11 вересня 2023 року м. Житомир справа № 240/215/23
категорія 112030500
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, стягнення грошової допомоги,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо відмови по нарахуванню та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на його користь разову грошову допомогу до 5 травня 2022 року в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
- визнати протиправними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, щодо відмови по нарахуванню та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
- стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на його користь разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що є учасником бойових дій (особою з інвалідністю війни 2 групи) і відповідно до статті 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Проте, Відповідачем в червні 2022 року виплачена вказана допомога у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань" в сумі 3906 грн. Однак, Відповідачі протиправно відмовили в нарахуванні та виплаті недоплаченої суми допомоги.
Ухвалою суду від 24.01.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 29.03.2023 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі № 380/12369/22.
Ухвалою суду від 05.09.2023 року провадження у справі поновлено.
Відповідач -1 подав до суду відзив на позовну заяву, у якому не заперечує проти позовних вимог Позивача в частині стягнення з Центру на його користь недоотриманої разової грошової допомоги до 05.05.2021 року в сумі 10 246,00 грн.
Відповідач -2 подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що Позивачу, який перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію, проведена виплата одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік в розмірі та порядку, встановлених постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" від 07 травня 2022 року №540. Указує, що не мав правових підстав та фінансової спроможності для виплати грошової компенсації в розмірах, які не визначені такою постановою.
Також, зазначив, що належним Відповідачем у справі має бути місцевий орган соціального захисту населення за місцем проживання отримувача, а саме Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Суд встановив, що Позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, що підтверджується відповідним посвідченням і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни. Перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон України №2262-XII).
Сторонами не заперечується, що Відповідачем - 1 Позивачу виплачена разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік у розмірі 3 906,00 грн.
Сторонами не заперечується, що у червні 2022 року Відповідачем -2 Позивачу виплачена разова грошова допомога до 5 травня за 2022 рік у розмірі 3 906,00 грн.
Позивач звернувся до Відповідачів із заявами про нарахування і виплату недоплачених суми разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, та до 5 травня у 2022 році, встановленої статтею 13 Закону № 3551-XII з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 в розмірі, визначеному Законом, а саме - 8 мінімальних пенсій за віком.
На звернення Позивача Відповідач -1 не надав відповіді, а Відповідач -2 листом повідомив, що вказану допомогу було виплачено у червні 2022 року в розмірі та порядку, встановлених постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"" №540 від 07 травня 2022 року.
Вважаючи бездіяльність Відповідачів щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, та до 5 травня у 2022 році у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком протиправними, Позивач звернувся до суду із цим позовом.
Такі доводи Позивача ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.
Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
01.01.1999 року набрав чинності Закон №367-ХІV, яким статтю 12 Закону №3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком".
У подальшому Законом України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 №79-VIII року встановлено, що норми і положення, зокрема статті 12 Закону України №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Суд враховує, що Кабінетом Міністрів України 08 квітня 2021 року прийнято постанову №325 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова №325), якою передбачено, що особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України №3551-ХІІ, проводиться у розмірі 3906 грн.
Суд враховує, що Кабінетом Міністрів України 07 травня 2022 року прийнято постанову №540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова №540), якою передбачено, що особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у 2022 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України №3551-ХІІ, проводиться у розмірі 3906 грн.
Отже, на час виплати Позивачу у 2021році та в 2022 році такої допомоги одночасно діяли Закон України №3551-XII і відповідно Постанова №325 та Постанова №540.
Разом з тим, суд зазначає, що постанова №540 втратила чинність на підставі Постанови КМ № 754 від 21.07.2023 року.
Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2021році слід застосовувати не Постанову КМ України № 325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.
З огляду на викладене, суд зазначає, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році повинна виплачуватися особам з інвалідністю внаслідок війни у розмірі, встановленому частиною п'ятою статті 13 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV. При цьому, вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені при розгляді зразкової справи у рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 у зразковій справі № 440/2722/20.
В постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 у зразковій справі №440/2722/20, яка є обов'язковою для врахування в силу ч.5 ст.242 КАС України, прямо зазначено, що вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком. Відповідно до ч. 1 статті 28 Закону № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким законом є Закон України про Державний бюджет України на відповідний рік. Згідно із частиною 4 статті 28 Закону № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Закон № 1058-ІV є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком. Отже держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу. Таким чином, при врегулюванні спірних правовідносин щодо обрахунку щорічної грошової допомоги до 5 травня застосуванню підлягає саме частина 1 статті 28 Закону № 1058-ІV.
У вказаному рішенні також зазначено, що відмова Відповідача в перерахунку та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі, визначеному Законом № 3551-ХІІ, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном. Доки відповідне положення цього Закону є чинним, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в такій виплаті.
Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення ЄСПЛ від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України").
Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене, невиплата Позивачу грошової допомоги до 5 травня у 2021 році у розмірі, встановленому Законом, і виплата її відповідно до постанови № 325 у зменшеному розмірі, є неправомірними.
Суд враховує, що нарахування та виплата Позивачу спірної разової щорічної грошової допомоги у 2021році здійснювалася Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а тому саме вказаний суб'єкт владних повноважень є належним Відповідачем у спірних відносинах.
Вказане порушене право Позивача в цій частині позовних вимог підлягає поновленню та судовому захисту шляхом стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 різницю недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в сумі 10246,00 грн.
Одночасно суд враховує, що постановою від 13.06.2023 у справі №560/8064/22 Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду висловив правову позицію щодо питання про розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у 2022 році та відступив від висновків, які викладені в раніше ухваленій постанові Верховного Суду у складі колегії суддів цієї самої палати від 01.12.2022 у справі № 580/2869/22 щодо правомірності нарахування та виплатити щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному Порядком № 540.
Зокрема, Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду виходила із того, що оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 13 Закону № 3551-XII і Порядку № 540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини третьої статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги у 2022 році слід застосовувати не Порядок № 540, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.
За наведених вище обставин, на думку Верховного Суду, Відповідач необґрунтовано здійснив нарахування та виплату Позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року відповідно до приписів Постанови №540.
Окрім того, Судова палата вказала на безпідставність доводів УПФУ про те, що він є неналежним Відповідачем у справі, оскільки відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 2 постанови №540 виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 року, шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій.
В розумінні вимог ч.5 ст.242 КАС України такі правові висновки Верховного Суду підлягають врахуванню при вирішення даного спору.
Таким чином, оскільки Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та останнім було здійснено Позивачу виплату до 5 травня як учаснику бойових дій що не заперечується самим Відповідачем, то ГУ ПФУ є належним Відповідачем у цій справі.
Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком слід визначати із урахуванням положень частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV та закону України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 02 грудня 2021 року №1928-IХ встановлено, що станом на 01 січня мінімальна пенсія за віком складає 1934,00 грн.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році становить 15 472 грн. (1 934,00 грн. х 8).
Суд зазначає, що матеріали справи свідчать, що Відповідачем Позивачу перераховано грошову допомогу до 5 травня лише у розмірі 3 906,00 грн.
Відтак, оскільки Позивач отримав лише 3 906,00 грн. недоотримана частина становить 11 566,00 гривні.
Таким чином, із урахуванням встановлених обставин та висновків Верховного Суду за результатами розгляду справи №560/8064/22, суд дійшов висновку, що виплачуючи Позивачу оспорювану допомогу за 2022 рік у розмірі, встановленому Постановою №540, відповідач допустив порушення вимог статті 12 Закону України №3551-XII у редакції Закону України №367-XIV, яка передбачала виплату учасникам бойових дій допомоги до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а тому така бездіяльність є протиправною.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Порушене право Позивача в цій частині позову підлягає судовому захисту шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь Позивача недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, яка, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, становить 11 566,00 грн.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, щодо відмови по нарахуванню та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Чуднівська, 105, Житомир, 10005, код ЄДРПОУ 20405992) на користь ОСОБА_1 (( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, яка з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги становить 10246,00 грн.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 у 2022 році разової грошової допомоги, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, до 5 травня у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), як особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, яка з урахуванням попередньо виплаченої суми становить 11 566,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк