Рішення від 08.09.2023 по справі 200/2776/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2023 року Справа№200/2776/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

19.06.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:

визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незарахування періодів роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрованого прож. АДРЕСА_2 , прож. АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 12.08.1992 по 24.09.1999 відповідно до довідки від 15.09.2015 №1/1-96 та довідки про заробітну плату від 19.05.2015 №1/1-95 виданих ВАТ “Шахта Бутівка-Донецька” - протиправною;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати період роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрованого прож. АДРЕСА_2 , прож. АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 12.08.1992 по 24.09.1999 відповідно до довідки від 15.09.2015 №1/1-96 та довідки про заробітну плату від 19.05.2015 №1/1-95 виданих ВАТ “Шахта Бутівка-Донецька”.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.08.2021 справа № 200/7366/21 було зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії врахувавши інформацію, що викладена у довідці від 15.09.2015 №1/1-94 за період роботи з 12.08.1992 по 24.09.1999 та довідці про заробітну плату від 19.05.2015 №1/1-95 видані ВАТ «Шахта Бутівка-Донецька».

Листом від 20.04.2023 № 6915-6118/Г-02/8-0500/23 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомлено; « На виконання рішення суду Головним управлінням повторно розглянуто Вашу заяву про призначення пенсії. В вищевказаному рішенні суду відсутні зобов'язання щодо зарахування до стажу та заробітної плати інформації, що викладена у зазначених вище довідках. Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.08.2021 по справі № 200/7366/21 виконано відповідно до покладених судом зобов'язань в повному обсязі. У разі незгоди з відповіддю органів Пенсійного фонду України Ви маєте право оскаржити їх дії або бездіяльність до вищого органу або у судовому порядку.».

Тобто ГУ ПФУ в Донецькій області заяву розглянуло повторно, але не врахувало до пенсійного стажу період роботи з 12.08.1992 по 24.09.1999.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою від 26.06.2023 позовну заяву було залишено без руху.

На виконання ухвали суду від 30.06.2023 року представником позивача було надано квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.07.2023 відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позовних вимог та вважає їх такими, що задоволенню не підлягають. По суті спірних правовідносин пояснив, що за результатами розгляду заяви від 13.05.2021 Позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно пункту 2 частини 1 статті 114 Закону №1058-IV з 12.05.2021.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.08.2021 по справі №200/7366/21, яке набрало законної сили 23.09.2021 за позовом Позивача до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії частково задоволено, та визнано протиправними дії Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, які полягали у не зарахуванні при обчислені пенсії Позивачу довідок №1/1-94 від 15.09.2015 та №1/1-95 від 19.05.2015, які видані ВАТ «Шахта Бутівка-Донецька». Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зобов'язане повторно розглянути заяву Позивачу про призначення пенсії врахувавши інформацію, що викладена у довідці від 15.09.2015 №1/1-94 за період роботи з 12.08.1992 по 24.09.1999 та довідці про заробітну плату від 19.05.2015 №1/1-95 видані ВАТ «Шахта Бутівка-Донецька».

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.08.2021 по справі №200/7366/21 управлінням Пенсійного фонду України в м.Авдіївці Донецької області 03.11.2021 було винесене розпорядження про перерахунок пенсії Позивачу із врахуванням інформації, що викладена у довідці від 15.09.2015 №1/1-94 за період роботи з 12.08.1992 по 24.09.1999 та довідці про заробітну плату від 19.05.2015 №1/1-95 видані ВАТ «Шахта Бутівка-Донецька».

Тобто на момент розгляду даної позовної заяви про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, органами Пенсійного фонду було виконано рішення суду від 17.08.2021 по справі №200/7366/21 у повному обсязі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом № НОМЕР_2 .

Позивач, з 12.05.2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року.

Згідно трудової книжки НОМЕР_3 , Позивач в пірний період:

з 12.08.1992 по 24.09.1999 працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.08.2021 по справі №200/7366/21, яке набрало законної сили 23.09.2021 за позовом Позивача до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії частково задоволено, та визнано протиправними дії Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, які полягали у не зарахуванні при обчислені пенсії Позивачу довідок №1/1-94 від 15.09.2015 та №1/1-95 від 19.05.2015, які видані ВАТ «Шахта Бутівка-Донецька». Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зобов'язане повторно розглянути заяву Позивачу про призначення пенсії врахувавши інформацію, що викладена у довідці від 15.09.2015 №1/1-94 за період роботи з 12.08.1992 по 24.09.1999 та довідці про заробітну плату від 19.05.2015 №1/1-95 видані ВАТ «Шахта Бутівка-Донецька».

Листом від 20.04.2023 № 6915-6118/Г-02/8-0500/23 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомлено: « Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.08.2021 по справі № 200/7366/21 (далі - рішення суду) зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути Вашу заяву про призначення пенсії врахувавши інформацію, що викладено у довідці від 19.05.2015 №1/1-94 за період роботи з 12.08.1992 по 24.09.1999 та довідки про заробітну плату від 19.05.2015 №1/1-95 які було видано ВАТ «Шахта Бутівка-Донецька».

На виконання рішення суду Головним управлінням повторно розглянуто Вашу заяву про призначення пенсії. В вищевказаному рішенні суду відсутні зобов'язання щодо зарахування до стажу та заробітної плати інформації, що викладена у зазначених вище довідках.

Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.08.2021 по справі № 200/7366/21 виконано відповідно до покладених судом зобов'язань в повному обсязі.

У разі незгоди з відповіддю органів Пенсійного фонду України Ви маєте право оскаржити їх дії або бездіяльність до вищого органу або у судовому порядку.».

За даними електронної пенсійної справи позивача страховий стаж становить 52 роки 00 місяців 20 днів, з додатковим зарахуванням 18 років 06 місяців 01 день пільгової роботи по Списку №1. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу визначено в розмірі 0,52.

Відповідно до розрахунку стажу РС-право до стажу Позивача зараховано період роботи з з 12.08.1992 по 24.09.1999.

Страховий стаж з урахуванням перетенів періоду:

Всього: 36 років 03 місяці 18 днів.

Крім того додаткові роки іза списком 1: 19 років.

Всього для розрахунку: 55 років 03 місяці 18 днів.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення розміру пенсії вбачається, що Відповідачем були враховані дані зазначені в довідкі про заробітну плату для обчислення пенсії №1/1-95 від 19.05.2015.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

На підставі частини 1 статті 44 Закону № 1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі Закон № 1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно зі статтею 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі за текстом Закон № 1788-XII), трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж установлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

В п. 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнювальні довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Виходячи з наведених норм Порядку №637, у разі відсутності в трудовій книжці записів про роботу, такий стаж встановлюється на підставі інших документів, уточнюючих довідок, відомостей та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.

Комплексний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах під час встановлення трудового стажу також констатовано Верховним Судом у постанові від 16.09.2022 року у справі № 560/1399/19.

Суд зазначає, що трудова книжка Позивача містить належним чином здійснені записи щодо спірних періодів роботи, які не мають дефектів їх вчинення.

Як встановлено з трудової книжки Позивача з 12.08.1992 по 24.09.1999 працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті, а отже вказаний період підлягає зарахуванню до стажу Позивача.

Проте як вбачається з електроної пенсіїної справі, а саме з розрахунку стажу Позивача та розрахунку заробітку для обчислення розміру пенсії, період роботи з 12.08.1992 по 24.09.1999 було зараховано до стажу Позивача та при розрахунку розміру пенсії Відповідачм було взято дані наведені у довідкі про заробітну плату для обчислення пенсії №1/1-95 від 19.05.2015.

З урахування наданих сторонами пояснень та доказів по справі, судом було встановлено, що Відповідачем було зараховано спірний період роботи з 12.08.1992 по 24.09.1999 до стажу Позивача, а отже порушене право на момент розгляду даної справи відсутнє.

Суд зазначає, що положеннями статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуюся її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч. 1, ст. 77 КАС України).

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов. Вказане підтверджується роз'ясненням поняття «виходу за межі позовних вимог», наведеним у постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 «Про судове рішення»: відповідно до пункту 3 виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Разом з тим, частиною 2 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Вихід за межі позову можливий у виняткових випадках, зокрема, коли повний та ефективний захист прав, свобод та інтересів неможливий у заявлений позивачем спосіб. Такий вихід за межі позовних вимог має бути пов'язаний із захистом саме тих прав, свобод та інтересів, щодо яких подана позовна заява.

Аналогічна правова позиція вкладена в постанові Верховного Суду від 24.09.2019 у справі №819/1420/15.

Установлюючи правило, що суд розглядає адміністративну справу в межах позовних вимог, ця норма встановлює виняток у вигляді можливості у суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного та повного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин (сторін чи третіх осіб), про захист яких вони просять, від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (постанови Верховного Суду від 18 травня 2018 року у справі №826/6965/14, від 27 листопада 2018 року у справі №807/997/16, від 15 липня 2019 року у справі №804/14556/15, від 20 листопада 2019 року у справі №826/9457/18, від 22 листопада 2019року у справі №815/4392/15, від 23 грудня 2019 року у справі №815/3145/15, від 7 лютого 2020 року у справі №826/11086/18, від 5 травня 2020 року у справі №1340/4044/18, від 23 червня 2020 року у справі №820/1545/16, від 6 серпня 2020 року у справі №805/3147/16-а).

Такі повноваження суду щодо визначення меж розгляду адміністративної справи є субсидіарними, не можуть змінювати предмет спору, а лише стосуються обсягу захисту порушеного права.

Даний висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного суду від 07.02.2022 у справі №826/11086/18.

Оскільки, Відповідачем фактично відновлене порушене право Позивача в межах заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

У зв'язку із відмовою в позові, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський