83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
16.09.10 р. Справа № 41/103пн
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Покровської сільської ради Артемівського району Донецької області, с. Покровське
до відповідача: Селянського фермерського господарства „Артеміда”, с. Покровське
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку позивача:
1. Відділ Держкомзему в Артемівському районі Донецької області, м. Артемівськ
2. Головне управління Держкомзему у Донецькій області, м. Донецьк
про вилучення із незаконного володіння земельної ділянки загальною площею 0,25 га, розташовану за адресою: вул. Чапаєва, с. Покровське, Артемівський район Донецької області
При участі представників:
від позивача: Будаква О.Ю. - довіреність від 26.05.2010 року
від відповідача: Серафимов І.М. - довіреність від 20.07.2010 року
від третьої особи 1: не з'явились
від третьої особи 2: не з'явились
Позивач, Покровська сільська рада Артемівського району Донецької області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Селянського фермерського господарства „Артеміда”, с. Покровське про вилучення із незаконного володіння земельної ділянки загальною площею 0,25 га, розташовану за адресою: вул. Чапаєва, с. Покровське, Артемівський район Донецької області.
Ухвалою суду від 06 липня 2010р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача відділ Держкомзему в Артемівському районі Донецької області.
Ухвалою суду від 20 липня 2010р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Держкомзему у Донецькій області.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що спірна земельна ділянка, яка була раніше надана відповідачу в оренду за договором оренди земельних ділянок, строк якого закінчився 16.07.2009 року, рішенням сільської ради від 20.10.2006 року вилучена з користування відповідача та передана в землі населеного пункту с. Покровське. Проте, як стверджує позивач, наведена земельна ділянка до теперішнього часу безпідставно використовується відповідачем для обслуговування нежилих будівель з метою ведення комерційної діяльності.
Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що акт обстеження земельної ділянки, складений 06.05.2010 року комісією Покровської сільської ради, не може бути прийнято, не є належним доказом самовільного зайняття земельної ділянки, оскільки, згідно положень Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель”, належним доказом порушення земельного законодавства є акт перевірки, протокол про адміністративне правопорушення, припис, складені уповноваженими органами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель. З урахуванням наведеного відповідачем заявлено клопотання про припинення провадження у справі.
Таке клопотання відповідача задоволенню не підлягає, а спір є таким, що підлягає вирішенню по суті.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Держкомзему у Донецькій області, письмово пояснено суду, що спірна земельна ділянка відповідно до заяви голови СФГ „Артеміда” та рішення Покровської сільської ради від 09.11.2006 року № 5/05-52 передана до комунальної власності Покровської сільської ради.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Рішенням Покровської сільської ради від 20.10.2006 року, за результатами розгляду заяви голови СФГ „Артеміда” від 03.10.2006 року, внесено зміни до договору оренди земельних ділянок між Покровською сільською радою та СФГ „Артеміда” від 06.07.2004 року, а саме, змінено площу земельної ділянки № 1, що є предметом договору, з 1,01 га на 0,76 га. Цим же рішенням вилучену земельну ділянку площею 0,25 га із земель запасу населеного пункту села Покровське, що розташована по вул. Чапаєва, 1, передано в землі населеного пункту села Покровське.
Державними інспекторами Північного регіонального відділу Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області 04.02.2010 року проведено перевірку відповідача відповідно до вимог статей 6, 10 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” з питання дотримання вимог земельного законодавства, результати якої викладені в акті перевірки від 04.02.2010 року.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що на час перевірки відповідачем використовуються земельні ділянки загальною площею 1,75 га в с. Покровське по вул. Чапаєва, 1 на землях Покровської сільської ради сільськогосподарського призначення для розміщення нежитлових будівель та споруд, що належать СФГ „Артеміда” згідно витягів з реєстру прав власності на нерухоме майно, на підстав договору оренди земельних ділянок від 06.07.2004 року, термін якого закінчився 06.07.2009 року, і який не пролонгований на момент перевірки, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За результатами перевірки Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області відповідачу 04.02.2010 року видано припис № 0322217, яким приписано усунути виявлені порушення земельного законодавства.
06.05.2010 року комісією у складі голови комісії - Покровського сільського голови, членів комісії - фахівців сільської ради, було проведено обстеження земельної ділянки площею 0,25 га, розташовану за адресою: с. Покровське, вул. Чапаєва, про що складено акт обстеження земельної ділянки від 06.05.2010 року.
В наведено акті зафіксовано, що обстеженням виявлено, що ця земельна ділянка згідно рішення сільської ради від 20.10.2006 року № 5/04-44 була передана в землі запасу Покровської сільської ради, але по теперішній час використовується СФГ „Артеміда” без правовстановлюючих документів, для обслуговування нежилих будівель з метою ведення комерційної діяльності.
Щодо дій Покровської сільської ради з проведення обстеження земельної ділянки, то відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України та ст. 20 Закону України „Про охорону земель” сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами здійснюється самоврядний контроль за використанням та охороною земель.
Відповідно до ст. 12 Закону України „Про охорону земель” до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі охорони земель на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності.
Дії Покровської сільської ради зі складання акту обстеження земельної ділянки від 06.05.2010 року відповідають положенням ст. 189 Земельного кодексу України, ст.ст. 12, 20 Закону України „Про охорону земель”, а також Закону України „Про місцеве самоврядування України”, щодо здійснення органами місцевого самоврядування самоврядного контролю за використанням та охороною земель.
З огляду на викладене, суд робить висновок про те, що наведений акт є належним доказом у справі.
Головним державним інспектором відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства Головного Управління Держкомзему України у Донецькій області 18.08.2010 року проведено перевірку відповідача відповідно до вимог статей 6, 10 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” з питання дотримання вимог земельного законодавства, результати якої викладені в акті перевірки від 18.08.2010 року.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що на час перевірки відповідачем використовується земельна ділянка площею 0,25 га із земель житлової та громадської забудови на території Покровської сільської ради Артемівського району Донецької області під розміщення нежитлової будівлі (столярний цех), ангару та для стоянки автотранспорту по вул. Чапаєва, 1. Наведена земельна ділянка Рішенням Покровської сільської ради від 20.10.2006 року № 5/04-44 вилучена з користування СФГ „Артеміда” на підставі заяви директора СФГ „Артеміда” про надання згоди на вилучення вказаної земельної ділянки, та, таким чином, використання земельної ділянки площею 0,25 га СФГ „Артеміда” відбувається в порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За результатами перевірки Головним Управлінням Держкомзему України у Донецькій області відповідачу 18.08.2010 року видано припис № 000245, яким відповідачу приписано усунути виявлене порушення земельного законодавства.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Основним законом, яким регулюються земельні відносини, є Конституція України. Крім цього, земельні відносини регулюються іншими, прийнятими відповідно до Конституції законами і підзаконними актами, а саме законами України "Про землеустрій", "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про місцеве самоврядування" та іншими законами, також Земельним кодексом України, прийнятим Верховною Радою України 25.10.2001 року, який набув чинності з 01.01.2002 року.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Статтею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.
Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
На підставі рішень сільських, селищних, міських рад, а в окремих випадках -районних і обласних рад, земельні ділянки передаються у власність громадян і юридичних осіб із земель комунальної власності шляхом відведення їх в натурі (на місцевості) та оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок встановлений статтею 123 Земельного кодексу України. Так, згідно ч. 1 цієї статті надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Відповідно ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором , укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору.
Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється: затвердження проекту відведення земельної ділянки; вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (п. 3 ст. 125 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Визначення терміну „самовільне зайняття земельних ділянок” наведене в ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель”. За приписами цієї статті, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Виходячи з матеріалів справи, рішення позивача про передачу відповідачу у власність спірної земельної ділянки або надання її у користування (оренду), відсутнє, в матеріалах справи відсутні вчинені відповідачем правочини щодо спірної земельної ділянки.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом встановлено, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем самовільно, з порушенням земельного законодавства, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом обстеження земельної ділянки від 06.05.2010 року, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.08.2010 року.
Тобто, матеріалами справи підтверджується самовільне заволодіння відповідачем спірною земельною ділянкою, що не спирається на закон і відбувається з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, що здійснюється без наявності відповідного рішення та/або вчинення правочину щодо спірної земельної ділянки.
Відповідачем не надано суду документів, що підтверджують право відповідача на користування земельною ділянкою загальною площею 0,25 га, розташовану за адресою: вул. Чапаєва, с. Покровське, Артемівський район Донецької області
Заходів щодо усунення порушень земельного законодавства відповідачем не вжито, самостійно земельну ділянку відповідачем не звільнено.
Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.
Відповідно до ч.3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 212 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Позовні вимоги Покровської сільської ради Артемівського району Донецької області до Селянського фермерського господарства „Артеміда” про вилучення із незаконного володіння відповідача земельної ділянки загальною площею 0,25 га, розташовану за адресою: вул. Чапаєва, с. Покровське, Артемівський район Донецької області - задовольнити.
Вилучити із незаконного володіння Селянського фермерського господарства „Артеміда” (84561, с. Покровське, вул. Міліцейська, 4/3, ЄДРПОУ 21976923) земельну ділянку загальною площею 0,25 га, розташовану за адресою: вул. Чапаєва, с. Покровське, Артемівський район Донецької області
Стягнути з Селянського фермерського господарства „Артеміда” (84561, с. Покровське, вул. Міліцейська, 4/3, ЄДРПОУ 21976923) на користь Покровської сільської ради Артемівського району Донецької області (84561, с. Покровське, вул. 50 років Радянської влади, 56, ЄДРПОУ 04342329) державне мито в розмірі 85,00 грн., витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
Суддя