Справа №2-6783\10
22 вересня 2010 року Пролетарський районний суд міста Донецька у складі: головуючого - Панас Н.Л.
при секретарі - Борісовій Я.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, -
20 серпня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька, в якій вказав, що має статус "дитина війни". Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" йому повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. У період за 2009 рік йому така допомога виплачувалася не в повному обсязі. Вважає, що відповідач недоплатив йому державну соціальну допомогу за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року. Просить суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов»язати відповідача нарахувати йому та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу, передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 01.01.2009 року по дату розгляду судом справи.
В судове засідання позивач не з»явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені позовні вимоги просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність. Проти задоволення позовних вимог заперечує.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 15 ЦПК України спори з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них розглядаються судами у порядку цивільного судочинства.
Судом встановлене що позивач має правовий статус "дитина війни", що підтверджується відповідним пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.8).
Законом України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-ІУ від 18.11.2004 року визначено основи соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з вимогами ст.ст. 10, 60 ЦПК України розгляд і вирішення цивільних справ у судах проводиться на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстав у своїх вимог та заперечень.
Суд не сприймає позицію представника відповідача, зазначену в його письмових запереченнях, наданих під час попереднього судового засідання, про законність нарахування та виплату позивачу, як особі яка має правовий статус "дитина війни", підвищення в 2009 році в розмірі встановленому ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" N 489-V від 19.12.2006 року, а саме в розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни, підвищення в 2008-2010 роках в розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", з наступних підстав.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнаються і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Крім того, суд зазначає, що ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік» та ЗУ «Про державний бюджет України на 2010 рік» дію ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» не призупиняли.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позивач як особа, яка має правовий статус "дитина війни", має право на підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування", що діяв на час зазначених виплат, розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму визначеного законом для осіб, які втратили працездатність
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статею 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня -387 грн., з 1 жовтня - 395 грн.
Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум становить: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. При цьому зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком з 1 квітня та 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», збільшений на один відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» на 2008 рік затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.
Статтею 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26.12.2008 року, який набрав чинності з 1 січня 2009 року прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлений в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто 498 грн.
Статтею 53 ЗУ «Про державний бюджет на 2010 рік», який набрав чинності прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність встановлений у наступних розмірах: з 01.01.2010 року - 695 грн.; з 01.04.2010 року - 706 грн.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову в частині визнання дій відповідача по невиплаті позивачеві допомоги як «дитині війни» за період з 01.01.2010 року по 22.09.2010 року неправомірними та зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві державну щомісячну соціальну допомогу як «дитині війни» за вказані періоди у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, з урахуванням проведених виплат.
У відповідності зі ст.88 ЦПК України судові витрати суд вважає можливим віднести за рахунок держави виходячи з наступного. У відповідності з вимогами Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» відповідач звільнений від сплати судового збору, а від сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, суд вважає можливим звільнити відповідача, враховуючи те, що УПФУ є бюджетною організацією.
На підставі вищевикладеного, Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» , ЗУ «Про державний бюджет на 2010 рік», керуючись ст.ст. 5, 6, 10, 11, 15, 57, 60, 88, 212-215, 218 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 допомоги як дитині війни за період з 01 січня 2009 року по 22 вересня 2010 року у розмірі меншому ніж це передбачене законодавством неправомірними.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2009 року по 22 вересня 2010 року з урахуванням проведених виплат, у відповідності з вимогами ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Пролетарський районний суд міста Донецька. Апеляційна скарга на рішення суду подається у письмовій формі протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які бали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя (підпис) Н.Л. Панас
Копія вірна
Суддя: Секретар: