Рішення від 07.09.2023 по справі 420/10067/23

Справа № 420/10067/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та довідки за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією», зобов'язання надати відстрочку від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особі мати якої є особою з інвалідністю II групи та довідку за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією».

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що його мати є особою з інвалідністю II групи, що підтверджується довідкою МСЕК №074761 від 18.06.2022 року, пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 11.07.2022 року та свідоцтвом про народження НОМЕР_2 , а дружина є особою з інвалідністю III групи. В зв'язку з цим, позивач вважає, що він має право на відстрочку від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особа мати якої є особою з інвалідністю II групи, однак за результатами розгляду заяви та документів відповідач не надав відстрочку від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та довідку за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією».

З відзиву на позовну заяву та заперечень на відповідь на відзив вбачається, що відповідач позов не визнає та вказує, що замість особистої явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки військовозобов'язаний ОСОБА_1 направив поштовим зв'язком заяву від 13.01.2023 р. про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в порядку ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Військовозобов'язаному ОСОБА_1 на його заяву було надано відповідь від 06.02.2023 року за вих. № юр/774, в якій повторно роз'яснено, що для вирішення питань порушених в його заяві йому необхідно особисто з'явитися до Приморського РТЦК та СП м. Одеси з оригіналами та належним чином засвідченими копіями відповідних документів. Відповідач вказує, що він не відмовляв у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації позивачу, останній не отримав військово-обліковий документ (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного) з відміткою про відстрочку від призову в наслідок власної бездіяльності та порушення правил військового обліку.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовозобов'язаним та перебуває на військову обліку в Приморському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки міста Одеси.

17.01.2023 року позивач поштою направив відповідачу заяву від 16.01.2023 року, в якій просив: надати відстрочку від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», про що зробити відповідний запис у військово-обліковому документі; надати обґрунтовану письмову відповідь на це звернення у встановлений законодавством строк; врахувати, що військово-обліковий документ досі не видано Приморським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки міста Одеси.

До вказаної заяви додано: копію нотаріально засвідченої довідки МСЕК № 074761 від 18.06.2003 р.; копію нотаріально засвідченого пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 11.07.2022 р.; копію нотаріально засвідченого свідоцтва про народження НОМЕР_2 ; копію нотаріально засвідченої довідки про присвоєння ідентифікаційного коду; копію нотаріально засвідченої довідки № Г5-5853-ф/л від 14.01.2023 р.; копію нотаріально засвідченої довідки № Г5-5852-ф/л від 14.01.2023 р.; копію нотаріально засвідченого свідоцтва про шлюб від 18 березня 1986 року народження Серії НОМЕР_3 ; копію нотаріально засвідченого свідоцтва про народження Серії НОМЕР_4 ; копію нотаріально засвідченого паспорту ОСОБА_2 ; копію нотаріально засвідченого паспорту ОСОБА_3 ; копію нотаріально засвідченого паспорту ОСОБА_1 ; належним чином засвідчену копію висновку № 24 від 16.01.2023 р.; належним чином засвідчену копію довідки до атку огляду МСЕК № 032199 від 14.09.2009 р.; належним чином засвідчену копію Консультативного висновку Спеціаліста від 29.09.2022 р.

У відповідь на вказане звернення Приморський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 06.02.2023 року вих. №юр/774 повідомив позивача, що з метою вирішення питань, порушених в заяві від 16.01.2023 року, з урахуванням неприбуття по отриманій повістці, належить невідкладно особисто прибути до Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з оригіналами усіх необхідних документів та копіями, завіреними належним чином (довідки МСЕК завірена відповідною медико-соціальною (експертною) комісією), а також з документами, що підтверджують поважність причини неприбуття по повістці для уточнення облікових даних, проходження медичного огляду та визначення призначення на воєнний час.

07.02.2023 року позивач поштою направив відповідачу заяву від 03.02.2023 року, в якій повідомив, що у нього було діагностовано тимчасову непрацездатність у зв'язку з захворюванням, яке розпочалося 18.01.2023 року та завершилось одужанням 31.01.2023 року, захворювання супроводжувалось головним болем в лобній ділянці, закладеністю носа, загальною слабкістю, нежитем, загальним підвищенням температури тіла та головним болем, що обмежило фізичний стан таким чином, що він був неспроможний фізично прибути на адресу Приморського РТЦК та СП м. Одеси у встановлений час.

До вказаної заяви додано: огляд сімейного лікаря ОСОБА_1 від 20.01.2023 р.; медичний висновок № 7274-Т237-Н46Х-99В5 від 20.01.2023 р.; огляд сімейного лікаря ОСОБА_1 від 25.01.2023 р.; медичний висновок № РММН-В АНХ-Р7НХ-74ЕА від 25.01.2023 р.; огляд сімейного лікаря ОСОБА_1 від 31.01.2023 р.

У відповідь на вказану заяву Приморський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 27.02.2023 року №м/2389 повідомив позивача, що коло осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, визначаються статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ці особи повинні надати відповідні документи, що підтверджують їхнє право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, однак він отримавши повістку про необхідність прибуття для призову за мобілізацією для проходження військової служби станом на 03.02.2023 року не прибув до Приморського РТЦК та СП, медичний огляд для визначення придатності до проходження військової служби повністю не пройшов, документів, які б свідчили про наявність права на відстрочку згідно статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не подавав, поважних причин тривалої неявки за повісткою не повідомлено, окрім тимчасової непрацездатні з 18.01.2023 року по 31.01.2023 року, що не перешкоджає з'явитися до Приморського РТЦК та СП після 31.01 2023 року.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі мати якої є особою з інвалідністю II групи та довідки за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією», позивач звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 року захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, №259/2022 від 18.04.2022 року, №341/2022 від 17.05.2022 року, №573/2022 від 12.08.2022 року, №757/2022 від 07.11.2022 року, №58/2023 від 06.02.2023 року, №254/2023 від 01.05.2023 року, №451/2023 від 26.07.2023 року строк дії воєнного часу продовжувався.

Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

Згідно з абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції, що діяла станом на час звернення позивача до відповідача з відповідною заявою) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до свідоцтва про одруження НОМЕР_5 ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_4 з 26.09.2009 року.

Міндруль ( ОСОБА_5 є особою з інвалідністю III групи з 01.10.2009 року, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 2-18 ОД №032199 від 14.09.2009 року.

Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_6 ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_1 .

ОСОБА_3 є особою з інвалідністю II групи з 18.06.2003 року, що підтверджується довідкою медико-соціальної експертної комісії м. Одеси серії МСЕ №074761 від 18.06.2003 року, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи.

Згідно з довідками про реєстрацію місця проживання або місця перебування Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради від 14.01.2023 року № Г5-5853-ф/л та № Г5-5852-ф/л місце проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_1 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .

«Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до п. 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пп. 8 п. 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів») призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

З урахуванням зазначеного, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Отже, позивачем дотримано процедуру особистого подання (направлення) документів, що підтверджують (на його думку) право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до п. 19 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з п. 4 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

Таким чином, порушення військовозобов'язаними вимог правил військового обліку має наслідком настання відповідальності згідно із законом.

Тобто, порушення позивачем вимог правил військового обліку може мати наслідком настання відповідальності, однак це не може бути підставою для не розгляду по суті його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

З урахуванням зазначеного, Приморський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання поштою від ОСОБА_1 заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в такому.

Разом з цим, відповідач у відповідь на заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та доданих документів у відповідь направив листа.

Таким чином, у даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

В свою чергу, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в даному випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.01.2023 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки, то суд в контексті спірних правовідносин може лише зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача, за результатом чого прийняти відповідне рішення.

Отже, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача в даному випаду є зобов'язання Приморський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2023 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Фактично, як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач з метою захисту своїх прав звернувся до суду із вимогами до відповідача про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та зобов'язання надати відстрочку від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особі мати якої є особою з інвалідністю II групи на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією».

Однак, в задоволенні цих вимог слід відмовити як передчасних, оскільки відповідачем не вчинено жодних дій які б свідчили про розгляд заяви позивача від 16.01.2023 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з п. 20 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного; для резервістів - військовий квиток.

Суд зазначає, що законодавством з питань мобілізації та військової служби не передбачено видачу довідки про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією», а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання довідки за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» та зобов'язання надати довідку за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» є необґрунтованими та безпідставними, тому не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Канатна, 87, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 09648671) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та довідки за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією», зобов'язання надати відстрочку від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особі мати якої є особою з інвалідністю II групи та довідки за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.01.2023 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зобов'язати Приморський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2023 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Канатна, 87, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 09648671) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 ) сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА