Рішення від 11.09.2023 по справі 200/1632/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2023 року Справа№200/1632/23

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області неправомірними в частині не виплати належної пенсії за березень 2022 року,

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити пенсію за березень 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є внутрішньо переміщеною особою з м.Мар'їнка Донецької області, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував пенсію засобами поштового зв'язку. Пенсійним органом порушено його право на отримання пенсії, оскільки йому не було виплачено пенсію за березень 2022 року, у зв'язку з чим він змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 200/1632/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

У строк встановлений судом, засобами електронного зв'язку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано до суду відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні (за дислокацією у м. Курахове Донецької області) та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року. Виплата пенсії за березень 2022 року позивачу проведена шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій на поштове відділення 85600 (м.Мар'їнка). В порушення вимог пункту 38 Порядку № 1279 зведений звіт за березень 2022 року разом із двома примірниками звіту, відривними талонами та інформацією в електронній формі Головним управлінням отримано не в повному обсязі, про що додатково повідомлено листом Донецької дирекції АТ «Укрпошта» № 405/2 від 04.04.2022. Відповідно до листа № 0500-1801-8/45845 від 14.07.2022 Головне управління звернулось до Донецької дирекції АТ «Укрпошта» з запитом про надання інформації по кожному відділенню поштового зв'язку в розрізі типу відомостей із зазначенням номера особового рахунку, ПІБ одержувача пенсії, номера відомості та суми пенсії, яка не відображена у звітах за березень 2022 року. Згідно з наданою відповіддю від 25.07.2022, інформація про виплату/невиплату за березень 2022 року по поштовому відділенню 85600 (м. Мар'їнка) відсутня. Також, зазначає, що Головним управлінням отримано лист від Пенсійного фонду України № 2800-030202-8/17087 від 30.03.2023 щодо необхідності проведення опрацювання інформації про невиплату пенсії по відділенню поштового зв'язку № 85600 за березень 2022 року на підставі надання від АТ “Укрпошта” звіту про виплату пенсій по відділенню поштового зв'язку № 85600. Відповідно до наданої звітності, виплата пенсії ОСОБА_1 по особовому рахунку НОМЕР_1 за березень 2022 року через поштове відділення 85600 (м.Мар'їнка) підтверджена. Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що будь-яке порушення прав позивача на пенсійне забезпечення з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відсутнє.

На підставі зазначеного, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

У зв'язку з перебуванням судді у щорічній відпустці з 05.07.2023 по 10.09.2023, розгляд справи здійснюється у перший робочий день судді.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) є громадянином України (паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 виданий Мар'їнським РВ УМВС України в Донецькій області 10 квітня 2000 року), внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.05.2022 №1223-7001219542 та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року.

Як зазначає позивач в обґрунтування позовних вимог, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не виплачено йому пенсію за віком за березень 2022 року.

Листом Пенсійного фонду України від 15.12.2022 року за результатом розгляду звернення позивача до Офісу Президента України повідомлено про те, що виплата його пенсії по 31.05.2022 року здійснювалась через відділення поштового зв'язку №85600 та профінансована Пенсійним фондом України в повному обсязі. На теперішній час від АТ «Укрпошта» інформації про невиплачені пенсії за березень 2022 року, зокрема щодо відділення поштового зв'язку №85600 по м.Мар'їнка Донецької області, не надходило. Також, у листі зазначено, що включити пенсію за березень 2022 року в додаткові відомості у наступні місяці буде можливо після отримання від АТ «Укрпошта» документального підтвердження факту невиплати пенсії за березень поточного року. Окрім того, у листі зазначено, що виплата пенсії ОСОБА_1 з червня 2022 року здійснюється через АТ «Ощадбанк».

Листом від 12.12.2022 року №103.003-7859-22, Акціонерним товариством «Укрпошта» повідомлено позивача за результатом його звернення до Офісу Президента України, про те, що станом на день надання відповіді, перевірити інформацію щодо виплати/не виплати йому пенсії за березень 2022 року за адресою: м.Марїнка Донецької області немає можливості, оскільки виплатні відомості за березень 2022 року частково втрачені через бойові дії в даному населеному пункті.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 1058- ІV).

Відповідно до статті 1 Закону № 1058- ІV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з частиною другою статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Статтею 47 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги визначаються порядком виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1279 (далі - Порядок №1279).

Пункт 2 Порядку №1279 визначає, що у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

виплатний об'єкт - відокремлений підрозділ (філія, представництво, відділення тощо) уповноваженої організації, який надає послуги із безпосередньої виплати і доставки пенсій та грошової допомоги їх одержувачам за місцем фактичного проживання в межах України;

виплатний період - визначений період виплати пенсій, грошової допомоги за відомостями на виплату пенсій, грошової допомоги, який установлюється з 4 по 25 число кожного місяця або в інший строк, визначений цим Порядком або сторонами договору;

грошова допомога - державна допомога, субсидія та інші визначені законодавством виплати одержувачам, які надаються у грошовій формі;

одержувач - особа, якій безпосередньо призначено пенсію, грошову допомогу (її законний представник), а в разі смерті особи, якій безпосередньо призначено пенсію, грошову допомогу, - особа, яка має право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги;

пенсія - призначена особі щомісячна пенсійна виплата (щомісячне довічне грошове утримання) з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії;

уповноважена організація - організація, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України та згідно із законодавством має право надавати такі послуги;

уповноважений орган - головне управління Пенсійного фонду України в області, м. Києві, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення місцевої держадміністрації, виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, центр з нарахування та здійснення соціальних виплат.

Пунктом 4 Порядку №1279 встановлено, що для здійснення виплати одержувачам пенсій, грошової допомоги уповноваженими органами в порядку, передбаченому Законом України “Про публічні закупівлі”, укладаються з уповноваженими організаціями договори про виплату та доставку пенсій, грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України (далі - договір).

Договори укладаються між уповноваженою організацією та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення); уповноваженою організацією та Пенсійним фондом України і головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - сторони договору).

Згідно з пунктом 6 Порядку №1279, уповноважені органи та уповноважені організації забезпечують інформування одержувачів про порядок виплати та доставки пенсій, грошової допомоги.

Уповноважений орган, який проводить нарахування пенсії, грошової допомоги, під час призначення, а також працівник виплатного об'єкта під час першої виплати повідомляють одержувачу про дату виплати пенсії, грошової допомоги.

У разі зміни дати виплати пенсій, грошової допомоги працівник уповноваженої організації не менше ніж за місяць до такої зміни повідомляє про це одержувачу за наявними контактними даними (номером мобільного телефону, електронної адреси тощо) із зазначенням причини такої зміни. Якщо зміна зумовлена внесенням змін до графіка виплати пенсій, грошової допомоги, одержувачу повідомляє про це працівник виплатного об'єкта із зазначенням причини.

Пункт 8 Порядку №1279 визначає, що заява про виплату пенсії, грошової допомоги за місцем фактичного проживання через уповноважену організацію подається за формою згідно з додатком 1 особисто одержувачем або його законним представником до уповноваженого органу за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в межах України.

Відповідно до пункту 9 Порядку №1279, виплата і доставка пенсій, грошової допомоги проводиться за відомостями на виплату пенсій, грошової допомоги (далі - відомість) згідно з додатком 2. За наявності технічних можливостей у сторін договору виплата і доставка пенсій та грошової допомоги може проводитися за виплатними квитанціями, сформованими уповноваженим органом на підставі електронних виплатних списків (далі - списки). Формування виплатних квитанцій, порядок передачі списків, в яких повинні бути зазначені відомості згідно з додатком 2, та зміст виплатних квитанцій визначаються договором.

Відомості формуються уповноваженим органом щодо кожного виплатного об'єкта в одному примірнику за датами виплати пенсій, грошової допомоги згідно з графіком. Кожна відомість розміщується на одній сторінці і складається з виплатної частини та відривного талона. У відомостях щодо кожного виплатного об'єкта застосовується щомісячна нумерація починаючи з першого номера у межах одного місяця. Сформовані відомості комплектуються для кожного виплатного об'єкта, підписуються відповідальним працівником уповноваженого органу і засвідчуються печаткою (за наявності) (пункт 11 Порядку №1297).

Згідно з пунктом 13 Порядку №1297, відомості та інші супровідні документи передаються до уповноваженої організації на паперових та електронних носіях у порядку, визначеному договором, не пізніше ніж за три робочих дні до початку виплатного періоду.

Виплата пенсій, грошової допомоги проводиться згідно із зазначеною у відомості/списку датою виплати та до кінця виплатного періоду (пункт 27 Порядку №1297).

Пунктом 29 Порядку № 1279 встановлено, що виплата пенсій, грошової допомоги проводиться працівником виплатного об'єкта особисто одержувачу після звірення даних пред'явленого паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу, з даними, зазначеними у відомості, виплатній квитанції чи разовому дорученні. Після отримання коштів одержувач проставляє у відомості, разовому дорученні, відривному талоні виплатної квитанції свій підпис і дату отримання коштів, а працівник виплатного об'єкта - свій підпис, підтверджуючи цим проведення виплати пенсії, грошової допомоги. У разі проведення виплати за виплатною квитанцією працівник виплатного об'єкта видає одержувачу квитанцію про виплату, відокремивши відривний талон.

Згідно з пунктами 33 та 34 Порядку № 1279, у разі невиплати пенсії, грошової допомоги працівник виплатного об'єкта, що проводив її доставку, на вільному місці у виплатній відомості, виплатній квитанції (на лицьовому або зворотному боці) зазначає причину невиплати ("Відсутній", "Помер", "Виїхав" тощо), дату доставки і ставить свій підпис. У разі відсутності одержувача під час доставки пенсії, грошової допомоги додому він може отримати належні кошти у виплатному об'єкті до закінчення виплатного періоду.

Відповідно до пункту 35 Порядку № 1279 сума не отриманої за поточний період пенсії, грошової допомоги зазначається у відомості у загальній сумі пенсії, грошової допомоги за наступний місяць (однією сумою) або включається у додаткові відомості, списки в наступному місяці.

Нормами пункту 36 Порядку № 1279 передбачено, що після закінчення виплатного періоду відповідальний працівник виплатного об'єкта перевіряє відомості, підраховує загальну суму виплачених пенсій, грошової допомоги за кожною відомістю, зазначає суму невиплачених пенсій грошової допомоги на кінець виплатного періоду та засвідчує такі дані своїм підписом. На кожній відомості виплатного об'єкта проставляється відбиток штампа, який містить календарну дату (календарний штемпель).

У разі невиплати пенсії, грошової допомоги одержувачу у відривному талоні відомості, виплатної квитанції зазначається причина (“Відсутній”, “Помер”, “Виїхав” тощо). Відомості, разові доручення систематизуються за номерами, відривні талони від них складаються окремо залежно від відміток про повну виплату або невиплату та разом з даними про виплату в електронному вигляді додаються до звіту про виплату пенсій, грошової допомоги (далі - звіт), складеного згідно з додатком 9.

Пунктом 37 Порядку № 1279 визначено, що звіт складається працівником виплатного об'єкта у двох примірниках, підписується керівником виплатного об'єкта і працівником, на якого покладено контрольну функцію.

Відповідно до пункту 38 Порядку №1279, працівником уповноваженої організації, на якого покладено обов'язки з контролю за виплатою пенсій, грошової допомоги, перевіряються відривні талони відомостей, разових доручень, дані про виплату, внесені в електронному вигляді, та звіти виплатних об'єктів.

Після проведення контролю працівником уповноваженої організації складається у двох примірниках зведений звіт про виплату пенсій, грошової допомоги за відомостями, списками та разовими дорученнями (далі - зведений звіт) згідно з додатком 10 щодо всіх виплатних об'єктів. Зведений звіт разом із двома примірниками звіту, відривними талонами та інформацією в електронній формі не пізніше 28 числа звітного місяця передається до уповноваженого органу.

Матеріали справи містять лист Донецької дирекції АТ «Укрпошта» від 04.04.2022 №405/2, в якому повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про те, що по ВПЗ Мар'їнка індекс 85600 у звіті за березень 2022 року відсутня інформація про виплату/невиплату пенсій, грошової допомоги у зв'язку з відсутністю доступу до ВПЗ через бойові дії.

14 лютого 2022 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до Донецької філії АТ «Укрпошта» з листом №0500-1801-8/45845 щодо надання інформації по кожному відділенню поштового зв'язку в розрізі типу відомостей з вказанням номера особового рахунку, ПІБ одержувача пенсії, номеру відомості та суми пенсії, яка не відображена у Зведених звітах за лютий та березень 2022 року.

Листом Донецької філії АТ «Укрпошта» від 25 липня 2022 року №612/3, за результатом розгляду звернення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14 лютого 2022 року повідомлено зокрема про те, що за березень 2022 року у звіті ф.57-а відсутня інформація про виплату/невиплату пенсій, грошової допомоги за дислокацією м.Мар'їнка на суму 1 723 691,50 грн. у кількості 281. Також, у листі повідомлено, що згідно листа №601/1 від 21.07.2022 АТ «Укрпошта» надана інформація про виплату/невиплату пенсійних коштів та відсутність відомостей, зокрема, по ВПЗ Мар'їнка (85600) із дорученням коригуючи звітів за березень 2022 року.

Відповідно до інформації, наданої Донецькою філією АТ «Укрпошта» до листа від 25 липня 2022 року №612/3, у списку пенсіонерів по яким не було надано звіт у березні 2022 року під номером 270 зазначено ОСОБА_1 .

Листом Пенсійного фонду України від 30.03.2023 року повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про необхідність забезпечення звірки сум виплачених і невиплачених пенсій за інформацією, наданою в Додатку 2 і Додатку 3 до листа АТ “Укрпошта” та проведення остаточних розрахунків. Забезпечити опрацювання інформації про невиплату пенсії по відділенню поштового зв'язку № 85600 за березень 2022 року.

До матеріалів справи відповідачем надано лист Акціонерного товариства «Укрпошта» від 17.03.2023 №101.011.003.-2006-23, направлений до Пенсійного фонду України, в якому просить прийняти оновлену інформацію, а саме: 1. зведений звіт про виплату та невиплату пенсії по відділенню поштового зв'язку Мар'їнка Донецької дирекції АТ "Укрпошта" по яким не надано до ГУ ПФУ в Донецькій області за березень 2022 року (Додаток 1 до листа); 2. інформацію (без додання первинних документів) про виплату пенсій за березень 2022. Перелік пенсіонерів по яким підтверджена виплата за березень 2022 р., по поштовому відділенню зв'язку Мар'їнка (індекс 85600) з зазначенням особового рахунку, суми, періоду виплати, наведено в Додатку 2 до листа; 3. інформацію (без додання первинних документів) про невиплату пенсій за березень 2022. Перелік пенсіонерів по яким не підтверджена виплата за березень 2022 р., по поштовому відділенню зв'язку Мар'їнка (індекс 85600) з зазначенням особового рахунку, суми, періоду виплати, наведено в Додатку 3 до листа.

Як вбачається з витягу з Додатку 2 до листа Акціонерного товариства «Укрпошта» від 17.03.2023 №101.011.003.-2006-23, під номером 270 зазначено ОСОБА_1 (особовий рахунок- НОМЕР_1 , індекс ВПЗ-85600, номер відомості - 88, дата виплати - 14.03.2022, сума пенсії- 17 088,61, АДРЕСА_1 ).

Відповідно до витягу з Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України “ІКІС ПФУ”, пенсійним органом зафіксовано виплату пенсії ОСОБА_1 (особовий рахунок- НОМЕР_1 , банк/відділення звязку-85600, номер відомості - 88) за березень 2022 року у розмірі 17 088,61 грн.

Відповідно до розрахунку нарахованої та фактично виплаченої пенсії по особовому рахунку НОМЕР_1 ОСОБА_1 за період з 01.03.2022 по 31.03.2022, розмір нарахованої пенсії становить 17 088,61 грн., розмір виплаченої пенсії становить 17 088,61 грн.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів невиконання Пенсійним органом своїх повноважень в частині не формування відомості на виплату пенсії за березень 2022 року та не направлення її до організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання ОСОБА_1 , як і не містить доказів відсутності фінансування пенсійним органом такої виплати.

Між тим, суд звертає увагу, що Порядком № 1279 передбачено, що відомості формуються уповноваженим органом, в даному випадку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо кожного виплатного об'єкта в одному примірнику за датами виплати пенсій, грошової допомоги згідно з графіком та передаються до уповноваженої організації (організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України та згідно із законодавством має право надавати такі послуги) на паперових та електронних носіях у порядку, визначеному договором, не пізніше ніж за три робочих дні до початку виплатного періоду.

При цьому механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений вказаним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України безпосередньо у процедурі виплати пенсії.

Тому, оскільки відповідач отримав інформацію від Акціонерного товариства «Укрпошта» викладену у додатку №2 до листа від 17.03.2023 №101.011.003.-2006-23 про підтвердження виплати пенсії ОСОБА_1 за березень 2022 року, суд дійшов висновку про відсутність протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які відображають принципи адміністративної процедури.

Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в той час, як відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Решта доводів та аргументів сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 139, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 11 вересня 2023 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.В. Кочанова