11 вересня 2023 року ЛуцькСправа № 140/8830/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень-відповідача на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До суду надійшла заява ОСОБА_1 в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до якої просить суд:
1) визнати протиправними дії, вчинені суб'єктом владних повноважень - Відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду Волинської області від від 25 жовтня 2021 року в справі № 140/8830/20;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виконати вищевказане рішення суду та здійснити ОСОБА_1 з 11 грудня 2019 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
Заяву обґрунтовано наступним.
Відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду Волинської області від 25 жовтня 2021 року в справі № 140/8830/20 визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано вчинити дії Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.
Дане рішення набрало законної сили 25.11.2021, касаційне провадження по ньому не відкрите. Крім того, цим же рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 11 грудня 2019 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
ОСОБА_1 отримала виконавчий лист № 12888/2022 по справі № 140/8830/20. На підставі цього Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області 27.10.2022 відкрите виконавче провадження №70160637 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 11 грудня 2019 року нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
Однак, на даний час розмір доплати до пенсії складає 4 540,00 грн. У зв'язку з цим ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з проханням надати роз'яснення, чому саме такий розмір надбавки до пенсії нараховано та просила виконати належним чином вказане рішення суду. На що ГУ ПФ України у Волинській області надіслали відповідь, у якій зазначено, що розмір моєї пенсійної виплати на даний час складає 8 163,50 грн, з яких: 3 842 грн - доплата згідно із вказаним рішенням суду. Однак, дана доплата повинна бути в розмірі двох мінімальних заробітних плат, тобто у розмірі 13 400 грн (на даний час розмір мінімальної заробітної плати - 6 700 грн).
Таким чином, із вказаної відповіді-листа ГУ ПФУ у Волинській області ОСОБА_1 впевнилася, що вищевказане рішення суду не виконується належним чином, так як при виконанні рішення суду щодо нарахування доплати до пенсії органом ПФУ нараховано (застосовано) не дві мінімальні заробітні плати згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік, а застосовано два прожиткових мінімуми.
Це дає підстави вважати, що такі дії суб'єкта владних повноважень вчинені на виконання рішення суду є протиправними, тому що при нарахуванні доплати до пенсії підлягають застосуванню розміри мінімальної заробітної плати, встановлені на відповідний календарний рік, з урахуванням зміни такого розміру протягом відповідного року.
Частиною першою статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Відповідно до приписів частини п'ятої тієї ж норми, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Заяву розглянуто судом в письмовому провадженні.
Дослідивши вказану заяву, перевіривши матеріали справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, при цьому суд виходить з такого.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25.10.2021 у справі № 140/8830/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії (далі - рішення суду від 25.10.2021):
· визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 11 грудня 2019 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ;
· зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 11 грудня 2019 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
На виконання вказаного рішення суду 06.10.2022 видано виконавчий лист № 12888/2022р.
Так, позивач в заяві вказує, що виконавчий лист по даній справі надіслано на виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
При цьому до заяви не додано жодних відомостей про хід виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду від 16.11.2022.
З огляду на наведене, суд зазначає, що Велика Палата Верховного Суду в постанові від 09 грудня 2021 року у справі № 9901/235/20 виклала наступну правову позицію.
Велика Палата звертає увагу, що стаття 383 КАС України передбачає можливість звернутися до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. Ця стаття є останньою в розділі IV КАС України «Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах» і містить чіткі вимоги до такої заяви, строк звернення, порядок її розгляду та наслідки невідповідності вимогам заяви.
Зі змісту цієї статті випливає, що як крайній захід для захисту прав особи позивача, на користь якої ухвалене рішення суду, закон встановив можливість звернення до суду з відповідною заявою.
Перед тим як подати таку заяву, стягувач має використати всі можливі засоби для виконання судового рішення. Зокрема, наявність рішення суду, яке набрало законної сили, зобов'язує суб'єкта владних повноважень здійснити його виконання. У випадку, коли боржник добровільно не виконує рішення суду, стягувач має вчинити дії для виконання рішення суду в примусовому порядку відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження», і тільки після того, як стягувач використав усі можливості для примусового виконання рішення суду, а воно залишається не виконаним, тоді в такої особи виникає право звернутися до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України.
Так, положеннями статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі.
Зокрема частиною першою наведеної норми встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Приписами частини другою передбачено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Із наведеного вбачається, що позивечем не використано усі можливості для примусового виконання рішення суду від 25.10.2021, а, відтак, суд дійшов висновку про те, що звернення позивача в порядку статті 383 КАС України є передчасне, а тому відсутні підстави для задоволення даної заяви.
Зважаючи на вищевикладене заява ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень-відповідача на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, до задоволення не підлягає.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень-відповідача на виконання рішення суду в адміністративній справі № 140/8830/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, залишити без задоволення.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ф. А. Волдінер