Рішення від 11.09.2023 по справі 160/11489/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2023 року Справа № 160/11489/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26.05.2023 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_1 визнати неправомірними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок його пенсії за віком на пільгових умовах з 10.02.2022 року відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 по справі №160/11389/22 йому була призначена пенсія за віком на пільговий умовах відповідно до положень ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і на наразі він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. На час звернення до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком позивач мав визначений нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стаж роботи, в тому числі і пільговий на підземній роботі, і ним були надані всі необхідні документи для призначення пенсії. Після призначення пенсії позивачем з'ясовано, що розмір його пенсії не відповідає мінімальному розміру встановленому нормами абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. З огляду на визначений відповідачем у рішенні № 046350008588 розрахунок пенсії вбачається, що його підземний стаж роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, без урахування військової служби та навчання, складає понад 21 рік, розмір заробітної плати для обчислення пенсії складає 20202,99 грн. і відповідно розмір його пенсії повинен складати 16162,39 грн. (20202,99 х 80%). Однак, всупереч правилам визначеним нормами ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пенсія позивачу призначена в розмірі 10168,77 грн., який відповідає 50,33% його заробітку. З огляду на викладене, позивач вважає, що пенсійний орган не вірно розрахував розмір його пенсії з моменту її призначення і такі дії Головного управління Пенсійного фонду України а Дніпропетровській області вважає неправомірними та такими, що не ґрунтуються на законі та порушують його права на належне пенсійне забезпечення, що зумовило звернення до суду із цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову.

12.06.2023 позивачем на електронну пошту суду подано заяву про усунення недоліків, однак не скріплена електронним цифровим підписом.

19.06.2023 від позивача засобами поштового зв'язку надійшла заява про усунення недоліків разом з оригіналом платіжного доручення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі №160/11489/23, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на адміністративну позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

Цією ж ухвалою суду було витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області засвідчену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

21.07.2023 відповідачем через підсистему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, просить у їх задоволенні відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління з 10.02.2022 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно норм Закону №1058, яка була призначена на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 по справі №160/11389/22. 28.04.2023 позивач звернувся на веб-портал Пенсійного фонду України зі зверненням з питань пенсійного забезпечення, на яке було надано відповідь листом від 29.05.2023 №24556-18271/К-01/8-0400/23 «Про розгляд звернення» згідно Закону України «Про звернення громадян». На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 по справі №160/11389/22 позивачу була призначена пенсія за віком на пільговий умовах за Списком №1 відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10.02.2022. Відповідно до протоколу про призначення пенсії від 31.01.2023 пенсія обчислена з урахуванням загального страхового стажу 50 років 04 місяці 11 днів, в тому числі пільгового стажу за Списком №1 (підземні роботи, професії за пост. №202) - 26 років 10 місяців 26 днів. Відповідач зазначає, що оскільки рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 по справі №160/11389/22 не містило зобов'язання Головного управління обчислити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із врахуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому покладені судом зобов'язання вчинити певні дії були виконані територіальним органом Пенсійного фонду України в повному обсязі. Крім того, відповідачем зауважено на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду та на дискрецію пенсійного фонду у питанні перерахунку пенсії.

До відзиву відповідачем долучено копію пенсійної справи позивача.

Відповіді на відзив позивачем не надано.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Зважаючи на те, що у період з 28.08.2023 по 10.09.2023 включно суддя Бухтіярова М.М. перебувала у відпустці, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні, а повне судове рішення складено першого робочого дня.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 26.06.1997 Калінінським РВ УМВД України у м. Горлівці; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1216-5000225290 від 06.11.2019, виданої управлінням соціального захисту населення Павлоградської міської ради, фактичне місце проживання/перебування позивача: АДРЕСА_2 (а.с. 7).

10.02.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За принципом екстериторіальності органом призначення визначено Головне управління ПФУ в Миколаївській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 18.02.2022 №046350008588 позивачу відмовлено у призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії від 18.02.2022, позивач звернувся до суду із позовною заявою.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2022 у адміністративній справі №160/5849/22 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення №046350008588 від 18.02.2022 року Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за Списком №1 на пільгових умовах.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 вказаних у трудовій книжці НОМЕР_3 періодів: навчання 01.09.1991 - 28.06.1995, трудової практики 10.01.1995 - 02.05.1995, служби в Збройних Силах України 22.12.1995 - 17.06.1997, роботи 01.08.1995 - 07.12.1995, 22.07.1997 - 05.07.2001, 06.02.2004 - 18.04.2007, 18.04.2007 - 04.04.2010, 28.02.2014 - 02.12.2014 з повним робочим днем в шахті.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 вказані у трудовій книжці НОМЕР_3 періоди: навчання 01.09.1991 - 28.06.1995, трудової практики 10.01.1995 - 02.05.1995, служби в Збройних Силах України 22.12.1995 - 17.06.1997, а також роботи 01.08.1995 - 07.12.1995, 22.07.1997 - 05.07.2001, 06.02.2004 - 18.04.2007, 18.04.2007 - 04.04.2010, 28.02.2014 - 02.12.2014 з повним робочим днем в шахті.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.02.2022 року про призначення пенсії за Списком №1 на пільгових умовах відповідно до ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2022 у адміністративній справі №160/5849/22 набрало законної сили 08.07.2022.

На виконання вказаного рішення суду повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 10.02.2022 р., зараховано до пільговою стажу за Списком №1 періоди: навчання з 01.09.1991 по 28.06.1995, (в тому числі трудової практики з 10.01.1995 по 02.05.1995) служби в Збройних Силах України з 22.12.1995 по 17.06.1997, а також періоди роботи з 01.08.1995 по 07.12.1995, з 22.07.1997 по 05.07.2001, з 06.02.2004 по 18.04.2007, з 18.04.2007 по 04.04.2010, з 28.02.2014 по 02.12.2014 з повним робочим днем в шахті, та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.07.2022 №1387/03.04-пр відмовлено позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на підземних роботах.

Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії від 15.07.2022, позивач звернувся до суду із позовною заявою.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у адміністративній справі №160/11389/22 позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.07.2022 р. № 1387/03.04-пр.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи: з 05.07.2001 р. по 02.12.2003 р., з 03.12.2003 р. по 05.02.2004 р., з 21.05.2013 р. по 26.12.2013 р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи: з 05.07.2001 р. по 02.12.2003 р., з 03.12.2003 р. по 05.02.2004 р., з 21.05.2013 р. по 26.12.2013 р. з повним робочим днем в шахті.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.02.2022 р. про призначення пенсії за Списком № 1 на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у адміністративній справі №160/11389/22 набрало законної сили 16.01.2023.

На виконання вказаного рішення суду відповідачем було зараховано ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу за Списком № 1 періоди роботи: з 05.07.2001 по 02.12.2003, з 03.12.2003 по 05.02.2004, з 21.05.2013 по 26.12.2013 з повним робочим днем у шахті та з 10.02.2022 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до роздруківки розрахунку стажу з урахуванням особливостей трудової діяльності та перетину періодів (форма РС-право) номер ПС: 046350008588 на дату звернення 10.02.2022 загальний страховий стаж позивача становить 50 років 04 місяці 11 днів, тому числі пільгового стажу, що надає право на пенсію незалежно від віку (25 років) - 26 років 10 місяців 26 днів, додаткові роки за Списком №1 - 21 рік, до пільгового стажу (підземні роботи, професії за постановою №202) зараховано наступні періоди:

-з 01.08.1995 по 07.12.1995 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 0 років 04 місяці 07 днів;

-з 22.07.1997 по 05.07.2001 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 03 роки 11 місяців 14 днів;

-з 06.07.2001 по 03.12.2003 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 02 роки 04 місяці 28 днів;

-з 04.12.2003 по 31.12.2003 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 0 років 0 місяців 28 днів;

-з 01.01.2004 по 05.02.2004 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 0 років 01 місяць 05 днів;

-з 06.02.2004 по 18.04.2007 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 03 роки 02 місяці 13 днів;

-з 19.04.2007 по 04.04.2010 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 02 роки 11 місяців 16 днів;

-з 21.05.2013 по 26.12.2013 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 0 років 07 місяців 06 днів;

-з 28.02.2014 по 02.12.2014 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 0 років 09 місяців 05 днів;

-з 11.12.2014 по 10.02.2022 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 07 років 02 місяці 0 днів.

Згідно із розрахунком від 06.03.2023 розмір пенсії до виплати становить 10558,87грн.

10.02.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо пенсійного забезпечення.

Листом від 24.02.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі №160/11389/22 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10.02.2022 із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи з 05.07.2001 по 02.12.2003, з 03.12.2003 по 05.02.2004, з 21.05.2013 по 26.12.2013. Загальний страховий стаж складає 50 років 04 місяці 11 днів, в тому числі пільгового стажу, що надає право на пенсію незалежно від віку (25 років) - 26 років 10 місяців 26 днів, додаткові роки за Списком №1 - 21 рік, де індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,50333. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2022 складає 20202,99грн. (10846,37грн. (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2019-2021)х1,86265 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації. Загальний розмір пенсії з 10.02.2022 складає 10458,87грн.

28.04.2023 позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через вебпортал електронних послуг ПФУ із заявою щодо пенсійного забезпечення.

Листом від 29.05.2023 №24556-18271/К-01/8-0400/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивачу, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі №160/11389/22 було зараховано до пільговий стаж за Списком №1 періоди роботи з 05.07.2001 по 02.12.2003, з 03.12.2003 по 05.02.2004, з 21.05.2013 по 26.12.2013 з повним робочим днем у шахті та призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10.02.2022. Заборгованість пенсійної виплати за період з 10.02.2022 по 31.03.2023 буде проводитись згідно з Порядком №1165 після надходження відповідного фінансування.

Позивач, вважаючи дії відповідача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах без урахування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» неправомірними, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частина перша статті 92 Конституції України).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За змістом абзацу першого частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із преамбулою Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 року (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а (провадження № К/9901/19494/19), який підлягає врахуванню судом відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України.

В ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі №160/11389/22 було призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону №1058-IV з 10.02.2022.

Страховий та пільговий стаж позивача не є спірним у справі.

Відповідно до роздруківки розрахунку стажу з урахуванням особливостей трудової діяльності та перетину періодів (форма РС-право) номер ПС: 046350008588 на дату призначення пенсії з 10.02.2022 загальний страховий стаж позивача становить 50 років 04 місяці 11 днів, в тому числі пільговий стаж, що надає право на пенсію незалежно від віку (25 років) - 26 років 10 місяців 26 днів, додаткові роки за Списком №1 - 21 рік, до пільгового стажу (підземні роботи, професії за постановою №202) зараховано наступні періоди: з 01.08.1995 по 07.12.1995; з 22.07.1997 по 05.07.2001; з 06.07.2001 по 03.12.2003; з 04.12.2003 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 05.02.2004; з 06.02.2004 по 18.04.2007; з 19.04.2007 по 04.04.2010; з 21.05.2013 по 26.12.2013; з 28.02.2014 по 02.12.2014; з 11.12.2014 по 10.02.2022.

За таких обставин, з урахуванням наведених законодавчих норм та встановлених обставин щодо наявності стажу роботи позивача на підземних роботах за Списком №1 понад 15 років, що не заперечується відповідачем, суд дійшов висновку, що позивач має достатній стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV.

Водночас, як встановлено з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, обчислення розміру пенсії позивачу з 10.02.2022 було здійснено без урахування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Доводи відповідача, викладені у відзиві, про відсутність правових підстав для призначення пенсії з урахуванням норм статті 8 Закону №345 та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV через те, що рішення суду від 13.12.2022 у справі №160/11389/22 таких зобов'язань не містить, не враховуються судом та не можуть бути підставою для не визнання за позивачем такого права.

Відсутність у судовому рішенні визначення зобов'язання відповідачу обчислити розмір пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не перешкоджає йому діяти відповідно до вимог законодавства України.

Суд наголошує, що державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

Отже, при призначенні пенсії пенсійний орган зобов'язаний самостійно визначити право особи на призначення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що не здійснивши обрахунок пенсії позивачеві відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику, на якого поширюється дія статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», відповідач допустив протиправну бездіяльність.

За змістом частин першої, другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених законодавчих норм, висновків Верховного Суду та встановлених обставин, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не здійсненні позивачу розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах з врахуванням положень абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому з метою відновлення порушеного права слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з врахуванням положень абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з 10.02.2022, тобто з дня порушення права позивача на отримання пенсії у встановленому Законом розмірі, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права позивача у даному випадку є належним та це необхідне для ефективного захисту цього порушеного права.

Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, суд враховує, що зважаючи на предмет позову у цій справі, яким є вимоги позивача про визнання дій відповідача щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_1 неправомірними, та протиправну бездіяльність відповідача у не здійсненні розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах з врахуванням положень абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 10.02.2022, що встановлено судом у цій справі, строк звернення до суду з цим позовом позивачем не пропущений, тому доводи відповідача в цій частині суд відхиляє.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності своїх дії (рішення) у спірних правовідносинах.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на викладене, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 1073,60 грн., підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись ст.ст. ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо не здійснення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах з врахуванням положень абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити з 10.02.2022 перерахунок пенсії віком на пільгових умовах ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) відповідно до вимог абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці», та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі в сумі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова