вимога пункту 1 Постанови 168 в частині перебування в районах бойових дій.
Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та визнається сторонами, що позивач проходить службу в лавах Державної прикордонної служби України, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_3 ) (далі - начальника загону) від 18.05.2022 №246-ОС «Про особовий склад» призначений на посаду інспектором прикордонної служби вищої категорії - начальником третього відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С) четвертої прикордонної комендатури швидкого реагування.
Позивач в період з 05.08.2022 по 04.02.2023 перебував в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_5 прикордонного загону. Так, відповідно до наказу № 439-ОС від 05.08.2022 року ОСОБА_1 був зарахований в оперативне підпорядкування НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ).
Наказом № 113-ОС від 04 лютого 2023 року позивача виключено з оперативного підпорядкування НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ).
05.02.2023 позивач повернувся з оперативного підпорядкування начальника НОМЕР_5 прикордонного загону на ділянку відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_3 ).
Судом встановлено, що протягом періоду служби позивача з серпня 2022 по лютий 2023 року останньому здійснювалася виплата додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за кожен місяць відповідно.
Додаткова грошова винагорода в розмірі 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби та участі у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії позивачу не нараховувалась та не виплачувалась за спірний період.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 24.02.2022 р. № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 168.
Абзацом першим пункту 1 Постанови №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 р. № 912/з/29. Абзацами 3, 4 п. 3 якого передбачено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
На підставі рішення Міністра оборони України від 25.03.2022 р. № 248/1298 додаткова винагорода в розмірі 100000 грн виплачується військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах).
Згідно Протоколу наради робочої групи з опрацювання єдиних підходів щодо порядку виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України від 16.04.2022 р., затвердженого заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України, зазначено, що військовослужбовцям (в тому числі і ті, що забезпечують заходи з евакуації, ремонту техніки, продовольчого забезпечення, ведення служби, обліку документів тощо) здійснюється виплата винагороди в розмірі 100000 грн, у разі перебування цих військовослужбовців у складі угрупування військ в районі ведення бойових дій з урахуванням документального підтвердження участі військовослужбовців у збройних діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони.
Тобто, необхідною умовою для отримання додаткової винагороди в розмірі до 100000 грн є не лише перебування військовослужбовця в районах проведення воєнних (бойових) дій, необхідним є саме взяття безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
При цьому, наведені обставини мають бути підтверджені документально, журналами бойових дій та наказами командира військової частини.
За спірний період відсутні бойовий наказ, журнал бойових дій, рапорт командира підрозділу тощо про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань. Перебування на території, де ведуться бойові дії, та участь у таких діях не є тотожними поняттями.
Прийняття участі в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії - це безпосередня участь військовослужбовця в бойових діях при виконані бойового розпорядження командира військової частини.
Позивачем не доведено, а судом не встановлено, що позивач у спірний період виконував бойові завдання (розпорядження), які відповідали зазначеним умовам.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак, позовні вимоги не належать задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), Військової частини № НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяЮ.Ю.Дору